Svojevrstan paradoks zivota!

Den

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
441
:?

Kada posmatras zivot na zemlji u globalu vidis da je covek, koji je razumno bice, destruktivno nastrojen po svim pitanjima, svesno i sistematski unistava zemlju i samim tim i sebe. Zivotinje koje su na nizem stupnju zivota u odnosu na coveka ne poseduju takav nagon za samonistenjem!

Kako bi sam sebi iskreno, logicno i razumno odgovorio na pitanje zasto je to tako?

:wink:
 
Den:
:?

Kada posmatras zivot na zemlji u globalu vidis da je covek, koji je razumno bice, destruktivno nastrojen po svim pitanjima, svesno i sistematski unistava zemlju i samim tim i sebe. Zivotinje koje su na nizem stupnju zivota u odnosu na coveka ne poseduju takav nagon za samonistenjem!

Kako bi sam sebi iskreno, logicno i razumno odgovorio na pitanje zasto je to tako?

:wink:

A da li te interesuje da saznaš prvi ili drugi deo.
Zašto je čovek destruktivan ili zašto životinje nisu?

Ako čoveku suziš delokrug dejstva i kretanja , primetićeš da će se povećati njegova odgovornost.
Povećanjem kretanja i "znanja" i distanciranjem od jednog prostora čovek gubi odgovornost prema tom prostoru. Vremenom se izgubila čovekova odgovornost prema bilo kom prostoru.

Vrati čovekovu svest na postojanje lokalnog (koje je za njega od većeg značaja nego globalno) i povećaj uticaj njegovog dejstva u toj sferi i videćeš kako raste odgovornost (i iz sebičnih razloga) prema SVOJOJ ŽIVOTNOJ SREDINI.
-------------------------------------
Životinje na drugoj strani imaju cilj , OPSTANAK i svojim dejstvom ne čine ništa što se nebi moglo objasniti i opravdati tim ciljem, i nerazumevanjem.
Zato je sve što životinje čine OPRAVDANO , a dosta toga što ljudi čine NEOPRAVDANO I NEODGOVORNO.
Sad zamislite da vas odozgo gledaju božanstva (ili Bog) i shvatićete da možda on gleda na vas kao na ---NEKOG KO JE DOBIO SVEST I RAZUM , ALI NIJE NAUČIO DA KONTROLIŠE NAGONE I SLABOSTI,STRAHOVE I ZABLUDE.
A na životinje: kao na nekog ko je bez svesti i ima svoj svet divan na takav način, kao što i pregled ljudskog sveta divan, razumljiv, ponekad bizarno smešan, usled borbe dva sveta , ANIMALNOG (NERAZUMNOG) U SEBI I NOVOOTKRIVENOG RAZUMNOG I SVESNOG (JOŠ U PELENAMA) .

E, sad još da se dogovorimo hoćemo li se tući pelenama protiv animalizma u sebi i drugima ili ćemo se tući pelenama medju sobom ili ćemo jedni drugima ponosno pokazati svako svoju , pa da kad osetimo "kako to izgleda ona tudja" da napravimo nove, bolje....
 
Den:
:?

Kada posmatras zivot na zemlji u globalu vidis da je covek, koji je razumno bice, destruktivno nastrojen po svim pitanjima, svesno i sistematski unistava zemlju i samim tim i sebe.

mozhda bi bilo lepshe da neka pitanja postavite malko konkretnije ! :I i bolje za raspravu
pa niej po SVIM pitanjima nastrojen destruktivno. mozda sto se nikad ne razmislja dovoljno, kao nece mene...neoprez?? ili sto u svakom slucaju mora nesto da nastrada...? zivotinje uvek rade sve isto, a covek moze da proba i neshto novo. npr ako posecem celu shumu, nece biti shume, ali ce biti ogerva. a ako je ne posecem, imam sumu, ali ce ljudi da se smrznu. a ako ukinem fabriku papira, ljudi nece imati posla i ostace bez para. a mozda tu neko i eksploatise tj koristi vise nego sto treba ali nemam pojma nije mi bash konkretno ovo. a i da nismo ponekad loshi, st abi onda bilo
vracam se na jedno tumacenje...u pocetku je bio
"raj" znaci ljudi su uvek bili dobri...pa se onda postepeno kvarilo...ovo je iz hindu a u svim religijama i postoji slicno..raj i izlazak iz raja.
 
Da, pa covek je kao neka vrsta virusa... mnozi se i unistava svog domacina. Znate li da su na jednoj planeti nadjeni dokazi da je postojao okean tamo!
Da li biste se zacudili da pronadju i ostatke ljudske civilizacije?
I da saznate da smo vec ziveli na jednoj planeti, doveli je do unistenja i sebi obezbedili zivot na drugoj planeti? :?

da li vam to lici na virus?


aj sad malo pozitive :wink:
 
Тужни патак је направио кардиналне грешке у свом тексту... :roll:

Постоји битна разлика између животиња и људи. Животиње се поводе за нагонима, немају свест, понашају се као програмирани роботи који су испрограмирани тако како јесу.

Људи немају нагоне, него СТРАСТИ, које распирује "онај други" и које је немогуће задовољити. Борба против страсти и јесте основна борба за добро на космичком нивоу. Бити у могућности да се обуздаш је оно што те уздиже изнад животиња, док те подавање страстима спушта далеко испод животња. :wink:
 
čovek je sazdan iz tri dela, komponente koje se vode biološkim i prirodnim zakonima. svoju stabilnost, kao i svako drugo telo u prostoru ostvaruje oslanjanjem na tri tačke. bilo koja da ''visi'' u vazduhu, dovodi do debalansa, pa i pada.
pogrešno je smatrati da smo jedini koji delaju u korist svoje štete. rade to i drugi, ali su uokvirenja koja ih u tome obuzdavaju jača od njihovih sposobnosti da ih razokvire. sa nama je slučaj drugačiji, pa smo uspeli da se odupremo limitatorima naše vrste u meri da smo im se čak i nametnuli.
kroćenjem životinjskog u nama se može daleko više no ratovanjem sa njim, mada nam je ovo potonje nekako uvek draže i slađe. to isto radimo i sa ljudskim obeležjima, pa je čovek čoveku radije vuk no bližnji.
racionalno je prečesto umno, manje mudro. tako se pametne i umne produkte zloupotrebljava više no što se mudro koriste. na žalost, mnoge vrlo racionalne stvari se posledično prikažu katastrofalnim. tako je i put do pakla popločan dobrim namerama.
 
MaranAta:
Тужни патак је направио кардиналне грешке у свом тексту... :roll:

Постоји битна разлика између животиња и људи. Животиње се поводе за нагонима, немају свест, понашају се као програмирани роботи који су испрограмирани тако како јесу.

Људи немају нагоне, него СТРАСТИ, које распирује "онај други" и које је немогуће задовољити. Борба против страсти и јесте основна борба за добро на космичком нивоу. Бити у могућности да се обуздаш је оно што те уздиже изнад животиња, док те подавање страстима спушта далеко испод животња. :wink:

Мислим да га ниси најбоље разумео, али оставићу њему да брани своје ставове.
 
Den:
:?

Kada posmatras zivot na zemlji u globalu vidis da je covek, koji je razumno bice, destruktivno nastrojen po svim pitanjima...:wink:

Evo izjava jednog coveka:

“Jer ja ne znam sta cinim. Ne cinim ono sto hocu, nego cinim ono sto mrzim…
A to vise ja ne cinim, nego greh koji prebiva u meni. Jer znam da dobro ne prebiva u meni, to jest u telu mome.
Volju imam u sebi, ali ne i moc da ucinim ono sto je dobro. Jer ne cinim dobro sto hocu nego zlo sto necu cinim.
A kad cinim ono sto necu, vec to ne cinim ja, nego greh koji prebiva u meni.
Nalazim dakle u sebi ovaj zakon: kad hocu da cinim dobro, zlo je pri meni.
Jer se ja radujem zakonu bozjem po unutrasnjem coveku, ali vidim drugi zakon u udima svojim, koji se suproti zakonu razuma moga, i zarobljava me zakonom greha , koji je u udima mojim.”


Tanja 8)
 
Tuzni_patak:
Den:
:?

Kada posmatras zivot na zemlji u globalu vidis da je covek, koji je razumno bice, destruktivno nastrojen po svim pitanjima, svesno i sistematski unistava zemlju i samim tim i sebe. Zivotinje koje su na nizem stupnju zivota u odnosu na coveka ne poseduju takav nagon za samonistenjem!

Kako bi sam sebi iskreno, logicno i razumno odgovorio na pitanje zasto je to tako?

:wink:

A da li te interesuje da saznaš prvi ili drugi deo.
Zašto je čovek destruktivan ili zašto životinje nisu?


:(

Druze, zao mi je, ali ja ne nalazim odgovor na pitanje! Malo vise jednostavnosti bi, verujem, vecina nas cenila.

:wink: :wink:
 
Nisam snob ali moram reći sledeće,

Oni koji su razumeli mogu da se slože ili ne slože sa tim.

Oni koji nisu , mogu da im dam jedan dobar savet.
Kako čovek sazreva njegovo razumevanje mu otvara mnogo praznih stranica o temama koje ga interesuju ali ih još nije razumeo.
Zato se s vremena na vreme treba vratiti na poluispisane stranice naše knjige mudrosti...
-------------------------------------------
Mislim da bi uprošćavanje moje izjave uopšteno dovelo do još većeg nerazumevanja, zato privatnu poruku , pa me pitaj kako si razumeo i šta ti je nejasno u mom razmišljanju...
 
:D

Snaga istine je u jednostavnosti. Ako neko ne razume osobu sa kojom razgovara, taj razgovor je veoma neizvestan. Dobar i uspesan govornik koga slusaju jeste onaj koji drzi paznju slusalaca jednostavnim ali snaznim izrazavanjem koje i nepismeni i deca mogu da razumeju.

Mudrost i znanje nemaju tezinu i beznacajni su ako onaj ko ih poseduje nije u stanju da ih prenese na druge.

:wink:
 
Den:
:?

Kada posmatras zivot na zemlji u globalu vidis da je covek, koji je razumno bice, destruktivno nastrojen po svim pitanjima, svesno i sistematski unistava zemlju i samim tim i sebe. Zivotinje koje su na nizem stupnju zivota u odnosu na coveka ne poseduju takav nagon za samonistenjem!

Kako bi sam sebi iskreno, logicno i razumno odgovorio na pitanje zasto je to tako?

:wink:

Ma mnogo neki ovde komplikuju svoja izlaganja. Zivotinje nemaju covekov razum a samim tim nemaju ono najgore u coveku... POHLEPU... koja je osnova svega destruktivnog i loseg u coveku. Covek ima enormnu zelju za posedovanjem, u svim oblicima. Posedovanjem po svaku cenu. I sto god vise civilizacija "napreduje" , to smo sve zedniji i gladniji svega. Resursi za utaju te gladi i zedji nisu beskonacni. Zamislite kada bi covek uzimao samo onoliko i ono sto mu REALNO TREBA. Mislim da bi veliki deo problema resili. Eto ti jednostavan odgovor, zbog pohlepe ne vidimo dalje od testere, kojom secemo granu na kojoj sedimo. Ali, nadajmo se da ima jos vremena...
 
zainteresovana:
Dragi shx, drago mi je da sam izazvala tvoju reakciju, mada ne znam zasto tako burnu, a sad mi molim te, prevedi sta si hteo da kazes, kao sto si rekao Den-u. Po nashki.

... hteo sam da kazem da svojom planetom upravljamo kao da smo sami. Zivotinje niko nista i ne pita. Stavljamo ih u rezervate poput indijanaca i time im samo kupujemo vreme (toboze brinuci se za njihovo ocuvanje). One imaju ako ne isto onda mnogo vise prava od nas da budu ovde. Neko ce reci, pa sta one znaju, one nemaju mozak kao mi. U tome i jeste kvaka, onaj koji vise zna mnogo je odgovorniji od onih koji ne znaju. Kaze se da samo jedan od milion monaha spase svoju dusu.......
 
Eto, to je jos jedan paradoks - koliko god dugo ziveli, i koliko god saznanja imali tokom naseg zivota, svakog dana naucimo po nesto novo, naravno, ukoliko smo otvoreni prema novinama.
A to bi trebalo i da nas nauci i da postujemo i druge oblike zivota, iako su nam oni nerazumljivi. Nerazmuljivi su nam zbog naseg neznanja. :)
 
A da li te interesuje da saznaš prvi ili drugi deo.
Zašto je čovek destruktivan ili zašto životinje nisu?

Ako čoveku suziš delokrug dejstva i kretanja , primetićeš da će se povećati njegova odgovornost.
Povećanjem kretanja i "znanja" i distanciranjem od jednog prostora čovek gubi odgovornost prema tom prostoru. Vremenom se izgubila čovekova odgovornost prema bilo kom prostoru.

Vrati čovekovu svest na postojanje lokalnog (koje je za njega od većeg značaja nego globalno) i povećaj uticaj njegovog dejstva u toj sferi i videćeš kako raste odgovornost (i iz sebičnih razloga) prema SVOJOJ ŽIVOTNOJ SREDINI.
-------------------------------------
Životinje na drugoj strani imaju cilj , OPSTANAK i svojim dejstvom ne čine ništa što se nebi moglo objasniti i opravdati tim ciljem, i nerazumevanjem.
Zato je sve što životinje čine OPRAVDANO , a dosta toga što ljudi čine NEOPRAVDANO I NEODGOVORNO.
Sad zamislite da vas odozgo gledaju božanstva (ili Bog) i shvatićete da možda on gleda na vas kao na ---NEKOG KO JE DOBIO SVEST I RAZUM , ALI NIJE NAUČIO DA KONTROLIŠE NAGONE I SLABOSTI,STRAHOVE I ZABLUDE.
A na životinje: kao na nekog ko je bez svesti i ima svoj svet divan na takav način, kao što i pregled ljudskog sveta divan, razumljiv, ponekad bizarno smešan, usled borbe dva sveta , ANIMALNOG (NERAZUMNOG) U SEBI I NOVOOTKRIVENOG RAZUMNOG I SVESNOG (JOŠ U PELENAMA) .

E, sad još da se dogovorimo hoćemo li se tući pelenama protiv animalizma u sebi i drugima ili ćemo se tući pelenama medju sobom ili ćemo jedni drugima ponosno pokazati svako svoju , pa da kad osetimo "kako to izgleda ona tudja" da napravimo nove, bolje....[/quote]

Reci mi cija je to teorija
 
MaranAta:
Тужни патак је направио кардиналне грешке у свом тексту... :roll:

Постоји битна разлика између животиња и људи. Животиње се поводе за нагонима, немају свест, понашају се као програмирани роботи који су испрограмирани тако како јесу.

Људи немају нагоне, него СТРАСТИ, које распирује "онај други" и које је немогуће задовољити. Борба против страсти и јесте основна борба за добро на космичком нивоу. Бити у могућности да се обуздаш је оно што те уздиже изнад животиња, док те подавање страстима спушта далеко испод животња. :wink:
Dobro, bez obzira što mi ovo miriši na neki tekst iz Biblije, generalno se slažem. :shock:
Mi imamo svest, odgovornost, ali imamo i ZLOBU. Tu je Patak u pravu. Životinje su zato divne, sve što rade rade radi sopstvenog opstanka i ne osećaju mržnju, najviše što mogu je bes.
Ali, da mogu, zarad SOPSTVENOG života, iz nesvesnosti o posledicama, kada bi se našle u situaciji da odbranom sebe ugroze ceo čopor, (uf, zemaljsku kuglu), životinje bi to uradile. Dakle, iz neznanja, ne iz zlobe.
Životinje samo nemaju znanje i moć da učine Zemlji ono što joj čovek radi. Ali, nemaju ni zlobu.
Khm, ostajem bez odgovora, ovde.... vrtim se u krug...... HELP!
 

Back
Top