profesor u skoli

marija 1:
Uskoro bi trebalo da se zaposlim u gimnaziji kao profesor matematike,pa me zanimaju vasa iskustva,ako ih imate,vezana za rad u skoli.Pozdrav!

iskustva... hm samim tim sto pocinjesh da radish kao profesor matematike ne povlachi tako dobra iskustva...s obzirom kakvi su nam nastavnici nije ni chudo :twisted:
 
Potrudi se da ne dozvolis toj gomili male gamadi da te zezaju.Znaci, u startu ih ugazis zadacima(zgodno ti je jer je matematika u pitanju), izbacis sa casa one koji te nerviraju i prave nered i bice ok. Upamti, bolje je da te se boje nego da te vole.
Ne padaj na njihovo licemerje. Ucenici su u stanju da ti se keze samo tako da bi dobili dobru ocenu a inace bi te ubili da mogu. I one 'dobre' profane bi ubili ali u toku skole su im kao 'super' a kad zavrse onda pricaju da taj 'dobri' nista nije radio na casu i da je fuserio nastavu, da je pedofil koji gleda devojcice ili decake...
Zato ne dozvoli da ispadnes ovca.
Pozdrav i zelim ti svako dobro.
 
Samo pazi da na kraju tebe ta "mala gamad" ne ugazi. Jedan razred iz moje skole je imao jednu profesoricu matematike, i bila je prava kucka. Prezivala se Skulic a skola je Srednja Tehnicka (u Somboru naravno). I sta je bilo - razred je izbacio iz skole. Veruj mi na rec. Eto sad vidis sta je sve gamad u stanju da uradi.
Jos ti razmisli oko profesije...
20.gif
 
Ma, sta da ti kazem...
Iskustva su slicna kao navedena. (Ovo mi je treca godina da radim)
1. Klinci nista ne rade, lenji su, razmazeni... :!:
2. Kad treba deliti ocene, onda trepcu ocima, keze se, umiljavaju se raznoraznim komplimentima, pokusavaju raznim cakama da dodju do cilja (koji, uzgred receno ne ide manje od ocene 4, bez obzira koliko su znanja pokazali)... :twisted:
3. Komentari tipa: "Opet novo", "Opet kontrolni", "Opet odgovaranje"... su na svakom cacu redovni
Ma, uzasni su... nista im ne odgovara, svi bi 5, a niko nista ne radi.
Upisivanje u dnevnik, izbacivanje sa casa... mislim da je to izgubilo svaki efekat. To je postalo normalno.
Prosle nedelje sam jednom deckicu rekla da cu ga upisati u dnevnik, ako se ne smiri, sto ce verovatno povuci ukor. Pogledao me je blago teleci, otvorila sam dnevnik i videla da vec ima ukor. I to ne samo on, nego polovina razreda je u prvom mesecu skolske godine dobila ukore!!!
I sta vise da ti pisem, osim: samo strogo i mozda nesto uradis. Budes li bio fin i isao na neku "drugarsku" varijantu, pojesce te zivog, nece te postovati... itd.
Ali, dobra strana: cas traje 45 min., odradis i dobijes relativno redovnu platu.
Ajde, pozdrav :D
 
Ne mogu se sloziti sa "kolegama". Kakva ce deca biti na tvom casu zavisi samo od tebe. I najgore odeljenje se moze drzati pod kontrolom i cas moze uspeti ako imas ono sto je potrebno a to je:
1. ljubav prema onome to sto radis (ako u ucionicu udjes kao u kavez sa lavovima izadji odmah-pojesce te)
2. moras da posedujes ogromno znanje, ne samo teorijsko iz predmeta, vec i pedagosko i psiholosko
3. ako nemas takta -propao si
4. ako posezes za kaznom kao merom -to je tvoj poraz
5. budi aktuelan,ponekad se nasali,budi iskren i dosledan,ponasaj se tako da im pomazes u ucenju, a ne da samo ispredajes a posle ocekujes da znaju, a ko ne zna 1
6. deca nisu nista losija od onog kakvi smo bili mi, mozda su malo vaspitno zapusteniji, ali to moze biti samo profesionalni izazov
6. npr. 18 jedinica na polugodistu je TVOJIH 18 jedinica, dakle ne znas da preneses znanje. Ako ne naucis pola odeljenja makar za 2 nemas moc predavaca i odustani.
Ovo pisem na osnovu desetogodisnjeg iskustva u radu i sa osnovcima i gimnazijalcima i nikada nisam imala problem u ucionici, u grupi sam "strozih" profesora, ali na mom casu nikome nije odsadno, vec nadjem zadatak i za najgoreg ucenika, da ne bi ostao uskracen za zadovoljstvo resavanja problema. U svakom slucaju moras imati ono "nesto" sa cim se najverovatnije covek rodi i sto se ne uci mrznjom i otporom prema deci (pa koliko oni mogu biti zli:)) i naravno ne izdrzavas kaznu do zvona i ne cekas samo platu u toj skoli, ko tako radi, to deca osete i prolazi kako prolazi...u svakom slucaju ako nisi potkovan bitnim ljudskim osobinama u skoli ti nije mesto, jer deca imaju instinkt i prepoznaju foliranje koje kod njih ne prolazi. Mi profesori moramo biti mudri i zreli, jer ako dodje do konflikta to je samo zato sto neko nije izasao iz adolescencije i puberteta ili nije prevazisao neke svoje komplekse. Izlecis se pa radis za redovnu platu ne unistavas generacije - nije fer prema deci njih je ipak vise, a mi smo zamenjljivi.
 

Back
Top