Kad srce preskace

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Srcane aritmije postaju najznacajnija bolest 21. veka.

Od njih i danas umire najvise ljudi na svetu. Narocito su opsane srcane tahikardije koje cesto zavrsavaju fibrilacijom komora koja nije kompatibilna sa zivotom.
Svaka ventrikularna extrasistola (kad srce "preskoci" otkucaj moze da pokrene fibrilaciju komora, zaustavljanje srca i momentalnu, iznenadnu smrt.

Veci broj ljudi na svetu umire od ove teske "elektricne" anomalije nego od infarkta (koji je "mehanicka" anomalija), samo posto se ne vrsi autopsija - sve se pripisuje infarktu.

Neprekidan rad srca omogućen je stalnim stvaranjem nadražaja u delu desne predkomore srca koji se zove sinusni čvor.

Ovi električni impulsi nastali u srcu omogućuju rad srca u vidu grčenja (sistole) ili opuštanja srca (dijastole) 60-80 puta u minuti. Ubrzani srčani rad preko 100 u minuti zove se sinusna tahikardija i najčešće je posledica vansrčanih činioca: fizičkog napora, psihičke napetosti, povišene telesne temperature, povećane aktivnosti štitaste žlezde, preteranog unosa kofeina, alkohola, nikotina....

Usporen srčani rad ispod 50 u minuti zove se sinusna bradikardija i najčešće je posledica dobre fizičke utreniranosti, smanjene funkcije štitaste žlezde, žutice, starenja i dejstva nekih lekova (digitalis, betablokatori, verapamil, diltiazem i dr.).

Srčane aritmije nastaju usled poremećaja u stvaranju ili provodjenju nadražaja u srcu ili istovremeno oba poremećaja. Uzroci koji dovode do srčanih aritmija mogu se podeliti u tri grupe: bolesti srca, bolesti drugih organa i opšti poremećaji. Bolesti srca su: koronarna bolest srca (angina pektoris, infarkt miokarda), zapalenjski procesi u srcu, slabost srčanog mišića, srčane mane i dr.

Bolesti drugih organa su: bolesti pluća, bolesti centralnog nervnog sistema, bolesti bubrega, bolesti endokrinih žlezda (najčešće štitaste žlezde) i bolesti gastrointestinalnog trakta. Opšti poremećaji su različite infekcije i toksična stanja, gubitak minerala ili tečnosti iz organizma, efekti nekih lekova, naročito digitalisa, diuretika i nekih lekova za lečenje srčanih aritmija (Kinidin, Flekainid i dr.).

Značaj srčanih aritmija je dvojak. Prvo, mogu da smanje efikasnost srčanog rada i do 30%. To se odnosi na srčane aritmije sa ubrzanim srčanim radom. Drugo, mogu da budu uzrok iznenadne srčane smrti.

Dijagnoza srčanih aritmija se postavlja na osnovu kliničkog pregleda bolesnika, EKG-a, ehokardiograma, 24-časovnog posmatranja EKG-a (Holter EKG), testova opterećenja i eventualno elektrofiziološkog ispitivanja srca i koronarografije.

Ova kardiopatija se treba tretirati ozbiljno.
 
dobar tekst, evo iz Blica jedan clanak koji moze biti od velke koristi

Tri centra u Srbiji potpuno leče tahikardiju
Hirurzi uspore pa izleče srca

Do pre desetak godina nije postojao način da se izleči pacijent koji boluje od preskakanja ili ubrzanog rada srca, a bolest se samo lekovima mogla kontrolisati. Danas se metodom čudnog naziva radiofrekventne ablacije ova zdravstvena tegoba u potpunosti eliminiše, a na Institutu za kardiovaskularne bolesti na Dedinju njome se godišnje izleči preko 300 pacijenata.
Na Institutu „Dedinje“ radiofrekventnom ablacijom hirurzi dnevno operišu od dva do tri pacijenta koji boluju od tahikardije ili ubrzanog rada srca. Operacija koja je gotovo bezbolna, traje svega sat-dva, a oporavak najduže dvanaest sati. Pa čak i profesionalni fudbaleri koji pate od ove bolesti, posle primene ove metode na teren se mogu vratiti posle dva dana. Pre primene radiofrekventne ablacije, za pacijente koji boluju od tahikadrije nije postojala mogućnost izlečenja, a hirurškom nožu podvrgavali su se samo ukoliko im je život bio ugrožen.
- Pre same operacije odredimo mesto na srcu koje uzrokuje njegov ubrzan rad. Posle mapiranja, u predelu prepona bušimo kožu i katerima pristupamo krvnim sudovima. Kroz njih se, zatim, pusti struja koja zagreva identifikovano mesto do temperature od oko 50 stepeni. Na taj način, eliminišemo uzrok preskakanja ili ubrzanog rada srca - objašnjava dr Dejan Vukajlović, hirurg i načelnik na Institutu „Dedinje“, ističući da posle izvršenog zahvata na koži nema nikakvog ožiljka. Ova intervencija uopšte nije rizična za pacijenta, a procenat uspešnosti ide i preko 95 odsto.
Radiofrekventna ablacija kao metod za lečenje preskakanja ili ubrzanog rada srca u Srbiji se primenjuje na Kliničkom centru, Institutu za kardiovaskularne bolesti na Dedinju, a odnedavno i na Institutu u Sremskoj Kamenici pod supervizijom dr Vukajlovića.
- Po broju ovakvih zahvata, Institut „Dedinje“ spada u grupu velikih svetskih elektrofizioloških centara. Kod nas dolaze iz svih bivših jugoslvenskih republika, a najviše ih ima iz Republike Srpske, Makedonije i Crne Gore. Mi ne zaostajemo za svetskim standardima, već ih se apsolutno pridržavamo, a cene ovakvih intervencija su kod nas i pet puta manje nego u Italiji ili Mađarskoj - priča dr Vukajlović.
 
Ablacija je metod koji se danas dosta koristi, ali samo kod odredjenih vrsta aritmija, onih kod kojih nadrazaj dolazi samo iz jednog mesta koje nije sinusni cvor.

Problem kod ovog nacina lecenja (gde se jedno crevo uvlavi kroz venu na butini do mesta na srcu koje salje lazne impulse i to mesto se prakticno spaljuje) je u tome da je uspeh ove operacije svega oko 65%...

Ima jako visok procenat slucajeva da se i nakon ablacije javljaju aritmije i to u jos gorem obliku, a preko 1% je smrtnost u samom momentu toka operacije.

Ablaciju je opravdano vrsiti samo u krajnjem slucaju, kada je zivot neposredno u pitanju.
 
Jedan drugar je zakazao ablaciju i ceka vec dosta dugo.
On ima nepravilne aritmije, nema pravila kada se javljaju i koliko traju,
intenzitet je nekad jako slab a nekad je ceo dan prikovan za krevet, mada je to retko
i rekli su mu tamo u Institutu za KVB Dedinje da bi ablacija bila resenje.
Znaci ima i druga strana medalje.
 
Ova intervencija uopšte nije rizična za pacijenta, a procenat uspešnosti ide i preko 95 odsto.
Ako je već postavljena ova tema, evo da vam se javi jedan koji je ovo prošao, i to relativno skoro, u februaru ove godine. Ovaj navod na početku je izjava dr Vukajlovića, koji je stvarno izuzetan mladi čovek i stručnjak.
Rizici postoje, naravno, ali je smrtnost ispod 1% i to usled jako specifičnih anomalija kod pacijenata. Bilo bi mnogo da ih navodim, svaki pacijent dobije na prijemu brošuru u kojoj je do detalja opisana intervencija i svi rizici, pa i oni koji izazivaju smrt.
Nadražaji koji šalju neregularne impulse uglavnom se nalaze na ulazu u desnu pretkomoru, ali mogu biti i u desnoj komori, levoj pretkomori, kao i u levoj komori.
Ne znam anatomiju da bih opisivao do detalja, ali koliko sam razumeo, kateter se uvodi do desne pretkomore kroz venu iz desne prepone. Nije bolno, ali ni prijatno. Zatim počinje potraga za mestom (ili mestima) koje nazivaju fokusi tako što se izazivaju aritmije, a one se osećaju kao podrhtavanje srca. Dalji postupak je objašnjen u prethodnim postovima (zagrevanje radi uništenja fokusa). E sad, ako nije u desnoj pretkomori nego u desnoj komori, kataterom se ulazi u komoru iz pretkomore i tamo se obavlja postupak. Dalje, ako nije u desnom srcu nego u levoj pretkomori, u nju se ulazi kroz zid srca iz desne pretkomore. I na kraju, ako je u levoj komori, onda se uvodi kateter kroz arteriju takođe u zoni prepone.
Uspešnost je stvarno preko 95%. Onih 5% kod kojih ne može da se uradi je (kao kod mene) da je fokus neposredno uz sinusni čvor, pa bi se intervencijom uništio i onda bi morao da se ugradi pejsmejker. Ili da se (opet kao kod mene) nalazi u levoj komori, a pacijent (kao što sam ja) ima veštačku valvulu kroz koju se ne može proći kateterom. Eto, ja sam jedan od tih 5% kod kojih nije uspelo i koji će morati da se bori sa tim lekovima.
I nisu sve aritmije one koje vitalno ugrožavaju one koji od njih pate, ali dosta srozavaju kvalitet života u smislu izazivanja psihičkih (više nego fizičkih) smetnji.
I, dragi @Blajbinger, ne rade se ablacije samo kod vitalno ugroženih, nego je naprotiv mnogo više onih kojima se time vraća normalan kvalitet života i oslobađanje od lekova. Od petnaestak pacijenata u periodu od tri dana koje sam proveo na Dedinju, nije uspelo samo kod mene ... Ali život ide, karte su podeljene takve kakve su a igrati se mora ...
Dakle, na kraju da kažem da je navedena izjava dr Vukajlovića sigurno i potpuno tačna ...
Ovo je i za zdrave i bolesne zastrašujuća i stresna tema, ali najgore je kada se ne veruje u metodu i lekara jer je tada bitka unapred izgubljena ...
 
@mspopovic

Postovani, ocigledno se svetski podaci i podaci iz Srbije dosta razlikuju.

Zelim da verujem da je to zato jer Srbija ima bolje lekare od svetskog proseka.

Ako je svetski prosek uspesnosti ablacije 65%, a u Srbiji 95% prosto se cudim kako stranci masovno ne navale u Srbiju na ablacije?

To je jedna od sansi da Srbija razvije medicinski turizam (kao sto to Spanija vec godinama uspesno radi).

PS. Ako nije tajna, koje lekove uzimate?
 
Poslednja izmena:
@Blajbinger, da ne bi smo sada ovu temu pretvorili u chat, reći ću Vam samo da nisam informisan o svetskoj statistici. Ono što sam izneo je nešto što sam sam preživeo, a posle konsultacija i preporuka naših lekara od kojih smo jednog ovde naveli. I neuspeh sam prihvatio kao nešto što je moralo tako biti. I da samo navedem još jedan primer. U vreme mog boravka u bolnici, intervencija ablacije uspela je u potpunosti kod trojice dečaka od 17 do 20 godina starosti. Jednoga su oslobodili pejsmejkera, drugi je već počeo da igra fudbal, a treći mi je posle intervencije rekao: " ... ne mogu da verujem da sada ovako lako dišem ...". Nikako nisam sklon da pretražujem internet kako bih ulazio u podatke o nečemu što ne razumem jer nisam lekar. Prošao sam tu fazu i moram reći da sam kao pacijent ili bolje bolesnik, neke stvari pogrešno tumačio i dovodio sebe u vrlo teške situacije. Ovde samo pokušavam da iznosim svoja iskustva kako bih nekome pomogao da prebrodi težak period u životu ...
Lekove ne navodim zato što prihvatam pravila ovog foruma. Reći ću samo da trenutno uzimam kombinaciju dva antiaritmika, lek za regulisanje pritiska i po potrebi sedativ.
 
@Blajbinger, da ne bi smo sada ovu temu pretvorili u chat, reći ću Vam samo da nisam informisan o svetskoj statistici. Ono što sam izneo je nešto što sam sam preživeo, a posle konsultacija i preporuka naših lekara od kojih smo jednog ovde naveli. I neuspeh sam prihvatio kao nešto što je moralo tako biti. I da samo navedem još jedan primer. U vreme mog boravka u bolnici, intervencija ablacije uspela je u potpunosti kod trojice dečaka od 17 do 20 godina starosti. Jednoga su oslobodili pejsmejkera, drugi je već počeo da igra fudbal, a treći mi je posle intervencije rekao: " ... ne mogu da verujem da sada ovako lako dišem ...". Nikako nisam sklon da pretražujem internet kako bih ulazio u podatke o nečemu što ne razumem jer nisam lekar. Prošao sam tu fazu i moram reći da sam kao pacijent ili bolje bolesnik, neke stvari pogrešno tumačio i dovodio sebe u vrlo teške situacije. Ovde samo pokušavam da iznosim svoja iskustva kako bih nekome pomogao da prebrodi težak period u životu ...
Lekove ne navodim zato što prihvatam pravila ovog foruma. Reći ću samo da trenutno uzimam kombinaciju dva antiaritmika, lek za regulisanje pritiska i po potrebi sedativ.

Budite vrlo oprezni sa antiaritmicima.

Iz do sada nepoznatih razloga oni povecavaju smrtnost kod pacijenata u odnosu na placebo.

Uz to imaju veoma negativne kolateralne posledice.

Sedative koristite redovno, veoma su znacajni.

Za pritisak koristite najmanje dva leka (od kojih jedan mora biti betablokeant), ali u smanjenoj dozi.

Svako jutro kontrolisite pritisak i ubelezavajte rezultate.

Neposredno nakon budjenja u sedecem stavu pritisak treba da bude manji od 130/90, a broj otkucaja u minuti ne sme biti manji od 50 ni veci od od 70.

Iz ishrane izbacite so i proizvode od psenicnog brasna.

Jutarnja setnja (ne trcanje!) minimum 30 min i maksimum 45 min.
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima ... Ja sam veoma disciplinovan pacijent koji ima poverenja u terapiju i savete svoga lekara ... I veoma mi je jasno objašnjeno šta je šteta a šta benefit od terapije koja mi je prepisana ...
Smrt je neminovnost, ne može se izbeći i ne može se znati kada će doći ... Ono za čim treba stremiti i za šta se treba boriti je kvalitet života ... Kakav će biti a ne koliko će dugo trajati ...
 
Dali mi neko moze reci nesto vise o ovom zahvatu?Kolika je stvarno uspesnost,dali posle uspesne operacije tahiaritmija moze da se vrati,koliko cesto?koje su posledice,znaci operacija uspe ali koje su posledice i opasnosti posle toga,sto sire molim vas.I koliko puta moze da se radi,znaci ako ne uspe prvi put,drugi,treci,cetvrti koliko puta moze operacija da se izvede puta???
 
Vec vise od 30 godina imam tahikardije. 90-tih sam izvrsio sva moguca ispitivanja i tada mi je prof. Grujic- na kbc srbije,odbio da radi tu intervenciju uz objasnjenje da zivotno nisam ugrozen a da je u svetu greska prilikom same intervencije 5% a kod nas zvanicno 8% (10%) sto on smatra za mnogo.
To je bilo 90-ih ,prof. je rekao da ce sami napadi sto budem starij biti redji sto se ne desava .
Smucilo mi se vise da pijem lekove i da se pitam kad ce biti sledeci napad.Da li se ova intervencija razlikuje nesto od one koju je odbio da mi uradi prof. Grujic? Procitao sam da se vrsenje ove intervencije zabranilo iz nekih razloga u skandinavskim zemljama?
 
U prethodnim postovima napisao sam sve sto znam i sto sam preziveo. Zato mogu samo da savetujem da odete u institut na Dedinju i da zakazete pregled kod dr Vukajlovica ili dr Angelkova. Oni ce vam sve lepo objasniti i ako postoji sansa da vam pomognu, to ce i pokusati.
 
Ne zelim da otvaram novu temu, pa cu ovde pisati. Danas mi je odjednom srce pocelo da kuca kao ludo, mislila sam da ce da iskoci ili da pukne, i samo sam legla na krevet i cekala da prodje... Prosle je posle nekih 5 minuta... Bila sam pre kod doktora zbog tzv. 'gusenja' tj. nisam mogla lepo da disem, cinilo mi se da koliko kog vazduha udahnem nije dovoljno, kao da mi nesto stoji u plucima.. Svi nalazi su bili okej, i doktorica mi je rekla da je sve ok, samo sam se malo iznervirala ili tako nesto. Ali, uopste nisam bila iznervirana u tom trenutku, ni nista.. Kao i sada..
 
blabla9184
Odgovoricu ti iz licnog iskustva,pre 2 godine sam i ja dobio takav napad isto je trajao 5 minuta bio sam na pregledima ultrazvuk ekg sve je kao u redu,napad se ponovio posle 2 meseca i postao redovan na svaka 2 meseca,govorili su mi da je o od nerviranja i slicne gluposti da bi ja na internetu tek saznao da je to ustvari psvt-paroksizmalna supraventrikularna tahikardija.U poslednje vreme je postalo sve ucestalije i verovatno cu ici na Ablaciju jer je to jedini nacin da se resi ta bolest mada cujem da jako malo ljudi uspe..Pred doktorima spomeni tu paroksizmalnu tahikardiju pitaj ih malo vise o tome,tako sam i ja inace ni do sad nebi znao od cega bolujem!E sad tu ima i druga strana nemora da znaci da imas ovo sto i ja ali ako ti se ponovi napad sve je jasno,najbolje je da stignes na vreme do hitne dok napad ne stane i da ti ga oni uhvate na ekg onda ce sve utvrditi!
 
Pozdrav svima z:)!
Hvala vam svima što se započeli ovaj post, jer već dugo vremena tražim ljude sa sličnim iskustvima. Ja sam 2009. bila na 2 RFzahvata u razmaku od 3 mjeseca. na žalost s gotovo nikakvim uspjehom. Primarno sam završila tamo zbog višegodišnjih ekstrasistola (trenutno imam 44 godine, a moja agonija traje od moje cca 28 godine), koje su zadnjih godina prešle u fibrilacije atrija s ispadima od po 250otkucaja/minuti. Prvi zahvat sam napravila u St raffaele klinici za aritmologiju u Milanu (kod "čuvenog" dr. Papponea osobno) i bilo mi je dobro "cijela" 3 mjeseca. Nakon što je edem srca na mjestu kružnih paljenja oko plućnih vena splasnuo, nakon što su se stvorili ožiljci prolupala sam na slijedećih 250 otkucaja u minuti i uz fibrilaciju dobila još i unulaciju (flutter atrija) iako su mi tada spalili i centar za undulaciju z:( !
Digići su me otpustili s dva antiaritmika, tabletama za snižavanje tlaka (ja i inače imam turbo nizak tlak), antikoagulantnom terapijom i zamjenskom terapijom za hormone štitnjače (jer Hasimoto tireoiditis imam od malena). Nakon što su me u pokušali konvertirati u normalni ritam na "peglama" što je bilo totalno bezuspješno, jer se sad jedino vratim spontano u sinusni ritam, poslali su me na ponovni zahvat u kojem su mi napravili još dva podužna ožiljka na artijima.
No da skratim priču, ja tiltam i dalje unatoč terapiji koju gutam u neizmjernim količinama, fibrilacija mi ne ide preko 150 ali je sada trajna i svakodnevna!
Sada su mi objasnili da su moji problemi nastali "jatrogeno" (kao posljeidca zahvata) i da bi se trebala podvrgnuti trećem zahvatu z:shock:!!!! Meni su dva bila puno i previše, posebno zato jer su neuspješna! Tako da statistika od uspješnosti 60% je realnija, od svih bajanja kao se uspješnost mjeri u 80%, a nakon drugog zahvata je 98% :(
I sad se pitam što dalje????
 
Malo ablacija je uspesnih iz prvog pokusaja, pa je obicno potrebna ponovna ablacija ili vise njih....
Vecini pacienata ablacija uzorkuje probleme i nakon zahvata..pacienti navode umor, ubrzan rad srca uz minimalne napore, glavobolja, teze disanje..itd...

Mom tami su prosle godine sproveli ablaciju....zahvat je bio uspesan, aritmija se nije vise pojavljivala...

Tako da ne odustajte! Treba verovati da ce sve biti ok...
 
Malo ablacija je uspesnih iz prvog pokusaja, pa je obicno potrebna ponovna ablacija ili vise njih....
Vecini pacienata ablacija uzorkuje probleme i nakon zahvata..pacienti navode umor, ubrzan rad srca uz minimalne napore, glavobolja, teze disanje..itd...

Mom tami su prosle godine sproveli ablaciju....zahvat je bio uspesan, aritmija se nije vise pojavljivala...

Tako da ne odustajte! Treba verovati da ce sve biti ok...

Oprostite, da li je to Vašem tati to bio prvi zahvat?
Visoka uspješnost (od prve) je kod ljudi kojima se kružni ritam stvara iz AV čvora. Ako je tako uspješnost je 100%-tna jer spale taj čvor i nakon toga bude sve 5 :ok:! A to su zapravo svi oni koji su u statističkom rasponu od 60%.
Zanima me, ako možda neko ima iskustva, da li luzerima mog tipa može pomoći 3 zahvat s obzirom da ne mogu naći uzrok, tj. centar koji šalje kaotične impulse :dash: ?
Zapravo je dosta teško vjerovati da će sve biti ok ako imate osjećaj da vam je srce već skuhano :sad2:, a oni predlažu još i dodatna "dokuhavanja" :gace:, a vama i dalje umor, svakodnevvno tiltanje, koma, mrak???
:lol:
 
Oprostite, da li je to Vašem tati to bio prvi zahvat?
Visoka uspješnost (od prve) je kod ljudi kojima se kružni ritam stvara iz AV čvora. Ako je tako uspješnost je 100%-tna jer spale taj čvor i nakon toga bude sve 5 :ok:! A to su zapravo svi oni koji su u statističkom rasponu od 60%.
Zanima me, ako možda neko ima iskustva, da li luzerima mog tipa može pomoći 3 zahvat s obzirom da ne mogu naći uzrok, tj. centar koji šalje kaotične impulse :dash: ?
Zapravo je dosta teško vjerovati da će sve biti ok ako imate osjećaj da vam je srce već skuhano :sad2:, a oni predlažu još i dodatna "dokuhavanja" :gace:, a vama i dalje umor, svakodnevvno tiltanje, koma, mrak???
:lol:


Da, to mu je bio prvi zahvat...tahikadrije su se pojavljivale vise puta sedmicno, trajale po 1,5 h..primio je sve moguce lekove...posto nisu vise delovali, preostala je ablacija... .ablirali su sva četiri usca plucnih vena (nzn, da li sam tacno prevela :rumenko:)...ima jos malo problema zbog pojacanog rada stitne zlezde....ali lekove za srce ne pije vise...

Uz otezano disanje, visok pritisak, pulz i uz sve simptome koji tu bolest prate, imao je problema i sa nuspojavama od lekova (gubitak cula ukusa, zamagljen vid, vrtoglavice, trnula mu ruka..itd..)...

Hirurzi svakome u pocetku pojasne da ce mozda biti potrebno vise zahvata, pa se je samim tim potrebno psihicki pripremiti i na tu mogucnost....najbolje je porazgovarati sa hirurgom o sumnjama i strahovima koji vas muce, malo pretraziti internet (mozda se nadju ljudi sa sl. iskustvima)...i pre svega verovati da ce sve biti dobro...ne treba panicariti, gubiti nadu iako verujem da su simptomi teze podnosljivi i da ste siti svega...nije neka uteha, ali od goreg uvek postoji gore...

Drzim fige, bez obzira na to kakvu odluku donesete..:zag:
 
Da, to mu je bio prvi zahvat...tahikadrije su se pojavljivale vise puta sedmicno, trajale po 1,5 h..primio je sve moguce lekove...posto nisu vise delovali, preostala je ablacija... .ablirali su sva četiri usca plucnih vena (nzn, da li sam tacno prevela :rumenko:)...ima jos malo problema zbog pojacanog rada stitne zlezde....ali lekove za srce ne pije vise...

Uz otezano disanje, visok pritisak, pulz i uz sve simptome koji tu bolest prate, imao je problema i sa nuspojavama od lekova (gubitak cula ukusa, zamagljen vid, vrtoglavice, trnula mu ruka..itd..)...

Hirurzi svakome u pocetku pojasne da ce mozda biti potrebno vise zahvata, pa se je samim tim potrebno psihicki pripremiti i na tu mogucnost....najbolje je porazgovarati sa hirurgom o sumnjama i strahovima koji vas muce, malo pretraziti internet (mozda se nadju ljudi sa sl. iskustvima)...i pre svega verovati da ce sve biti dobro...ne treba panicariti, gubiti nadu iako verujem da su simptomi teze podnosljivi i da ste siti svega...nije neka uteha, ali od goreg uvek postoji gore...

Drzim fige, bez obzira na to kakvu odluku donesete..:zag:

Hvala puno na potpori :hvala:!!!
Ništa, sutra opet na 524-ti holter, onda red ultrazvuka, onda red umnih doktorskih vijećanja, pa ....:D
Ima ona stara: misli najgore, najdaj se najboljem ili tako nekako :super:
Pozdrav svima:D
 
Evo da i ja podelim svoje iskustvo..Ja sam medju mladjima ovde cini mi se..Pre desetak dana sam uradila prvi put ablaciju na IKVB Dedinje kod dr Tomovica.Po njegovim recima,on je zadovoljan kako je odradjeno,ali neophodno je sacekati da prodju dva meseca do kontrole,kada bi trebalo da znam 'da li je to to'.Da li je ovde neko imao iskustva u tome da se tahikardija povrati i kako to izgleda?Da li su napadi podjednako jaki kao i pre ablacije,ili je drugaciji dozivljaj?Ja za sada,za ovih deset dana koliko je proslo od ablacije,se osecam dobro..ali ne znam kolika mi je to garancija da je to zavrseno..
Ako neko zna nesto o tome bila bih zahvalna na odgovoru!
Tema odlicna.
Pozdrav svima
 
blabla9184
Odgovoricu ti iz licnog iskustva,pre 2 godine sam i ja dobio takav napad isto je trajao 5 minuta bio sam na pregledima ultrazvuk ekg sve je kao u redu,napad se ponovio posle 2 meseca i postao redovan na svaka 2 meseca,govorili su mi da je o od nerviranja i slicne gluposti da bi ja na internetu tek saznao da je to ustvari psvt-paroksizmalna supraventrikularna tahikardija.U poslednje vreme je postalo sve ucestalije i verovatno cu ici na Ablaciju jer je to jedini nacin da se resi ta bolest mada cujem da jako malo ljudi uspe..Pred doktorima spomeni tu paroksizmalnu tahikardiju pitaj ih malo vise o tome,tako sam i ja inace ni do sad nebi znao od cega bolujem!E sad tu ima i druga strana nemora da znaci da imas ovo sto i ja ali ako ti se ponovi napad sve je jasno,najbolje je da stignes na vreme do hitne dok napad ne stane i da ti ga oni uhvate na ekg onda ce sve utvrditi!

Eto, mora čovek sam za sebe da se raspituje i saznaje, jedino tako može nešto da se uradi.
Ako bi se oslonio samo na lekare, kljoknuo bi na ulici. Neverovatno je koliko su nezainteresovani za pacijenta.
I, jesi li uspeo da "navataš" aritmiju na EKG i jesi li nešto uradio za ablaciju?
 
Eto, mora čovek sam za sebe da se raspituje i saznaje, jedino tako može nešto da se uradi.
Ako bi se oslonio samo na lekare, kljoknuo bi na ulici. Neverovatno je koliko su nezainteresovani za pacijenta.
I, jesi li uspeo da "navataš" aritmiju na EKG i jesi li nešto uradio za ablaciju?

Od mog posta je proslo dosta vremena,uhvatio sam na ekg-u tahikardiju,radio 2 puta ablaciju jednom u kamenici jednom na dedinju,obe operacije su navodno prosle uspesne i rekli su mi da nece vise biti lupanja ali se posle obe operacije ponovio napad tako da sam sad na lekovima...
 
moram da se ubacim ovde..radio si dve ablacije? i posle koliko vremena od prve ablacije se ponovo pojavila tahikardija?

Posle prve ablacije sve je bilo u redu nekih 20 dana da bi se posle toga ponovo operisao a onda nakon te druge operacije je sve bilo u redu nekih 3 meseca mada sam je u tih 3 meseca srce nekoliko puta htelo da krene sa lupanjem ali kako udahnem duboko tako bi sve bilo u redu eto sve do tada.Sad pijem lekove i osudjen sam sa svojih 22 godine da tako zivim citav jebeni zivot...
 

Back
Top