Matematika-da li volite ovaj predmet

Aj me podseti kad je to bilo, sada i mene zanima :)
I ne morate to da mi persirate, nisam ja bas toliko stariji i ako bi svima mogao odavno da budem profesor u skoli :)
Pa bese jedared ali bas davno, ima godinu i po . Pitao sam te sta radis u USA ili tako nesto jer istu obozavam :p zato si mi bio simpatican i onda kada si rekao da si matematicar :p ;)
Ja vas i ne poznajem.....Nemam ni dokaz da bih vam persirao,ali vam ipak to 'polovicno' cinim.Otkud ja znam ko ste vi... :lol:
Uostalom,ne poznajete ni vi mene.Zato vasa prva recenica u ovom komentaru nema veze s istinom. ;)
Vas vas Vas vas

i posle mi "nepismeni" :roll:
Ja sam mislio na Euklidsku, ona se radi u osnovnoj.
To li je matematika :hahaha: Dobro ajde, jeste :cool:
ucim je vec 2 nedelje po ceo dan za prijemni..
da li je volim ? :D
hac xD
Zavoli je :zaljubljena:
Istina je sto zboris, ne znam te, a ni ti mene, ali ti ne znas ni matematiku jer ono sto si do sada od nje imao priliku da vidis i da razumes, je kao da si u srpskom naucio azbuku pa sad mislis da mozes da napises roman ;)

:ok: tacno
 
Istina je sto zboris, ne znam te, a ni ti mene, ali ti ne znas ni matematiku jer ono sto si do sada od nje imao priliku da vidis i da razumes, je kao da si u srpskom naucio azbuku pa sad mislis da mozes da napises roman ;)
Ne znam mozda mnogo od matematike,ali znam i znacu zato stosta drugo.Ne mozemo biti svi za sve stvoreni i zainteresovani. ;)
Nego sto nemam ja ovde kolege drustvenjake,pa je lako vama da branite svoje.Medjutim,ja sam napravih citavu pobunu.Dovoljno to govori. :D
Kad bismo krenuli npr. o lingvistici,mogao bih reci ono isto za vas kao i vi sto ste meni za matematiku...Moramo imati eminentne strucnjake u svim oblastima. ;)
 
Dajte bre,u potpunosti smo oskrnavili temu...Mogle bi malo da popuste tenzije(napetosti za neupucene-***,ako ne napisem,Lingva ce sigurno to ispamovati :neutral: ),da znate :evil:
Tenzije ime, vredjanja nema bas, kako sa cije strane. Dkle po pravilu smo delimicno . ;););)
Kako drugacije da neka tema za razgovor bude zanimljiva ako se ne ispljujemo malo :lol:
Ne znam mozda mnogo od matematike,ali znam i znacu zato stosta drugo.Ne mozemo biti svi za sve stvoreni i zainteresovani. ;)
Nego sto nemam ja ovde kolege drustvenjake,pa je lako vama da branite svoje.Medjutim,ja sam napravih citavu pobunu.Dovoljno to govori. :D
Kad bismo krenuli npr. o lingvistici,mogao bih reci ono isto za vas kao i vi sto ste meni za matematiku...Moramo imati eminentne strucnjake u svim oblastima. ;)

pa sad nemojmo se vredjati :think:
 
@ Stevee
Pazi, Euklidska geometrija kada je nastajala, pre vise od 2000 godina, tada nije postojala danasnja notacija (ona nema ni 500 godina). Definicije prave, tacke i kruga su bile drugacije. Sam pojam beskonacnosti je bio poprilicno "cudan" i nejasan ondasnjim ljudima. I kad pogledas Sta su ti ljudi tada i u kojim uslovima radili, u najmanju ruku je da im se klanjas. A pogotovu sta su radili sa hiperbolama, parabolama i elipsama. Totalno bez analiticke geometrije, sve zamisljeno u glavi i radi se, kako. . . Pitanje je. Sta su ti ljudi tada i kako su radili je neverovatno, oni su celu geometriju izgradili bez brojeva (iracionalne brojeve nisu mogli da prihvate da postoje u prirodi pa se toerija brojeva nikad nije ni razvila u tom svetu, ali iracionalne brojeve kao duzine su prihvatali jer su postojali kao recimo dijagonala nekog kvadrata) i bez puno stvari sa kojima ti danas baratas kada radis geometriju. A Euklid je bio prvi koji je sistematizovao sve to odabrao aksiome i sve srocio u 13 knjiga, Elementi, i sto je najbolje od svega u knjigama je sve bilo dokazano, bez ijedne rupe su bile! I sve to 300 godina pre nove ere! Njegovi Elementi su najstampanija i najprevodjenija knjiga posle Biblije, i knjiga koja je najduze kruzila kao udzbenik (doduse tokom godina je menjana od strane raznih "prevodilaca" i ljudi koji su je uoblicavali da bude "udzbenik" jer oni u sebi osim teorema, definicija i aksioma nista vise nisu sadrzali, nikakvu pricu za citaoca). Sve do pre 100-200 godina oni su korisceni kao udzbenik iz geometrije, i sto je najbolje od svega, 2300 godina kasnije, kod nekih profesora Elementi su idalje udzbenik iz geometrije. Ono sto vi radite u osnovonoj skoli je samo neki pocetak matematike, u geometriji imate prilike da vidite neke teoreme (Pitagorina recimo) i da ih koristite ali jos uvek niste nista dokazali, ili mozda malo ovlas jer ste, kako drugi kazu, jos uvek premladi za tako nesto. Sto je po meni obicna glupost, jer bi vam se upravo kroz to moglo pokazati sta je zapravo matematika i sva njena cistina. Inace pravu umetnost kad je u pitanju matematika (po meni) videces tek kad budes na faxu radio topologiju. Tu ces krenuti nizicega i stvoriti sve i posle kad se na nju nadoveze funkcionalna analiza, videces koliko si otisao od stvarnosti i osecaces se kao u nekom totalno drugom svetu, a jos kad se nadoveze na to diferencijalna geometrija i algebarska topologija. . . Onda ces po prvi put shvatiti zasto neko ne moze da razume matematiku! Npr. komotno ces moci da saberes kasiku i tanjir ili soljicu za kafu i tiganj, a vrhunac ce ti doci kad budes mogao da napravis funkciju izmedju recimo kasike i noza i onda da je inegralis ili diferenciras :) I kao ces tada u ocima drugih izgledati kao da si koristio neki zesci lepak ili lekove kojima je rok trajanja istekao kad je covek sisao sa drveta, videces da je to samo uopstenje onoga sto si ucio u srednjoj kad su ti rekli za izvode i inegrale :)

Inace ako te zanima istorija na matematike porbaj pronaci knjigu "Papagajeva teorema". Kniga je napisana kao roman (bolje da nije moje licno misljenje) ali zapravo cela knjiga je skoncentrisana na istoriju matematike. Pisac je tu dosta lepo objasnio kao i sta se radi tako da i oni koji jos nisu upuceni i oni kojima je matematika strana mogu da je citaju bez problema i da razumeju sta je ko i kada radio.
 
ja licno volim matematiku,jer mi je zanimljiva,a i dobro je znam...:)
sve je stvar vezbe i rutine...
Istina :ok:
Zbog tvojih ocena i ne volis predmet....
Istina :ok:
Matematiku sam OBOŽAVALA.
NIPOŠTO NIJE DOSADNA.

Uzmi puno papira, našilji olovku i kreni...
Osjećaćeš se odlično kad savladaš zadatke koje ranije nisi mogao/la.

Istina :ok:

Ja dok radim zadatke, delovace cudno ali to je za mene jedan veoma poseban osecaj . Ono izolujes se od ostatka sveta i sam si sa svojim mislilma gde ti je dopusteno da lutas gde god hoces . Zaviris u neko cose gde nikada pre nisi zavirio . Slepa ulica . Ma svasta nesto :p Naravno govorim o malko ozbiljnijim zadacima .
 
Ja dok radim zadatke, delovace cudno ali to je za mene jedan veoma poseban osecaj . Ono izolujes se od ostatka sveta i sam si sa svojim mislilma gde ti je dopusteno da lutas gde god hoces . Zaviris u neko cose gde nikada pre nisi zavirio . Slepa ulica . Ma svasta nesto :p Naravno govorim o malko ozbiljnijim zadacima .

Probaj da se pridrzavas toga kad si sam u sobi, jer ako ti se desi na ulici, izgledaces malo smesno :) Mada tako se resenja najlakse i nadju. . . Zatvoris oci, zamislis problem, vidis koje alate imas i pokusavas da sve uklopis kako treba i posle imas resenje, ako u medjuvrememnu ne zaspis :lol:
 
Probaj da se pridrzavas toga kad si sam u sobi, jer ako ti se desi na ulici, izgledaces malo smesno :) Mada tako se resenja najlakse i nadju. . . Zatvoris oci, zamislis problem, vidis koje alate imas i pokusavas da sve uklopis kako treba i posle imas resenje, ako u medjuvrememnu ne zaspis :lol:

sto je najgore par puta mi se i desavalo ne samo iz matematike nego i iz drugih predmeta da idem ulicom i razmiljam o nekom problemu na koji sam naisao iz skole ili generalno dok sam radio neki zadatak, sreca moja pa idem manje prometnom ulicom :lol:
 
Procitala sam celu temu (koji posao:lol:)... Prvo, moram primetiti da su 3 tackice vrlo kreativan nik, mnogo mi se svidja...:DDrugo, lingvista je jako bezobrazno derle koje pokusava da se raspravlja sa covekom koji je svetlosnim godinama udaljen od njega (sto se znanja tice)... Trece, mrzim matematiku jer sam lenja i ne mogu da vezbam duze od pola sata... Uz sve moje napore, ne ide...:neutral: Inace, predmet je zanimljiv i zahteva dosta razmisljanja i rada, sto za srpski ne mogu reci, iako ga obozavam...:heart:
 
Procitala sam celu temu (koji posao:lol:)... Prvo, moram primetiti da su 3 tackice vrlo kreativan nik, mnogo mi se svidja...:DDrugo, lingvista je jako bezobrazno derle koje pokusava da se raspravlja sa covekom koji je svetlosnim godinama udaljen od njega (sto se znanja tice)... Trece, mrzim matematiku jer sam lenja i ne mogu da vezbam duze od pola sata... Uz sve moje napore, ne ide...:neutral: Inace, predmet je zanimljiv i zahteva dosta razmisljanja i rada, sto za srpski ne mogu reci, iako ga obozavam...:heart:
Ko te pitao za misljenje...?
 
Procitala sam celu temu (koji posao:lol:)... Prvo, moram primetiti da su 3 tackice vrlo kreativan nik, mnogo mi se svidja...:DDrugo, lingvista je jako bezobrazno derle koje pokusava da se raspravlja sa covekom koji je svetlosnim godinama udaljen od njega (sto se znanja tice)... Trece, mrzim matematiku jer sam lenja i ne mogu da vezbam duze od pola sata... Uz sve moje napore, ne ide...:neutral: Inace, predmet je zanimljiv i zahteva dosta razmisljanja i rada, sto za srpski ne mogu reci, iako ga obozavam...:heart:

:hahaha:

Lenjost stvarno ume da ubije ambicije , ono da te pokopa . A steta je ako mozes i imas umeca da je razumes da to ne uradis i da ne napredujes na tom polju . Licno, osecam se divno, superiorno, i nadmeno nad celim odeljenjem sto po nekad jedini razumem sta profesor objasnjava, sto znam bolje od svih njih :aha: Mislim nije da se hvalim ali tako je brate , bio bih lazov kada bih rekao da ne znam bolje od svakog ucenika iz mog odeljenja cak i kada bi taj neko dobio 5 na testu a ja 4 :rumenko:

Mada isto tako neizbezna istina je da se matematika vrlo malo radi . Elem ja sam u sadasnju gimnaziju dosao iz manjeg grada tj osnovne skole iz manjeg , mnogo manjeg grada . I tamo se uvek znao red i disciplina . Ucilo se jako, tamo sam dobijao od 1 do 5 sve moguce ocene (nisam bio vukovac na zalost mada sam uvek bio odlican), ali sam se dosavsi u srednju pokazao kao mnogo mnogo bolji od vukovaca iz velikogradskih osnovnih skola . Zavrsio sam na moju srecu samo drugo polugodiste osmog razreda u velikom gradu i okusio taj nerad, nepostovanje profesora i predmeta, lenjost, nedisciplinu i dr . Jedva ,ali podvlacim jedva sam upisao ovu gimnaziju i sada sam medju najboljima definitivno . Ne po proseku na srecu "najboljih" ali po znanju mislim da stojim medju top ucenika nase generacije . (ovo govorim iskljucivo vezano za matematiku i prirodne nauke) ;)
 
Ko te pitao za misljenje...?

Pa ni tebe niko nista nije pitao pa ti kenj.as na 5 strana...:roll: Ovo je forum decko, ne treba da cekam na tvoju dozvolu da bih mogla nesto da kazem...:dash:

:hahaha:

Lenjost stvarno ume da ubije ambicije , ono da te pokopa . A steta je ako mozes i imas umeca da je razumes da to ne uradis i da ne napredujes na tom polju . Licno, osecam se divno, superiorno, i nadmeno nad celim odeljenjem sto po nekad jedini razumem sta profesor objasnjava, sto znam bolje od svih njih :aha: Mislim nije da se hvalim ali tako je brate , bio bih lazov kada bih rekao da ne znam bolje od svakog ucenika iz mog odeljenja cak i kada bi taj neko dobio 5 na testu a ja 4 :rumenko:

Mada isto tako neizbezna istina je da se matematika vrlo malo radi . Elem ja sam u sadasnju gimnaziju dosao iz manjeg grada tj osnovne skole iz manjeg , mnogo manjeg grada . I tamo se uvek znao red i disciplina . Ucilo se jako, tamo sam dobijao od 1 do 5 sve moguce ocene (nisam bio vukovac na zalost mada sam uvek bio odlican), ali sam se dosavsi u srednju pokazao kao mnogo mnogo bolji od vukovaca iz velikogradskih osnovnih skola . Zavrsio sam na moju srecu samo drugo polugodiste osmog razreda u velikom gradu i okusio taj nerad, nepostovanje profesora i predmeta, lenjost, nedisciplinu i dr . Jedva ,ali podvlacim jedva sam upisao ovu gimnaziju i sada sam medju najboljima definitivno . Ne po proseku na srecu "najboljih" ali po znanju mislim da stojim medju top ucenika nase generacije . (ovo govorim iskljucivo vezano za matematiku i prirodne nauke) ;)

Da, tako se i ja za hemiju osecam...:lol: Imala sam mnogo popustljivog nastavnika, pa se nisam ni trudila, ako mi dodje neki zahtevan u srednjoj moracu zagrejati stolicu sto se mate tice... Samo ne znam kako cu nadoknaditi ovo propusteno...:think:
 
sto je najgore par puta mi se i desavalo ne samo iz matematike nego i iz drugih predmeta da idem ulicom i razmiljam o nekom problemu na koji sam naisao iz skole ili generalno dok sam radio neki zadatak, sreca moja pa idem manje prometnom ulicom :lol:

Jedan moj profan je tako pre vise od 25 godina otisao sa jednom cerkicom u zabaviste da pokupi drugu cerkicu i vratio se kuci sa pokupljenom, a prvu ostavio u zabaviste da se igra sa decom :per:
 
Procitala sam celu temu (koji posao:lol:)... Prvo, moram primetiti da su 3 tackice vrlo kreativan nik, mnogo mi se svidja...:DDrugo, lingvista je jako bezobrazno derle koje pokusava da se raspravlja sa covekom koji je svetlosnim godinama udaljen od njega (sto se znanja tice)... Trece, mrzim matematiku jer sam lenja i ne mogu da vezbam duze od pola sata... Uz sve moje napore, ne ide...:neutral: Inace, predmet je zanimljiv i zahteva dosta razmisljanja i rada, sto za srpski ne mogu reci, iako ga obozavam...:heart:

Hvala za nik :) Inace, ne znam da li znas ali jedan od najvecih matematicara se upravo zvao Abel (jedno l :) ) Niels Henrik Abel je bio norveski matematicar, sa pocetka 19 veka i spada u jedne od najvecih matematicara svih vremena i cija smrt (zajedno sa smrcu Evarist Galois-a) predstavlja jedan od najvecih gubitaka u matematici svih vremena. Umro je sa manje od 27 godina od tuberkoloze i za taj kratak zivot uspeo je da uradi stosta (pronasao je gresku u radu Cauchy-a, dokazao da jednacina petog stepena nema resenje u konacnom broju koraka. . .). . .
 
Pa ni tebe niko nista nije pitao pa ti kenj.as na 5 strana...:roll: Ovo je forum decko, ne treba da cekam na tvoju dozvolu da bih mogla nesto da kazem...:dash:
Ja ne znam sta se ti uopste mesas i sto si mi se obratila onakvim recima. :eek:
Dozvolu da pises za mene ovde gluposti svakako nemas. :confused:
By the way,cini mi se da sam stariji od tebe,tako da to 'derle' mozes da pripises sebi.Da znas,lepo bi ti stajalo. :p
 
Hvala za nik :) Inace, ne znam da li znas ali jedan od najvecih matematicara se upravo zvao Abel (jedno l :) ) Niels Henrik Abel je bio norveski matematicar, sa pocetka 19 veka i spada u jedne od najvecih matematicara svih vremena i cija smrt (zajedno sa smrcu Evarist Galois-a) predstavlja jedan od najvecih gubitaka u matematici svih vremena. Umro je sa manje od 27 godina od tuberkoloze i za taj kratak zivot uspeo je da uradi stosta (pronasao je gresku u radu Cauchy-a, dokazao da jednacina petog stepena nema resenje u konacnom broju koraka. . .). . .

Jel ovaj famozni Kosi ima veze sa Kosi-Svarcovom nejednakoscu :think: :p
 

Back
Top