Instalacija Windows-a pomocu mreze

falco

Ističe se
Poruka
2.007
Da li moze da se instalira windows pomocu mreze? Na primer, potrebno je instalirati sistem (Windows XP, Vista, 7) na nekom racunaru koji se nalazi na nekoj udaljenoj lokaciji. I kako moze da se instalira sistem na racunaru koji nema cd citac (a ni dvd :) ) a nema ni usb portove?
 
Ja trenutno pokusavam da nadjem neki odgovarajuci tutorijal, koji bi ti pomogao, ali mi je prosto cudno da nema USB, kakav je to netbook, bez takvih protova? Pogledaj tutorijale na yt, ja sam tamo nasao par, ali nisu detaljni, kako i sta podesiti.

Ja znam za onu foru da se spoji laptop (u tvom slucaju netbook) sa desktop-om preko lana sa mreznim kablom sa ukrstenim kablovima, naprave se workstation sa istim nazivima i stavi se koji ce se folder deliti, ali tvoj slucaj, je malo komplikovaniji. Ako nadjem nesto, javljam.

A koji je to netbook u pitanju?
 
Ja trenutno pokusavam da nadjem neki odgovarajuci tutorijal, koji bi ti pomogao, ali mi je prosto cudno da nema USB, kakav je to netbook, bez takvih protova? Pogledaj tutorijale na yt, ja sam tamo nasao par, ali nisu detaljni, kako i sta podesiti.

Ja znam za onu foru da se spoji laptop (u tvom slucaju netbook) sa desktop-om preko lana sa mreznim kablom sa ukrstenim kablovima, naprave se workstation sa istim nazivima i stavi se koji ce se folder deliti, ali tvoj slucaj, je malo komplikovaniji. Ako nadjem nesto, javljam.

A koji je to netbook u pitanju?

Prvo pitanje sam postavio zbog toga, sto sam negde od nekog cuo kako mozes putem mreze da reinstalrias racunar kome ne mozes fizicki da pristupis (a oba su u istoj mrezi). Na primer ti si administrator u nekoj firmi i potrebno je da reinstaliras sistem u nekoj filijali.

A drugo pitanje se odnosi na opciju "Boot from LAN".
 
Pa mozes, ali moras da imas win server i da preko njega instaliras. To mozes u firmi sa serverom, na kome se nalazi instalacija win-a i onda kada butujes preko LAN-a samo odredis putanju ili drive na kome se nalazi instalacija i pokrenes je. Ovako u nasoj varijanti (bez servera i umrezenih racunara) mozes da instaliras windows server 2008, mislim da ga ima free, preko nekog alata kao virutal (VMWare Server, Virtual PC,...) i da onda odradis instalaciju, izvrsis podesavanja, i onda da na tom drugom racunaru instaliras win.

Nasao sam neki tutorijal, koji ovaj postupak malo detaljnije objasnjava, pogledaj ovaj link, nadam se da ce ti pomoci.
 
Poslednja izmena:
Mozda sam ja lose razumeo a zar nemas u bios-u opciju boot from usb key.

Evo sada sam probao na jednom netbook-u koji ima usb nadam se da to ima i tvoj.

sa ovim programom(Windows 7 USB/DVD-download tool)) sam instalirao usb key bootabile .

A da instaliras windows xp na usb-key Treba ti da skines -TecnoPEN2.ZIP ako ne uspes to da nadjes napisi,poslacu ti ja ili neko drugi koji je to isto tako radio
 
Poslednja izmena:
Mozda sam ja lose razumeo a zar nemas u bios-u opciju boot from usb key.

Evo sada sam probao na jednom netbook-u koji ima usb nadam se da to ima i tvoj.

sa ovim programom(Windows 7 USB/DVD-download tool)) sam instalirao usb key bootabile .

A da instaliras windows xp na usb-key Treba ti da skines -TecnoPEN2.ZIP ako ne uspes to da nadjes napisi,poslacu ti ja ili neko drugi koji je to isto tako radio

MOZDA bi prvo trebo procitati makar prvi post prije odgovora na temu..
 
MOZDA bi prvo trebo procitati makar prvi post prije odgovora na temu..


U pravu si ,nisam obratio paznju na ono ispod da nema ni usb itd itd.Mogu i da izbrisem ono sto sam napisao ako nekom smeta.

Jedno od resenja je da nabavis onaj adapter(VGA/USB) kao sto je vec neko napisao u "HARDWER TEMI"

A za instalaciju Sistema preko mreze, bar ja sto znam postupak ide na sledeci nacin..

Skines sa neta,

-Windows Automated Installation Kit (WAIK),Ne instalirati odmah samo skinuti sa neta
-PXEBuilder Automatico (jedna mala scriptica koja automatski rasporedjuje fajlove sa Waik-a(ako ne nadjes javi se da ti posaljem)
-Tftpd32

Zatim podesavanja mreze od servera koju ces podesiti rucno protocollo Tcp/IP,bar ovde na ovim podesavanjima sam ja probao(IP-192.168.0.4,subnet a 255.255.255.0,ENABLE DHCP SERVER treba bude iskljuceno).Sledeci korak instalacija Windows Automated Kit(startcd.exe),Kada se to zavrsi instalira se ova scripta PxeBuilder Automatico ,i na jednom crnom ekranu(koji ce se pojaviti) kada ona zavrsi instalaciju treba se upisati sledece:Ad9f85f0-5cf0-11de-acc3-0800277e9e98 pa Enter.Kada i to zavrsi ako je sve uradjeno kako treba pisace Operazione riuscita.Dalje instalirati TFTPD32-......ako nekog ovo zanima, nastavak i stavicu slike kasnije....
 
Poslednja izmena:
U pravu si ,nisam obratio paznju na ono ispod da nema ni usb itd itd.Mogu i da izbrisem ono sto sam napisao ako nekom smeta.

Jedno od resenja je da nabavis onaj adapter(VGA/USB) kao sto je vec neko napisao u "HARDWER TEMI"

A za instalaciju Sistema preko mreze, bar ja sto znam postupak ide na sledeci nacin..

Skines sa neta,

-Windows Automated Installation Kit (WAIK),Ne instalirati odmah samo skinuti sa neta
-PXEBuilder Automatico (jedna mala scriptica koja automatski rasporedjuje fajlove sa Waik-a(ako ne nadjes javi se da ti posaljem)
-Tftpd32

Zatim podesavanja mreze od servera koju ces podesiti rucno protocollo Tcp/IP,bar ovde na ovim podesavanjima sam ja probao(IP-192.168.0.4,subnet a 255.255.255.0,ENABLE DHCP SERVER treba bude iskljuceno).Sledeci korak instalacija Windows Automated Kit(startcd.exe),Kada se to zavrsi instalira se ova scripta PxeBuilder Automatico ,i na jednom crnom ekranu(koji ce se pojaviti) kada ona zavrsi instalaciju treba se upisati sledece:Ad9f85f0-5cf0-11de-acc3-0800277e9e98 pa Enter.Kada i to zavrsi ako je sve uradjeno kako treba pisace Operazione riuscita.Dalje instalirati TFTPD32-......ako nekog ovo zanima, nastavak i stavicu slike kasnije....

Hvala. Jel bi mogao da nastavis i slike da nabacis? :super:
Posto nisam nista naucio u srednoj skoli(tehnicka skola smer elektrotehnciar racunara), moram ovako. Bolje nego da se blamiram :rumenko:
 

Back
Top