Temeljci (supe)

Jukie

Aktivan član
Poruka
1.479
Dakle, u svim novijim kuvarskim emisijama umesto vegete i začina C i vode dodaju već spremljenu supu/temeljac.
Sad naravno Rejčel Rej supu kupuje u tetrapaku kao sok, ali kod nas toga nema.
Kada se skuva puno tog temeljca, kako se on ostavlja za neki drugi put?
(pošto očigledno neću kuvati supu svaki put pa tek onda početi sa pravljenjem jela u koje se supa dodaje)
Da li se stavlja u flaše pa u zamrzivač? (kako se onda odmrzava?)
Ili u neke kese za zamrzivač? Ili u one kutije od porodične porcije sladoleda?
 
Temeljac?:confused: Kakva je to supa:dontunderstand:
He, he, to me i moja sestra uvek pita :whistling: Ona to zove bujon

"Temeljac" kao naziv koriste na hrvatskoj televiziji u kuvarskim emisijama, a na engleskom ga zovu "stock". U suštini kada se skuva supa, povade se parčići mesa i povrća, supa se procedi i skloni ona masnoća odozgo, i dobije se temeljac.

Posle u temeljac može da se zakuva testenina ili knedle, i da se dobije baš supa, ili može da se čuva za drugu priliku. Na TV kada kod kuvaju nešto tipa paprikaša, skoro nikada ne dosipaju običnu vodu i praškaste začine tipa Začin C, Kulinat, Vegeta (a pogotovo Englezi i Amerikanci koji nisu nikad ni čuli da to postoji) nego uvek sipaju već pripremljen temeljac.

Naravno treba voditi računa da se pri hlađenju ne stvore pihtije... što se meni jednom desilo sa zakuvanom supom sa sve rezancima... :eek: valjda je bilo puno hrskavice na kostima za supu.
 
Ćao svima... :D


Čekaj, pa zar bujon nije čista supa, to se dobro procedi, ne treba da budu rezanca u bujonu ? :rumenko:

A ne znam može li da se pakuje u neke prigodne kese za zamrzivač ? Mada bi se posle možda teže otapalo...:think:

 
Čekaj, pa zar bujon nije čista supa, to se dobro procedi, ne treba da budu rezanca u bujonu ? :
Da, to je to, nego se meni sviđa kada to zovu temeljac.

Rezanci su mi bili u zakuvanoj supi (od koje sam prvo pojeo par tanjira) a koja se kasnije pretvorila u pihtije kad se ohladila u frižideru, i onda su se videli rezanci unutra kao vlakna. :eek:
Bila je sasvim dobra i pihtija, nisam je bacio.
 
Da, to je to, nego se meni sviđa kada to zovu temeljac.

Rezanci su mi bili u zakuvanoj supi (od koje sam prvo pojeo par tanjira) a koja se kasnije pretvorila u pihtije kad se ohladila u frižideru, i onda su se videli rezanci unutra kao vlakna. :eek:
Bila je sasvim dobra i pihtija, nisam je bacio.

Pa dobro, nekada hoće i od samih rezanaca da se napravi ´´pihtijasta´´ masa, zbog skroba i samog brašna...

 

Back
Top