Sta za vas znaci biti covek?

black-devil

Primećen član
Poruka
579
Verovatno kao i vecina vas diskutanata,cesto razmisljam o tome gde mi, kao ljudska vrsta stojimo, sta se desava i sta su nasi ljudski prospekti u dolazecem milenijumu. Primecujemo i svedoci smo da se svet veoma razvio od kraja 2 svetskog rata. Promene su najocitije u putovanjima u Svemir, kompjuterske vestine, medicinska tehnologija, geneticke manipulacije, astronomska otkrica, isto kao i u proizvodnji hrane, transporta, nastajanju i uzdizanju preko stotinu novih nacija i drzava, do izmenjenih ekonomskih vrednosti u politickom redu.
Samim tim doslo je do promena u moralnim vrednostima, u odnosima medju ljudima, u porodicnim strukturama, obrazovanju, medijima i umetnosti. Stvorena su dve krajnosti: Bogati i Siromasni, Jaki i Slabi..
Veoma je ocigledna potreba za dominacijom i moci u svim strukturama zivota.
Sta za vas znaci biti Covek?
Sta bi po vama bilo resenje za postizanje jednakosti medju ljudima?
 
[19:18] <Fowler> kako se kaze suprotno od povlascen ?
[19:18] <darko> nadredjen?
[19:18] <darko> hmm nije
[19:18] <Fowler> podredjen !
[19:18] <Fowler> i nadredjen..
[19:18] <darko> hm da :)
[19:18] <Fowler> A povlascen je, kad si izuzet od nekih stvari prljavih...
[19:19] <darko> Malo sam zaboravio srkpsi.
[19:19] <Fowler> Znaci imas povlastice
[19:19] <Fowler> ...
[19:19] <Fowler> Blah..
[19:19] <darko> Evo mislim mislim
[19:19] <darko> Nema suprotno od povlascen.
[19:20] <darko> Ako nemas povlastice, to nije nikakvo specijalno stanje koje zahteva novu rech.
[19:20] <darko> Sta tachno oces da kazes?
[19:21] <Fowler> ok ok
[19:21] <Fowler> Nebitno
[19:21] <Fowler> poceo sam da pisem odgovor na neku temu
[19:21] <Fowler> napisao sam pola strane
[19:21] <Fowler> i batalio zbog toga sto nisam znao
[19:21] <darko> heh
[19:21] <Fowler> kako da izrazim opozitne od povlascenih
[19:21] <Fowler> a na temu Ivaninu sta je to jednakost izmedju ljudi...
[19:21] <Fowler> Inace moj stav da je to nestalo nastajenjm prvih zajednica...
[19:22] <Fowler> Mislim jednaki su svi bili dok je svako radio za sebe ili dok su radili jedni za druge svi u istoj meri...
[19:22] <Fowler> Cim su neki radili malo vise a drugi malo manje... a uzivali na racun ovih sto su radilivise i to neosnovano...
[19:22] <Fowler> Blah..
[19:22] <darko> paa
[19:23] <darko> Nema jednakosti.
[19:23] <Fowler> Nema...
[19:23] <darko> Bikad nije ni bilo.
[19:23] <darko> To je moje misljenje.
[19:23] <Fowler> ma bilo :)
[19:23] <Fowler> barem do tada po meni...
[19:27] <darko> Nije nije
[19:27] <darko> Nikad.
[19:27] <darko> Nikad nisu bili isti uslovi nigde.
[19:27] <darko> Tako da..
[19:27] <darko> but blah
[19:28] <Fowler> Eh
[19:28] <Fowler> cak i dok smo bili amebe ?
[19:28] <Fowler> Jednu je suncev zrak vise grejao
[19:28] <Fowler> a drugu manje ?
[19:28] <Fowler> Zbog upadnog ugla ?
[19:28] <darko> lol to
 
Hmm biti covjek znaci postovati druge,biti iskren,biti korektan prema ljudima...Svima nam se desi da u nekim od ovih stvari nekad "zakazemo",ali i ako nekad covjek uradi nesto sto nije trebao ili nije smio,bar treba da prizna to i da se pokaje zbog toga sto je uradio..ako vec nije u mogucnosti da ispravi svoju gresku.
 
AKO

(Radjard Kipling)
Ako možeš šacuvati prisustvo duha kada svi gube glavu,
i još te okrivljuju za to,
Ako možeš sacuvati samopouzdanje kada svi sumnjaju u tebe,
Ali ako u isto vreme vodiš racuna i o njihovoj sumnji,
Ako možeš cekati i ne umoriti se od cekanja,
Ako možeš mirno slušati kako lažu o tebi, A ti ne izreci ni jednu laž,
Ako možeš trpeti da te mrze, a sam da ne mrziš.
Ako možeš da sanjaš, ali da snovi ne zagospodare tobom,
Ako možeš da misliš, ali da ti misli ne budu same sebi cilj,
Ako možeš da doživiš trijumf i propast i da obe stvari
primiš jednako hladnokrvno kao slucajne goste u svom životu,
Ako možeš da cuješ kako istinu koju si izrekao
izokrecu podlaci da bi razgnevili glupake,
Ili da gladaš uništeno delo svog zivota
i da pocneš da ga iznova gradiš istrošenim alatkama.
Ako možeš da govoriš sa gomilom i da zadržiš svoje vrline,
Ili da šetaš sa kraljevima, a da sacuvaš skromnost,
Ako te ni neprijatelji ni prijatelji ne mogu povrediti,
Ako svi ljudi racunaju na tebe, ali niko suviše
Ako možeš ispuniti neumoljivi minut
sa šezdeset sekundi u kojima se mora pretrcati rastojanje,
Tada ce Zemlja i sve na njoj biti tvoji
I - što je još važnije - biceš covek, sine moj!
 
Kao sto vec svi i sami znamo,jeste da postoje,bogati i sirmasni,seljaci i gradjani.U zivotu pravilo ne postoji,sto se covecnosti tice,ali je mnogo,pogotovo kod nas ,zastupljeno,da onaj tko je bogat,gleda sa visine,onog tko je jadan siromasan,onaj iz grada,smatra da seljak manje vredi.Moj komentar na sve to jeste da,SVAKI COVEK KOJI JE CEO ZIVOT BIO BOGAT,NE PRIMECUJE I NE GLEDA NA SIROMASNOG NADMENO,A ONAJ TKO JE NORMALAN PSIHICKI I ZIVI U GRADU,SHVATA DA ZIVI UPRAVO OD TOG SELJAKA I POSTUJE GA.A drugi sloj bogatasa,KAKO IH ZOVEMO NOVOPECENI,su napacene duse i kompleksasi,koji su osetili pare,tako da im nitko nije ravan i upravo ti poremeceni umovi,gledaju da ponize,one sto nemaju.Ma treba da covek bude covek,prirodan i umeren,bez obzira,da li je na funkciji i ima,ili je siromasan i nema.Da je vise onih koji su skromni,humani i sa srcem ,makar malo,ne bih ni dolazilo do svega sto se danas desava.
 
e poceli ste ka moj bivsi profesor crnogorskog jezika taj je smarao 4 godine znac 4 x 4 svake godine po 4 pisana zadatka za svaku temu je bilo da se ca-pri o covjeku

da citiram covjeka: "covjek nije covjek ako ne postuje druge, ako nema razuma , casti, postenja i obraza, takav covjek je prazno bure suplja tikva i sl."
 
Verovatno kao i vecina vas diskutanata,cesto razmisljam o tome gde mi, kao ljudska vrsta stojimo, sta se desava i sta su nasi ljudski prospekti u dolazecem milenijumu. Primecujemo i svedoci smo da se svet veoma razvio od kraja 2 svetskog rata. Promene su najocitije u putovanjima u Svemir, kompjuterske vestine, medicinska tehnologija, geneticke manipulacije, astronomska otkrica, isto kao i u proizvodnji hrane, transporta, nastajanju i uzdizanju preko stotinu novih nacija i drzava, do izmenjenih ekonomskih vrednosti u politickom redu.
Samim tim doslo je do promena u moralnim vrednostima, u odnosima medju ljudima, u porodicnim strukturama, obrazovanju, medijima i umetnosti. Stvorena su dve krajnosti: Bogati i Siromasni, Jaki i Slabi..
Veoma je ocigledna potreba za dominacijom i moci u svim strukturama zivota.
Sta za vas znaci biti Covek?
Sta bi po vama bilo resenje za postizanje jednakosti medju ljudima?


U svakom slucaju ne treba se pouzdati u bas svakoga na koga naidjemo, ali mozda je to upravo ono resenje, ima i svakakvih prevara i obmana, ali realno gledano takvi svi mi postajemo, gladni... :)
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top