teska i velika dilema

Mozemo ti pojedinacno reci DA ili NE..ali nasi glasovi ti svakako nece pomoci..
ovo je iskljucivo tvoja odluka.
ja ti mogu pomoci samo da te pokusam usmjeriti da zamislis sebe sa takvom osobom, da li bi izdrzala, kako bi se nosila s tim, da li bi mogla ( e onda sve to dupliraj po tezini jer je stvarnost obicno surovija!).. to ti je jedini nacin da sama dodjes do odgovora.
i uz, naravno, konsultacije doktora da znas sta bi te moglo snaci, kako se boriti, kome se mozes obratiti za savjet..
puno googlaj, raspitivaj se...
drugim rijecima pokusaj biti spremna na sve ako se odlucis za dalji korak.

jos jedna veoma bitna stvar je kad mi mogla pronaci osobu u istoj ili slicnoj situaciji da vidis kako se ona bori i nosi s time..
 
Da li bi ste se usudili planirati dijete sa osobom cija majka boluje od sizofrenije? :eek: molim iskrene odgovore samo. krenite od sebe .ovo je nesto od zivotne vaznosti za mene. Hvala.

Šizofrenija jeste nasledna ali vrlo ćudljivo i teško se može predvideti kod kog potomka će se javiti. Ipak, neki statistički podaci kažu da: Ako jedan roditelj ima šizofreniju - šanse da i dete ima je 16.7%. Ako su oba roditelja šizofrena - 46.7%. No, i ove podatke treba uzeti sa rezervom. Trebalo bi još napomenuti da ,,naslediti šizofreniju'' ne znači nužno naslediti bolest, nego dispoziciju da se bolest javi. Da li će se ona razviti ili ne na toj dispoziciji, to niko ne može da predvidi. Dilema jeste velika, ne bih da sam ti u koži stvarno, još jedino, ako ti ovo zvuči optimistično, mogu da ti kažem da su neuroleptici sve bolji i bolji, i da, ako je opet slušati statistiku, 1/3 šizofrenika se potpuno izleči od ove bolesti, 1/3 uspeva da živi uz bolest uzimajući lekove celog života (ovakvih ima puno oko nas samo ne smem da pričam ko su, uhapsiće me :) ). Srećno!!!

P.S Ti si se verovatno već raspitala oko ovih detalja, ali eto... nije na odmet još jednom spomenuti.
 
Da li bi ste se usudili planirati dijete sa osobom cija majka boluje od sizofrenije? :eek: molim iskrene odgovore samo. krenite od sebe .ovo je nesto od zivotne vaznosti za mene. Hvala.

Udala bih se za njega bez problema ali nikada ne bismo imali dete......bar ne naše, biološko....
Ako bih saznala da u mojoj porodici postoji neka nasledna bolest, takođe ne bih imala decu....
 
Koliko njih ne zna da mu neko u porodici ima bilo kakvu duševnu bolest,a kamoli u porodici supruga ili supruge svejedno.Treba se svakako raspitati kod stručnih ljudi,ja ne bih,ili ne znam verovatno da bih se isto tako lomila ,uh baš teško ,posavetuj se.
 
Pravac genetsko savetovaliste. Pa oni su strucnjaci za to i najbolje ces sa njima porazgovarati. Zakazi, idi na ragovor...to spada u redovnu zdravstvenu zastitu, pokriveno je socijalnim osiguranjem, lepo uzmi uput od svog lekara i znaces na cemu si.
A lepo si napisala "planirati", i to je dobro, jer postoje razni testovi koji mogu da otkriju mogucnosti pre i u toku trudnoce. Postoje i neki testovi koji se rade 3 dana nakon rodjenja deteta (neko vadjenje krvi) koje otkriva predispozicije za takve vrste bolesti pa se "bolest" u zacetku tretira nekim lekovima tako da do nje ni ne dodje. Za to sam nedavno saznala da je cak i obavezno, osim sklonosti ka mentalnim bolestima, ispituje se i mogucnost loseg rada nekih zlezda.
 
Da li bi ste se usudili planirati dijete sa osobom cija majka boluje od sizofrenije? :eek: molim iskrene odgovore samo. krenite od sebe .ovo je nesto od zivotne vaznosti za mene. Hvala.

ako je on tebi bitan, ako smatras da je prava osoba za tebe...onda, da
to da li je njegova majka bolesna od bilo cega...kakve veze ima
ne postoji obitelj koja je u tom pogledu..."bez mane"
neki imamo dijabetes, srcane probleme, hemofiliju....kancere...sklonost alergijama, razlicite pshicke probleme...bla, bla...
i za gomilu od tih stvari, ukljucujuci i shizofreniju, ne moras ama bas nikad saznati...


http://www.schizophrenia.com/family/FAQoffspring.htm#inherit
 
Ovde postoji bilion dilema....Znam da niko od nas ne može predvideti budućnost, možeš roditi zdravo dete pa oboli od neke teške bolesti, ali u slučaju naslednih bolesti ja kao majka u startu vagam da li želim da rizikujem i osudim dete na doživotno konzumiranje lekova i boravak u bolnici. Nije meni teško da ga negujem već bi njegov život bio mučenje. Sa druge strane svako biće ima pravo na život, i nije manje vredno zato što je bolesno.....Skoro sam čitala o dilemi mlade trudnice da li da abortira bebu za koju su joj rekli da će se roditi mentalno zaostala. Da li imamo pravo da ubijemo čoveka samo zato što neće biti rođen "idealan"? A istovremeno, imamo li pravo da mu nametnemo doživotnu robiju zvanu bolest? Teške su to stvari, nema tu lakih i bezbolnih rešenja....
 
Nije lako i bezbolno rešenje, ali mislim da bih se usudila, iako mu majka boluje od šizofrenije. Ako bih se plašila od svake bolesti roditelja partnera, trebalo bi da odbacim sve one kojima je neki roditelj oboleo od raka ili srca, jer i tu postoje genetske predispozicije za bolest.
 
pa ne znam, nije sizofrenija visok pritisak....ako su u pitanju dusevne bolesti koje mogu dovesti do teskih psihickih problema,mislim da ne bi. isto kao sto ne bih pravila dete ni sa nekim ko ima u porodici ucestali slucaj neke teske fizicke urodjene bolesti :neutral: a one svakodnevne stvari,tipa pritisak,alegrije,i slicno, to je druga stvar....ali ako bi neko imao veliku verovatnocu da od pocetka ili do kraja zivota bude osudjen na nesto sto bi ga ometalo u normalnom zivotu ne verujem.znam da sizofrenija moze da se kontrolise lekovima,ali da ima ko i svi ti jaki lekovi nuspojave tako da odgovor je ipak ne.
 

Back
Top