Da li može nevladina organizacija zloupotrebiti lične podatke?

carboneum

Početnik
Poruka
8
Zdravo,
trenutno sam učenik srednje škole, školujem se vanredno i plaćam školarinu i ispite.
Pre godinu dana sam dobio ponudu od jedne nevladine organizacije da mi oni snose troškove ispita i školarine, što sam sa radošću prihvatio.

Zahtevali su da im predam fotokopiju lične karte, fotokopiju rešenja škole u vezi školovanja, uplatnice ispita koje sam do sada platio i fotokopiju čekovne kartice banke na koju bi mi uplaćivali novac.

Nakon toga sam čekao 3 meseca i nije mi stiglo ništa na račun, ispostavilo se da ne plaćaju vanrednim učenicima školovanje nego samo redovnim... (što me čudi zato što redovni učenici nemaju potrebu da plaćaju ispite).

Hteo sam da mi vrate podatke koje sam im dao ali oni te podatke nemaju, izgubili su, tako kažu.
Da li mogu sa tim podacima koje eventualno imaju da mi nanesu neku štetu?

Oni imaju:
- broj mog tekućeg računa
- JMBG i sve ostale podatke u ličnoj karti
- uvid kako mi izgleda potpis (na čekovnoj kartici)

Šta mogu oni sa time? Da li me mogu upisati u neku njihovu peticiju, ili tvrditi da su mi pomogli sa nekim novcem, da dignu sebi novac na osnovu mog školovanja ili na neki drugi način da manipulišu sa tim podacima ili da mi nanesu štetu?
Bojim se da se ne pokajem još više nego što sada već činim.
Pozdrav.
 
Ja bih to sto si pitao ovde, pitala advokata (opstine su imale mogucnost besplatnog davanja saveta) ili u policiji. Nije na odmet biti siguran da nece biti vise stete nego koristi od necega sto je izgledalo sjajno u pocetku. Ti, u sustini, ne znas za sta su njima bile potrebne te kopije.
Kako su, uopste, izabrali bas tebe da finansiraju, a ne nekog drugog ?
Da li ta NVO postoji jos uvek ?
Ima li neko ko od njih zaista ima placenu skolarinu ?
Kako su mogli tek tako da izgube tvoje podatke i zbog cega su im bili toliko neophodni, a sad ih vise nema ?
Ima li jos slicnih tebi - kojima su trebali, ali ipak ne snose troskove skolarine ?
Zasto bi ti neko placao skolarinu, a nista ne trazio zauzvrat ?
Itd, itd...
Ja bih se potrudila da proverim o cemu se ovde radi, kad su mi vec pouzimali tolike podatke. Mozda nije nista, ali su vremena takva da je malo postenih kombinacija.
 
Па.... могу свашта да ти ураде - од стварања дуплог идентитета који ће да продају па даље...... било би добро да одеш у општину јер тамо има правника који даје бесплатне правне савете ДА СЕ ПОСАВЕТУЈЕШ а такође и у Полицију да тражиш да направе ЗАПИСНИК и ДА ДАШ ИЗЈАВУ ДА ТРАЖИШ ДА ТИ ВРАТЕ НАТРАГ ДОКУМЕНТЕ...
 
Па.... могу свашта да ти ураде - од стварања дуплог идентитета који ће да продају па даље...... било би добро да одеш у општину јер тамо има правника који даје бесплатне правне савете ДА СЕ ПОСАВЕТУЈЕШ а такође и у Полицију да тражиш да направе ЗАПИСНИК и ДА ДАШ ИЗЈАВУ ДА ТРАЖИШ ДА ТИ ВРАТЕ НАТРАГ ДОКУМЕНТЕ...

I da, čuvaj se saveta večitih paranoika...
 
Могу много тога урадити. Прво, могу да твоје податке из личне карте употребе у политичке сврхе, као глас неком политичару.

Друго, могу да приме новац на твој рачун и да у договору са банкарима (фалсификују твој потпис) као да си ти добио новац, а у ствари новац да узму себи.
Могуће је да се на твом рачуну заврте велике цифре, а ако су преварили пар људи-деце као што си ти, онда могу доста да профитирају над младима.

Треће, могу да твој рачун користе за такав вид као да си ти наводно примао кредит и био финансиран од стране ЕУ, или друге институције, као студент, и онда након неколико година да ти стигне да треба да платиш камату за коришћени кредит. Они обично добијају паре из Европске уније, али треба то да "Правдају" неким папирима, па им стога ти дођеш као "жртвени јарац". И наравно, много младих и не обраћа пажњу на то па они тако "глат" раде свој посао.

Могуће је чак и да су те завели (архивирали) негде да си од њих добијао "топли оброк", студентски смештај и сл. а да ти то никад и не сазнаш

Мој предлог ти је да под хитно УГАСИШ ТАЈ РАЧУН који имаш.
И отвориш други.

И упамти од сада ником не дај своје податке из личне карте, осим:

- Полицији, образовној институцији и сл...

никако не неким агенцијама.
 
Poslednja izmena:
Nemojte se opterecivati, imaju oni podatke o svakom ko im je interesantan.

A da nikoga nista ne pitaju.

Дечко, препоручила бих ти да не слушаш и не читаш коментаре овде неозбиљних људи, попут овога горе, у стилу "лако ћемо....", "ма ништа, терај даље...."

Лепо кажем, као у претходном горњем посту, угаси свој рачун и отвори нови, јер су могуће злоупотребе и манипулације њиме, као и податцима из твоје ЛК. Убудуће своје податке не даји на сваком ћошку.
 
Ja recimo znam gde bi mogli da zloupotrebe tvoje podatke, mogli bi da broj
tvoje lične karte sve sa matičnim brojem unesu u spisak bilo koje
političke stranke ili organizacije bilo kojeg tipa kojoj treba određeni broj
potpisa za registraciju ili verifikaciju izbore liste!

Ja sam pre par godina podnela tužbu protiv jedne stranke koja
je bez moje volje unela moje podatke u svoju listu i
falsifikovala moj potpis.
Suđenje je u toku, nije ekspresno kao kod Velje!
 
Poslednja izmena:
Zdravo, hvala vam na vašim odgovorima i savetima.
Danas sam duže razgovarao sa čovekom koji mi je sve obećao u vezi plačanja.
Nakon malo dužeg razgovora na telefonu, i pretnji sa moje strane je rekao da će da potraži moje dokumente. Posle pola sata me je nazvao i rekao da je našao dokumente i da dođem u utorak po njih, pošto se sele iz jedne kancelarije u drugu. Zato su bili dokumenti "izgubljeni", nisu ih mogli naći u toj gomili kutija i kartona, njemu je jako žao ali rekao mi je da naravno da mogu dobiti moje dokumente nazad.
Sada mi je to malo sumnjivo, kako to da su ih sada stvarno našli...
Tekući račun ču obavezno da ugasim. Ali sad se brinem što imaju fotokopiju moje lične karte, da li bi dobio neko obaveštenje ako bi me lažno dodali nekom spisku nekoj stranci ili nešto drugo uradili sa mojim JMBG i imenom itd.
Kako to da rešim?
Ne znam tačan naziv organizacije,
samo znam broj sobe u opštini u kojoj se nalaze.

Znam da glupo zvuči što ne znam njihovo ime ali mi je Ujak predložio da se javim u tu sobu u opštini i da popričam tamo u vezi toga da li oni pomažu pri plaćanju ispita i školovanja. U toku daljeg razgovora nije ni palo njihovo ime niti sam pomislio da se raspitam o toj organizaciji pošto sam imao poverenje u nju ako se nalazi u opštini grada da mora biti sve u redu. Moram se raspitati i kazaću vam ime te NVO.
Hvala opet svima na odgovorima. Pozdrav.
 
ne postoje nevladine organizacije. sve je pod kontrolom vlade........americke ili tadiceve........a to ti dodje isto. znaci mirno spavaj. dao si podatke u prave ruke i niko ih nece zloupotrebiti......................a i da oces da izbegnes to davanje podataka, to zaboravi. dovoljno je da nekog nazoves na mobilni i gotovo, ....znace i kakvu supu jedes a kamoli tvoje ime i prezime.
momce, zivis u orvelovoj 1984
 
Zdravo,
trenutno sam učenik srednje škole, školujem se vanredno i plaćam školarinu i ispite.
Pre godinu dana sam dobio ponudu od jedne nevladine organizacije da mi oni snose troškove ispita i školarine, što sam sa radošću prihvatio.

Zahtevali su da im predam fotokopiju lične karte, fotokopiju rešenja škole u vezi školovanja, uplatnice ispita koje sam do sada platio i fotokopiju čekovne kartice banke na koju bi mi uplaćivali novac.

Nakon toga sam čekao 3 meseca i nije mi stiglo ništa na račun, ispostavilo se da ne plaćaju vanrednim učenicima školovanje nego samo redovnim... (što me čudi zato što redovni učenici nemaju potrebu da plaćaju ispite).

Hteo sam da mi vrate podatke koje sam im dao ali oni te podatke nemaju, izgubili su, tako kažu.
Da li mogu sa tim podacima koje eventualno imaju da mi nanesu neku štetu?

Oni imaju:
- broj mog tekućeg računa
- JMBG i sve ostale podatke u ličnoj karti
- uvid kako mi izgleda potpis (na čekovnoj kartici)

Šta mogu oni sa time? Da li me mogu upisati u neku njihovu peticiju, ili tvrditi da su mi pomogli sa nekim novcem, da dignu sebi novac na osnovu mog školovanja ili na neki drugi način da manipulišu sa tim podacima ili da mi nanesu štetu?
Bojim se da se ne pokajem još više nego što sada već činim.
Pozdrav.
obavezno da to prijaviš policiji, da ne dođu jednog dana i postave ti neki zahtev
koji ne možeš da ispuniš a onda ti oni traže neku sumu od koje boli glava
navodno za tvoje školovanje.:bye:
 
obavezno da to prijaviš policiji, da ne dođu jednog dana i postave ti neki zahtev
koji ne možeš da ispuniš a onda ti oni traže neku sumu od koje boli glava
navodno za tvoje školovanje.:bye:


ima smisla.
isto kao ako ti ukradu kola, ti prijavis posle mesec dana, a u medjuvremenu neko zgazen :lol:

em ce jedva da dokazes da nisi ti, em ce budes kriv sto nisi prijavio odma'
 

Back
Top