Priroda je prijatelj

Priroda je pola svetlost pola tama.
Volite onaj svetli deo.

pogresno!
volite oba dela jer su oba u sluzbi prirode. mesec (noc) je zenski princip, a sunce (dan) je muski princip. biljke rastu uvek nocu, ili josh bolje, pred zoru, zbog temperature koja je u to doba najprikladnija za rast biljaka. isto je i sa cvetanjem. za zdrav razvoj biljaka najbolje sunce je u prvom satu svog izlaska i zadnjem satu svog zalaska. tada jos nema ultraljubicastih zraka...

ili npr. voda, koju ja volim da zovem i krvotokom planete, u svom prirodnom toku sama sebi pravi korito. ako pogledas na mesto gde voda izvire, primetices da uvek izvire u hladu i da joj je temperatura na izvoru uvek 4 stepena. na toj temperaturi voda je najzdravija i zato i izvire iz zemlje bas na mestima na kojima je moguca ta temperatura. planinski potoci su uvek u hladu, hladni su i ta voda je puna minerala.
kada voda pravi sebi korito prolazi i kroz mesta gde nema dovoljno prirode, gde je sunce jako i tu se voda razliva izvan korita i plavi, jer se telo na toploti siri. zato su ceste poplave u zemljama u kojima su posecene sume. inace, ako posmatras vodu u svom prirodnom toku, videces da je u sredini najbrza i najhladnija, a pri obali mnogo mirnija. to je zato sto se u kretanju vode oslikava kretanje zemlje oko sunca. znaci, krece se takozvanom dvostrukom spiralom; dok se okrece oko svoje ose istovremeno se okrece oko sunca. isti je slucaj i sa vodom. to spiralno kretanje se koncentrise prema sredini i voda na taj nacin kupi sve minerale na koje usput naidje i njima pravi sebi korito.
u svom prirodnom procesu sunce (toplota) sluzi u procesu truljenja, medjutim kada nema biljaka onda razara... nazalost, nasa civilizacija unistava prirodu, a usput je sva bazirana na sagorevanju svega i svacega, sto dodatno unistava prirodu ove planete.
 
eee..kad god se odluke donose VOLJOM uvek su pogresne..
zivot ljudima u njihove zivote donosi razne prilike..na ljudskoj svesti je da te prilike ne samo prepozna nego i da prepozna sta te prilike zahtevaju da se cini ..
nazovite to ...sudbinom
 
pogresno!
volite oba dela jer su oba u sluzbi prirode. mesec (noc) je zenski princip, a sunce (dan) je muski princip. biljke rastu uvek nocu, ili josh bolje, pred zoru, zbog temperature koja je u to doba najprikladnija za rast biljaka. isto je i sa cvetanjem. za zdrav razvoj biljaka najbolje sunce je u prvom satu svog izlaska i zadnjem satu svog zalaska. tada jos nema ultraljubicastih zraka...
Mesec je nesto drugo, nije to relacija sunce-mesec vec sunce(zvezda, svtlost) - mrak (noc, praznina).
Zena i muskarac su dualnosti ali ne krajnje suprotnosti.
 
eee..kad god se odluke donose VOLJOM uvek su pogresne..
Nisu i ti to znas. Imas odluku u pozitivno i odluku u negativno.
Kada bi jos bio svestan pa shvatio da ti jedino odgovara ona u pozitivno..

zivot ljudima u njihove zivote donosi razne prilike..na ljudskoj svesti je da te prilike ne samo prepozna nego i da prepozna sta te prilike zahtevaju da se cini ..
nazovite to ...sudbinom
Sudbina ne postoji.
Covek je sam tvorac svoje i covecanske sudbine.
 
pocel su se pominjati kada se pocelo pisati o tome
inace kako su onda sloveni postali srbi?:think:

U vreme feudalizma.
Dolazi od sebar - zavisni kmet. U ono vreme stanovništvo se delilo na sebre - zavisne kmetove vezane za zemlju i vlahe - stočare.
U rumunskom (Rumuni su uglavnom bli stočari) şerb je takođe izraz za zavisnog kmeta, koji se koristi ravnopravno sa izrazom vecin (što dolazi od latinskog vicinius).
 
a zapravo sama rec sloven i nije etnickog porekla ..vec je oznacavala one koji su se medju sobom mogli sloviti..razumeti:think:
uostalom nemamo li i danas tzv luzicke srbe?
Reč Sloven ili Slaven je izveden iz korena reči "slav", i označava narod koji "živi na vodama". Iz istog korena "slav" je i današnja reč "slavina".
Ovo sam čuo prošle godine od monaha u manastiru Sopoćani. (Sopot je još jedna staroslovenska reč za izvor).

Inače, kada se taj narod prvi put pominje i nije toliko bitno (to je tema više za istoriju), već je bitno da je taj narod postojao, imao neka svoja verovanja, a deo tih verovanja kasnije po prijemu hrišćanstva preneo u svoju novu religiju.
I otuda u našem narodu (na žalost sve manje) poštovanje prirode.
 
Ovo "prosti bože" svakako nije primereno. Hrišćanstvo je daleko od ideala očuvanja prirode. Nakaradni stav da je živi svet stvoren da bi "služio čoveku" prvo je promovisala biblija.
Sam koncept da smo stvoreni po Božijem obličju i da nam je dato zbog toga što smo mi nešto posebno u odnosu na sav ostali živi svet da sa planetom radimo šta nam je volja je koren nepoštovanja prirode.

Mi smo jedina vrsta koja se ne prilagođava prirodi, već prirodu prilagođava svojim sebičnim potrebama. Ono, da nije toga ne bismo danas imali struju, računare, internet.... Ne bismo imali one stvari bez kojih savremeni čovek ne bi umeo da opstane.
 
Sam koncept da smo stvoreni po Božijem obličju i da nam je dato zbog toga što smo mi nešto posebno u odnosu na sav ostali živi svet da sa planetom radimo šta nam je volja je koren nepoštovanja prirode.

Mi smo jedina vrsta koja se ne prilagođava prirodi, već prirodu prilagođava svojim sebičnim potrebama. Ono, da nije toga ne bismo danas imali struju, računare, internet.... Ne bismo imali one stvari bez kojih savremeni čovek ne bi umeo da opstane.

Bravo! :klap:
I ako mi dozvoliš jedno malo preciziranje. Pitanje je da li bi smo ili ne bi smo imali struju, računare i internet u nekoj alternativnoj verziji istorije, u kojoj koncepta koji pominješ ne bi bilo. Na primer, poklonici tog koncepta su ozbiljno usporili i unazadili razvoj nauke, na teritorijama na kojima su se dokopali mehanizama vlasti.
Što reče onaj španski reditelj, možda bi smo već bili na Marsu, sa druge strane, možda bi do razvoja kompjutera došlo tek za hiljadu godina, ali bar ne bi smo brinuli o globalnim klimatskim promenama. :think:
 
Pre bih rekao da je neumereni razvoj medicine doveo do preopterećenosti Zemlje ljudima, što neminovno dovodi do zagađenja.
Što više jedinki, to više đubreta u kafezu. Ovo zna svako ko je čistio kafeze. :lol:

Eh, pa nije baš sasvim tako...
Nekada materijali koji nisu biorazgradivi nisu bili u upotrebi, nisu se koristile toksične supstance u svakodnevnoj upotrebi (ako se izuzme posuđe od olova kod Rimljana), a ono od čega se čiste kafezi se upotrebljavalo kao đubrivo, širom sveta. Ova poslednja praksa jeste bila pogubna za izvesne filozofe, ali je, u nedostatku savremenih agrotehničkih mera i hidroponike, davala povećane prinose.
Nekako mi je draža gomila đubreta koje se sastoji od komadića polomljene grnčarije, koju posle rekonstruišu studenti arheologije, nego plastično bure iz koga cure nusproizvodi petrohemijske industrije, a koje je neki debil ostavio usred šume, pored potoka. :think:
 
Eh, pa nije baš sasvim tako...
Nekada materijali koji nisu biorazgradivi nisu bili u upotrebi, nisu se koristile toksične supstance u svakodnevnoj upotrebi (ako se izuzme posuđe od olova kod Rimljana), a ono od čega se čiste kafezi se upotrebljavalo kao đubrivo, širom sveta. Ova poslednja praksa jeste bila pogubna za izvesne filozofe, ali je, u nedostatku savremenih agrotehničkih mera i hidroponike, davala povećane prinose.
Nekako mi je draža gomila đubreta koje se sastoji od komadića polomljene grnčarije, koju posle rekonstruišu studenti arheologije, nego plastično bure iz koga cure nusproizvodi petrohemijske industrije, a koje je neki debil ostavio usred šume, pored potoka. :think:

To ne menja činjenicu da prenaseljenost dovodi do problema.
Tehnologija može da sačuva prirodu, kao što može da je uništava. Te dve stvari nisu obavezno suprotstavljene jedna drugoj.
No, porast stanovnika preko održivog broja nužno dovodi do zagađenja.
 
Reč Sloven ili Slaven je izveden iz korena reči "slav", i označava narod koji "živi na vodama". Iz istog korena "slav" je i današnja reč "slavina".
Ovo sam čuo prošle godine od monaha u manastiru Sopoćani. (Sopot je još jedna staroslovenska reč za izvor).

Inače, kada se taj narod prvi put pominje i nije toliko bitno (to je tema više za istoriju), već je bitno da je taj narod postojao, imao neka svoja verovanja, a deo tih verovanja kasnije po prijemu hrišćanstva preneo u svoju novu religiju.
I otuda u našem narodu (na žalost sve manje) poštovanje prirode.
a od cega je onda "oslovljavati"?
uostalom i rec german..kazu da je slovenskog porekla i oznacavala onog koji zivi u sumi ( gori)..divljaka
uostalom zanimljivo je da se o "starim slovenima" zaista vrlo malo zna..:think:
cini se da je slovenska kultura bila vrlo slicna kulturi sevrnoamerickih indijanaca
 
To ne menja činjenicu da prenaseljenost dovodi do problema.
Tehnologija može da sačuva prirodu, kao što može da je uništava. Te dve stvari nisu obavezno suprotstavljene jedna drugoj.
No, porast stanovnika preko održivog broja nužno dovodi do zagađenja.

Oh, da, svakako... :ok:
(u južnoj Americi, pre dolaska Evropljana je na primer postojala kontrola rađanja, a zabeležene su upotrebe raznih vrsta kondoma u Egiptu, Grčkoj i Rimu, kao i u Kini i Japanu.)
 
Природа је пријатељ, а не непријатељ. Она је створена да буде друг и помоћник човеку, а не роб и крвник.
Људи, који природу чине робом, чине је непријатељем и крвником.
Код нас на Балкану још је преостало нешто од старог поштовања природе и милости према природи. Још дотрајава обичај - недавно општи на Балкану - да када сељак хоће да сече дрво, или коси траву, или коље стоку, он се прекрсти и каже: Прости Боже!
Народи, који су огласили рат природи на живот или смрт и који су измислили и непоштедно применили бруталну девизу "експлоатација природе", навукли су и навлаче на себе безбројна зла. Јер ко раскине своје пријатељске односе с природом, раскида их неминовно и са Богом.

Ovo gore su reči vladike Nikolaja Velimirovića.
Šta vi mislite? Gde smo sada? Koliko se zaista postavljamo prema prirodi kao prema prijatelju?

Eksploatacija mora biti umerena. Zbog gramzivosti se preteralo.
A sve sto postane neumereno na kraju bude unisteno.
Kad unistimo prirodu ona ce unistiti nas.
Bojim se da cemo to shvatiti prekasno.
 
danas nam se srevira ideja "odrzivog razvoja" al u licemernom fazonu..mi smo se razvili i zagadili okolinu a posto okolunu ne valja da prljamo vi se nemojte razvijato ovoliko brzo koliko mi ..( tako da mi ostanemo na vrhu a vi vazda iza nas) ehhh
 
Eksploatacija mora biti umerena. Zbog gramzivosti se preteralo.
A sve sto postane neumereno na kraju bude unisteno.
Kad unistimo prirodu ona ce unistiti nas.
Bojim se da cemo to shvatiti prekasno.
Mora biti umerena... Ali nije.
I verovatno to ima veze sa prenaseljenošću.

Treba nam prostor za naše oranice, voćnjake, fabrike... Tu je šuma koju treba iskrčiti. A šta će biti sa stanovništvom te šume, to nije naša briga.
Zatim, da li smo svesni da vukovi (na primer) moraju da jedu meso? No, ako priđu blizu našim stadima organizovaćemo hajku i sve ćemo da ih pobijemo. I jednostavno nisu poželjni blizu naših naselja, a naša naselja su svuda.

Pa onda, šta ćemo sa svim našim otpadom? Da li to možda smeta drugim vrstama?

Imamo li zaista pravo da na ovoj planeti radimo sve što nam padne na pamet?
 

Back
Top