ranica na grlicu materice

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pod ranicom na grlicu materice se podrazumeva mnogo stvari,neke od njih mogu biti fizioloske promene a neke mogu biti uzrokovani stalnom iritacijom zbog infekcije i pojacanog sekreta a nekad mogu biti i premaligne lezije u pitanju.
Sve naravno zavisi ko je u pitanju,uzrast,nalaz papa testa, kolposkopski nalaz...u vezi sa tim i lecenje iste se razlikuje.
 
mislim da je zbog sekreta jer mi je bas uvek jako pojacan,cak i kad nemam infekcije sa nekom bakterijom.ne znam zasto.kako mogu toga da se resim i ako je ranica zbog toga sta dalje.
od ginekologa sam dobila vaginalete albothyl.da li je moguce sa tim izleciti ranicu ili mora intervencija.cini mi se da ona nije ni malo jeftina i sta ona ustvari podrazumeva.
hvala jos jednom.
 
gzupa:
mislim da je zbog sekreta jer mi je bas uvek jako pojacan,cak i kad nemam infekcije sa nekom bakterijom.ne znam zasto.kako mogu toga da se resim i ako je ranica zbog toga sta dalje.
od ginekologa sam dobila vaginalete albothyl.da li je moguce sa tim izleciti ranicu ili mora intervencija.cini mi se da ona nije ni malo jeftina i sta ona ustvari podrazumeva.
hvala jos jednom.
Ne moze da ti bude pojacan sekret ako nema infekcije!!!
To znaci da nisi dobro lecena, treba da uradis briseve na sve ono sto se spominje u temi ginekologija,pre svega na hlamidiju,ureaplazmu i mikoplazmu jer su to tihe infekcije sakrivene iza uobicajene 3 grupe sekreta...sve je vec napisano da ne davim opet.
Kada se jednom resis infekcije i stalnog sekreta time ces se resiti i stalne iritacije grlica materice te ubrzati oporavak sluzokoze grlica.
Vaginalete koje si dobila su ok ali ako ne resis pravi uzrok ni one ti nece pomoci.
 
radila sam te testove pre pola godine kad sam imala isti problem.hlamidija je bila negativna a ureo i mikoplazme nisu mogle da se odrede jer mi je na toj podlozi izrastao pseudomonas species.to ni ginekologu nije bilo jasno kako i odakle on ali je nekako presao preko toga,davao mi neke silne vaginalete i bris je posle bio sterilan sem sto test na ureo i mikoplazme nisam ponovo radila jer je on rekao da nema potrebe i da je verovatno unisten.malo mi je sve to neozbiljno,prvo me istraumira a posle kao nije mi nista,obicna infekcija.
 
U vezi sa temom, molim dr. da prokomentarise ovaj tekst sa Plivinog sajta:

"Q: Ljetos mi je prilikom ginekološkog pregleda ustanovljeno da imam ranicu na grliću maternice. Papa test smo napravili tada, koji je bio u redu. Ali ja sam zbog spomenute ranice prilično zabrinuta. Što točno znači "ranica na grliću maternice"?
A: E-portionis, ektopia, erythroplakia, ectropion su sinonimi za ranicu ili crvenu mrlju na vratu maternice. "Ranica" je pomalo nesretan termin jer se zbilja ne radi o defektu tkiva, nego o zamjeni dijela višeslojnog pločastog epitela koji prekriva vrat maternice s tankim jednoslojnim cilindričnim epitelom iz unutrašnjosti maternice. Kroz ovaj "novi" epitel koji je vrlo tanak prosijavaju sitne krvne žilice koje se nalaze u vezivnom tkivu ispod epitela, tako da je boja ovog epitela gotovo vatreno crvena i veoma se ističe u odnosu na blijedo roza boju preostalog epitela. Otuda i naziv "crvena mrlja" - Erythroplakia. Ektopia označava prisustvo epitela kojemu tu nije mjesto, a Ectropion označava izvrnuti epitel. Ektopija se nalazi u gotovo 70% žena i danas se smatra normalnim nalazom. Problem ektopije je to što se radi o veoma tankom sloju epitela koji je podložan infekciji. Sam prijelaz cilindričnog u pločasto slojeviti epitel ("TZ" - transformacijska zona) je najčešće sijelo abnormalnog epitela na vratu maternice. Liječenje promjena na vratu maternice više ovisi o karakteristikama PAPA testa, nego prisustvu ektopije. Sama po sebi ektopija nije bolest i ne treba je liječiti. Odgovara: dr.med. Vesna Harni, Univ. Tübingen"
 
Ne razumem bas sta bih trebala da prokomentarisem?
Ako mislite na ovaj deo ne treba leciti,to stoji ali kada se radi o fizioloskoj promeni(koja se inace desava u toku reproduktivnog perioda svake zene),prevedeno kako doslo tako ce i proci.
Medjutim kad neko ima stalno pojacan sekret, stalne tihe infekcije...to je iritacija koja ce napraviti izmenu epitela.
U tom slucaju treba prvo sanirati infekciju i time spreciti pojavu hronicnih upala grlica materice a samim tim i izmene epitela ,i pomoci telu da sto lakse sanira promenu koja je nastala zbog iritacije.
 
Imam 23 god i dete od 3 god.Imam problema sa sekretom jos od 12 god.Teska sam sto se tice posete ginekolozima jer svaki pregled je za mene jako traumatican.Na kraju sam ipak odlucila da odem i rezultat je bio:U vagini belicasti sekret bez znakova upale.PVU cilindricna pravilna sa EPVU'Uterus u RVFL normalne velicine pravilan,konzistentan gibiv bolan kod pomicanja.Podrucje adneksa obostrano urednog nalaza. I dijagnoza : Erythroplakia PVU.RVF uteri Papa test kaze da je u redu da sam II grupa sekreta.Kaze da nemam sata da brinem da je sve ok.Prepisao mi je vaginalete Neo- Penotran.Zanima me dali je to zaista tako? Ne bih volela da zaglibim sa necim jos ozbiljnijim jer neznam kako bih ti podnela.
Unapred Vam hvala.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top