PROMENA FAKULTETA

Olivier

Početnik
Poruka
44
Cao drustvo,imam veliki problem.Naime,stigavsi do trece godine Sumarskog fakulteta,dosao sam do spoznaje da sam zapravo napravio pogresan izbor i da mene to uopste ne zanima kao i da ni po koju cenu ne zelim da se bavim poslom sumarskog inzenjera.Intenzivno razmisljam o promeni fakulteta,
ali kako nemam podrsku matorih sve to izgleda jako tesko(oni govore kako kockam sve sanse i uskracuju mi novac).Nisam odlucio sta cu dalje s` obzirom
da su moja interesovanja siroka(racuinari,mozda neki menadzment,ili drustvene nauke,itd),uglavnom,nemam jos mnogo vremena za izbor-do 15.okt.Studirao bih nesto sto ne iziskuje mnogo obaveza na fakultetu,jer sam se vec smorio od dosadnih predavanja i vezbi na Sumarstvu.\
Pa sad,forumasi,mozete li mi pomoci?
 
Ako ti nije ostalo jos mnogo ispita do kraja mislim da bi bilo pametnije da zavrsis to sto si poceo da studiras. Najbitnije je da sto pre stignes do diplome a onda sa njom da mozes da radis - nije bitno sta. Kazes ne svidja ti se sumarstvo i da bi vise voleo neki drustveni fakultet ili racunarstvo a sta ces raditi ako na trecoj godini tog fakulteta shvatis da ti ni on ne odgovara. Mislim da su tvoji roditelji u pravu i da trebas zavrsiti to sto si poceo da studiras. Naravno ako je razlog za napustanje sumarstva to sto mislis da se sa tim fakultetom ne mozes `izboriti` (pretezak je za tebe)tesko da ces to uspeti i sa nekim drugim fakultetom.
 
Problem i jeste u tome sto mi je ostalo dosta ispita do kraja(tacno pola).Sto se tice tezine,to je najmanji problem,nisam glup ni lenj,treba mi samo satisfakcija.Toliko sam se razocarao u sumarstvo da
mi je muka da odem na fakultet.
 
Mislim da postoji velika sansa da se razocaras i na drugim fakultetima, jer cini mi se da su svuda predavanja dosadna i zastarela, i da se cesto uce potpuno bespotrebne stvari. Svakom je njegov fax najgori. Nisi napisao zasto si uopste i upisao sumarstvo i da li te je to u pocetku interesovalo. Mislim da treba dobro da razmislis, jer nije lako sada ponovo krenuti negde od pocetka, a pola ispita koje si dao nije malo. A cini mi se da ni sada nemas jasnu ideju sta bi bilo to drugo sto te privlaci. Svaki fax je tezak na svoj nacin, a ako hoces da imas vise slobodnog vremena, onda su jedino resenje privatni fakulteti (znam iz iskustva jer sam radila kao predavac na jednom takvom), a moje licno misljenje je da diploma privatnog fakulteta u ovoj zemlji nema tu tezinu i znacaj koju ima diploma drzavnog fakulteta.
 
Mozda si se samo malo zasitio ucenja,pa ti se sad cini da nema nikakvog smisla to sto ucis.Zasto razmisljas o tako drasticnoj promeni:sa Sumarskog na drustveni,mozda da razmislis o promeni smera.Mora da te nesto zanima,cim si upisao taj fax(osim ako te neko nije primoravao).Ako slusas one price:"Jao sa tim nemozes nista da radis...." ili "Isplativi su samo Pravni,Ekonomski i Medicinski..." i sl.nedaj da te plase.Svako ima neku svoju sudbinu,a sa svakim fakultetom,ako si dobar student,mozes da budes uspesan u zivotu.Evo ja studiram fiziku,i svi mi govore kako sa tim necu moci da budem nista sem profesorcic,istina je da to niko nemoze da zna!!
Zato razmisli dobro,da li se samo zavaravas,jer ipak si ulozio svoje vreme i postigao si odredjene rezultate,a sada to hoces da odbacis,ili si zaista shvatio da se u tome uopste nenalazis.
Puno srece u odlucivanju
 
Olivier:
Toliko sam se razocarao u sumarstvo da
mi je muka da odem na fakultet.

U potpunosti te razumem. I ja studiram Filoloski i toliko sam se razocarala (a tek sam prva godina) da mi je muka da odem na fakultet i uvek kad tamo krocim hvata me neka anksioznost, blago receno, muka mi je. Ali problem verovatno proistice iz toga sto ja imam drugi fakultet kao primarni (Filozofski) i ne mogu sve da stignem. Da sam imala samo Filoloski verovatno bih se usredsredila na njega i sve bi islo lakse.

Nemoj pogresno da me shvatis, ali ja mislim da ako sad odlucis da ostavis sumarstvo, i predjes na neki drugi faks, mozda posle godinu dana shvatis da ti je i od tog drugog faksa muka, pa da predjes na neki treci, i na kraju, ...? Ja bih te posavetovala da zavrsis to sto si poceo (je l' ti nije zao vec ulozenog truda i rada i smaranja na vezbama?) jer ne znas kako ce ti biti na nekom drugom fakultetu, mozda se cak i brze budes razocarao.

Veliki pozdrav i srecno u odlucivanju
 

Back
Top