.. o osjećajima ..

alim

Domaćin
Poruka
3.675
.. kada bi trebali iz biblije izvući .. glavni osjećaj .. boga .. koji bi to bio .. ?
.. mislim da bi to bio osjećaj gnjeva .. srđbe ..
.. zbog tona cjelog starog zavjeta .. i zbog apokalipse ..
.. u starom zavjetu .. bog inzistira na pravednosti i zakonitosti .. a apokalipsa se prevodi kao katastrofa .. upravo zbog toga što je obojana srđbom boga ..

.. šta je to osjećaj .. kakvo je to stanje .. ili događanje .. ?
.. dali je to stanje nas .. stanje neovisno o nama .. ili stanje veze .. ?
.. dali mi osjećamo hladnoću neovisno o temperaturi vani .. ? .. i ljubav neovisno o namjerama ljudi oko nas .. ?

.. isus je bog ljubavi ..
.. ali u bibliji ta se ljubav i ne vidi bog zna kako jasno .. nekako ispada .. više odmaknut nego .. u ljubavi .. .. hoće neku kamenovati .. kaže .. neka baci prvi kamen ko je bez grijeha .. .. ne čini se kao da hoće umirati da bi ju spasio ..
.. i cjeli .. ton .. novog zavjeta je takav ..

.. postoji ljubav bez objekta ljubavi .. ?
.. a mržnja .. ?
.. ako su ti osjeti .. odnos .. ima li smisla izraz .. biti u ljubavi .. to znači voljeti cjeli svijet .. ? .. i prijatelja i neprijatelja isto .. ? .. a koliko .. ? .. kao sebe .. ?

.. ljubav dolazi valjda od ljubiti .. veoma jasna veza .. .. a i mržnja je prilično jasna veza ..
.. znači .. podrazumjeva subjekt objekt i vezu .. ali i cjeline .. ljudske .. grupe i grupice .. najprije odvojene .. izdiferencirane .. a nakon toga u ljubavima i mržnjama .. povezane ..

.. recimo .. radost .. srđba .. gnjev .. bili bi osjeti .. čvršće na meni .. prožimali bi jače moje tjelo .. i mogli bi biti usmjereni i protiv .. vremena .. ili nesreće ..
.. a nesreću nije pametno mrziti .. za boga miloga ..

.. osjećaji životinja su nagoni .. ti osjećaji puštaju najmanje slobode .. znači .. najviše .. sile .. tjeraju ..

.. osjećaji bogova su .. bezbojni .. u odnosu na naše .. to su .. mir .. blaženstvo .. vedrina .. radost i zadovoljstvo ..
(.. ja .. dakle .. šta ti znači misao .. ideš ideš .. pa se nađeš u sranju .. .. jer sam sada .. upravo .. shvatio .. da je i stari jehova .. kao bog .. dosta nesavršen .. .. inače nebi stalno bio srdit ..)
 
Osecaj je subjektivan, jer je osecaj nesto ipak malo kompleksno i zavisi od mnogo osobina.

Neko ce u jednoj sceni videti nesto, dok ce drugi videti drugo. Sve je to individualno.

A to sta je osecaj... mogu samo reci subjektivno... To je niz emocija i misli koje su vezane kao snop... Osecaj ne ide bez misli, niti bez emocija. Osecaj je vera u ispravnost ili pak neispravnost necega. Sve ono sto imamo u glavi i sve ono sto imamo u srcu se iskazuje u osecaju. Barem, mislim da je to tako, nisam razmisljao vise.

P.S. Stvarno ti je nezgodan stil pisanja....
 
.. kako su poredani .. ?

.. osjet .. kao sluh njuh glad ..
.. osjećaj ili emocija .. kao stanje mene ..
.. vjera .. kao osjećaj postojanja u ..

.. misao .. kao pokušaj stvaranja procedure djelovanja ..
.. djelovanje .. kao raditi nešto ..

.. kako su poredani .. što iz čega proizlazi .. ?

.. ps .. nije .. brate .. samo ti se čini ..
 
.. šta je to osjećaj .. kakvo je to stanje .. ili događanje .. ?
.. dali je to stanje nas .. stanje neovisno o nama .. ili stanje veze .. ?
.. dali mi osjećamo hladnoću neovisno o temperaturi vani .. ? .. i ljubav neovisno o namjerama ljudi oko nas .. ?
.. ne može biti neovisno o nama ..
.. i nužno je vezano za stanje nas ..
.. a .. posledično .. može biti i stanje veze ..
(.. mada stanje veze zavisi od stanja nas ..)

.. primer s hladnoćom ..
.. recimo .. u sibiru minus dvaes' ..
.. i u sibiru .. jedan domaći .. i jedan turista iz ugande ..
.. jednako obučeni ..
.. a nije im jednako hladno ..

.. ljubav nikad nije bezuslovna .. uvek je uslovljena .. tim ko je taj drugi .. taj .. ****** .. objekt ljubavi ..
 
.. moglo bi se pretpostaviti .. kažem .. moglo bi ..

.. da je .. osjećaj .. stanje nas .. i stanje našeg tjela .. tako bi .. recimo .. naš osjećaj da letimo .. kao u snu .. značilo .. nekakvo stanje .. našeg tjela .. ili djelova našeg tjela .. .. a moglo bi se pretpostaviti i to .. da taj osjećaj znači i vezu nas .. u isto vrijeme .. sa nečim izvan nas ..
 
Љубав је чин (над)моћи преме неком коме је та моћ потребна или испомоћи са неким ко ту моћ већ има па се она на тај начин удвостучује. Љубав има широке груди па је снажна и моћна, познаје страх али га се не боји, храбра је али никада безумна, осећајна је и изнад свега рационална. Налази се далеко изнад радости, малодушности, беса, злурадости, пакости, подмуклости…, На први поглед изгледа равнодушна. Љубав је непобедива. Платон је заборавио да помене љубав кад нам је причао о свету идеја јер и она тамо пребива.
 
Љубав је чин (над)моћи преме неком коме је та моћ потребна или испомоћи са неким ко ту моћ већ има па се она на тај начин удвостучује.
.. dobro .. majkumu .. harambašo .. (.. ako si to ti .. jes to ti ..?)
.. ima li onda ljubavi u španskim serijama .. uopšte ..?
.. kukajuće ljubavne pesme tipa .. ja te volim veruj mi bez šale srce si mi iseck'o na komade male .. govore o (nad)moći prema nekome .. ili o ličnoj sjebanosti ..?

Љубав има широке груди па је снажна и моћна, познаје страх али га се не боји, храбра је али никада безумна, осећајна је и изнад свега рационална.
.. pojasni ovo da je ljubav iznad svega racionalna ..

Љубав је непобедива.
.. otkud onda onolike silne ljubavne kuknjave .. otišo si sarmu probo nisi ..
.. ili .. ono kad huan hoze del pedro ludački voli ana mariju lopez floresitu .. pa se ispostavi da je ona kučka .. pa on prestane da je voli shvativši da mu lusinda gracija kasandra nije tetka od strica kako je verovao već usvojena kći rahmetli poslastičara iz drugog kvarta .. uz to je luusinda skromna čedna i neiskvarena i uz to zna spremati baklave i tulumbe .. i odmah mu srce zaigra i očas posla se ljubavno prešalta s ana marije na dotičnu lusindu ..
.. što će reći da je pobedio svoju ljubav prema ana mariji ..

.. nego ..
.. nije tema ljubav .. mada je ljudi najviše vole ..
(.. valjda je dosta fali .. pa zato .. čega nema za time se kuka ..)

.. pitanja su ti ..
.. da li svako osećanje podrazumeva .. subjekat objekat vezu ..

.. da li je osećaj .. stanje mene .. stanje veze .. ili stanje nezavisno od mene ..

.. i još ..
.. kako se gradi hijerarhija .. ?
.. alim je predložio ..:
1. .. osjet .. (.. osećaj ..)
2. .. osećanje .. iliti emocija .. (.. neki ne znaju da je emocija sinonim za osećanje .. je bi ga .. šta da se radi ..)
3. .. vera .. koju je definisao kao .. osećaj vlastitog postojanja u .. (.. nečemu već .. što zavisi od vrste vere ..)
4. .. misao .. (.. pokušaj stvaranja procedure delovanja .. misao kao nešto što prethodi svesnoj akciji ..)
5. .. delovanje ..


.. očito je njegova ideja da sve kreće od osjeta .. (.. ja bih rekla .. osjeta kao stanja sebe ili stanja veze ..)
.. osjeti utiču na formiranje osećanja .. osećanja na .. veru .. verujem da postojim kao takav ..
.. posle se time bave misli .. i usklađuju delovanje s osećanjima .. i verom ..
.. a sve pokrenuto osećajem s početka ..

.. ako sam ja dobro razumela .. to je hijerarhija koju je predložio alim .. kao nešto o čemu bi se moglo razmišljati ..
 
Poslednja izmena:
Сања, шпанске серије описују љубав глиста које гмижу у блату док их рибар не исецка и натакне на удицу. Ја причам о другој врсти љубави. Алиме, ја сам исти стари - мало старији Хајдук, још увек у одличној форми.
 
Poslednja izmena od moderatora:
...А о рационалности бих отприлике овако:

Ако видим да се дете дави у реци, нећу трчати у подрум по мердевине већ по весла и што брже завеслати према детету.
 
Бог је само животворност све док у себи, од дела себе, не створи живо. У живом окружењу може настати живот - човек. То значи да Бог није директан ствараоц живота већ само његов подстрекач. Због тога он и побесни кад види да његов помагач не остварује њгове замисли како треба. Човек је бесан на Бога јер од њега не добија лако схватљиве нацрте по којима би требао да ради. И тако се они препуцавају и свађају од памтивека. Не зна се ко ј*ебе а ко је ј*ебена странка. Само знам да су срби доста успешни у томе. А да ли у њиховом односу има места за љубав, и ко кога воли, то не знам. Знам да међу људима нема много те врсте робе. Још увек их мучи осећај празнине и безпомоћости наслеђен од Бога.

Пре него што је почео да ствара, Бог је био пасиван и примитиван, ни жив, ни мртав. Свестан своје немоћи, Бог ствара предуслове који ће омогућити рађање човека уз чију помоћ он жели да упозна себе. Заморила га је безпомоћност и тотална самоћа у Свемиру јер је он сам био цео Свемир без ичега другог у њему осим њега самог. Желео је али није могао да се покрене, окрене и погледа иза себе, све време је био окружен тамом, свестан да је Ништавило. Кад је то схватио, створио је Нешто, а из ”ничега” се појавио човек. И тако је Бог постао Човек! Очовечио се, добио је ноге и може да хода, очи, и сада види и помало се стиди кад посматра гомилу срања које је изасрао у свом дворишту.
 
Бог је само животворност све док у себи, од дела себе, не створи живо. У живом окружењу може настати живот - човек. То значи да Бог није директан ствараоц живота већ само његов подстрекач. Због тога он и побесни кад види да његов помагач не остварује њгове замисли како треба. Човек је бесан на Бога јер од њега не добија лако схватљиве нацрте по којима би требао да ради. И тако се они препуцавају и свађају од памтивека. Не зна се ко ј*ебе а ко је ј*ебена странка. Само знам да су срби доста успешни у томе. А да ли у њиховом односу има места за љубав, и ко кога воли, то не знам. Знам да међу људима нема много те врсте робе. Још увек их мучи осећај празнине и безпомоћости наслеђен од Бога.

Пре него што је почео да ствара, Бог је био пасиван и примитиван, ни жив, ни мртав. Свестан своје немоћи, Бог ствара предуслове који ће омогућити рађање човека уз чију помоћ он жели да упозна себе. Заморила га је безпомоћност и тотална самоћа у Свемиру јер је он сам био цео Свемир без ичега другог у њему осим њега самог. Желео је али није могао да се покрене, окрене и погледа иза себе, све време је био окружен тамом, свестан да је Ништавило. Кад је то схватио, створио је Нешто, а из ”ничега” се појавио човек. И тако је Бог постао Човек! Очовечио се, добио је ноге и може да хода, очи, и сада види и помало се стиди кад посматра гомилу срања које је изасрао у свом дворишту.

Mislim da je bes odraz nemoci. A bog nije nemocan, tako da ne verujem ni da je besan.
Mada, ko zna, ako obitava u coveku onda mora biti...

I da, ljubav ne moze postojati bez objekta ljubavi. Kao i mrznja.
Nekad smo taj objekt mi sami.
 
Dobro receno, ali ne mozemo reci da je i ljubav podignuta visoko da je ne mozemo dohvatiti.
Ljubav nije namenjena samo za "odabrane" osobe vec za svakoga.
Namenjena plemenitom i uzvisenom bicu ali je covek, stavljajuci ponos iznad svega, sebe spustio toliko nisko da je ne moze dokuciti-dohvatiti i to je jedini razlog zasto je ona "uzvisena" i zasto kad neko tako voli, voli "uzvisenije".
 

Back
Top