I zivot je opasan po zdravlje...ili prica o kozmetici

gost 36952

Elita
Poruka
17.066
Dragi moji,

U totalnoj sam konfuziji. Koristim sve vrste kozmetickih preparata od ranog tinejdzerskog doba i sada sa 38 godina saznajem da je sve to jako stetno, cak i opasno, a to je neodvojivi deo mog zivota, a i svih nas, jer nije rec samo o sminkanju vec i o sredstvima za odrzavanje higijene.

Ne bih sada da navodim nazive svih supstanci koje se smatraju opasnim, ali se ispostavilo da ih ima prakticno u svemu - od gela za tusiranje, sampona i regeneratora za kosu, krema i losiona do ruzeva, senki, pudera, lakova za nokte i kosu, farbi za kosu i dezodoranasa.

Sta koristite i kako razmisljate o ovome?
 
ja na to gledam ovako..
moja baba je imala rodjenu sestru..
njena sestra NIKAD nije namazala kremu na lice ili ne daj boze uradila nesto sa kosom..
moja baba je redovno negovala svoje lice nekom kremom koju smo joj donosili iz bgd-a..redovno isla kod frizera..ono hladne trajne, minivalovi i sl...
cetvrtkom je u varosici u kojoj je zivela bio pijac..nikad na isti iz kuce nije htela da izadje ukoliko ne obuce kostim (koko stil) i ne stavi ruz na usne..

i obe su dozivele iste godine..
jedna negovana, druga ne..

ja koristim sve sto mi je dostupno i odgovara..koren kose farbam na svakih 15 dana..kreme i antiridi za lice..kreme sa Q za telo..
volim da se mackam..***, prenela mi baka gen..:mrgreen:
nega i kozmetika..
i vidim da bolje izgledam, nego sto je u mojim godinama izgledala moja negovana baka..
to govori sta?:think:
da smo se na konzervanse i otrove u kozmetici odlicno adaptirali, a da je kozmetika (hvala tehnoloskim dostignucima i geneticarima) efikasnija..
 
Dragi moji,

U totalnoj sam konfuziji. Koristim sve vrste kozmetickih preparata od ranog tinejdzerskog doba i sada sa 38 godina saznajem da je sve to jako stetno, cak i opasno, a to je neodvojivi deo mog zivota, a i svih nas, jer nije rec samo o sminkanju vec i o sredstvima za odrzavanje higijene.

Ne bih sada da navodim nazive svih supstanci koje se smatraju opasnim, ali se ispostavilo da ih ima prakticno u svemu - od gela za tusiranje, sampona i regeneratora za kosu, krema i losiona do ruzeva, senki, pudera, lakova za nokte i kosu, farbi za kosu i dezodoranasa.

Sta koristite i kako razmisljate o ovome?

Kao neko ko je zavrsio teologiju mogu ti reci jedno. Od neceg se MORA umreti.
Dakle, nemoj da se time opterecujes. Zagadjen je i vazduh u Beogradu, hrana koju jedemo, vodu koju pijemo... Dakle nema sanse da izbegnemo sve 'cari' savremenog sveta. Sto budes manje citala sta je sve opasno zivot ce bi biti lepsi, a svakako ces ziveti onoliko koliko ti je Bog to odredio.
 
Kao neko ko je zavrsio teologiju mogu ti reci jedno. Od neceg se MORA umreti.
Dakle, nemoj da se time opterecujes. Zagadjen je i vazduh u Beogradu, hrana koju jedemo, vodu koju pijemo... Dakle nema sanse da izbegnemo sve 'cari' savremenog sveta. Sto budes manje citala sta je sve opasno zivot ce bi biti lepsi, a svakako ces ziveti onoliko koliko ti je Bog to odredio.
:ok::klap::hvala:
 
Kao neko ko je zavrsio teologiju mogu ti reci jedno. Od neceg se MORA umreti.
Dakle, nemoj da se time opterecujes. Zagadjen je i vazduh u Beogradu, hrana koju jedemo, vodu koju pijemo... Dakle nema sanse da izbegnemo sve 'cari' savremenog sveta. Sto budes manje citala sta je sve opasno zivot ce bi biti lepsi, a svakako ces ziveti onoliko koliko ti je Bog to odredio.
Hvala ti na odgovoru, ali me ovim povodom ipak zanima medicinsko, a ne teolosko misljenje.
 
Nemam sad vremena da postavim linkove, ucinicu to veceras, ali po onome sto sam nasla sve je opasno od sampona i regeneratora do dezodoransa, sminke, farbe za kosu itd.

Razumem da muskarcima to deluje kao preterivanje jer vi koristite mnogo manje koizmetickioh proizvoda, ali kada pomislim koliko godina se sminkam, a volela bih da se i dalje sminkam, farbam i sl., tako da me je pre svega zanimalo misljenje lekara koji dolaze na ovaj pdf.

Teorija da od necega mora da se umre mi je bila jedna od omiljenih jer sam godinama bila pusac-fanatik, ali mene zanima da li mozemo da ucinimo nesto da se ne trujemo dodatno kada nam je i onako sve zatrovano (voda, vazduh, hrana).

Mene zapravo zanima da li je ZAISTA sve to opasno ili je to samo borba kompanija sa konkurencijom. S jedne strane to jesu brojne hemikalije koje dodatno nanosimo, a sa druge ima bezbroj primera oko nas zena koje su nasminkane i ofarbane ceo zivot i nije im nista, kao i onih koje nikada nisu nista koristile pa su bolesne.

Ipak, ima i mnogo pusaca kojima nije nista i mnogo bolesnih nepusaca sto ne dokazuje da je duvan bezopasan.

Sve u svemu, ne znam sta da mislim, pa pitam vas :)
 
Hvala ti na odgovoru, ali me ovim povodom ipak zanima medicinsko, a ne teolosko misljenje.

Zaboravljas da se prvi medicinski zapisi nalaze upravo u Svetom pismu ili Bibliji i da ni savremena medicina nije porekla nista od onoga sto je u Bibliji zapisano. Dakle, moj ti je savet - koristi sto manje sminke, koristi blagodeti prirodnog izgleda onakvu kakvu te je Bog stvorio i uzivaj u zivotu. Nemoj da se opterecujes toliko kozmetikom. Jedno popravljaju - drugo kvare. Kao i vecina lekova.
 
Rec je i o sredstvima za higijenu. Mislim da tu sto manja upotreba ne bi bila dobro resenje.

Sminka NIJE sredstvo za higijenu.
Ako se toliko plasis razlicitih stvari mozda mozes da neke od njih i sama napravis. A sto se tice mirisa... ja imam utisak da mi ponekad malo i preterujemo sa svim tim mirisima i dezodoransima (da se razumemo nisam protivnik i licno ih koristim). Razmisli da li je mozda pametnije da ih koristis na odeci nego na svooj kozi. Takodje, imam ortaka koji ima teoriju da sto ih vise koristimo nase telo proizvodi vise neprijatnih miomirisa a da ljudi koji ih ne koriste ali koji odrzavaju licnu higijenu i nose ciste stvari uopste ne mirisu odn. nemaju neprijatan miris.
Inace nase prabake i pradeke su imali mnogo manje tih sredstava i imali su zdraviju kozu iako su po citav dan radili na suncu...
 
Poslednja izmena:
ja ipak radije stavim lorealovo nego hand made pakovanje za kosu..
jeste hemija, al mi prija..mozda je i stetnije, al mirise.
radije biram da setam u kosi miris tog pakovanja, nego zumanca i maslinovog ulja..
i volim kad mi garderoba mirise na cisto..
ne stavljam prvi oplemenjivac i prasak u masinu koji mi dodje pod ruku..
nekako mora bas da mi odgovara..
jeste lenor, ali mora crni..i pervol mora tecni crni..
ne koristim puno make up..maskara, labelo i to je to..ali zato kozmetika za negu - bez nje ne bih mogla..i vidim dejstvo iste u poredjenju sa mojom sestrom koja ne voli da je koristi..upravo iz gorenavedenih razloga..
kaze - nece svasta da stavlja na kozu..
sta cu - `zovem se dive i zavisnik sam od kozmetike za negu ` :D
 
Poslednja izmena:
ja ipak radije stavim lorealovo nego hand made pakovanje za kosu..
jeste hemija, al mi prija..mozda je i stetnije, al mirise.
radije biram da setam u kosi miris tog pakovanja, nego zumanca i maslinovog ulja..
i volim kad mi garderoba mirise na cisto..
ne stavljam prvi oplemenjivac i prasak u masinu koji mi dodje pod ruku..
nekako mora bas da mi odgovara..
jeste lenor, ali mora crni..i pervol mora tecni crni..
ne koristim puno make up..maskara, labelo i to je to..ali zato kozmetika za negu - bez nje ne bih mogla..i vidim dejstvo iste u poredjenju sa mojom sestrom koja ne voli da je koristi..upravo iz gorenavedenih razloga..
kaze - nece svasta da stavlja na kozu..
sta cu - `zovem se dive i zavisnik sam od kozmetike za negu ` :D

I to je sasvim OK, Ja nisam protiv hemije. Ali ako se neko plasi hemisjkih sastava onda neka pravi 'home made' varijante.
 
Hvala ti na odgovoru, ali me ovim povodom ipak zanima medicinsko,
..... :)
Dakle, nemoj da se time opterecujes. Zagadjen je i vazduh u Beogradu, hrana koju jedemo, vodu koju pijemo... Dakle nema sanse da izbegnemo sve 'cari' savremenog sveta.



ali i pored toga,ipak covek moze malo da pripazi
naravno bez opterecivanja
al ja ako znam da je nesto bas stetno,zasto ne bih presla na nesto drugo.....manje stetno...il bar na nesto za sta ne znam dal je stetno ili nije :lol::whistling:
 
Ja skoro sve kupujem u biošpajzu... biokozmetika..jeste skuplje, ali mi se vidi razlika na koži i kosi u odnosu na pre.... malo se šminkam (upravo sam u potrazi za bio maskarama, koje ne sadrže životinjske supstance, pa ako čujete, javite mi :D ).. npr. za kupanje ne koristim kupke nego biosapune.. ima ajurvedski dobar sapun od sandalovine, fantastično miriše :zaljubljena: ..

Za negu tela koristim ulja koja sama pravim (a baza mi je kvalitetno maslinovo), zatim mnoge maske za lice i sl se mogu napraviti u kućnoj radinosti... a sve spolja, i koža, kosa, nokti, sve to zavisi i od toga kako se hranimo, tako da primarno na to treba obratii pažnju. Eto, to je moje iskustvo...
 
Poslednja izmena:

Back
Top