Da li Srbi shvataju sta je trzisna ekonomija?

SamProtivSvih

Aktivan član
Poruka
1.750
Cujem od nekih prikana da vikendom idu u Bosnu da kupuju neke salamcuge, prasak za ves , kurtone, balone i razna cudesa.......a jos kada pri povratku sipaju benzin jefitniji za 25 kinti po litru, bog da ih vidi.......:ok:

Pa na sve to jos povracaj PDVa , sto se nekada u nemackoj zvalo popularno merverstoer - ili tako nesto.........ispada da si kupio robe dvostruko vise za pare koje bi ostavio kod Miskovica Mumije..............

Secam se, davno, kada sam bio neko vreme u Kelnu, da je neki yebeni puter poskupeo par pfeninga.......a drustvo potrosaca organizovalo bojkot........puter se ubudjao za nekoliko dana a da ga niko nije kupio .........vrlo brzo su smanjili cenu na nizu od one prve.......:think:

Imaju li srbi mooda, i mozga da urade nesto slicno??.......da bojkotuju Miskoviceve Maxi diskonte , i da ostave svu robu da se ucrvlja kao i gazda Misko???.......ili ce , ko nomadi i dalje lutati izmedju Madjarske , Rumunije i Bosne u potrazi za jeftinijim , a nepocepanim gacama???:think:

e, sada se postavlja pitanje, DA LI SU SRBI UOPSTE SPOSOBNI DA SHVATE STA JE TRZISNA EKONOMIJA ???

zasto??....pa zato sto je kvadratna cena stana u Beogradu mnogo veca nego u Spanskim letovalistima , ili dolini Loare u Francuskoj ( ne racunajuci dvorce ) ..........bez obzira sto je potraznja za stanovima nikakva ......

zato sto je hrana u Srbiji najskuplja u regionu ,a skuplja cak i od drzava gde su plate i do 15 puta vece.......a da nikome ne pada na pamet da bojkotuje preskupe proizvode ....

zato sto je u Srbiji samo ono sto ne valja , jeftino......cigarete, alkohol, droga i ***** .........

Sve ostalo je preskupo , po merilima bogatih drustava i drzava........
 
I NIS uopste nema monopol, to je jos jedan mit o monopolu, Ministarstvo energetike NIS-u odredjuje maksimalnu cenu po kojoj moze da prodaje benzin. A i 60% cene benzina su PDV i akcize. Znaci ni NIS ni Delta nisu monopoli, najobicniji glupavi mitovi, samo glupavi ljudi se pale na price o nekakvom Miskovicevom monopolu.
 
I NIS uopste nema monopol, to je jos jedan mit o monopolu, Ministarstvo energetike NIS-u odredjuje maksimalnu cenu po kojoj moze da prodaje benzin. A i 60% cene benzina su PDV i akcize. Znaci ni NIS ni Delta nisu monopoli, najobicniji glupavi mitovi, samo glupavi ljudi se pale na price o nekakvom Miskovicevom monopolu.


ti si , garant , kasirka u "MAKSIJU" ??

:rotf::rotf::rotf:
 
Delta holding je trzisna ekonomija:

http://en.wikipedia.org/wiki/Delta_Holding

Delta posluje dobro ne samo u Srbiji nego i u nekim drugim zemljama i uopste se ne bavi samo trgovinom nego i nekim drugim poslovima i tu je Delta najuspesnija (recimo zivotno osiguranje i dobrovoljni penzioni fondovi - tu je Delta najjaca u Srbiji) a u trgovini Delta ima koliko god hoces konkurencije - Merkator, Vero, Univerzal, Metro, IDEA,.. 25.000 zaposlenih, Miskovic je jedan stvarno opako dobar bizMismen.
 
u beogradu su najskuplji stanovi u evropi u odnosu na plate zato sto je lokalna politicka vrhuska uspostavila monopol na izdavanje gradjevinskih dozvola i daje ih samo svojim odabranim tajkunima .

tacnije na tom polju nema slobodnog trzista.

zato je za mene idiot svako ko placa u beogradu 2000 evra kvadrat u zgradi gradjenoj 1951 ciji ulaz redovno zapisavaju i zaseravaju pijanci koji prolaze kroz centar.
 
За тржишну економију, потребно је ТРЖИШТЕ.

Нека неко објасни илузорном постављачу теме, да монопол укида тржиште (приватизује га) и да ту нема економије (размене вредности), јер све завршава на једном месту.
 
За тржишну економију, потребно је ТРЖИШТЕ.

Нека неко објасни илузорном постављачу теме, да монопол укида тржиште (приватизује га) и да ту нема економије (размене вредности), јер све завршава на једном месту.
monopol ne mora da bude monopol jednog..moze monopol biti i dogovorni..po mafijaskim teritorijalnim principima..
ja imam 40% ucesca ti imas recima 20% i nas dvoijca se dogovorimo i zajedno imamo 60%..mi drzimo mononpol a politiku cena dogovaramo
 
Smesno da je u miskovicinim prodavnicima sve najjeftinije nego bilo gde drugde da kupis.

Jel sto narod onda kod njega kupuje.
zbog ucene preko velikoprodaje i distiribucije..jednom postavljena distribucija moze a to cesto i cini da ubija cenu u nabavci..
to se desava recimo sa svim nasim prehrambenim proizvodima..koji nemaju svoju distribuciju nego robu silom prilika moraju da distribuiraju nekim kanalima..gubitak u poslovanju moraju negde da nadoknade..preko nezvisnih radnji eto gde
 
nesto iz moje branse

zasto u srbiji moras nov auto voziti u "ovlasteni" servis? da ne bi izgubio garanciju...npr..

servisne propisanje radnje na automobilima su deklarisnae od strane proizvodjaca,,i svima su dostupne..tako da i nezavisni servis moze da izvrsi kvalitetan servis vozlia..i da udari pecat na garanciju..bar tako moze u USA..

to je tamo uredjeno propisom..bas zbog podsticanja konkurencije..
a kakvoj mi onda konkurenciji pricamo ako se favorizuju servisi u vlasnistvu distributera automobila..?

trzisna i liberalna ekonomija nisu isto..trziste neke drzave uredjuje sama drzava ..propisima
 
monopol ne mora da bude monopol jednog..moze monopol biti i dogovorni..po mafijaskim teritorijalnim principima..
ja imam 40% ucesca ti imas recima 20% i nas dvoijca se dogovorimo i zajedno imamo 60%..mi drzimo mononpol a politiku cena dogovaramo

Моно, дуо, олигоПОЛ... свеједно је.

Битно је да тајкуни постају пијавице једне исте мреже, која место да ствара вредност, паразитира и отима је.

Таква мрежа захвата саму државу и тера је да доноси законе који погодују монополу.
 
Моно, дуо, олигоПОЛ... свеједно је.

Битно је да тајкуни постају пијавице једне исте мреже, која место да ствара вредност, паразитира и отима је.

Таква мрежа захвата саму државу и тера је да доноси законе који погодују монополу.
elementary my dear watson elementary;)
 
Smesno da je u miskovicinim prodavnicima sve najjeftinije nego bilo gde drugde da kupis.

Jel sto narod onda kod njega kupuje.

Не разумеш економију монопола.

Онај ко има монопол, може да се игра са ценама, да би ликвидирао оно мало конкуренције и навикао потрошаче на себе.

Када те навуку у мрежу, тек онда иду цене ''на горе''. Компренде?
 
Veoma kratko, jednostavno i brutalno objasnjenje ...

Mi smo stoka, potrosna roba, rezervni delovi, robovi !!! MI ( koji radimo stvaramo doprinosimo ) smo ovde zbog NJIH ( koji uzivaju plodove svega toga, koordinatori ) a ne ONI ( odgovorni za vodjenje politike, ekonomije...) zbog NAS ( koji ih moramo birati, ginuti placati ).
 
monopol ne mora da bude monopol jednog..moze monopol biti i dogovorni..po mafijaskim teritorijalnim principima..
ja imam 40% ucesca ti imas recima 20% i nas dvoijca se dogovorimo i zajedno imamo 60%..mi drzimo mononpol a politiku cena dogovaramo

dogovorni monopol se zove kartelsko udruzivanje i odnosi se kad se glavni snabdevaci nekom robom na trzistu dogovore i formiraju iste cene za svoje proizvode.

to kartelsko udruzivanje se u EU i USA kaznjavaju kaznama koje se mere desetinama milijardi dolara.
 
elementary my dear watson elementary;)

Е сад треба скинути пијавицу на силу са крвотока, јер неће сам да отпадне.

Она и ништа друго не зна до да сиса крв.

Ехтра линк:

http://www.*******************/casopis/index.php?id=06&br=203&cl=05

Tajkuni i domaći kapitalisti



Naš vrli i predobri saradnik Branko Dragaš ponudio je svojevremeno verovatno najoriginalniju teoriju na svetu o razlici između tajkuna i poštenih domaćih kapitalista. Evo je:

Domaći kapitalisti i tajkuni nisu isto. Postoji ogromna i nepremostiva razlika.

Domaći kapitalisti nastaju na tržištu. Tajkuni nastaju političkom odlukom režima.

Domaći kapitalisti zarađuju na tržištu. Tajkuni se bogate na političkim privilegijama.

Domaći kapitalisti stvaraju novu vrednost. Tajkuni otimaju od države i građana.

Domaći kapitalisti su izloženi konkurenciji na tržištu. Tajkuni monopolizuju tržište.

Domaći kapitalisti uče. Tajkuni kradu.

Domaći kapitalisti štede da bi investirali. Tajkuni troše da bi bili viđeni.

Domaći kapitalisti zalažu svoju ličnu imovinu. Tajkuni se kockaju imovinom države i građana.

Domaći kapitalisti beže od politike. Tajkuni ne mogu da opstanu bez politike.

Domaći kapitalisti su vlasnici svoje privatne imovine. Tajkuni su plaćeni čuvari tuđe imovine.

Domaći kapitalisti imaju čast i ugled domaćina. Tajkuni su političke sluge svih režima.

Domaći kapitalisti se plaše Boga. Tajkuni se plaše promene režima i revolucije.

I lične osobine razlikuju domaće kapitaliste od tajkuna.

Domaći kapitalisti su vredni, radni i marljivi. Tajkuni su lenjivci i paraziti.

Domaći kapitalisti su iskreni, otvoreni i dobrodušni. Tajkuni su podli, licemeri i prevrtljivi.

Domaći kapitalisti su vukovi. Tajkuni su hijene.

Domaći kapitalisti su suri orlovi. Tajkuni su lešinari.

Domaći kapitalisti su vitezovi. Tajkuni su mekušci.

Domaći kapitalisti su širokogrudi. Tajkuni su šibicari.

Domaći kapitalisti daju. Tajkuni otimaju.

 
nesto iz moje branse

zasto u srbiji moras nov auto voziti u "ovlasteni" servis? da ne bi izgubio garanciju...npr..

servisne propisanje radnje na automobilima su deklarisnae od strane proizvodjaca,,i svima su dostupne..tako da i nezavisni servis moze da izvrsi kvalitetan servis vozlia..i da udari pecat na garanciju..bar tako moze u USA..

to je tamo uredjeno propisom..bas zbog podsticanja konkurencije..
a kakvoj mi onda konkurenciji pricamo ako se favorizuju servisi u vlasnistvu distributera automobila..?

trzisna i liberalna ekonomija nisu isto..trziste neke drzave uredjuje sama drzava ..propisima

a u srbiji se oligarhija na vlasti bogati tako sto koristi svoju vlast da sebi ili odredjenim ljudima sa kojima su uvezi obezbedi propisima i deovanjem povlascen tretman na trzistu , koji oni koriste tako sto kad uspostave monopol dizu cene za 30-50% i onda svi zajedno dele dodatnu marzu.
 
dogovorni monopol se zove kartelsko udruzivanje i odnosi se kad se glavni snabdevaci nekom robom na trzistu dogovore i formiraju iste cene za svoje proizvode.

to kartelsko udruzivanje se u EU i USA kaznjavaju kaznama koje se mere desetinama milijardi dolara.
То је теорија, у пракси само мали могу да настрадају, велики су увек привилеговани (како и не би када ''финансирају'' државне службенике).
 

Back
Top