Hitno, pomozite!

lidya

Početnik
Poruka
7
Jedna meni jako bliska osoba je danas dobila snimak pluca na kome je levo plucno krilo zamagljeno(tj. ne vidi se na snimku). Zakazali su joj bronhoskopiju. Moli vas recite mi sta bi to moglo biti, hitno je jer sam jako zabrinuta. I molim vas, budite iskreni.
Unapred hvala!!!
:(
 
Nije bas zahvalno davati ovakve komentare, pogotovo sto nisam videla snimak a opis vam nije bas najsrecniji.A i niste dali dovoljno anamnestickih podataka, o kome se radi,koliko ima godina, koje su mu tegobe...
Bronhoskopija je metoda kojom se pomocu aparata kroz usta ulazi u disajne puteve ,i oni se posmatraju.
Na taj nacin se vidi sta se desava unutar disajnih puteva, pri tome se uzima i biopsija...moze biti u pitanju tumor koji opstruira disajni put jednog plucnog krila,sumnja na sarkoidozu, fibrozu pluca...
 
dr:
Nije bas zahvalno davati ovakve komentare, pogotovo sto nisam videla snimak a opis vam nije bas najsrecniji.A i niste dali dovoljno anamnestickih podataka, o kome se radi,koliko ima godina, koje su mu tegobe...
Bronhoskopija je metoda kojom se pomocu aparata kroz usta ulazi u disajne puteve ,i oni se posmatraju.
Na taj nacin se vidi sta se desava unutar disajnih puteva, pri tome se uzima i biopsija...moze biti u pitanju tumor koji opstruira disajni put jednog plucnog krila,sumnja na sarkoidozu, fibrozu pluca...
Stvarno, dr, da nije malko preterano ovo shto radish? Nisi videla snimak, pitanje i da jesi-da li si kompetentan specijalista za chitanje takvog snimka? Ne mozesh mnogo da kazesh, shto pozdravljam u prvom trenutku, a onda-TRAS! pa kazesh , shto bi rek`o narod: lupish i ostanesh ziva. A oni shto su te pitali, ko ziv ko mrtav! Znash valjda i sama, urednik si ovog dela foruma, lekar si po struci, ti bar znash shta je medicina, shta je sugestija, shta je chovek, da ne mozesh da lechish na forumu niti da odvaljujesh dijagnoze. To si i sama vishe puta ponavljala, ali se ne ponashash tako.
Nishta lichno nemam protiv tebe, shta smo imale, brzo smo reshile poodavno, ali ovo me je sada stvarno razocharalo.
 
Onaj ko se salje na bronhoskopiju se u startu uputi zasto se radi taj pregled, to nije jednostavna metoda i postoje tacne indikacije kada se pacijent upucuje.
Znaci niko nije zakazao tu intervenciju zato sto sumnja na upalu pluca...nesto se ozbiljno desava, a sta pokazace bronhoskopija, ja sam samo navela neke od mogucih uzroka problema, to se zove diferencijalno dijagnosticko polaziste.
Gotovo sam sigurna da su i oni koji su postavili dijagnozu vec uputili doticnu osobu u sve to, ako se sumnja na nesto lose to se kaze pacijentu.
Ako je u pitanju clan porodicte doticne dame, sigurna sam da zeli da zna zasto se radi taj pregled...nisam postavila dijagnozu,samo sam rekla sta sve moze biti u pitanju.U kojoj god grani medicine da radite biopsiju znate da se na nesto sumnja, e ovo je pregled koji ce postaviti tacnu dijagnozu u pulmologiji.
http://www.plucna.co.yu/Bronhoskopije.htm
 
Ja stvarno ne znam sta ljudi ocekuju kada ovde postave pitanja sa malo detalja, pitanje tipa 'nesto me bole ledja sta bi to moglo da bude?' nemaju nikakvog smisla, i onaj od koga se ocekuje odgovor je u dilemi, ili ce da kaze 'idi kod lekara' pa da ga kritikuju sto nije rekao nista, ili da se upusti u razmatranje mogucih uzroka iz minimuma datih podataka, pa da se nadje neko ko ce da mu popuje kako plasi ljude. A tu je i stara dilema da li reci lose vesti ili ne. Ko zeli da slusa samo lepe stvari neka ide kod vidovite Zorke pa neka uziva.

Dogovorite se sta ocekujete od ovog foruma!

pozdrav svima
 
Ja se izvinjavam jer je tacno da sam trazila dijagnozu sa vrlo malo podataka. U pitanju je starija osoba, sve je pocelo pre otprilike 2 meseca sa obicnim kasljem. Lekari su joj rekli da je u pitanju obicna prehlada pa su joj prepisali antibiotike. Medjutim to joj nije pomoglo pa joj je lekar prepisao injekcije (6 X mislim Germicin). Kasalj se nastavio pa su joj ponovo prepisali injekcije (5 X Linkocin). Meni je jedino cudno kako je za mesec i po dana nisu poslali da snimi pluca. Sada kada su joj konacno dali uput, uradila je snimanje i na snimku levo plucno krilo je zamagljeno . Da li je moguce da snimak nije dobar? Inace ja sam citala na internetu da se u slucaju kancera pluca iskasljava krv. Ona nije iskasljavala krv vec samo beli slajm. Temperaturu je imala samo dva dana kada je poceo kasalj (37,2), ali kasnije se nije vise javljala. Inace sada su joj prepisali Marocen i njoj je mnogo bolje jer se kasalj znatno smanjio. Jedino oseca malaksalost jer je lek veoma jak(ustvari vi to znate). Sto se tice krvne slike lekar joj je rekao da ima samo malo povisen secer u krvi, a sve ostalo je jako dobro. Takodje sam citala da se u slucaju kancera krvna slika pogorsava? Molim vas recite mi da li je bronhoskopija rizicna (posto je u pitanju starija osoba)? Inace, ja sam vam postavila ovo pitanje jer joj doktor nije ni rekao na sta sumnja a ja sam jako zabrinuta jer je u pitanju meni vrlo draga osoba…I molim vas napisite mi u kojim se slucajevima prepisuje ovaj lek (marocen)?
Zahvaljujem vam se na iskrenosti i molim vas da mi odgovorite jer mislim da sam vam sada dala malo detaljnije podatke i jos jednom se izvinjavam ako sam vam izazvala bilo kakve neprijatnosti!!! :cry:
 
Ja nisam rekla da je u pitanju kancer.
Rekla sam da se bronhoskopija radi u slucaju sumnje, u cilju postavljanja tacne dijagnoze.To su dve razlicite stvari.
Takodje se u slucaju iste ne uzima samo biopsija nego i bakterioloski bris, i uzorak za tuberkulozu...da ne davim sad.

Lek koji spominjete je antibiotik iz grupe hinolona.
Sto se tice same procedure, malo je neprijatna ali ne traje preterano dugo, nakon same intervencije moguce je da pacijent dobije visoku temepraturu, to se cesto desava i nije razlog za paniku,slobodno se moze ordinirati antipiretik,tipa brufena i paracetamola.
Nemate razloga da se izvinjavate,vi ste me pitali kakva je to procedura, ja sam vam navela u kojim situacijama se radi, da ste me pitali zasto se radi biopsija grlica materice kod starije zene isto bih vam rekla zbog sumnje na...
Nadam se da ce se sve zavrsiti kako treba.
Pozdrav!
 
dr:
Ja nisam rekla da je u pitanju kancer.
Rekla sam da se bronhoskopija radi u slucaju sumnje, u cilju postavljanja tacne dijagnoze.To su dve razlicite stvari.
Takodje se u slucaju iste ne uzima samo biopsija nego i bakterioloski bris, i uzorak za tuberkulozu...da ne davim sad.

Lek koji spominjete je antibiotik iz grupe hinolona.
Sto se tice same procedure, malo je neprijatna ali ne traje preterano dugo, nakon same intervencije moguce je da pacijent dobije visoku temepraturu, to se cesto desava i nije razlog za paniku,slobodno se moze ordinirati antipiretik,tipa brufena i paracetamola.
Nemate razloga da se izvinjavate,vi ste me pitali kakva je to procedura, ja sam vam navela u kojim situacijama se radi, da ste me pitali zasto se radi biopsija grlica materice kod starije zene isto bih vam rekla zbog sumnje na...
Nadam se da ce se sve zavrsiti kako treba.
Pozdrav!
Skroz podrzavam mladu i ambicioznu koleginicu koja je vise od pomoci ovde na ovom Forumu i do sada je cini mi se uvek dala prave savete(kao da sam je ja savetovao :D )tako da i ovde se pravilno ponela...samo napred i pozdrav :wink:
 
Komshinica:
dr:
Nije bas zahvalno davati ovakve komentare, pogotovo sto nisam videla snimak a opis vam nije bas najsrecniji.A i niste dali dovoljno anamnestickih podataka, o kome se radi,koliko ima godina, koje su mu tegobe...
Bronhoskopija je metoda kojom se pomocu aparata kroz usta ulazi u disajne puteve ,i oni se posmatraju.
Na taj nacin se vidi sta se desava unutar disajnih puteva, pri tome se uzima i biopsija...moze biti u pitanju tumor koji opstruira disajni put jednog plucnog krila,sumnja na sarkoidozu, fibrozu pluca...
Stvarno, dr, da nije malko preterano ovo shto radish? Nisi videla snimak, pitanje i da jesi-da li si kompetentan specijalista za chitanje takvog snimka? Ne mozesh mnogo da kazesh, shto pozdravljam u prvom trenutku, a onda-TRAS! pa kazesh , shto bi rek`o narod: lupish i ostanesh ziva. A oni shto su te pitali, ko ziv ko mrtav! Znash valjda i sama, urednik si ovog dela foruma, lekar si po struci, ti bar znash shta je medicina, shta je sugestija, shta je chovek, da ne mozesh da lechish na forumu niti da odvaljujesh dijagnoze. To si i sama vishe puta ponavljala, ali se ne ponashash tako.
Nishta lichno nemam protiv tebe, shta smo imale, brzo smo reshile poodavno, ali ovo me je sada stvarno razocharalo.
Nemojte tako pricati,svi smo ovde bas zato da bi culi istinu,ta istina nas moze i pripremiti na ono sto dolazi,zato je i trazimo,a kad se radi o takvom snimku,sigurno je da nesto nije u redu i da ce neka od dijagnoza biti od onih koje je dr. navela,govorim iz licnog iskustva.Kome istina ne treba,ne treba ni da je trazi.
 

Back
Top