.. ko bi danas bio za to da se sokrat kokne ..

.. šta bi trebalo raditi sa sokratom ako bi vaskrs'o i počeo zapitkivati?

  • .. porazgovarati .. i odgovarati .. možda i ja njega priupitam koju ..

  • .. na sud .. pa da ogovara zbog uznemiravanja javnosti .. posle na prevaspitavnje ..

  • .. nek se ubije .. takvi nisu za život ..


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.704
.. imam bogato iskustvo s nekoliko foruma ..
.. ono što sam primetila .. to je da ljudi i dalje najviše reže kada primeniš sokratovu metodu ..
.. kada neku tvrdnju kreneš tranžirati pitanjima .. ogoljavati je .. do koske ..


.. sokrat se uzima kao .. mudar ..
.. ali to je samo zato što je daleko od nas .. niko se danas ne mora plašiti da će mu dekica umotan u čaršaf postavljati nezgodna pitanja .. pitanja na koja ne bi znao odgovoriti .. ili bi .. odgovarajući .. došao do toga da je prethodno nastojao nešto muljati .. obmanuti i sebe i druge ..

.. sokrat je kvario omladinu .. učio ih je da postavljaju mnogo pitanja ..
.. do majeutike se teško stizalo .. još onda .. komšije su pizdele pre nego što se ironija dovede do kraja ..

.. danas su mnogi spremni palamuditi o sokratu .. a ubili bi svakoga ko se postavi .. na način sokrata ..

.. dakle ..
.. kad bi sokrat vaskrsao .. ko bi ovde bio za to da se dotični ponovo kokne ..?
 
Poslednja izmena:
Odustajem od mog vremena potrosenog na tebe...
.. a ipak si odvojio još malo da me ovde posetiš .. i da kažeš koju ..?
.. pa .. hvala na pažnji ..


osecam..... .se......kao......u........sanatorijumu...........
.. u sanatorijum se obično dolazi zbog problema s vlastitom percepcijom .. je bi ga ..
(.. psovku seckam jer mi tehnika ne da da je ubacim kao .. celovitu .. a i nije psovka nego začin ..)

.. dakle .. shvatiću ovo kao dva glasa za opciju c ..
 
Poslednja izmena:
Njegovo uchenje je zhivelo njegovim karakterom , nije sam zapisao nishta , pa je njegovo ponashanje njegovo uchenje .
Sokrat je bio Sokrat , a sudije sudije , i morali su da ga osude .
A izbor je bio moguce zamisliti , ali nemoguce sprovesti , time bi Sokrat zhiveo a njegovo uchenje umrlo .

Njegova glavna crta je potpuna predanost trazhenju istine , makar i po cenu svog zhivota .
 
Poslednja izmena:
Njegovo uchenje je zhivelo njegovim karakterom , nije sam zapisao nishta , pa je njegovo ponashanje njegovo uchenje ..

.. opet se baviš formom umesto suštinom ..
.. u čemu se konkretno sastojalo njegovo učenje .. koji je njegov metod ..?

Sokrat je bio Sokrat , a sudije sudije , i morali su da ga osude .
.. naravno da je sokrat bio sokrat ..
.. pa nije bio mileva generacija moja ..
.. time nisi rekao ništa ..

.. a šta znači ovo .. sudije su bili sudije i morali su da ga osude ..?
.. zar je sud sudija unapred zacrtan ..?
.. ali .. čemu onda sudije ..?
.. ako se unapred zna kakva mora biti presuda .. čemu suđenje ..?
(.. i tu je kvaka .. jeste besmisleno .. a on to nije znao ..
.. verovao je u pravdu ..
.. čitala sam .. odbranu sokratovu ..
.. zanimljivo .. džaba je bilo što je prestao pitati i počeo objašnjavati .. svejedno su ga osudili ..)


A izbor je bio moguce zamisliti , ali nemoguce sprovesti , time bi Sokrat zhiveo a njegovo uchenje umrlo ..
.. izmiče mi značenje ove rečenice ..
.. pojasni ..

.. njegovo učenje dobrim delom i jeste umrlo ..
.. i dan danas se smatra .. bezobraznim .. tražiti istinu na način na koji ju je on tražio ..
(.. to jest .. razgolićavanjem neke tvrdnje pitanjima ..
.. svi se štrecaju kad im počneš postavljati pitanja .. odmah bi se tukli ..)
Njegova glavna crta je potpuna predanost trazhenju istine , makar i po cenu svog zhivota .
.. nije se on ubio zbog istine nego zbog komšiluka ..
.. nije mogao zamisliti život bez komšija ..

.. a metod traganja za istinom mu se zvao ..
.. ironija i majeutika ..
 
Svi ovde znaju njegov metod i nema potrebe ponavljati to po deset puta .
I mislim da su svi koju su pisali na ovoj temi prochitali "Odbranu".

Danas bi ga sigurno policajci redovno odvodili da se hladi u corkama i niko ga ne bi shvatao ozbiljno.
Ali vazhno je da je tada bio Sokrat , a ne danas i ova tema i bash nema smisla jer su danas potrebni drugachiji "Sokrati" .
 
.. izmiče mi značenje ove rečenice ..
.. pojasni ..

Znamo Sokrata , a znamo i Atinske zakone tog vremena , on je mogao da trazhi pomoc i da se spasi , ali time on ne bi vishe bio nemoralni i nezadrzhivi starac koji kvari Atinsku mladezh , bio bi begunac i nishta vishe .

Ja sada i sebe pochinjem da zbunjujem , pa ti da bi izbegao konfuziju preporuchujem ti da ako nisi vec , prochitash dijalog Kriton , tamo Sokrat govori zashto nece da izbegne kaznu .
 
Sanja*
.. sokrat je kvario omladinu .. učio ih je da postavljaju mnogo pitanja ..

Pa ako je to istina, onda mu ja dizem kapu. :) Svaka cast.

Sanja*
.. kad bi sokrat vaskrsao .. ko bi ovde bio za to da se dotični ponovo kokne ..?

Ziveli ljudi koji sumnjaju i preispituju! Ja bih se druzio s njim.

Bulletdodger:
Njegova glavna crta je potpuna predanost trazhenju istine , makar i po cenu svog zhivota .

Nista o njemu ne znam, ali iz ove teme zakljucujem da je dobar lik bio taj Sokrat. :)
 
Svi ovde znaju njegov metod i nema potrebe ponavljati to po deset puta .

.. o .. vidovita milojka .. jes to ti ..?
(.. kako ti znaš šta znaju svi ..? .. imaš direktan uvid u svekoliko znanje .. svih ovde ..?
.. ili opet svoju pretpostavku pokušavaš poturiti kao činjenicu ..?
.. pretpostavka i činjenica nisu isto ..)

Danas bi ga sigurno policajci redovno odvodili da se hladi u corkama i niko ga ne bi shvatao ozbiljno.
.. i ti stojiš na tome da bi bili u pravu ..?


Ali vazhno je da je tada bio Sokrat , a ne danas i ova tema i bash nema smisla jer su danas potrebni drugachiji "Sokrati" .
.. kakvi su sokrati danas potrebni ..?
.. šta predstavlja sokrat .. pa kažeš da su danas potrebni drugačiji sokrati ..?
.. i kome su potrebni takvi novi sokrati ..?
(.. to su ukupno tri pitanja .. )
 
.. o .. vidovita milojka .. jes to ti ..?
(.. kako ti znaš šta znaju svi ..? .. imaš direktan uvid u svekoliko znanje .. svih ovde ..?
.. ili opet svoju pretpostavku pokušavaš poturiti kao činjenicu ..?
.. pretpostavka i činjenica nisu isto ..)

Ja sam Milojka Holms , pa sam mojim detektivskim mocima zakljuchio da poshto je ovo tema o Sokratu , velika je verotanoca da ce pisati oni koji znaju o Sokratu .


.. i ti stojiš na tome da bi bili u pravu ..?

Ne kazhem da bi bili u pravu , nego shta bi radili .

.. kakvi su sokrati danas potrebni ..?
.. šta predstavlja sokrat .. pa kažeš da su danas potrebni drugačiji sokrati ..?
.. i kome su potrebni takvi novi sokrati ..?
(.. to su ukupno tri pitanja .. )

Ne znam ( previshe sam mladjan da kad odem na ulicu znam ko bi bio Sokrat a ko varalica ).

Sokrat je predstavljao konflikt jake individualne volje i tadashnjeg demokratskog duha Atine , sam Sokrat je voleo Atinu , ishao u ratove za svoju drhzavu ( jedino je tad i napustio Atinu ) , poshtovao drzhavu i njene zakone , ali je svojim delovanjem menjao Atinu , a to me Atina nije oprostila . A potrebni su drugachiji Sokrati jer vishe ne zhivimo u Atini Sokratovog vremena .

Kome je prvi Sokrat bio potreban ?(izivni shto odgovaram pitanjem , ali ovde je to zadovoljavajuce) Jer niko nije trazhio ekscentrichnog filozofa , a ipak su svi videli korist od njega .
Uvek nam je potreban neki "Sokrat" , chak i kada se ne trazhi .
 
Ne kazhem da bi bili u pravu , nego shta bi radili .
.. mene zanima tvoj stav .. smatraš li da bi bili u pravu ..?

Sokrat je predstavljao konflikt jake individualne volje i tadashnjeg demokratskog duha Atine , sam Sokrat je voleo Atinu , ishao u ratove za svoju drhzavu ( jedino je tad i napustio Atinu ) , poshtovao drzhavu i njene zakone , ali je svojim delovanjem menjao Atinu , a to me Atina nije oprostila . A potrebni su drugachiji Sokrati jer vishe ne zhivimo u Atini Sokratovog vremena .
.. ne umeš odgovoriti ..
(.. u mnogo reči ne kažeš ništa značajno ..
.. osim onoga .. da se pojedinac suprotstavljao postojećem stanju komšiluka ..
.. ali .. ako je danas potreban drugačiji sokrat .. to bi značilo da bi danas bio potreban neko ko bi podržavao postojeće stanje komšiluka ..
.. no .. po čemu bi onda takav neko bio sokrat ..?

Kome je prvi Sokrat bio potreban ?(izivni shto odgovaram pitanjem , ali ovde je to zadovoljavajuce) .
.. nemam ništa protiv odgovaranja pitanjem .. i ne vidim razlog da se zbog toga neko izvinjava ..
.. ali odgovor trebaš uputiti sebi .. jer si ti pomenuo .. potrebu .. za sokratom ..:
ova tema i bash nema smisla jer su danas potrebni drugachiji "Sokrati" .
.. ni meni nije jasno to s potrebom ..
(.. pa zato sam i pitala ..)

Uvek nam je potreban neki "Sokrat" , chak i kada se ne trazhi .
.. eto .. opet insistiraš na potrebi ..
.. šta to znači da nam je potreban neki sokrat ..?
.. šta bi tu značilo .. "nam" .. (.. koji smo to "mi" ..?)
.. šta bi značilo da nam je .. potreban .. ? (.. u čemu se sastoji ta potreba ..? .. to je potreba za čim .. konkretno ..?)
.. i šta bi to značilo "neki sokrat" ..? .. po kojim je to karakteristikama taj koji bi "nam" bio potreban - sličan sokratu ..?

(.. primećujem da mi ni na jedno pitanje iz prošlog posta nisi dao jasan odgovor .. valjda će sledeći put biti bolje ..)
 
.. ne umeš odgovoriti ..
(.. u mnogo reči ne kažeš ništa značajno ..
.. osim onoga .. da se pojedinac suprotstavljao postojećem stanju komšiluka ..
.. ali .. ako je danas potreban drugačiji sokrat .. to bi značilo da bi danas bio potreban neko ko bi podržavao postojeće stanje komšiluka ..
.. no .. po čemu bi onda takav neko bio sokrat ..?

Umem i lepo sam odgovorio , samo u tvojim trapavim pokushajima imitacije Sokrata ne uspevash da shvatish .

Pod "drugachiji Sokrat" nisam mislio na Sokrata koji se dodvorava sudijama , nego na lichnost koja treba da postigne isti efekat kao Sokrat , ali poshto su danas prilike drugachije , i ta bi osoba morala da bude malo drugachije od originalnog Sokrata .

P.S: Tvoje "Sokratovanje" lichi na trolovanje , samo postavljash pitanja u nedogled i pravish se neveshta i umesto da imitirash Sokrata , postajesh sofista .
Najbolji odgovor , prochitaj Kriton , kratko je .
 
Pod "drugachiji Sokrat" nisam mislio na Sokrata koji se dodvorava sudijama , nego na lichnost koja treba da postigne isti efekat kao Sokrat , ali poshto su danas prilike drugachije , i ta bi osoba morala da bude malo drugachije od originalnog Sokrata .
.. ali nikako da navedeš .. ni kakve su to danas prilike .. ni kakav bi taj novi sokrat morao da bude u skladu sa tim specifičnim prilikama .. niti šta je to što bi tog nekog učinilo "sokratom" ..

(.. dakle .. ne .. ni na jedno od ta tri .. već treći put postavljena pitanja .. nisi odgovorio ..
.. a sad si još dodao i .. "isti efekat kao sokrat" ..
.. koji je to "sokratov efekat" ..?)
 
.. pazi ..
.. moja pitanja su vezana za razumevanje onoga što je sagovornik rekao ..
.. a tvoja za izbegavanje odgovora na jasno postavljeno pitanje ..


.. ti si tvrdio da je sokrat potreban ..
.. i ti pominješ sokratov efekat ..

.. je li to samo moj utisak .. ili ti izbegavaš odgovor kako bi prikrio da ne znaš o čemu pričaš ..?
 
.. ne .. nisi bio jasan jer niti na jedno pitanje nisi odgovorio ..
.. odbranu sam čitala .. kriton nisam .. ali sam slušala predavanja .. i polagala filozofiju kod jednog koji je naročito cenio sokrata ..

.. a ti si čitao i kriton ..?
.. fino ..
.. onda bi mogao odgovoriti na postavljena pitanja ..
(.. osim naravno ako nisi trol ..)
 
.. imam bogato iskustvo s nekoliko foruma ..
.. ono što sam primetila .. to je da ljudi i dalje najviše reže kada primeniš sokratovu metodu ..
.. kada neku tvrdnju kreneš tranžirati pitanjima .. ogoljavati je .. do koske ..


.. sokrat se uzima kao .. mudar ..
.. ali to je samo zato što je daleko od nas .. niko se danas ne mora plašiti da će mu dekica umotan u čaršaf postavljati nezgodna pitanja .. pitanja na koja ne bi znao odgovoriti .. ili bi .. odgovarajući .. došao do toga da je prethodno nastojao nešto muljati .. obmanuti i sebe i druge ..

.. sokrat je kvario omladinu .. učio ih je da postavljaju mnogo pitanja ..
.. do majeutike se teško stizalo .. još onda .. komšije su pizdele pre nego što se ironija dovede do kraja ..

.. danas su mnogi spremni palamuditi o sokratu .. a ubili bi svakoga ko se postavi .. na način sokrata ..

.. dakle ..
.. kad bi sokrat vaskrsao .. ko bi ovde bio za to da se dotični ponovo kokne ..?

Ти не би требала да замараш своју главицу овако тешким питањима, јер ако већ волиш филозофију древне Грчке, требала би да знаш да је тамо женама и робовима било забрањено филозофирање, тако да ти ни под једном тачком на одговараш критеријуму. :per::mrgreen:
 

Back
Top