himna

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Radikalske prostorije su mi u neposednoj blizini i kad god su neki izbori, oni nas doslovce urnisu svojim "patriotskim" pesmama sa (pre)glasnog razglasa.
Elem... Evo vec jedno 16 put od jutros pola grada se ori od "Boze pravde"!
Na stranu moja politicka uverenje (i muzicki ukus)pa recimo da necu komentarisati sam postupak. Ali me cisto zanima da li po nekakvim pravilima i zakonima ima pravo ko kad hoce (i kako hoce) da pusta zvanicnu himnu jedne drzave i to u istom "paketu" sa (na zalost!) dobro-nam-znanim "narodnim" pesmama?!
 
Po Zakonu ako ga iko kod nas postuje nema niko pravo da ugrozava javni red i mir na bilo koji nacin, narocito u periodu od 11PM (ili10PM) pa do ujutru (ne znam tacno vreme).
@Chokolada
Hej Sloveni je i meni mnogo lepa himna, samo sto nazalost vise nema smisla i sto smo i to kao i 90% ostale muzike pokrali od drugih.
Mada ne bih se bunio da ostane:
Hej Sloveni jos ste zivi
duh nasih dedova
dok za narod srce bije njihovih sinova....
 
Кулиража:
@Chokolada
Hej Sloveni je i meni mnogo lepa himna, samo sto nazalost vise nema smisla i sto smo i to kao i 90% ostale muzike pokrali od drugih.
Mada ne bih se bunio da ostane:
Hej Sloveni jos ste zivi
duh nasih dedova
dok za narod srce bije njihovih sinova....
Ma znam ja to, ali mi opet zao. :cry:
 
smeh:
Radikalske prostorije su mi u neposednoj blizini i kad god su neki izbori, oni nas doslovce urnisu svojim "patriotskim" pesmama sa (pre)glasnog razglasa.
Elem... Evo vec jedno 16 put od jutros pola grada se ori od "Boze pravde"!
Na stranu moja politicka uverenje (i muzicki ukus)pa recimo da necu komentarisati sam postupak. Ali me cisto zanima da li po nekakvim pravilima i zakonima ima pravo ko kad hoce (i kako hoce) da pusta zvanicnu himnu jedne drzave i to u istom "paketu" sa (na zalost!) dobro-nam-znanim "narodnim" pesmama?!

Dosta vise sa tim "velikim Srbima" .Ja sam licno cistokrvni Srbin ,i po ocu i po majci . Mislim da mi imamo mnogo vecih problema od himne ,pa moze i hej Sloveni,do juce smo svi jezili slusajuci je sad nam ne valja,a sto se tice radikala nek oni prestanu "malo" da lazu ovaj narod sa "Velikosrpstvom" ,jer mi necemo u novu izolaciju ili ne daj Boze rat.A uostalom kontradiktorniju stranku vecu od njih nisam ni video (mada ni druge nisu nesto bolje),kazu ne treba nam Evropa ,pa ako nam ne treba sto voze Evropske automobile a ne nase ?sto nose italijanska odela a ne nasa ?sto puse americke cigare a ne nase,itd...itd..
 
Fantomm:
Dosta vise sa tim "velikim Srbima" .Ja sam licno cistokrvni Srbin ,i po ocu i po majci . Mislim da mi imamo mnogo vecih problema od himne ,pa moze i hej Sloveni,do juce smo svi jezili slusajuci je sad nam ne valja,a sto se tice radikala nek oni prestanu "malo" da lazu ovaj narod sa "Velikosrpstvom" ,jer mi necemo u novu izolaciju ili ne daj Boze rat.A uostalom kontradiktorniju stranku vecu od njih nisam ni video (mada ni druge nisu nesto bolje),kazu ne treba nam Evropa ,pa ako nam ne treba sto voze Evropske automobile a ne nase ?sto nose italijanska odela a ne nasa ?sto puse americke cigare a ne nase,itd...itd..
Jesam protiv radikala, i ne shvatam zasto svi kazu da idemo u Evropu.
Pa gde se nalazimo majku mu? Divlji jug ili nesto slicno.
I zasto smo toliko zapeli za EU? Zar nije bolje da sredimo stanje kod nas pa tek onda razmislimo o EU, a ne da nam postavljaju uslove i da nam pohapse pola drzave pa da nam kazu da ce uzeti u razmatranje negde kroz 10-ak godina.
 
Nije mi bila namera da raspravljamo o tome koja himna, strankama, politicarima, niti o patriotizmu i "patriotizmu".
Samo sam se zapitala da li je himna (ma koja da je) na bilo koji nacin zasticena od zloupotrebe. zamislite da prolazite pored radikalskih prostorija u predizbornoj kampanji i posto cujete himnu, zastanete da je odslusate onako kako pristojnost, kultura i vaspitanje nalazu... :)
Ili da na nekom vasaru ili u luna-parku sa razglasa odjekuje - himna?
Ili na bilo kom drugom mestu gde je to potpuno besmisleno i krajnje nepristojno?
To ne da je "malo" neprimereno, nego je krajnje besmisleno i suludo
 
chokolada:
Ja hocu "Hej Sloveni" nazad. Briga me ko sta kaze, to je najlepsa himna svih vremena!

Hocu i ja crveni pasos bivse SFRJ pa ga vise nema kao sto nema ni himne zaboravi "Slovene" i okreni se buducnosti "Oj svijetli Boze pravde" je himna za na more breeee :twisted:
 
Davno sam procitao da je neki meksicki bokser odgovarao pred sudom zato sto je nacionalna himna intonirana pre njegovog (profesionalnog) meca.

Kod nas se himna (ili vise njih, jer svako ima svoju opciju i zalaze se da ona postane zvanicna) intonira svugde i svagda, odajuci nas vasarski odnos prema drzavi i njenim simbolima.
 
Ja hocu "Hej Sloveni" nazad. Briga me ko sta kaze, to je najlepsa himna svih vremena!

Ko ti brani da je slusas 100 puta na dan? A mozes i poljsku koja je vrlo slicna nasoj bivsoj.

"Nestankom Kraljevine Jugoslavije u Aprilskom ratu 1941. sa istorijske pozornice nestala je i modifikovana nacionalna srpsko-hrvatsko-slovenačka himna. U jeku Drugog svetskog rata i stvaranja nove Demokratske Federativne Jugoslavije, sa proklamovanom ravnopravnošću južnoslovenskih naroda zaživela je pesma "Hej Sloveni" kao privremena himna.

Pesmu "Hej Sloveni" napisao je u Pragu 1834, u vreme panslavističkog pokreta, Samuel-Samo Tomašik, Slovak po nacionalnosti. Pesmi je dao naziv "Hej Slovaci" i napisao je da se ona peva na melodiju poljske pesme Jeszcze Polska nie zginela. Kasnije je promenio ime pesme i posvetio je svim Slovenima. Tomašikova pesma brzo se proširila i postala pesma nacionalnog poziva na jedinstvo u svim slovenskim zemljama. Kod većine slovenskih naroda doživela je brojne jezičke transformacije. Pevana je kao himna još na panslovenskom kongresu u Pragu 1848, na kojem se delegat Vatroslav Lisinski izjasnio kao prvi Jugosloven.

Pesmu su sa jugoslovenskih prostora prvi prihvatili Slovenci još 1848. i pevali je kao "Hej Slovenci". Objavljena je u jugoslovenskoj štampi u vreme stvaranja zajedničke države 1918, a najintenzivnije je proživela kao jugoslovenska himna u periodu narodnooslobodilačkog rata 1941–1945, pa sve do raspada Jugoslavije.

Stara sveslovenska pesma "Hej Sloveni" ponovo se rodila kada je izvedena na otvaranju Prvog zasedanja AVNOJ-a 26. novembra 1942. u Bihaću, na Drugom zasedanju AVNOJ-a 29/30. novembra 1943. u Jajcu, pri dolasku Tita na Vis. U tek oslobođenoj zemlji, na Ustavotvornoj skupštini 29. novembra 1945, kada je Jugoslavija proglašena za republiku, svirana je u "najsvečanijem trenutku" i svi narodni poslanici ustali su i zapevali ovu himnu. Tako je pesma "Hej Sloveni" prihvaćena kao privremena himna.

Hej Sloveni

Hej, Sloveni, jošte živi
Duh naših dedova,
Dok za narod srce bije
njihovih sinova.

Živi, živi duh slovenski,
Živeće vekov'ma!
Zalud preti ponor pakla,
Zalud vatra groma!


Nek se sada i nad nama
Burom sve raznese,
Stena puca, dub se lama,
Zemlja nek se trese!

Mi stojimo postojano
Kano klisurine,
Proklet bio izdajica
Svoje domovine!"
 
Radikalske prostorije su mi u neposednoj blizini i kad god su neki izbori, oni nas doslovce urnisu svojim "patriotskim" pesmama sa (pre)glasnog razglasa.
Elem... Evo vec jedno 16 put od jutros pola grada se ori od "Boze pravde"!
Na stranu moja politicka uverenje (i muzicki ukus)pa recimo da necu komentarisati sam postupak. Ali me cisto zanima da li po nekakvim pravilima i zakonima ima pravo ko kad hoce (i kako hoce) da pusta zvanicnu himnu jedne drzave i to u istom "paketu" sa (na zalost!) dobro-nam-znanim "narodnim" pesmama?!

Tema postavljena 16.09.2004. 12:07
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top