Malaska knjiga palih - Mesecevi vrtovi

gost 15307

Legenda
Poruka
56.095
http://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Erikson

Steven Erikson - pravo ime Steve Rune Lundin, kanadski pisac, antropolog i arheolog autor je...prilicno zanimljivog EF serijala

http://en.wikipedia.org/wiki/Malazan_Book_of_the_Fallen

"Erikson has stated explicitly that he enjoys playing with and overturning the conventions of fantasy, presenting characters that violate the stereotypes associated with their roles. Erikson deliberately began the Malazan Book of the Fallen series mid-plot rather than beginning with a more conventional narrative.http://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Erikson#cite_note-sffw-interview-5 Erikson's style of writing includes complex plots with masses of characters. In addition, Erikson has been praised for his willingness to kill central characters when it enhances the plot."

Kod nas je preveden i objavljen tek prvi dio:

"Mesecevi vrtovi" u izdanju Lagune

http://www.laguna.rs/index.php?m=naslov&id=1130

Zanimljivosti;

- serijal je nastao iz scenarija za RPG igricu po D&D modelu koji se postupno...razvio u roman...hmm...

- "In the late 1990s, Transworld – a division of Random House – bought Gardens of the Moon and requested Erikson write additional books in the series. Using the history of the Malazan world he created with Esslemont, Erikson plotted nine additional novels. After the publication of Gardens of the Moon, reviews spread via the internet, and Orion publications attempted to lure Erikson away from Transworld. However, Transworld retained an option on additional novels in the series and offered £675,000 for the remaining nine books of the series."

"Steven Erikson wrote Gardens of the Moon as a novel in the period 1991-92 but it was not published until 1999. In the meantime, he wrote several non-fantasy novels. When he sold Gardens of the Moon, he agreed to a contract for an additional nine volumes in the series. The contract with Bantam UK was worth £675,000http://en.wikipedia.org/wiki/Malazan_Book_of_the_Fallen#cite_note-guardian1-10, making it "among the largest fees ever paid for a fantasy series"

dakle...oko ovog je izbio mini..."izdavacki rat"....
koji se zavrsio pozamasnim cekom...
kazu najvecim do sada isplacenim honorarom kada je EF u pitanju....
eto, nasli... ljudi rudnik pa ga crpe...iz sve snage...:zper:

Nakon citanja prvog dijela mogu vam reci samo da je , iako malcice...
konfuzno, dovoljno zanimljivo da potrazim i drugi dio.
Ako se bude drzao ovog sto je do sada ponudio;
nelinearne radnje...solidnih zapleta...intrigantnih likova
i zanimljivo koncipiranog...svijeta....
mozda iscitam do kraja...serijala
sto bi bilo prvi put nakon...dugo, dugo...vremena.

Vi...kako te? :rumenko:

1130.jpg
 
Poslednja izmena:
da, jeste...jos je unaprijed dogovoreno da bude....pozamasan serijal
mada, za...prvijenac nije lose, uopce...

sto se Lagune tice...to cekati netju
ili cu skidati pdf-ove ili cu kupiti jos jedan e-book...za pocetak
pa ako mi se svidi...kako Laguna bude izbacivala tako cu i kupovati...

e, sad....konkretno

prvo, za one koji nisu citali
ovdje, na Laguninom sajtu, ima odlomak

http://www.laguna.rs/odlomak.php?id=1190

drugo, ono sto se meni dopalo jest cinjenica da se, za promjenu, netko
bavi i uzdrmanim moralom...sumnjom u vlastita uvjerenja "osvajacke vojske"....
nema ni "tipicnih"...tirada o herojstvu i tih...s.ranja...
kao ni cvrste podjele na dobro i zlo...
"bogovi" su takodjer...prljavi i egocentricni...sto smo, istina, vec vidjali... :lol:
u svemu tome... na momente podsjeca na Wolfea ili Herberta...+ neki solidan..."ratni roman"...
 
Procitala sam i bas mi se svidelo.
Bas sam skoro gledala i videla da nema nijedne teme o ovom delu, a bas je dobro.
Trebalo mi je malo vremena dok sam se navikla na haoticne likove, odnosno na odsustvo
nekog reda u uvodjenju likova (uvodi ih kao da ih znamo 100 godina), ali je posle ok...
 
Mene podseća pomalo na Martina i Crnu četu Glena Kuka, samo je puno bolji od Kuka.
Sviđa mi se što likovi nisu jednodimenzionalni, nema oštrih podela na dobro i zlo, odlično je osmislio koncept Bogova i Kuća..zaista dobra knjiga. Nadam se makar drugi deo da izbace ove godine.. ja preko kompa ne mogu čitati, deset strana već me ubi pritisak u očima i glava me rastura.. :confused: No, kad malo usavršim engleski, možda uzmem knjige na engleskom.
 
tako je i sa mnom bilo...i reko; kako je ovo...njesra...
poslije sam se ne bas navukla, al skoro...
sve u svemu, svidja mi se kako vrti pricu
citacu i drugi dio

svidja mi se jedan tok price,vezan za carobnicu.
i razumem koji koncept pokusava da postigne,ali tu ocigledno nesto ne stima ako je pola knjige takvo da tera citaoce da je zatvore-znam par primera koji su to i uradili.
ne bih ovu knjigu nazvala dobrom upravo iz tog razloga-knjige iz ovog zanra treba da animiraju citaoce od pocetka do kraja.
Probacu da je procitam do kraja,pa javljam utiske,ali "u mojoj knjizi",ova knjiga ne moze biti oznacena kao dobra-mozda prosecna,ako je kraj izvuce.
 
e, to je opaska na mjestu, sasvim...
previse je konfuzno tj. djeluje tako...
u drugoj polovini sve, ipak, sjedne na svoje mjesto...
ono sto je meni bitno jest da nemam dojam da se...mucio pisuci...
da je brljavio, brljavio je...
ono sto ovom romanu fali, po meni, je jedna zestoka revizija prije izdavanja
koja bi znatno reducirala broj strana....vjerojatno zato nije ni napravljena...

sto se...price tice; meni su vojnici, redom, puno zanimljiviji likovi od
carobice...te carovnjake i to...nekako ocekujes
mada je...transformacija prilicno zanimljiva...
dok mi je onaj..."superjunak" ko da je po Vampire Hunteru D. radjen...nekako je..."animast"...:lol:
 
Poslednja izmena:
Hm,nisam mislila na likove,nego na tok radnje-tu je ispleo dobru pricu.
Sto se vojnika tice-da,imamo tu glen kukovski princip-bez heroizma,molicu:lol:

da,knjiga ima potencijal,kad razmislim malo,upleo je on tu mnogo stosta,ali je moglo to mnogo bolje da bude napisano,jer mnogi nece docekati tu,ako je verovati vama svima na rec:lol:, dobru drugu polovinu knjige.
i jos nesto,na sta ja dosta obracam paznju-nije me nesto odusevio svojim stilom,to mogu odmah da kazem.
elem,videcemo do kraja,iskreno,planirala sa da je vratim,iako to vrlo nerado cinim:(
 

Back
Top