Iz deviznog u dinarski....

pele27

Primećen član
Poruka
959
Nisam znao gde tacno da stavim ovu temu, tako da molim moderatore, ako sam na pogresnoj adresi da mi temu premeste...
Elem, u jednoj banci imam devizni kredit koji sam uzeo kako bih kupio automobil. Kredit je na 6 godina sa mesecnom ratom od 55,01 evro. Kredit sam uzeo u momentu kada je vrednost evra bila 76 dinara. Danas je evro skoro 100din i rata je naravno porasla. Da napomenem da mi se rata odbija putem administrativne zabrane.
E sad, kakvi su uslovi i sta se menja ukoliko bih taj kredit hteo da prebacim u dinarski i da li to uopste moze? Jel to to famozno refinansiranje ili? Nista meni to nije jasno, a i kada pitam u banci oni to meni :rtfm: tako lepo saspu u lice, milioni informacija u sekundi tako da kada izadjem odatle nista ne znam :sad2:..pa sam mislio, ako ovde ima nekoga ko je ekonomista da mi to malo pojasni jer ne zelim da me zeznu nesto, a sigurno je da bi im to islo u prilog..hvalaaaaaaaaaaaaa
 
U principu, ostaje ti to da i dalje - imaš kredit. :mrgreen:

Uslovi se, naravno, razlikuju od banke do banke. Najverovatnije ćeš morati da produžiš rok otplate, s obzirom da sve banke imaju veće kamate na dinarske, nego na devizne kredite; i nova rata (s većom kamatom) više će te kreditno opteretiti.
U slučaju da ti se plata nije nešto značajno promenila otkad si uzeo prvi kredit; a pretpostavljam da nije. Mislim, na bolje.

Ukoliko se odlučiš da to učiniš, ja bih ti savetovala da, kao prvo, pitaš u banci kod koje si uzeo kredit o kojem pričamo. S obzirom da si samim tim njihov klijent, možda će imati da ti ponude povoljnije uslove. Doduše, to nije pravilo; pa odvoj jedan dan i zaredaj od vrata do vrata.

Povoljniji uslovi, kad se tiče banke i tebe, mogu se tumačiti jedino kroz visinu kamate. Što je manja, manje ćeš para naposletku dati.

Dinarski kredit je trenutno dopadljiv ljudima jer rata nije vezana za kurs eura. Međutim, ne bi trebao da nasedaš na priče tipa "nepromenjiva" ili, nedajbože, "fiksna" kamata. Bančina kamata je stvar bančine politike. Koliko ja znam, u svakom ugovoru je definisano da se može promeniti ukoliko banka nađe za shodno. U ovoj zemlji, i u ovakvoj situaciji, to znači da se može promeniti samo naviše, i da će se i tvoja rata samim time povećati.

Koliko je dinarski kredit nepovoljan, zavisi od perioda otplate. Ukoliko moraš značajno da produžiš rok otplate u slučaju refinansiranja, ja ti ne bih savetovala da to uradiš.

I čitaj ugovore detaljno. Svaki koji ti daju. :)
 
Pa hvala vam ljudi na brzim odgovorima.
Meni je kao kamata fixna u ovom kreditu..i kada sam pitao jednom prilikom da refinansiram kredit negde rece mi zena da mi se ne isplati jer su sada kamate ogromne u odnosu na taj tadasnji period kada sam uzimao kredit i onda bih placao jos vise...
 
Međutim, ne bi trebao da nasedaš na priče tipa "nepromenjiva" ili, nedajbože, "fiksna" kamata. Bančina kamata je stvar bančine politike. Koliko ja znam, u svakom ugovoru je definisano da se može promeniti ukoliko banka nađe za shodno.

kredit koji sam ja npr uzeo, marza bane JESTE fiksna i nece se menjati tokom celog kredita...
na iznos rate utice euribor i kurs dinara ali sama marza banke jeste fiksna i nece se menjati za sve vreme otplate kredita tako da se moze reci da ima kredita sa fiksnim marzama...
 
Možda ne bi trenutno plaćao više, mislim, možda ti se rata ne bi puno razlikovala od ove koju sad plaćaš; ali bi sveukupno vratio banci više novca nego što si dužan sada.

I, takođe, raspitaj se da li postoje penali ukoliko prevremeno otplaćuješ kredit. Ako uzmeš kredit u drugoj banci da refinansiraš ovaj u prvoj; to će se smatrati prevremenom otplatom. Platićeš proviziju i možda čak celokupnu kamatu koju si dužan bez obzira što kredit nećeš koristiti do kraja. Neke banke i to rade.

Ne moja. :)
 
kredit koji sam ja npr uzeo, marza bane JESTE fiksna i nece se menjati tokom celog kredita...
na iznos rate utice euribor i kurs dinara ali sama marza banke jeste fiksna i nece se menjati za sve vreme otplate kredita tako da se moze reci da ima kredita sa fiksnim marzama...

Jeste, može.
S maržama.

Ako euribor i kurs odu do vraga; kako se fixna marža odražava na tvoju ratu?
 
Jeste, može.
S maržama.

Ako euribor i kurs odu do vraga; kako se fixna marža odražava na tvoju ratu?

ako euribor i kurs odu dodjavola, fiksna marza mi ne znaci mnogo ali, bar za taj jedan deo kamate znam da je fiksan i da necu dobiti sms kao neki koji kaze:'dragi nasi blah blah radi poboljsanja nase saradnje itd blah blha bili smo prinudjeni da povecamo kamatu'...
taj deo kamate - marza banke kod nas je do sada znao cesto da bude zestok noz u ledja jer je bankama bilo dozvoljeno da divljaju.

na jedoj drugoj temi sam bas kao primer naveo intezu koja je svoju 'promenjivu marzu' podigla u roku od 2-3 meseca (prvi i drugi odlazak na raspitivanje o kreditu) za skoro 1.5%.

e, tako nesto sam hteo da izbegnem uzimanjem kredita sa fisknom marzom. nas sistem kakav je tesko da se moze ocekivati da ce nase banke u skorije vreme spustiti svoje 'promenjive' marze...euribor je nikad nizi..zasto i banke ne spustaju svoju marzu?

moze im se i moja razmisljanja su isla upravo u tom smeru. od kursa dinara cu svakak oda zavisim ali abr onaj drugi deo neka zavisi samo od euribora a ne i od nasih 'user friendly' banaka i njihove 'politike poslovanja'...

@tema

obavezno idi u nekoliko ekspozitura iste banke da bi dobio predstavu o toj banci. nebrojano puta mi se desavalo da o istom kreditu dobijem razlicite informacije od razlicitih 'savetnika za stanovnistvo' u razlicitim ekspoziturama iste banke...cesto sam i ja bio vise upucen u neke procese od njih samih (naucio tokom 'intervjua')...
 
Meni je kamata fixna i tu nema govora...medjutim, citao sam ovih dana da se ocekuje povecanje euribora sto ni malo ne zvuci interesantno...
Nema nikakvih penala za otplatu kredita, bar ne kod mene u banci...zena mi lepo rece da ako imam neku njivu, prodam je i otplatim kredit...
Medjutim, sta je mene zbunilo? Tetka mi rece da je isti takav kredit zamenila za dinarski i da su joj vratili celokupno UCESCE koje je dala tamo nekada za taj devizni kredit...kad se nisam slogirao...naravno, i ja sam dao citavih 30% ucesca kada sam dizao navedeni kredit....
 
Depozit, da, ali razumeli ste se. :)

Da, dobićeš nazad depozit ako otplatiš kredit; naravno. Depozit je sredstvo obezbeđenja kredita; recimo "polog" koji daješ banci kao garanciju da ćeš dug vratiti. Kad kredita više nema, nema ni potrebe za depozitom.

U nekim bankama mođeš kredit "prelomiti" depozitom koji si položio. Znači, da ti depozit uđe u sveukupni dug, pa da manje iskeširaš ako rešiš da ga likvidiraš. Doduše, kod mnogih to nije moguće, već depozit dobiješ natrag tek kad zatvoriš kredit.

Nije šija nego vrat. :mrgreen:
 

Back
Top