Karma i sudbina - kako shvatiti tokove karme i kako je preobraziti

Karma je drugo ime za usud, sudbinu, s tim što se sudbina "uže posmatra", tj podrazumeva se deo karme koji je neizmenjiv. Jer karme ima više vrsta, između ostalog, postoji karma na koju se može uticati (izmenjiva), na koju se ne može uticati (neizmenjiva), koju sad stvaramo, a koja će tek isklijati u budućnosti, plodovi karme koje žanjemo upravo u ovom životu, itd...

Dok se pod sudbinom podrazumeva plod karme koji "jedemo" u sadašnjosti, a u narodu postoji zabluda da je sva "sudbina" neizmenjiva.
Sledi detaljnije objašnjenje :)
 
Poslednja izmena:
Karma je termin sa kojim se često srećemo u ezoteriji, posebno oni koji se bave divinacijskom sferom (astrologija, Tarot, Rune.. ).. neretko će te čuti izraz „takva ti je karma“! A većini ostaje nedovoljno pojašnjeno šta karma zapravo jeste.

Mnogi je izjednačavaju sa sudbinom. Smatra se da je sudbina ono što je nekom predodređeno, fiksno, zacrtano, i da nikakva sila to ne može izmeniti. Čak mnogi koriste sudbinu kao izgovor da budu inertni i da ništa ne pokušavaju da promene u svom životu, što smatram velikom greškom!
Evo šta kaže wikipedia o sudbini:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Судбина

Dakle, tu je očigledan taj aspekt fiksiranosti i nepromenljivosti.

Međutim sudbina je daleko uži pojam od karme, tj predstavlja samo mali delić karme koji je fiksiran! Ali, daleko od toga da je sve što je karma – neizmenjivo i unapred fiksirano!

Karma je pojam indijske filozofije koji označava svako delanje koje pokreće krug uzroka i posledica. Karma uvlači čoveka u večni tok zbivanja (samsara), koji se smatra izvorom patnje i iz kojeg se traži oslobođenje (mokša) (izvor: http://sr.wikipedia.org/sr-el/Карма ).

Dakle ovde imamo uzrok i posledicu.
Ako činimo karmički ispravna dela (na istoku se to naziva darmom, ispravnim delovanjem), onda stvaramo karmu koja je pozitivna po nas, i obratno: ako činimo dela suprotna darmi, tada ćemo morati da snosimo negativne posledice svog delovanja. Ali glavna suština principa karme je da SVAKO delovanje, nosi određenu reakciju. Kada će se ta reakcija ispoljiti, isklijati pitanje je. Možda u ovom životu, a možda tek i za 10 života. Tu je jako bitna sfera i slobodne volje. Jer upravo našom voljom mi stvaramo tokove buduće karme, vršeći određena dela, a određene delove promenljive karme možemo menjati!!

Najčešća definicija karme je ona - u vidu posledica koje nosimo iz prethodnih života, i ona se deli na PROMENLJIVU i NEPROMENLJIVU, to je opšta podela.

Da li je karma dobra ili loša? Ne može se tako kvalifikovati, ona jednostavno JESTE. Čak i ono što nam se čini loše, jeste odjek naših nekadašnjih dela, i za naš razvoj je neophodno da iskusimo posledice svojih dela, da bi mogli napredovati dalje.
Dakle, kada nam neko pomene sudbinu ili karmu, moramo prvo videli da li je zaista fiksno to što nam se dešava (a RETKO kada jeste!!) i ne smemo je koristiti kao izgovor da „čekamo da loši dani prođu“, već AKTIVNO moramo učestvovati u obliku naššeg toka života!!
I u astrologiji i u Tarotu su retko kada takvi aspekti da ama baš ništa ne zavisi od slobodne volje. Zapravo, slobodna volja se ne samo može, već i MORA koristiti! A ovi sistemi su tu da nas usmere.

A ovde je pričano na ovom pdf-u o karmi sa aspekta zapadne astrologije:

http://forum.krstarica.com/threads/213748

http://forum.krstarica.com/threads/215840

http://forum.krstarica.com/threads/171347&highlight=karma
 
U vedskoj astrologiji je Južni mesečev čvor taj koji donosi težnju ka oslobađanju od večitog kruga ponovnog rađanja i umiranja i od upletenosti u večito klupko karme (mokša, oslobođenje). Upravo je Ketu (J.m.čvor) taj koga ništa ovozemaljsko ne zanima, za razliku od Rahua (S.m.čvor) koji i te kako vli da se upliće u materijalne tokove, štaviše, i da bude uspešan u njima.

U Tarotu to oslobođenje od karmičkih tokova je prikazano u Arkani Univerzum:

30vnhv4.jpg


Ona je poslednja od Velikih Arkana, tako da dolazimo do zaključka da je i u zapadnoj tradiciji izlazak iz samsare (krug ponovnog rađanja i umiranja) zapravo svrha naših iskustava; da se do te mere izdignemo i proširimo svest, da dođe do pročišćenja karme, na neki način.

A ujedno, ovo je i lep primer kako slični principi prožimaju i duhovnost istoka i duhovnost zapada.
 
Upravo je Ketu (J.m.čvor) taj koga ništa ovozemaljsko ne zanima, za razliku od Rahua (S.m.čvor) koji i te kako vli da se upliće u materijalne tokove, štaviše, i da bude uspešan u njima.
Zbog toga se Južni čvor tradicionalno smatra "lošim" i "negativnim" a Severni "pozitivnim", odnosno označavaju tačke gubitaka i dobitaka - ali na materijalnom planu odnosno u tzv. manifestovanom svetu. U nekom dubljem smislu gledano to u stvari nije tako, samo što gledajući iz ugla svakodnevnog, praktičnog, ovozemaljskog života (kako većina i posmatra) to zaista tako izgleda ;)

Odličan tekst i objašnjenja :super:
 
Thanks :D
E da, dobro si pomenula... često me pitaju, a zašto je Rahu (S.m.čvor) tako loš u istočnoj, kad nam on u zapadnoj donosi ambicije, materijalno blagostanje ( u suštini sposobnost da budemo efikasni u materijalnom svetu, sposobnost za kompjutere i srodnu tefnologiju itd itd).. pa u Đjotišu se smatra da, iako je to naoko dobro, još više nas upliće u večiti krug samsare, zapliće nas u materiju, dok duhovnost ostaje negde potisnuta po strani... i zato se smatra "lošim" ( ovo "loše" je uslovno rečeno, jer je nekima i potrebno da, između ostalog, prođu i kroz to iskustvo).
 
Thanks :D
E da, dobro si pomenula... često me pitaju, a zašto je Rahu (S.m.čvor) tako loš u istočnoj, kad nam on u zapadnoj donosi ambicije, materijalno blagostanje ( u suštini sposobnost da budemo efikasni u materijalnom svetu, sposobnost za kompjutere i srodnu tefnologiju itd itd).. pa u Đjotišu se smatra da, iako je to naoko dobro, još više nas upliće u večiti krug samsare, zapliće nas u materiju, dok duhovnost ostaje negde potisnuta po strani... i zato se smatra "lošim" ( ovo "loše" je uslovno rečeno, jer je nekima i potrebno da, između ostalog, prođu i kroz to iskustvo).
Pa u stvari to zavisi od tumačenja ili ugla gledanja, kako već to da nazovemo :D a nevezano za sistem koji se koristi, pošto bi trebalo da je osnova ista a svodi se na priču o Zmajevoj glavi i Zmajevom repu. No nisam baš sigurna da bih bez podsećanja mogla lepo da je prepričam :mrgreen:

Uglavnom, Rahu ili Severni Mesečev čvor su Usta zmaja i njima "gutamo" - dobijamo, uzimamo, ali i potencijalno stvaramo lošu karmu - ukoliko ostoji preterivanje i neumerenost. Zato on u suštini može biti mnogo lošiji od JMČ-a, a često i jeste samo što to često nije najočiglednije.

S druge strane, Ketu ili Južni čvor je Zmajev rep i to je ono što se više vezuje (uopšteno) za prošlost (daleku), pretke, genetiku, karmu koju vučemo - tu je nešto što treba da platimo, odradimo, mesto gde dugujemo pa samim tim vuče više i u duhovnost.
 
Da, i u vedskoj, Ketu zna da donese patnju, baš zato da bi se pročistili, da bi odradili ono što dugujemo, da bi se u krajnjoj liniji i oslobodili. Kad tako gledamo, stvarno dođe na isto:D.

ovo pitanje sam postavila zato sto me muci jedna moja situacija.. ljubavna naravno... naime moja platonska veza je okarakterisana kao: karmicka uz duplirani sudbinski aspekt! :roll:
:dontunderstand:
a pusto zensko srce sada u ovim redovima zeli da pronadje nesto ohrabrujuce...
 
Na neki način je svaka veza karmička..jer upravo posledice prethodnih dela su nas dovele u situaciju da se vežemo za određenu osobu. Neretko osobe "grupno" prelaze iz života u život, jer dele slične navike i slične postupke...pa se neki čak i "prepoznaju".

A što se tiče konkretne analize koju si dobila, možda bi trebalo da za dodatno pojašnjenje pitaš osobu koja ti je to i navela. Ja takve termine ne koristim (tipa duplirani sudbinski aspekt), ne znam na šta se tačno odnosi, pa i nisam kompetentna, samim tim, da pričam o tome. Često različiti astrolozi imaju i različite definicije karme...tako da jedan astrolog često ne može komentariati šta drugi astrolog podrazumeva pod karmom.
 
A što se tiče konkretne analize koju si dobila, možda bi trebalo da za dodatno pojašnjenje pitaš osobu koja ti je to i navela. Ja takve termine ne koristim (tipa duplirani sudbinski aspekt), ne znam na šta se tačno odnosi, pa i nisam kompetentna, samim tim, da pričam o tome. Često različiti astrolozi imaju i različite definicije karme...tako da jedan astrolog često ne može komentariati šta drugi astrolog podrazumeva pod karmom.[/QUOTE]

:super: hvala... jer preeevise lupam glavu oko svega toga :dash:

:D
 
Nije loše uvek :D
To što nam se sada čini da je sve loše, to je zbog lošeg kosmičkog doba u kome se nalazimo (Kali juga), doba svađe, problema ... međutim, pojmom karme su obuhvaćene SVE posledice naših prethodnih dela, i dobre i loše.

Nisam stručan za ovu temu, ali čini mi se da je bolje roditi se bez karme, tj. donositi odluke ''iz početka'' bez tereta prošlosti nego imati je...
 
Nisam stručan za ovu temu, ali čini mi se da je bolje roditi se bez karme, tj. donositi odluke ''iz početka'' bez tereta prošlosti nego imati je...


Da, ali to nije moguće, uglavnom. Jedino se bez karme možemo roditi ako smo tek "pali" iz duhovnog sveta, tj. u prošlosti ništa nismo stigli da "napravimo"... a druga varijanta je da smo u prethodnom životu uspeli da nulifikujemo sva negativna dejstva karme... al u tom dugom slučaju ostaje "pozitivna" karma, a ona te i dalje upliće u materijalno postojanje, iako nema ispaštanja kod te "pozitivne".
Kažu Vede, jedino okretanje ka duhovnosti može da nas oslobodi tog tereta, al ruku na srce, u ovom kosmičkom dobu je to teško, mislim ima previše lažnih duhovnih autoriteta i mnogi pojma nemaju na koju stranu da krenu, koji je put ispravan ..
 
A kako je moguce neutralisati negativna dejstva karme? Da budem iskren, osecam da imam losu karmu za jedan aspekt zivota...

To je sad pod primesama vedske filozofije, ta neposredna uputstva (npr svakog dana izgovarati 10 puta Brahma Gajatri mantru, mogu je i napisati ako želiš), ali generalno su duhovne i samilosne aktivnosti te koje poništavaju loše efekte karme, kao i širenje svesnosti. Jednom rečju, kad se baviš ezoterijom, i to koristiš za napredovanje, pomoć drugima.. onda i ništiš negativnu karmu.
 
Napisi ako imas vec na kompu, cisto je zanimljivo zbog teme... A da li se taj efekat poništene karme primećuje i u ovom životu il tek u sledećem? I imam utisak da možeš da se baviš tim duhovnim stvarima, da pomažeš ljudima, al da to nema nikakve veze što ti ne štima u nekom drugom aspektu života.

Brahma Gajatri mantra:
OM BHUR BUVA SVAH
TAT SAVITUR VARENJAM
BHARGO DEVASJA DIMAHI
DIJO JO NAH PRAĆODAJAATE.

Ako hoćeš da čuješ kako se izgovara, pošto se mora potrefi vibra, melodija, imaš na youtube. Imam negde zapisan i tačan prevod, al to već ne znam napamet, moram da potražim. Izgovara se svakog dana 10 puta, najbolje u periodu pre izlaska sunca (Brahma muhurta). Tih 10 izgovora neutrališe dejstvo karme za taj dan, tj. za 24h, e sad, ako ćeš neutralizovati i "unazad" onda ponavljaš više, naravno.
Efekti se mogu osetiti već u ovom životu. Kad krenemo da ništimo karmu, neko vreme vlada taj "zamajac" efekat, pa nam se neko vreme čini da nema pomaka... a odjednom nastupa olakšanje. Tako kažu oni koji imaju mnogo više iskustva nego ja u celoj toj priči .. ja još uvek nisam došla do tog olakšanja :).
Da, možeš pomoći ljudima čak iako ti "ne štima" neki deo života, samo treba biti iskren i ne prikazivati se svemoćnim i bezgrešnim (to sve znš i sam). Čak i kad nešto pogrešimo, kad imamo neku blokadu, pa i drugi mogu nešto naučiti iz našeg primera :) .
 
Poslednja izmena:
Pa nekih 3 godine, otprilike.
Znam nekad i da preskočim :rumenko: .
Za sada nema nekih većih promena..no imam dubljih uvida i sl. Možda je u tome ključ.
Što ose tiče drugih, pa sve istočnjačke su takve, vezuju se najviše za mantre (bar u toj vedskoj liniji), ima i društvene aktivnosti, no to zavisi od tvog horoskopa. Npr "stisak" Saturna možeš da popustiš, između ostalog, ako subotom hraniš gavranove pirinčom :). Za nešto detaljnije treba mi tvoj horoskop, ali đotiš. Daj 'amo podatke, mesto, vreme i datum rođenja, pa da te kačimo :mrgreen: .
A sistemi na zapadu su uglavnom vezani za duhovno hodočašće, posetu manastirima, crkvama, milosrđe...nije mi poznat neki drugi način.
 

Back
Top