Pragmatičnost i filozofija

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
- pragmatičar onaj koji traži praktična rješenja koja se odnose na neposrednu korist i poboljšanja.

Da li filozofija treba da teži da bude pragmatična? Ili je istina izvan ove kategorije?
Da li je istina praktična i više teži praktičnosti ili je čisto teoretisanje, težnja ka spoznaji isključivanjem realnih činjenica, baratanjem logičkim misaonim procesima na apstrakcionom nivou put ka istini.
Koje biste filozofe nazvali pragmatičnim?
I o pragmatičnosti uopšte ...
 
Njamiiiiiiiiiiiii.....moj nacin razmisljanja:p

Pragmaticnost i filozofija daju jednu genijalnu genezu misaonog procesa i nase realnosti.Jedan mentalni sklop koji ima najveci uticaj na okolinu i poboljsanja sredine u kojoj egzistiramo.
Na putu tom ima puno zamki,koje nas mogu odvesti u totalni ocaj i blokade mozga;)


I kako bi,moj omiljeni filozof Marko Aurelije,rekao:
"Ne citaj knjige,duso,ako ne znas da ih uklopis u svoje ja"
 
Sretala sam mnoge uspješne ljude, intelektualce koji ni sijalicu nisu znali promjeniti..niti su znali shodno tome izvesti praktične zaključke, vodiče za ubuduće ...Kako na osnovu teškoće, prepreke nastane filozofski praktična misao koju citiramo vijekovima ....?
....Recimo - Mala imovina ne nameće velike brige - ili - Novac mora biti podređen čovjeku, a ne čovjek novcu -
Ali tako jasno razumljive nečije zaključke neko ne može ili ne želi da shvati i prati ...
..da li praktičnost..filozofija praktičnosti nastaje tek kada je to neophodno ....nažalost bilo bi dobro da je i tako...ali u većini slučajeva filozofska praktičnost se ne javi nikada ....
Zašto je to tako?....
 
prakticno i pragmaticno..nije isto..cak ni slicno..
pragmatizam ima iskljucivo negativnu konotaciju..
iza pragmatizma se krije licemerje i dupli standardi

ali posto je u neku ruku drustveno neprihvatljivo biti licemer i imati duple standarde..izumese ..pragmatizam..
pa ce u skladu s tim licemerni duplostandardni politicar uvek za sebe reci kako je pragmatican a po neki smeliji ce se usuditi da se nazove..prakticnim naravno kad vidi da mu pragmatizam ljudi kupuju za dzabaka

u srbiji se zemlji najbolje prodaje prazna prica;)
 
kako uklopiti opsti i licni interes?

moj licni interes je da radim i zaradim..ali da bih ja mogao da zaradim vise..drustvo u kome zivim mora da ima visi standard..ako nema para u narodu..nikakav posao se vise ne moze raditi..
opsti interes ovog drustva ,,da zivi bolje npr..se uklapa sa mojim interesem kao pojedinca jer cu i ja u tom drustvu da zivim bolje
u mom poslu meni je u interesu da ljudi imaju vise para jer cu vise moci i da im naplatim svoj rad
sta je mana? pa da bi u drustvu koje sveukupno napredeje bio napredan moras napredovati znati i raditi vise od drugih..a to iziskuje napor..i umne kapacitete

lakse je potopiti sve ostale..i onda biti dasa
 
Kuda si to krenuo Navar u svojem postu?
Zar ne vidis sta se ovde stavlja kao tema?

Kako samo to pragmaticnost stavljas u kos negativnosti...
Jel to znaci da nisi mocan kontrolirati spoljasne nadrazaje?
Poistovecujes je sa manipulacijom a najmanje sa sebicnoscu...

Pomesao si loncici Navar...a ne bih da te ubedjujem da nisi u pravu...

Malo grubo...ali ta tri elemenata ne moze svako da uklopi u svoje ponasanje i interakciju sa okolinom...
 
mislim da covek koji pred ocima nema krupniju sliku..uglavnom nema pojma sta radi
otisao sam u pravcu objasnjavanja pragmaticnosti i razlike u odnosu na prakticnost
pragmaticnoscu se mnogo toga moze OPRAVDATI

to ti je ono kad pesimista ne zeli da prizna da je pesimista vec sebe naziva realistom
 
a sa cisto prakticne strane uveo sam stanje u zemlji seljaka na brdovitom balkanu jer paradoksalno tu zivim pha jer je to stanje koje direktno utice ne samo na mene i moj zivot vec i na zivote "bliznjih mojh" i svih ostalih meni dragih ljudi do kojih mi je stalo..
u skladu s tim i globalni uticaji koji uticu na ovuu zemlju seljaka na brdovitom balkanu takodje na posredn nacin uticu na mene i moje bliznje..te stoga i iz cisto prakticnih razloga se eto bavim razmisljnajima i analizma stanja ne samo u nas nego i u svetu..

s druge strane..mislim da imam prirodnu radoznalost koju bi svaki pragmaticki egzistencijalizam gusio

kad bih se bavio SAMO prakticizmom ja bih postao po toj liniji egzistencijalista i materijalista ..a koliko je to lose sa krupnijeg plana gledano je ocigledno..pa eto opet i sa cisto prakticne strane za moj licni rast i razvoj neophodno mi je i drugo saznanje pored saznanja o neposredno opipljivom svetu
 
Koliko ja znam pragmaticizam vodi porijeklo od grčke riječi pragma (djelo, djelovanje, čin).
Mislim da je subjektivni stav davati mu dvostruko značenje.
Da li je bolji gram iskustva nego tovar teorija?

Kako ideja može biti istinita , ako nije korisna Navar?
Ne mislim tu na vjerovanja..mnoga vjerovanja su korisna bilo da su metafizička ili ne ..ali mnoga i nisu korisna.
Kako ti razdvajaš korisna od nekorisnih vjerovanja...
Tačno je da ljudi ne rade za opšti interes jer im je teško i zato se okreću kriminalu
Joshua_Tree je dao tri predispozicije da se dođe do praktičnog ..čisto činjenično gledajući ne moraju dovesti i neće dovesti do ''sebičnosti'' jer sebičnost nije praktična ...
 
a sa cisto prakticne strane uveo sam stanje u zemlji seljaka na brdovitom balkanu jer paradoksalno tu zivim pha jer je to stanje koje direktno utice ne samo na mene i moj zivot vec i na zivote "bliznjih mojh" i svih ostalih meni dragih ljudi do kojih mi je stalo..
u skladu s tim i globalni uticaji koji uticu na ovuu zemlju seljaka na brdovitom balkanu takodje na posredn nacin uticu na mene i moje bliznje..te stoga i iz cisto prakticnih razloga se eto bavim razmisljnajima i analizma stanja ne samo u nas nego i u svetu..

s druge strane..mislim da imam prirodnu radoznalost koju bi svaki pragmaticki egzistencijalizam gusio

kad bih se bavio SAMO prakticizmom ja bih postao po toj liniji egzistencijalista i materijalista ..a koliko je to lose sa krupnijeg plana gledano je ocigledno..pa eto opet i sa cisto prakticne strane za moj licni rast i razvoj neophodno mi je i drugo saznanje pored saznanja o neposredno opipljivom svetu

Kako se može doći do saznanja van opipljivog svijeta?
Kad bi se bavio isključivo prakticizmom postao bi pragmatičar, a ne materijalista i egzistencijalista ....

(samo napomena.....pragmatisti ne odbacuju metafiziku u potpunosti, jer prihvataju sva vjerovanja koja imaju korisne posljedice, bez obzira da li su metafizička ili nisu. Iz takvog stava proizilazi tolerantan odnos prema različitim naučnim, moralnim, religioznim i političkim pitanjima. U skladu s tim, oni se razlikuju od pozitivista i po tome što smatraju da i vrijednosti mogu biti predmet saznanja i da sama naučna saznanja zavise od društvenih vrijednosti. S druge strane, slično pozitivistima, oni pridaju presudan značaj nauci u društvenom životu, ali se od njih razlikuju po tome što istinitost i smisaonost saznajnih iskaza određuju na osnovu društvene koristi, a ne isključivo na osnovu čisto naučne provjerljivosti.)

...a da ja nauci dajem malo širi, zapravo mnogo širi prostor tako da nisam u potpunosti pragmatičar. ..

..govorio si o opštem interesu ..vjerovanje u neopipljivo može imati ličnu korist, vjera daje snagu kažu ..ali baš u opštem interesu praktične materijalne ideje daju mnogo veću korist...
...eno u Oslu iskopali običnu rupu i napravili svjetski poznatu skakaonicu, koju preko ljeta koriste i kao bazen - oblože nekim pločama - a tople vode - gejzire vala imaju....
...to je ono što nama nedostaje ... jednostavna praktičnost ...
...vidjeti s čim raspolažeš i kako to upotrijebiti na najbolji način za sebe, a i za ostale ..jer ako je dobro za ostale dobro je i za mene - odsusutvo sebičnosti -
 
.. interes da neko živi bolje .. može se uskladiti sa interesom društva da i ono živi bolje .. ali samo ako je cjelina .. usklađena ..
.. a tu veoma brzo dolazi do velikih pitanja .. ko treba plaćati ..
.. ima veoma malo ljudi koji žive .. bolje .. a da to .. bolje .. ni na koji način ne dira druge ..
 
moze li se opipati..okolnost? ili ljudska teznja zelja htenje.? ima li to neku fizicku odliku? opipljivost..vidljivost cujnost

moze li se opipati..motiv?

okolnost, želja, htenje..motiv proističu iz opipljivog svijeta ...i onog instinktivnog ne tako vidljivog dok ne ogladnimo, dok ne poželimo ...
...međutim preko svojih želja i htjenja i njihovog ostvarenja ili neostvarenja dolazimo do saznanja koja zatim možemo praktično upotrjebiti..ako ne odmah, onda za nauk kasnije ..ako zapamtimo ... i ako nove želje i htjenja, instinkti ne nadvladaju praktično ...
..kad su u sukobu instinkti i praktičnost..želje i praktičnost ...htjenja i praktičnost ...motivi i praktičnost ...da li biti praktičan...
..problem jeste što se ne može ponekad znati, ako postoji samo namjera, da li će ona biti i praktična ...
...zato se i postavlja pitanje praktičnog razmišljanja ....
..a da li je praktično uvijek i najbolje ....
...da li je ono što želimo uvijek najbolje ...
 
:lol: ..jedino ako je tebi korisno .... kao način tvog puta kroz život ..ili teorija ''možda''
..onda je istinito i korisno - tebi ..a ako je tebi onda bi trebalo i drugima da je korisno ...al eto meni NIJE korisno ..ako mi treba više odgovora na ovo pitanje ...
:lol:
 

Back
Top