Ljubomora

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Ovih dana svedoci smo mora vesti o tragediji koja je posledica (izmedju ostalog) ljubomore. Iz ugla stručnjaka, ljubomora je, kažu, vrsta straha, ili bolje rečeno složena, afektivna reakcija na zamišljenu ili realnu pretnju da će voljeni objekt biti izgubljen,u potpunosti ili nekom stepenu.Osoba koja oseća ljubomoru je u strahu, a kao reakcija na taj strah u ponašanju se ispoljavaju ljutnja, bes, tuga, mržnja...
Kažu još i da se reakcija na ljubomoru javlja u četiri osnovna sklopa osećanja i ponašanja: ljutnja-napad, mržnja-uništenje, tuga-povlačenje, strah-ugađanje.
Sklop ljutnja-napad je vid rešavanja situacije u životinjskom svetu, među decom i u tradicionalnim društvima. Cilj je zastrašiti,oterati ili poniziti rivala.
Mržnja- uništenje je vid gde se ispoljava destruktivno ponašanje koje ima za cilj uništenje voljenog bića ili bića rivala. Istraživanja pokazuju da je čak oko jedne trećine svih ubistva motivisano osećanjem ljubomore i češće je ubijanje partnera nego rivala.
Sklop tuga-povlačenje je reakcija tuge koja je jasan signal partneru da u datoj situaciji treba da preispita svoje ponašanje. Sklop ljutnja-napad izaziva strah, a tuga-povlačenje je usmeren na izazivanje krivice. Kod preteranog ispoljavanja ovog načina ljubomore osoba može razraditi čitave strategije samouništenja čija je transakciona funkcija poruke: ''Ako me još voliš ,zaustavi me'', a koje mogu kulminirati pokušanim ili stvarnim samoubistvom.
Sklop strah-ugađanje je vid čija je suština da osoba motivisana strahom od gubitka čini sve da bi ugodila i zadovoljila voljenu osobu. Njeno ugađanje je poruka partneru koja pokazuje kako je osoba dobra i odgovarajuća za partnera i šta bi on sve izgubio. Reakcije na ljubomoru mogu biti, adekvatne - reaktivne (''dobar'' način) – neurotske i konstruktivne, i neadekvatne-reaktivne (loš način) – psihopatske, psihotične i destruktivne.
Valjda nisam smorila ovim dugim stručnim uvodom, ako jesam, izvin'te. Ako postoji tema, neka mod brise...ja sam pretražila pdf i ne nadjoh - bar ne ovako direktno:). Dakle tema je o ljubomori. Koliko smo ljuborni, šta nas podstične na ljubomoru, da li koristite ljubomoru kao oružije u emotivnim odnosima (izazivate je), da li skrivate ljubomoru ili odmah lupite šako o sto....sve o ljubomori na jednom mestu.
jealousy-green-eyes.jpg
 
Poslednja izmena:
pročito samo boldirano, ko i uvek...

...nisam ljubomoran ni malo, verovao neko ili ne...misim...jebbe mi se...
...poštujem i duboko verujem u krilaticu "pritisni jače sve više skače"...
...jedino što može da se dogodi je da popizzdim na određeno ponašanje, ali samo zbog toga što tim ponašanjem pokazuje nepoštovanje prema meni, a ne zbog ljubomore...i ništa više...
...
....ona jeste, mada to pokušava vešto da sakrije...
 
Uvod je napisan sa edukativnim ciljem, a prva recenica govori sta je neposredan povod za temu...ali koga mrzi da cita, nek ne cita.

Malo mi je tesko da poverujem da ima ljudi koji bas nikada, ali nikada u svom zivotu nisu bili barem malo ljubomorni. I uvek kad mi neko kaze da nije ljubomoran setim se tog nekog lika koji je ladno izjavio:"Nisam nikada bio ljubomoran .Al' ako neko dira nesto moje onda bijem."
 
jesam bio pre, ranije...ali od toga ima samo štete i nikakve koristi...što po mene, misim moje živce, što po celokupni odnos...
...jer niko ne voli da je žrtva ljubomore, jelda...
 
Bilo bi isuvise jednostavno kada bismo ljubomoru kod sebe mogli lako da prepoznamo, onda bi veliki deo problema mogao biti resen. Ljubomora je izuzetno kompleksna i zamrsena, zaklamuflirana u neke druge osecaje koji su nam lakse prihvatljivi. Sujetna osoba tesko da ce sebi priznati da oseca ljubomoru, pre ce gledati predmet svoje ljubomore sa omalovazavanjem i nipodastavanjem. U stvari, mislim da ljubomora ima dosta veze bas sa sujetom kao i sigurnoscu i stabilnoscu licnosti. Izgradjena osoba, koja se pronasla u raznim zivotnim sferama, lakse ce podneti taj nelagodan osecaj zvani ljubomora, koji ,, kod slabije izgradjenih licnosti ili preterano samoljubivih, prelazi granice nelagodnosti i postaje opsesija...
 
Bilo bi isuvise jednostavno kada bismo ljubomoru kod sebe mogli lako da prepoznamo, onda bi veliki deo problema mogao biti resen. Ljubomora je izuzetno kompleksna i zamrsena, zaklamuflirana u neke druge osecaje koji su nam lakse prihvatljivi. Sujetna osoba tesko da ce sebi priznati da oseca ljubomoru, pre ce gledati predmet svoje ljubomore sa omalovazavanjem i nipodastavanjem. U stvari, mislim da ljubomora ima dosta veze bas sa sujetom kao i sigurnoscu i stabilnoscu licnosti. Izgradjena osoba, koja se pronasla u raznim zivotnim sferama, lakse ce podneti taj nelagodan osecaj zvani ljubomora, koji ,, kod slabije izgradjenih licnosti ili preterano samoljubivih, prelazi granice nelagodnosti i postaje opsesija...


U pravu si...zato sto je ljubomora kod svih izraz sopstvene nesigurnosti. Ali kako god da se covek s njom nosi - prepoznavanjem, neprepoznavanjem, priznanjem, suocavanjem, izbegavanjem, ipak ljubomora jeste veoma tesko i opasno, a nekad krajnje afektivno stanje koje ume da dovede do groznih posledica. Zato sam i pokrenula temu. @slow_cheetah: zao mi je sto si bila zrtva ljubomore. Ipak, nemoj tako lako reci da je nikad neces pokazati prema drugom jer..nikad ne reci nikad :) A osim toga, iako se najcesce ispoljava u ljubavnim odnosima, ljubomora se nikako ne ogranicava samo na njih.
 
Uvod je napisan sa edukativnim ciljem, a prva recenica govori sta je neposredan povod za temu...ali koga mrzi da cita, nek ne cita.

Malo mi je tesko da poverujem da ima ljudi koji bas nikada, ali nikada u svom zivotu nisu bili barem malo ljubomorni. I uvek kad mi neko kaze da nije ljubomoran setim se tog nekog lika koji je ladno izjavio:"Nisam nikada bio ljubomoran .Al' ako neko dira nesto moje onda bijem."

ja sam u jednoj vezi bila smrtno ljubomorna. i on isto. to sam toliko puta pominjala ovde pa sam mislila da ne dosadjujem narodu vise.
bile su takve uzasne ljubomorne scene da me cudi da smo se izvukli zivi iz svega.
nikada pre ni posle nisam imala tog demona u sebi.
 
Ljubomorna sam tek toliko da taj neko zna da mi je do njega stalo,da mi nije prosto svejedno...Dakle,sve umereno je ok,preterano ume da gusi svakoga.Ne koristim kao oruzje,mada svaki zacin u malim dozama je dobrodosao..salu na stranu,nista se time ne postize...Ne volim ni kada neko meni ljubomorise,ali uglavnom svi vesto kriju da nisu...:)
 
@novaista: kapiram, slican slucaj...sada nisam. I to je zanimljivo - neki ljudi kod nas izazivaju ljubomoru, neki ne.
@Sunasce: ti si bre, jedna dobrica :zag:

Ali recimo ova prica: "Moj momak je decko koji je uvek u centru paznje, teretana, tetovaze, i stvarno je lep i primecujem da ga gledaju i kad je samnom. E sad, svesna sam ja ko sam i sta sam i mene gledaju, muvaju, komentarisu i ostalo.... skladan smo par. Ali je on imao gomilu vezica i kombinacija sto meni mnogo smeta. Te cure zaista nisu njegov nivo, pre svega su niskomoralne a ostalo da ne pominjem. Kad ga pitam zasto je bio sa takvim osobama on kaze ,,musko sam moze mi se,,. Ja sam svesna da mene voli ndugo smo zajedno....ali eto nije mi prijatno kad znam da kad izadje, da ce da ga gledaju...
Ne provocira me jer zna da nece dobro da se provede kad bi to radio....
ali eto, bio mu je rodjendan i u toj svojoj ljubomori sam se nervirala da li ce neka bivsa da ga pozove da cestita...
Kazem jesam ljubomorna, ali njeogva proslost je doprinela tome."

Moj stav je da ne ulazim u neciju proslost. I da ljubomora na parnerovu proslost vec ulazi u "crveno", znak je za zabrinutost. A znam puno takvih veza, sto muskaraca sto zena, koji se tripuju na to s kim, kad, koliko puta je bilo.
 
hm, ja sam malo specificno ljubomorna :lol:

Ja sam opsesivna dusa . I posesivna.
Dakle ljubomorna sam na dopisivanje sa drugim devojkama i to ne dozvoljavam, na bilo kakvu vrstu flerta, na komunikaciju sa bivsima. Drugarice tolerisem, one su mi cesto i saveznice a zensko ko zensko ume da se izlane pa koristim to kad prikupljam informacije. :mrgreen:

Dalje.. Odmah na prvom date-u kazem da sam ljubomorna. Obicno misle da se zezam, zaista ne znam sto :roll: Po proslosti volim da cackam. Sa koliko je njih bio, kakav je bio sex, koja je lepa :lol: Jer proslost ili neke traume iz nje uvek isplivaju na videlo, zanimala me ili ne njegova ljubavna istorija. Moja krilatica je : Bolje pre nego kasnije (da saznam) .
Jako otvoreno je iskazujem i pokazujem.
Da je ne iskazujem, poludela bih, doslovce.
Nagomilane frustracije nisu dobre :lol:
A pokazujem je vrlo jasno: " Sa kim kucas sms? " , "Ne zelim da ides tamo" , "Ljubomorna sam na Persu/Zivku da li bi mogao malo manje da je vidjas to me povredjuje" .
Jednom je ex dok smo sedeli u nekom kaficu buljio u dve ribe. I ona je bas onako provokativno flertovala sa njim. On zna da u takvim situacijama mi mozak ne smeta :lol: i ja ga lepo pitam da li hoce da ja odem da lepo moze da nastavi da je muva. On kao : Pa idi. Izigrava smekera :lol:
Ja ustanem i odem :manikir:
Uvek se izjasnjavam jer mi ne pada napamet da ja pizdim a da njemu bude super .
Da ja crkavam a on da kulira. Ima makar da se nervira sto sam luda.
Toliko :lol:
 
@novaista: kapiram, slican slucaj...sada nisam. I to je zanimljivo - neki ljudi kod nas izazivaju ljubomoru, neki ne.
@Sunasce: ti si bre, jedna dobrica :zag:Ali recimo ova prica: "Moj momak je decko koji je uvek u centru paznje, teretana, tetovaze, i stvarno je lep i primecujem da ga gledaju i kad je samnom. E sad, svesna sam ja ko sam i sta sam i mene gledaju, muvaju, komentarisu i ostalo.... skladan smo par. Ali je on imao gomilu vezica i kombinacija sto meni mnogo smeta. Te cure zaista nisu njegov nivo, pre svega su niskomoralne a ostalo da ne pominjem. Kad ga pitam zasto je bio sa takvim osobama on kaze ,,musko sam moze mi se,,. Ja sam svesna da mene voli ndugo smo zajedno....ali eto nije mi prijatno kad znam da kad izadje, da ce da ga gledaju...
Ne provocira me jer zna da nece dobro da se provede kad bi to radio....
ali eto, bio mu je rodjendan i u toj svojoj ljubomori sam se nervirala da li ce neka bivsa da ga pozove da cestita...
Kazem jesam ljubomorna, ali njeogva proslost je doprinela tome."

Moj stav je da ne ulazim u neciju proslost. I da ljubomora na parnerovu proslost vec ulazi u "crveno", znak je za zabrinutost. A znam puno takvih veza, sto muskaraca sto zena, koji se tripuju na to s kim, kad, koliko puta je bilo.

Hvala ti...:cmok:
 
hm, ja sam malo specificno ljubomorna :lol:

Ja sam opsesivna dusa . I posesivna.
Dakle ljubomorna sam na dopisivanje sa drugim devojkama i to ne dozvoljavam, na bilo kakvu vrstu flerta, na komunikaciju sa bivsima. Drugarice tolerisem, one su mi cesto i saveznice a zensko ko zensko ume da se izlane pa koristim to kad prikupljam informacije. :mrgreen:

Dalje.. Odmah na prvom date-u kazem da sam ljubomorna. Obicno misle da se zezam, zaista ne znam sto :roll: Po proslosti volim da cackam. Sa koliko je njih bio, kakav je bio sex, koja je lepa :lol: Jer proslost ili neke traume iz nje uvek isplivaju na videlo, zanimala me ili ne njegova ljubavna istorija. Moja krilatica je : Bolje pre nego kasnije (da saznam) .
Jako otvoreno je iskazujem i pokazujem.
Da je ne iskazujem, poludela bih, doslovce.
Nagomilane frustracije nisu dobre :lol:
A pokazujem je vrlo jasno: " Sa kim kucas sms? " , "Ne zelim da ides tamo" , "Ljubomorna sam na Persu/Zivku da li bi mogao malo manje da je vidjas to me povredjuje" .
Jednom je ex dok smo sedeli u nekom kaficu buljio u dve ribe. I ona je bas onako provokativno flertovala sa njim. On zna da u takvim situacijama mi mozak ne smeta :lol: i ja ga lepo pitam da li hoce da ja odem da lepo moze da nastavi da je muva. On kao : Pa idi. Izigrava smekera :lol:
Ja ustanem i odem :manikir:
Uvek se izjasnjavam jer mi ne pada napamet da ja pizdim a da njemu bude super .
Da ja crkavam a on da kulira. Ima makar da se nervira sto sam luda.
Toliko :lol:


ahaha, carice:lol:

al ovo za koja je lepa,yep,poznato mi :lol:

elem,ja sam ljubomorna...samo kad volim. do sad mi se to samo jednom desilo,nit sam pre ikada bila zaljubljena,nit zanesena nekim,dobro mozda jednom..Jako teshko zavolim nekog al kad zavolim...o da,mogu biti uzasno ljubomorna. Kad ga neka druga pogleda kao ja,ja pizdim,kad neka druga pokushava da se mota oko njega,poludim,ne jer se bojim da moze da ukrade njegovu paznju vec me njeno ponashanje iritira,ne nervira me dopisivanje sa drugaricama,i sad pokushavam da se setim neke situacije gde sam pukla od ljubomore al..pa,ne znam,a meni je sve opravdano shto sam radila :lol: u ime ljubavi :mrgreen: Ne volim provokacije..Ljubomorna sam na bilo koju drugaricu njegovu koja prelazi granicu,tipa ''joj pa ti si tako sexy,ajd skini malo tu majicu da pokazes misice '' mislim mrsh:evil: , a imala sam takve situacije sa nekim bivsima,i onda bude '' ma ona se samo zaj.ebavala...'' I onda ja ispadnem josh luda i ljubomorna kao pas jer sam ljubomorna zbog ''sitnice'' poput te,a ja sasvim normalno reagujem. pa da vidim kako bi njima bilo da mi dodje tako ''drug'' i da mi kaze ajd skini majicu da vidim te dobre grudi.....Ovo ima veze i sa prirodom :) Imam jednu blisku drugaricu koja,gde god ode,mushke mora da..pali. Pali u smislu da se ona sa njima zaj.ebava,a neki je shvate ozbiljno i misle da ih muva,dok ona u startu nishta nije ni htela { da mi neko ne kaze sad ''ona hoce'',znam je :) ) a njen decko nije takav..... Ja kad sam u vezi i kad volim { kad ne volim,opozit sam ovoga shto pishem } tacno se zna,da mi ne mozes prici. Da imam nekog,ne pada mi na pamet da se zaj.ebavam okolo,da pravim dvosmislene shale,ne moze se desiti situacija da meni neki drug kaze ''uhh kako si dobra ajdo malo se okreni'' ja cu ga u startu zaustaviti..jer kad volis,nema j.ebenih izgovora. A znam ljude koji,kad su u vezi,se ponashaju kao da su slobodni,prema drugima,ne kazem da ih muvaju i onda kad im partner pizdi,bude '' jao Boze pa ti si toooliko ljubomoran '' pa da pitash se zashto jel:roll: Medjutim,te situacije su reshive :) Jedino shto treba je da,ako vec neko po prirodi takav,da kaze partneru '' ja ne zelim nishta od njih. Meni je samo dosadno i zezam se,i neka tamo se popali,ali mene boli uvo za nju,ja volim tebe. '' meni bi to bilo sasvim dovoljno. sve dok znam da nema zelje,emocija s njegove strane,nek one misle shta zele,ja znam da sam jedina kod njega...i kraj. Meni nisu potrebne neke besede...dovoljno je samo jednom da mi kaze...i ja sam smirena :) ali ipak,postoje ribe koje jednostavno nece da odustanu,i mene zapravo nerviraju one,ne on. Drugarice koje preteruju sa nekim svojim komentarima,devojke koje ih muvaju,i oni ih odj.ebu i one se opet vrate....al ko shto kaze jedna pesma koja je jedna od mojih omiljenih


who is this chick that ya think is all that
tryin' to steal you away but I ain't havin that
bout to put my foot down on homegirls neck
to make her see that she ain't got s.hit on me



:flert:
 
Yes, I am jelaous.
Ne ekstremno, ali svakako jesam. Ne maltretiram decka time, ali mu svakako stavljam do znanja sta mi smeta. Nadurim se kad god se radi o bivsim devojkama, kad druge ne skidaju pogled s njega ili ga muvaju... Kao sto kaze Goddess, drugarice su ok jer su drugarice (neke koje zapravo samo to i zele da mu budu) saveznice, ali drugarice-poznanice koje mu se kace oko vrata onako sve odusevljene-e, na njih sam alergicna. Osetljiva sam po prirodi, a on je neko koga obozavam.

Pre njega nisam ni sa kim osecala ljubomoru. Toliko sam bila hladna da su sa drugima mogli igrati, grliti se, cmakati i smejati a da ni ne trepnem.
 
@tema
Nisam ljubomorna i ne smatram da se takvim ispadima moze nesto postici u vezi ili zivotu.Mada,dosta sam posesivna a izmedju ta dva pojma tanka je granica.
 
Uvod je napisan sa edukativnim ciljem, a prva recenica govori sta je neposredan povod za temu...ali koga mrzi da cita, nek ne cita.

Malo mi je tesko da poverujem da ima ljudi koji bas nikada, ali nikada u svom zivotu nisu bili barem malo ljubomorni. I uvek kad mi neko kaze da nije ljubomoran setim se tog nekog lika koji je ladno izjavio:"Nisam nikada bio ljubomoran .Al' ako neko dira nesto moje onda bijem."

To je jedno od resenja a drugo je da se sklonis od osobe koja te moze namerno praviti neosnovano ljubomornim da vidi kolko ti je stalo..pod 2 ne postoji nista al smo posesivno na drvo ljubomorni i pod 3 ima razloga da budemo ljubomorni ako nas prevare i zele nekog drugog..u svakom slucaju kad budem imao povoda za ljubomoru oteracu je u 3 lepe i necu biti s osobom pored koje trebam razmisljati u drugom negativnom pravcu koji nas razdvaja na bilo koji nacin..a onima koji nemaju samopouzdanja i ne znaju dal je dovoljan i dobar nacin da zadrze osobu pored sebe svojim kvalitetima nema pomoci..nek lupaju glavu i trose energiju u prazno..obicno nikad ne nadju resenje:ok:
 
Nisam ljubomoran niti me je ikada pratio taj osecaj , jedno je pricati o posesivnoj ljubavi i zamišljenoj ili realnoj pretnji da će nas voljena osoba napustiti a sasvim drugo je prevara ili kada vas ta osoba laze , radi iza ledja .Niko ne voli da ga neko pravi budalom i naravno da to svakom normalnom smeta i to ne zbog te osobe vec pre svega sebe
 

Back
Top