Odlazak u inostranstvo

fidomeme

Zainteresovan član
Poruka
380
Ljudi, vidim da u nasoj srbijici postaje gusto. Pa sam razmisljao da negde smugnem da bih poceo da radim i pomalo se snalazim..ali ne znam gde tacno, pa bih vas molio da mi date neke predloge, i malo mi pomognete. A ako to nije pametno, onda sta ovde da radim kada nema posla, tj ima ali ne bih radio dzaba nikome. Hvala
 
Ljudi, vidim da u nasoj srbijici postaje gusto. Pa sam razmisljao da negde smugnem da bih poceo da radim i pomalo se snalazim..ali ne znam gde tacno, pa bih vas molio da mi date neke predloge, i malo mi pomognete. A ako to nije pametno, onda sta ovde da radim kada nema posla, tj ima ali ne bih radio dzaba nikome. Hvala

U Srbiji je gusto odavno, za vecinu ljudi.
Sad imas izbor da odes negde vani i rintas od jutra do mraka. Tesko da ces tamo imati neki bolji zivot. Godine su potrebne da tamo napravis nesto, osim ukoliko nisi neki genije.
Onda mozes da ustedis tu jednu platu i kada dodjes ovamo pravis se kralj.
A koja je cena toga?
A mozes i da ostanes ovde, rintas za nikakvu platu, pa opet ne vodis extra-lux zivot, ali imas porodicu uz sebe, i svoj si na svome.
Uh, :confused:, otkud znam.
Vidi sta ti je vazno u zivotu. I puno srece za sta god da se odlucis. :bye:
 
U Srbiji je gusto odavno, za vecinu ljudi.
Sad imas izbor da odes negde vani i rintas od jutra do mraka. Tesko da ces tamo imati neki bolji zivot. Godine su potrebne da tamo napravis nesto, osim ukoliko nisi neki genije.
Onda mozes da ustedis tu jednu platu i kada dodjes ovamo pravis se kralj.
A koja je cena toga?
A mozes i da ostanes ovde, rintas za nikakvu platu, pa opet ne vodis extra-lux zivot, ali imas porodicu uz sebe, i svoj si na svome.
Uh, :confused:, otkud znam.
Vidi sta ti je vazno u zivotu. I puno srece za sta god da se odlucis. :bye:

Е свака част. :hvala:
Многи би пре прали тоалете у Немачкој, него овде били трговци у Максију.
Нема нигде 'леба без мотике. И тамо "преко" се ради од јутра до мрака, ако се желе добри резултати. Нигде сада не цвета цвеће...
 
Ajde se malo prvo uozbiljite pranje toaleta..jeste i svi koji odu samo to rade i toaleti se samo zbog nas otvaraj..rintanje samo kaze onaj koji ovde nikad nista nije radio i blejao po kaficima svaki dan..svuda treba raditi a preko u svakom slucaju znas za sta radis a ovde nisi svoj na svom nego na grbaci roditeljima
 
Ajde se malo prvo uozbiljite pranje toaleta..jeste i svi koji odu samo to rade i toaleti se samo zbog nas otvaraj..rintanje samo kaze onaj koji ovde nikad nista nije radio i blejao po kaficima svaki dan..svuda treba raditi a preko u svakom slucaju znas za sta radis a ovde nisi svoj na svom nego na grbaci roditeljima

Најлакше је отићи...али где? Код кога? Почети тамо од нуле, или запнути мало више овде...па макар и уз помоћ родитеља..?!

Ок је ако неко има тамо пријатеља, родбине, па да има на неког да се ослони, али овако...превели је ризик.
 
Radio sam ja ovde kod par privatnika i znam kako je. Poceo sam odmah posle skole, i mogu reci da su me svi izmuzli. Tako da odmah mozete znati sta mislim. Elektro-mehanicar sam i poprilicno se razumem. Negde bih otisao ali gde,kako poceti,kako se snaci? Jesmo mi svi ovde na svome, ali ja sam misljenja da je svuda bolje nego ovde *** tako je. Kako vi kuburite? ja sam trenutno na grbaci roditelja i jos jedan moj drugar, pa pokusavamo nekako da se snadjemo ali nam ne ide a nemam nikakvih veza....
 
Ajde se malo prvo uozbiljite pranje toaleta..jeste i svi koji odu samo to rade i toaleti se samo zbog nas otvaraj..rintanje samo kaze onaj koji ovde nikad nista nije radio i blejao po kaficima svaki dan..svuda treba raditi a preko u svakom slucaju znas za sta radis a ovde nisi svoj na svom nego na grbaci roditeljima

Gde god da odes moras da pocnes od nule, najnize radno mesto pa onda napredovanje, lestvica po lestvica...
Ja radim od 18-e godine, i zaradjujem, zato i upotrebljavam izraz rintanje
s' punim pravom :mrgreen:
I ne blejim po kaficima, idem na pecanje :lol:
Za sta radis preko?
Isto zasta i ovde. Novac.
Koliko kosta zivot 'tamo' negde?
Ko hoce da radi, zaradice, svuda.
Barem za taj zivot.
Ja pricam o lepoti zivota, o dragim ljudima i njihovoj prisutnosti, o jeziku na kom se sporazumevam u svakoj prodavnici, o toplini koja me obuzme kada odem u selo mojih bake i deke, cak i kada obidjem grobove.
Nema novca koji moze da plati to.
Ili na pogled kroz prozor moje decije sobe :)
Ili na gibanicu moje mame, ili na 'predavanje' mog tate, svako malo :)
Ili na svadbe, suze, rodjenja, i sve znacajne dogadjaje u mojoj porodici :)
Ma ne bih to menjala za ove milione sto odose u Kanjizu :D :D
 
Radio sam ja ovde kod par privatnika i znam kako je. Poceo sam odmah posle skole, i mogu reci da su me svi izmuzli. Tako da odmah mozete znati sta mislim. Elektro-mehanicar sam i poprilicno se razumem. Negde bih otisao ali gde,kako poceti,kako se snaci? Jesmo mi svi ovde na svome, ali ja sam misljenja da je svuda bolje nego ovde *** tako je. Kako vi kuburite? ja sam trenutno na grbaci roditelja i jos jedan moj drugar, pa pokusavamo nekako da se snadjemo ali nam ne ide a nemam nikakvih veza....

Потпуно те разумем. И ја сам после школе почео да радим, па сам истовремено и радио образовао се. И дан данас радим код приватника, али се не жалим.

Јел имаш пријатеље? Јел може неко да ти помогне да нађеш посао?
 
Potpuno se slazem sa tobom! Ali hajde ti meni reci, kako bi bilo da ti nemas ni prebijene pare, a hoces u grad, a tvoji roditelji nemaju novca da ti to priuste, a danasnje vreme je skupo. Ja sam radio za 4000din, pa za 10, pa za 16. I sada je moj bivsi sef crkodaBogda, prosirio radnju i trebao mu trgovac,a pocela praksa u skoli, uzeo dva ucenika, jednog trgovca i jednog buduceg mehanicara. A meni noga, koji sam 2god bio njegova desna ruka, isao je na more, ma nema mesta koje nije obisao, a ja sam radio od 8 do 20h 6 dana u nedelji. I sve je bilo ok, a nikad se nije setio da kaze, ej ros evo ti slobodan sat, idi nesto pojedi. Pa u Nemackoj naprimer bih umirao od rada i za manje para samo da odem odavde|
 
Потпуно те разумем. И ја сам после школе почео да радим, па сам истовремено и радио образовао се. И дан данас радим код приватника, али се не жалим.

Јел имаш пријатеље? Јел може неко да ти помогне да нађеш посао?

Imam ja prijatelja ali niko nema siruaciju da moze da mi pomogne. Znam svasta da radim, posao u struci, i sa kompjuterom se razumem. Ovom mom bivsem sefu sam napravio racun, on samo kucne sifru artikla i print, sve gotovo za 5sekundi a ni dinara mi nije platio. A da sam mu trazio popio bih otkaz odma. Koji ti posao radis ako nije tajna?
 
Potpuno se slazem sa tobom! Ali hajde ti meni reci, kako bi bilo da ti nemas ni prebijene pare, a hoces u grad, a tvoji roditelji nemaju novca da ti to priuste, a danasnje vreme je skupo. Ja sam radio za 4000din, pa za 10, pa za 16. I sada je moj bivsi sef crkodaBogda, prosirio radnju i trebao mu trgovac,a pocela praksa u skoli, uzeo dva ucenika, jednog trgovca i jednog buduceg mehanicara. A meni noga, koji sam 2god bio njegova desna ruka, isao je na more, ma nema mesta koje nije obisao, a ja sam radio od 8 do 20h 6 dana u nedelji. I sve je bilo ok, a nikad se nije setio da kaze, ej ros evo ti slobodan sat, idi nesto pojedi. Pa u Nemackoj naprimer bih umirao od rada i za manje para samo da odem odavde|

Jel ovo bilo za mene?
Iskreno ja sam malo prosirila tvoju temu.
Sta da ti kazem?
Ne znam koliko imas godina, pa da ti odgovorim konkretno, opet sve zavisi i na kojoj si lokaciji, znam da u manjem gradu ima manje posla.
A opet, cvrsto verujem da svako moze da zaradi za sebe.
Imam baaas veliku porodicu i svi oni rade, nasli su posao, mozda nije najbolji, sigurno ni plata nije najbolja, ali zaradjuju, za sebe, nisu nikome na grbaci.
 
Da za tebe. E vidis, mene je zakacio rat,ali nisam jedini. Izgubio sam pola prodice tada. Moj stari ne radi, sprema se za Rusiju ali daj Boze da ode. Majka ne radi, odmah pitaju koliko godina ima, sestra radi za 12h u prodavnici. A ja imam 21g i osecam se usrano jer imam potrebu za svime a nemogu nista da ucinim :( Radio sam ja, i bio odlican radnik ali ovi uvek nadju nacina da te sutnu za 2 dinara vise u njihovu korist! Jeli imate neki predlog za mene?
 
Da za tebe. E vidis, mene je zakacio rat,ali nisam jedini. Izgubio sam pola prodice tada. Moj stari ne radi, sprema se za Rusiju ali daj Boze da ode. Majka ne radi, odmah pitaju koliko godina ima, sestra radi za 12h u prodavnici. A ja imam 21g i osecam se usrano jer imam potrebu za svime a nemogu nista da ucinim :( Radio sam ja, i bio odlican radnik ali ovi uvek nadju nacina da te sutnu za 2 dinara vise u njihovu korist! Jeli imate neki predlog za mene?

Jao, znam kako ti je :(
kao sto rekoh imam veliku porodicu, bilo je toga i kod nas.
Za inostranstvo ti nemam predlog, jer tako nesto me nikada nije interesovalo.
Nadam se da ce ti se javiti neko sa konkretnim predlogom, ali malo sam skepticna, niko danas nema zivaca ni volje da misli o drugome.
evo, ako ne odes nikuda, javi se za 2 meseca, ja zivim u Cg, mozda mogu da te uputim na par mesta gde bi mogao da nadjes sezonski posao, dok ne odes tamo kuda zelis.
U svakom slucaju puno srece.:bye::bye:
 
U Nemackoj a i u ostalim zemljama zapadne Evrope ne mozes dobiti tako lako radne papire.
Zlatna vremena su odavno proslost, a "jeftina" radna snaga se importuje iz novih EU zemalja koja je spustila standard na nivo naseg Balkana.
Ne zelim ti ubijati moral, ali globalizacija je donela takvo siromastvo vecini normalnih ljudi, bice naravno jos gore. U Srbiji ima mogucnosti ziveti svako ko se trudi da nesto postigne ali se isvest mora promeniti.
Moj savet, kreni, vidi i vratices se sa drugacijim misljenjem!
 
Jao, znam kako ti je :(
kao sto rekoh imam veliku porodicu, bilo je toga i kod nas.
Za inostranstvo ti nemam predlog, jer tako nesto me nikada nije interesovalo.
Nadam se da ce ti se javiti neko sa konkretnim predlogom, ali malo sam skepticna, niko danas nema zivaca ni volje da misli o drugome.
evo, ako ne odes nikuda, javi se za 2 meseca, ja zivim u Cg, mozda mogu da te uputim na par mesta gde bi mogao da nadjes sezonski posao, dok ne odes tamo kuda zelis.
U svakom slucaju puno srece.:bye::bye:

Hvala ti na toj ponudi. Videcu ako se ne snadjem, ali ne znam sta cu. Nesto moram iskombinovat!
 
U Nemackoj a i u ostalim zemljama zapadne Evrope ne mozes dobiti tako lako radne papire.
Zlatna vremena su odavno proslost, a "jeftina" radna snaga se importuje iz novih EU zemalja koja je spustila standard na nivo naseg Balkana.
Ne zelim ti ubijati moral, ali globalizacija je donela takvo siromastvo vecini normalnih ljudi, bice naravno jos gore. U Srbiji ima mogucnosti ziveti svako ko se trudi da nesto postigne ali se isvest mora promeniti.
Moj savet, kreni, vidi i vratices se sa drugacijim misljenjem!

Znam ja da je tamo tesko, ali je ako nista bar 20% bolje nego ovde. A sta ovde da radim, kad u mom gradu ima dva servisa moje struke, i 10000 ljudi kao sto su ja koji cekaju na posao, a imaju veze i opet ne mogu nista postic.

P.S. E vidis, ti zivis u Stuttgart-u, kako je tebi,jeli zivis ili zivotaris? ako smem znati? hvala
 
Poslednja izmena:
Mlad si i imas taj svoj kapital. Problem naseg coveka sa Balkana je da zamislja da je na zapadu i kapitalizmu sve lakse, jednostavnije. Niko nije nista stvorio u kratkom periodu (osim kriminalaca). Standard se izgradjuje, kosta puno truda i zrtvovanja. Sve to tamo daleko lepo izgleda. Veruj mi, pricam ti iz iskustva. Kapitalizam je nesto surovo, grubo, bez osecaja i pardona. Prevare su sa osmehom, ljubazne, ne smes da se naljutis, da bahato reagujes, iako si prevaren, moras biti "kulturan".
Poznajem puno nasih koji su radili ovde (u Nemackoj) i kazu: da sam tako radio kuci, imao bih vise ali bih imao i zivot bez stresa i unistavanja zdravlja".
Ali, kao sto rekoh, dodji i probaj, niko ne veruje drugom; vlastito iskustvo je najtacnije.
 
Imam ja prijatelja ali niko nema siruaciju da moze da mi pomogne. Znam svasta da radim, posao u struci, i sa kompjuterom se razumem. Ovom mom bivsem sefu sam napravio racun, on samo kucne sifru artikla i print, sve gotovo za 5sekundi a ni dinara mi nije platio. A da sam mu trazio popio bih otkaz odma. Koji ti posao radis ako nije tajna?

Поштујем твоје вештине, само ти изражавање мало не иде од руке, или си брзо писао... Опрости што сам приметио, али важан је први утисак. ;)
Крени са пријатељима, отвори тезгу на пијаци, јављај се на сваки оглас, иди од фирме до фирме, ради сезонске послове...

Радим у сектору развоја једне стране компаније.
 
Поштујем твоје вештине, само ти изражавање мало не иде од руке, или си брзо писао... Опрости што сам приметио, али важан је први утисак. ;)
Крени са пријатељима, отвори тезгу на пијаци, јављај се на сваки оглас, иди од фирме до фирме, ради сезонске послове...

Радим у сектору развоја једне стране компаније.

Brzo sam kucao :) Vazi, bacicu se na potragu, iako sam do sada stalno trazio radno mesto, a ponuda je sledeca: Pa, momak znas kako....mozes da radis za 10000 i da te prijavimo omladinskoj, imao bi 2-3 dana radnog staza mesecno, a radio bi 8h dnevno, ili da radis za 16000 bez papira a radio bi od 8-20h. Eto mog iskustva. Nazalost
 
Brzo sam kucao :) Vazi, bacicu se na potragu, iako sam do sada stalno trazio radno mesto, a ponuda je sledeca: Pa, momak znas kako....mozes da radis za 10000 i da te prijavimo omladinskoj, imao bi 2-3 dana radnog staza mesecno, a radio bi 8h dnevno, ili da radis za 16000 bez papira a radio bi od 8-20h. Eto mog iskustva. Nazalost

Жалосно, стварно...претпостављам да си из неког мањег града?

Почни са тим "16000 / 08-20", наравно ако није тешко физичко израбљивање, ко зна, можда се сутра отвори нека нова позиција за тебе. И овако од радног стажа сутра нећеш имати ништа, бар ћеш зарадити неки динар више. За то време можеш да стекнеш неко ново искуство. Можда упознаш неке нове људе....не знам, зависи који је посао... :neutral:
 
Loznica. Pa radno mesto-mesta su podrum pica, i fabrika carapa, skoro svi nude istu zaradu iako svoju platu odradis za jedan dan. A uvek ti neko stoji iznad glave, i ako se sefu-sefici digao pritisak iz nekog bezveze razloga zna se ko je nadrljao. Sutra tj danas odoh malo njuskat, da vidim sta ima.
 
Loznica. Pa radno mesto-mesta su podrum pica, i fabrika carapa, skoro svi nude istu zaradu iako svoju platu odradis za jedan dan. A uvek ti neko stoji iznad glave, i ako se sefu-sefici digao pritisak iz nekog bezveze razloga zna se ko je nadrljao. Sutra tj danas odoh malo njuskat, da vidim sta ima.

Loznica?!:eek:
E, aj ti lepo se slobodno javi, ako nikuda ne odes do leta, ma cu ti nadjem nesto ovde, zemljak :)
 

Back
Top