Odlazak u inostranstvo

U Srbiji je gusto odavno, za vecinu ljudi.
Sad imas izbor da odes negde vani i rintas od jutra do mraka. Tesko da ces tamo imati neki bolji zivot. Godine su potrebne da tamo napravis nesto, osim ukoliko nisi neki genije.
Onda mozes da ustedis tu jednu platu i kada dodjes ovamo pravis se kralj.
A koja je cena toga?
A mozes i da ostanes ovde, rintas za nikakvu platu, pa opet ne vodis extra-lux zivot, ali imas porodicu uz sebe, i svoj si na svome.
Uh, :confused:, otkud znam.
Vidi sta ti je vazno u zivotu. I puno srece za sta god da se odlucis. :bye:

Posto vidim da su neki pozdravili ovaj post,osecam potrebu da iznesem svoje vidjenje istog.
Prvo kazes da se na zapadu rinta od jutra do mraka.Slazem se.Priznaces medjutim da u Srbiji situacija nije nista bolja,naprotiv,ovde je na delu najsuroviji oblik kapitalizma,zaposleni je u bukvalnom smislu u nemilosti poslodavca.Najveca je greska pitati potencijalnog poslodavca u Srbiji da li cete biti prijavljeni,to ne sme da se pita,to je TABU tema.
Drugo,nije neophodno biti genije da bi tamo nesto "napravio".Naravno zavisi i sta se pod tim podrazumeva.Normalno je da radeci "obicne" poslove kao sto su prodavac,konobar ili kondukter ne mozes zaraditi bogzna sta ali mozes da zivis.Prodavacica u supermarketu u Nemackoj ima npr platu 1200-1400e,medicinska sestra 1600-2000e,radnik u fabrici moze da uzme i 2000e itd...To nisu prihodi sa kojima ces se skuciti za godinu dana,ali sa kojima mozes ipak da zivis zivotom dostojnim coveka.Price da je tamo sve skuplje takodje ne stoje,ko je bio video je da je gomila stvari jevtinija nego u Srbiji.
I ne razumem stav da rintajuci ovde za nikakvu platu ne mozes da vodis bas neki "extra-lux "zivot??Niko ovde ni ne pominje lux zivot,nego je stvar u tome da sa 200e mesecno ne mozes da PREZIVIS.
Jedino sa cime bih se slozio je da si ovde svoj na svome(dok si tamo svoj na tudjem:eek:)
i da imas porodicu uz sebe.
Imajuci sve to u vidu valja staviti na terazije sve razloge za i protiv,i doneti odgovarajucu odluku.
Cinjenica je medjutim da se vecina ljudi u Srbiji ne bi odlucila na ovak korak,sve da im se i kolko sutra pruzi prilika.Bolje ne menjati postojecu situaciju,ma koliko losa ona bila,nego se uputiti u nesto novo i neizvesno.To je stav vecine ljudi ovde,hteli mi to da priznamo ili ne.
 
Posto vidim da su neki pozdravili ovaj post,osecam potrebu da iznesem svoje vidjenje istog.
Prvo kazes da se na zapadu rinta od jutra do mraka.Slazem se.Priznaces medjutim da u Srbiji situacija nije nista bolja,naprotiv,ovde je na delu najsuroviji oblik kapitalizma,zaposleni je u bukvalnom smislu u nemilosti poslodavca.Najveca je greska pitati potencijalnog poslodavca u Srbiji da li cete biti prijavljeni,to ne sme da se pita,to je TABU tema.
Drugo,nije neophodno biti genije da bi tamo nesto "napravio".Naravno zavisi i sta se pod tim podrazumeva.Normalno je da radeci "obicne" poslove kao sto su prodavac,konobar ili kondukter ne mozes zaraditi bogzna sta ali mozes da zivis.Prodavacica u supermarketu u Nemackoj ima npr platu 1200-1400e,medicinska sestra 1600-2000e,radnik u fabrici moze da uzme i 2000e itd...To nisu prihodi sa kojima ces se skuciti za godinu dana,ali sa kojima mozes ipak da zivis zivotom dostojnim coveka.Price da je tamo sve skuplje takodje ne stoje,ko je bio video je da je gomila stvari jevtinija nego u Srbiji.
I ne razumem stav da rintajuci ovde za nikakvu platu ne mozes da vodis bas neki "extra-lux "zivot??Niko ovde ni ne pominje lux zivot,nego je stvar u tome da sa 200e mesecno ne mozes da PREZIVIS.
Jedino sa cime bih se slozio je da si ovde svoj na svome(dok si tamo svoj na tudjem:eek:)
i da imas porodicu uz sebe.
Imajuci sve to u vidu valja staviti na terazije sve razloge za i protiv,i doneti odgovarajucu odluku.
Cinjenica je medjutim da se vecina ljudi u Srbiji ne bi odlucila na ovak korak,sve da im se i kolko sutra pruzi prilika.Bolje ne menjati postojecu situaciju,ma koliko losa ona bila,nego se uputiti u nesto novo i neizvesno.To je stav vecine ljudi ovde,hteli mi to da priznamo ili ne.
:) Slabo si ti informisan o platama i zaradama u Nemackoj, posebno bruto-neto zarade.:mrgreen: Drugo, dobiti mogucnost raditi u Nemackoj oficijalno, zaboravi. Ne zelim stvarati pogresnu sliku, ali stara, dobra vremena su na zapadu odavno proslost (posebno Nemacka). Na "crno" raditi kao turista je jako tesko a i kaznjivo (posebno poslodavac),zasto uzimati riskantnog turistu, kad` ima Poljaka za 5€ bruto(po satu) bez ikakvog rizika, plus, sa biroa nezaposlenih za 1 (slovima jedan)€ po satu.
Ali, da ne budu price, sada se bar moze...doci i videti:bye:
 
Odlicno sam informisan
Tamo sam rodjen,ziveo neko vreme,imam familije tamo,a poslednji put sam bio u decembru
Sto se tice odnosa bruto/neto on se veoma razlikuje i zavisi od niza faktora ali sam okvirno kako se plate krecu..
Generalno smatram da je za neku,da kazemo srednju klasu Nemacka i dalje dobra,ali visokokvalifikovan kadar moze da nadje mnogo bolje uslove u drugim zemljama-Svajcarska,Norveska...i zato je poslednjih godina prisutan trend iseljavanja istog.Konkretno znam da je sa lekarima takva situacija.
Sto se tice rada na crno/belo to i nije bilo predmeg moga posta,ako si pazljivo procitao.Stavise rekao sam da se vecina ljudi ne bi odlucila da ode tamo da radi kad bi im se pruzila prilika.
A da se bez problema moze otici turisticki-to ionako svi znamo.
 
Posto vidim da su neki pozdravili ovaj post,osecam potrebu da iznesem svoje vidjenje istog.
Prvo kazes da se na zapadu rinta od jutra do mraka.Slazem se.Priznaces medjutim da u Srbiji situacija nije nista bolja,naprotiv,ovde je na delu najsuroviji oblik kapitalizma,zaposleni je u bukvalnom smislu u nemilosti poslodavca.Najveca je greska pitati potencijalnog poslodavca u Srbiji da li cete biti prijavljeni,to ne sme da se pita,to je TABU tema.
Drugo,nije neophodno biti genije da bi tamo nesto "napravio".Naravno zavisi i sta se pod tim podrazumeva.Normalno je da radeci "obicne" poslove kao sto su prodavac,konobar ili kondukter ne mozes zaraditi bogzna sta ali mozes da zivis.Prodavacica u supermarketu u Nemackoj ima npr platu 1200-1400e,medicinska sestra 1600-2000e,radnik u fabrici moze da uzme i 2000e itd...To nisu prihodi sa kojima ces se skuciti za godinu dana,ali sa kojima mozes ipak da zivis zivotom dostojnim coveka.Price da je tamo sve skuplje takodje ne stoje,ko je bio video je da je gomila stvari jevtinija nego u Srbiji.
I ne razumem stav da rintajuci ovde za nikakvu platu ne mozes da vodis bas neki "extra-lux "zivot??Niko ovde ni ne pominje lux zivot,nego je stvar u tome da sa 200e mesecno ne mozes da PREZIVIS.
Jedino sa cime bih se slozio je da si ovde svoj na svome(dok si tamo svoj na tudjem:eek:)
i da imas porodicu uz sebe.
Imajuci sve to u vidu valja staviti na terazije sve razloge za i protiv,i doneti odgovarajucu odluku.
Tvoj je post fenomenalan,svaka rec je istina. med_i_zaoka je tkdj.dosta dobro napisao cinjenicno stanje.
Cinjenica je medjutim da se vecina ljudi u Srbiji ne bi odlucila na ovak korak,sve da im se i kolko sutra pruzi prilika.Bolje ne menjati postojecu situaciju,ma koliko losa ona bila,nego se uputiti u nesto novo i neizvesno.To je stav vecine ljudi ovde,hteli mi to da priznamo ili ne.
Tako nije samo kod nas,tako ljudi svugde na svetu razmisljaju.Ne diraju postojece stanje iz straha od promena na gore.
 
Bio skoro sajam zaposljavanja u loznici. Odemo drugar i ja, poneli smo po 10 ispunjenih CV formulara. On poslasticar ja el.mehanicar. Stigli mi, kad ima 30-ak poslodavaca(derikoza). Obidjemo sve,pogledamo, 12 njih trazi poslasticara, drug dopunio jos 2 CV-a i svima predao, a niko nije trazio el.mehanicara, ma uopste elektro struka nijedna nije ponudjena!!! Koja katastrofa. Proslo 20ak dana, a druga niko nije zvao. Mislim, sta reci ***? jos uvek :ceka: da mi nesto naleti,stalno visim na birou mada nikakve koristi. Zapitam se svako vece, ima li gore od ovoga? vidim neke budaletine vizaju skupa kola a ja mastam da popravim bajs pa da se makar vozikam uvece oko grada :sad2:
 
deki011 -svaka cast

skroz ok post,sve kako jeste,bez preterivanja..i ja sam bio,video,par zemalja evrope,i nigde nije sjajno ali je svuda najmanje duplo bolje nego ovde

pa dajte ljudi dokle vise to kukanje,kad mi dodje komsija u penziju pre neki mesec i kuka kako ovde meso skupo,a ceo zivot govorio kako je tamo skupo...
to su price za malu decu,i pricaju je oni koji nisu bili i videli cene i nisu radili

ja ne znam ni jednog stranca da dolazi sa yugom,golf1 i sl,da jede salame od 100din/kg,zivi u stanovima za rusenje...a onda kaze tesko u kreditima...pa daj mi 2000e mesecno(ne daj,nego da zaradim) i uci cu lagano u kredit od 1000e mesecno ,a ovde od 300e ne mozes ni u minus cestito da udjes,kredite koje uzimamo za hranu i carape bukvalno

naravno da nije lako sad otici i uzeti 2000e negde tamo,tj,mozda i nemoguce,jer je tesko vreme,nemamo skole njihove,jezik,pa dosta ljudi bez iskustva,ali ko ima,i ko je tamo godinama ne moze da pise kako je teze nego ovde,jer je to stvarno krajnje bezobrazno ili je neka gulija koja nece da radi,nego filozofira
 
E ljudi ja isto vec dugo pokusavam da nadjem posao u inostranstvu,ali bezuspjesno!Procitao sam na internetu da u norvaskoj i tim skandinavskim zemljama treba dosta radnika!Za Norvasku(Oslo) kazu da im treba radnika po gradilistima i u fabrikama ribe(80000).Dali mozda neko zna nesto konkretnije o tome,ili preporuka za neku drugu zemlju?kako do nekog posla u inostranstvu?Unaprijed zahvalan.moze i na email:gardovicmilika@gmail.com
 
Posto vidim da su neki pozdravili ovaj post,osecam potrebu da iznesem svoje vidjenje istog.
Prvo kazes da se na zapadu rinta od jutra do mraka.Slazem se.Priznaces medjutim da u Srbiji situacija nije nista bolja,naprotiv,ovde je na delu najsuroviji oblik kapitalizma,zaposleni je u bukvalnom smislu u nemilosti poslodavca.Najveca je greska pitati potencijalnog poslodavca u Srbiji da li cete biti prijavljeni,to ne sme da se pita,to je TABU tema.
Drugo,nije neophodno biti genije da bi tamo nesto "napravio".Naravno zavisi i sta se pod tim podrazumeva.Normalno je da radeci "obicne" poslove kao sto su prodavac,konobar ili kondukter ne mozes zaraditi bogzna sta ali mozes da zivis.Prodavacica u supermarketu u Nemackoj ima npr platu 1200-1400e,medicinska sestra 1600-2000e,radnik u fabrici moze da uzme i 2000e itd...To nisu prihodi sa kojima ces se skuciti za godinu dana,ali sa kojima mozes ipak da zivis zivotom dostojnim coveka.Price da je tamo sve skuplje takodje ne stoje,ko je bio video je da je gomila stvari jevtinija nego u Srbiji.
I ne razumem stav da rintajuci ovde za nikakvu platu ne mozes da vodis bas neki "extra-lux "zivot??Niko ovde ni ne pominje lux zivot,nego je stvar u tome da sa 200e mesecno ne mozes da PREZIVIS.
Jedino sa cime bih se slozio je da si ovde svoj na svome(dok si tamo svoj na tudjem:eek:)
i da imas porodicu uz sebe.
Imajuci sve to u vidu valja staviti na terazije sve razloge za i protiv,i doneti odgovarajucu odluku.
Cinjenica je medjutim da se vecina ljudi u Srbiji ne bi odlucila na ovak korak,sve da im se i kolko sutra pruzi prilika.Bolje ne menjati postojecu situaciju,ma koliko losa ona bila,nego se uputiti u nesto novo i neizvesno.To je stav vecine ljudi ovde,hteli mi to da priznamo ili ne.

Svaka cast! Mislim da je najveci problem u Srbiji to sto ljudi nisu fleksibilni, vec najcesce zabadaju glavu u pesak i prave se da je sve u redu, rintaju za minimalac a ni ne trude se da pokusaju nesto preko, Ja samo da zavrsim neko vise obrazovanje i apliciracu za brod. Vredna sam i ne plasim se posla,uz to imam tek 19 godina i ceo zivot je predamnom a ako cu vec da rintam onda bolje da radim za neke vece pare.
 
Svaka cast! Mislim da je najveci problem u Srbiji to sto ljudi nisu fleksibilni, vec najcesce zabadaju glavu u pesak i prave se da je sve u redu, rintaju za minimalac a ni ne trude se da pokusaju nesto preko, Ja samo da zavrsim neko vise obrazovanje i apliciracu za brod. Vredna sam i ne plasim se posla,uz to imam tek 19 godina i ceo zivot je predamnom a ako cu vec da rintam onda bolje da radim za neke vece pare.
Razgovaraj najpre sa nekim ko je bio i ko je iskren.Bio mi je dobar drug i posle 2x7 meseci plovidbe zauvek je sa tim zavrsio.Plate su im opale,a guzva nikad veca.Svako forsira svoje zemljake za lovu i ne isplati se tolika masaza zivaca za taj posao.
 
Razgovaraj najpre sa nekim ko je bio i ko je iskren.Bio mi je dobar drug i posle 2x7 meseci plovidbe zauvek je sa tim zavrsio.Plate su im opale,a guzva nikad veca.Svako forsira svoje zemljake za lovu i ne isplati se tolika masaza zivaca za taj posao.

Naravno, slazem se da prethodno trebam da se dobro informisem. Veruj mi da sam razgovarala sa ljudima koji su bili, ali posto su ljudi razliciti, misljenja su podeljena. Neki imaju pozitivne komentare a neki ne. To opet sve zavisi od coveka i kako se ko snadje. Ali i da radim kao cistacica na brodu za 500-600e opet je bolje nego da radim neki slican posao u Srbiji za 10000-15000 dinara. Opet, to je moje misljenje mozda se neki nece sloziti sa mnom.
 
Ostajte ovde,sunce tuđeg neba neće sijat ko što naše sja....

Yugovina domovina
dedovina ladovina

Treba otići tamo negde u beli svet i biti eksploatisan ??Nikada!!!Tamo čovek ostane ''bez duše'' a pare ne vidi za života...Imao sam prijatelja koji živi u nemačkoj...kažem imao jer više nismo prijatelji...tuđina je ubila sve ljudsko u njemu...kad se ženio,pravio ugovor sa ženom da u slučaju razvoda neće tražiti polovinu stana koji je on kupio...(32 kvm)...dece nemaju:''jel znaš kolko je skupo gajiti dete u nemačkoj?''...kad god je dolazio ovamo tražio je od mene love u zajam (da ima da se vrati)...ili da mu nešto uradim oko kuće,besplatno naravno...
A ''stajling''...mercedes naravno,...znaš ,ne mogu da ga menjam ove godine,kupio sam stan u Berlinu...bla,bla,bla...
Šljaka tamo na bausttele,pao jednom kroz rupu u ploči,umalo ga nisu stigla kolica puna betona...bio tri nedelje u koritu...
Ima takvih primera kolko 'oćeš,izrabljivanje je i tamo...lično sam bio,video,probao,i to u ona vremena kad je ''bilo dobro''...bolje sam ja živeo ovde sa 400 DEM platom i dodatnim prihodima nego tamo neko sa 1600 DEM ondašnje plate,radnik moje struke u dobroj fabrici...
Ja sam takođe nezaposlen...ali snalazim se...stručnjak sam u nekim poslovima...s vremena na vreme imam posla...od toga živim(i porodica)...tamo negde ne bih otišao ...
da se ne pretvorim u ''zemljaka'',da počnem da gledam sve kroz pfenig...fala im lepo...
Video sam tamo više bede nego što neko ovde može da zamisli...nije sjajno ovde ali sutra je novi dan...a tamo su svi dani ISTI...tamo svoga nemaš,sa komšijom švabom neš' nikad popiti kafu i rakiju,roštilj u avliji nećeš raspaliti jer živiš u sobičku pa avliju i nemaš...
U prirodi pored reke to nesmeš ni uraditi...na veresiju neš' nigde dobiti ''pola kile belog i dve niške drine''....gledaće te uvek kao prljavog ''auslendera'' i nikad čovek neš' biti...
 
Kao sto sam rekla, svi smo mi ljudi razliciti i svako ima drugacija iskustva. Misljenja su podeljena , a Vi (persiram jer sam ubedjena da ste stariji od mene ) imate negativno misljenje o inostrasntvu. Ja iskreno, ne zelim da odem u Nemacku, mene privlace neke druge zemlje (Pre svega Amerika) ali Nema osobe koja mene moze da ubedi da je u Americi veca beda nego ovde u Srbiji, eto toliko od mene.
 
Hm,tamo vlada njegovo visočanstvo $....mora da je lijepo...komšinica mi živi tamo već dvadeset i koju godinu..dolazila je dvaput,kad joj je umrla majka i posle par godina još jednom...nema kaže vremena da dolazi jer je angažovana na dva posla...da bi mogla da uštedi neku kintu za dolazak...skup je put...ona se doduše opredelila da živi tamo i vidim da se neće vratiti nikad ovde...to možda i jeste rešenje,otići tamo i postati John Smit,pravi amerikanac...ima dosta ljudi odavde koji su u americi,deca su im amerikanci i jedva da znaju srpski...ko se opredeli da živi tako,to je najbolje rešenje...
Ipak me svi takvi strašno nerviraju...sednemo u kafanu a oni se obaziru oko sebe pa onda šapatom pitaju :''a kakve su ovde cene?''..Ne bojte se ,ja častim...niko vam neće oteti vaše mukotrpno zarađene novce...zaključujem da oni jako teško dolaze do novca čim se tako teško odvajaju od njega...takođe insistiraju da svako plati svoj račun!!!???Alo ljudi,to ovde nije običaj...ja pozvo na piće,ja plaćam i niste u obavezi da mi se revanširate...**bo vas $ kad drkćete nad svakim centom...
Često sam bivao u nemačkoj osamdesetih godina al' sam novac zarađen ovde nosio tamo da potrošim-kupim šta mi treba...tamo bilo izobilje a ovde se limenka coca-cole pojavila 90-e godine...i milka čokolada ...a posle vidim da mi je slađa dobra domaća rakija od Johni Wolkera a ''najlepše želje'' bolja od ''milke''...
Sad mi je drago što sam dosta video,proputovao i doživeo...shvatio da je zapadni svet jedna ''grdoba,ružna,zla...'',da poštenja,karaktera a posebno morala tamo nema...da možeš za novac dobiti i tuđu ženu a muž neće praviti pitanje iako zna...važno da si platio...
Novac,novac i samo novac...za koji možeš da kupiš skupocene igračke koje ćeš izgustirati pa ispočetka....potrošačko društvo...mnogi zemljaci koji tamo žive su duboko razočarani al' se ne bi vratili ni za živu glavu..valjda je ''in'' živeti preko...vratiti se znači priznati poraz....
Valjda sam takav čovek ...neke stvari nisu na prodaju ni za šta na svetu...ponosni Srbin koji više voli svoje parče makadama i izdrndanog Yuga nego nečiji auto-ban sa osam traka i mercedesa od 300 KS...
Ne želim da me neko shvati pogrešno,to je ipak moje viđenje stvari...Mladim ljudima uvek ću reći:idite,probajte...uvek se možete vratiti...
 
@antoanko: Ne znam odakle ti druze tolika losa iskustva u inostranstvu. Izgleda mi da si bio pogresna osoba u pogresno vreme. Ili si jednostavno po karakteru jedan od jugo nostalgicara. Ja naime imam sasvim suprotna iskustva od tebe. Evo vec duze vreme zivim i radim u austriji, tacnije u jednoj od najrazvijenijih pokrajina austrije. Kada sam dosao, mislio sam da ce mi integracija bar 2X teze pasti, da ce me docekati neki ljudi koji nece imati osecaja za mene, koji ce mi se smejati posto sam jeli auslander, bas sam bio pun predrasuda. Umesto toga: prvi dan, izlazim na ulicu, ljudi koje nikada nisam video u zivotu mi se javljaju, zele dobar dan. Kultura! Nikada koliko sam tu nisam doziveo da mi se neko smeje zbog mog pogresnog naglaska ili nekog lapsusa. Posao sam nasao relativno brzo, naravno u pocetku daj sta das, a kasnije posle integracionog kursa sam polako presao na svoju profesiju. Naravno ne kazem da je sve lako i da ti padne s neba, treba puno rada i truda i dokazivanja, ali jednom kada se dokazes u njihovim ocima, i zavredis poverenje nemas vise sta da se sekiras. Naravno , sa vremenom sam upoznao i dosta jugovica iz svih ex yu republika, i imam sjajan odnos sa njima, bilo da su bosanci, srbi, hrvati , slovenci itd, a ima ih stvarno sa svih strana. Mogu ti reci da bar jednom mesecno zakupimo tu jednu salu i organizujemo slavlje, takodje ne tako retko pravio i rostilj i sedeljke, tako da mi sa tog aspekta uopste juga ne nedostaje. E sada, austrija jeste razvijenija od nemacke i malo su vec plate, ne znam stvarno kako je u nemackoj, ali ja se na primanja ovde ne zalim. Mislim, sta ces vise kada u godini dana dobijes 14 plata (10 redovnih i 2 duple). A i to za decu mi nesto ne stima, ovde je deciji dodatak po detetu oko 175e mesecno, a zena ima pravo na porodiljsko bolovanje godinu dana uz naknadu od 100% plate (za dve godine mislim da ide 70%) mislim da se za te pare moze stosta obezbediti detetu, a naravno ako radis (+ supruga) i primas redovnu platu, sigurno ces moci izdrzavati ne samo jedno dete. E sad, za kraj dolazi to cuveno pitanje "heimweh" iliti zal za otadzbinom. Tu ljudi najcesce padaju, posto ne mogu da se izbore sa tim. Ubija ih nostalgija za domovinom. Ko stanuje npr. u Becu, nije mu problem i jednom mesecno da skokne do srbije, ili bilo gde u jugi, ali meni je bas daleko da bi mogao tako cesto da idem, tako da se moje dolazenje svodi na 2 puta godisnje, i jednostavno navikao sam na taj tempo. na kraju bih porucio svim ljudima koji zele da se upuste u tu avanturu, neka probaju, ne mogu puno izgubiti, a ako odustanu ceo ce se zivot kajati sto nisu pokusali.
 
Naravno, slazem se da prethodno trebam da se dobro informisem. Veruj mi da sam razgovarala sa ljudima koji su bili, ali posto su ljudi razliciti, misljenja su podeljena. Neki imaju pozitivne komentare a neki ne. To opet sve zavisi od coveka i kako se ko snadje. Ali i da radim kao cistacica na brodu za 500-600e opet je bolje nego da radim neki slican posao u Srbiji za 10000-15000 dinara. Opet, to je moje misljenje mozda se neki nece sloziti sa mnom.
500-600 amer.dolara,lutko,a ne eura.Krivo ti je neko dao informacije.Filipinci rade za 400$mesecno kao pomocno osoblje u kuhinji i ne izlaze napolje.Sto je najgore i ne bune se,nego samo cute i rade.
 
500-600 amer.dolara,lutko,a ne eura.Krivo ti je neko dao informacije.Filipinci rade za 400$mesecno kao pomocno osoblje u kuhinji i ne izlaze napolje.Sto je najgore i ne bune se,nego samo cute i rade.

Nije mi niko pogresno rekao, vec sam ja stavila 'e' umesto '$' . Okay, racunaj onda , sa obzirom da je 1US dollar = 83 dinara, ona ce $500 iznositi cifru od 41500 dinara( a da racunamo da je prosecna pocetnicka plata na brodu $500) Sto je MNOGO bolje nego raditi za 10000 dinara u ovoj Zemlji kao cistacica ili pomocno osoblje u kuhinji.. A ti na brodu uvek mozes da napredujes, sve zavisi koliko si istrajan i sposoban
 
Nije mi niko pogresno rekao, vec sam ja stavila 'e' umesto '$' . Okay, racunaj onda , sa obzirom da je 1US dollar = 83 dinara, ona ce $500 iznositi cifru od 41500 dinara( a da racunamo da je prosecna pocetnicka plata na brodu $500) Sto je MNOGO bolje nego raditi za 10000 dinara u ovoj Zemlji kao cistacica ili pomocno osoblje u kuhinji.. A ti na brodu uvek mozes da napredujes, sve zavisi koliko si istrajan i sposoban
Evo čitam u novinama o jednoj devojci koja je bila na brodu Liberty kao vaspitačica.Osnovna plata joj je bila 1000 $.Bilo je kada je za mesec dana zaradila zajedno sa bakšišom 3000 $.Kako joj je vreme najama bilo različito tako je različito bilo radno vreme.Bilo je kada je dnevno radila 5h a bilo je kada je radila i 12h.Važno je biti snalažljiv i ne predati se.
 
Evo čitam u novinama o jednoj devojci koja je bila na brodu Liberty kao vaspitačica.Osnovna plata joj je bila 1000 $.Bilo je kada je za mesec dana zaradila zajedno sa bakšišom 3000 $.Kako joj je vreme najama bilo različito tako je različito bilo radno vreme.Bilo je kada je dnevno radila 5h a bilo je kada je radila i 12h.Važno je biti snalažljiv i ne predati se.

Naravno, to pokusavam i ja da objasnim . Vazno je kakav si covek, ako si mamina maza onda ni jedan posao nije za tebe, a ako ti zivot nije bas sjajan i muka te naterala ,onda zapni pa na brod :mrgreen:
 
Nije mi niko pogresno rekao, vec sam ja stavila 'e' umesto '$' . Okay, racunaj onda , sa obzirom da je 1US dollar = 83 dinara, ona ce $500 iznositi cifru od 41500 dinara( a da racunamo da je prosecna pocetnicka plata na brodu $500) Sto je MNOGO bolje nego raditi za 10000 dinara u ovoj Zemlji kao cistacica ili pomocno osoblje u kuhinji.. A ti na brodu uvek mozes da napredujes, sve zavisi koliko si istrajan i sposoban
Kakvo crno napredovanje???Napisao sam vec tu negde da mi je drug bio i to 2x7 meseci i vise ni u ludilu.Oni kojima i nije bila tolika frka za lovu,napustili su vec brod drugog i treceg meseca plovidbe.Ne mozes ti internetom da saznas istinu,jer ko zna sa kime ti u stvari pricas i zasto bi ti taj rekao da je prosao kao bos kroz trnje???!!!
 
Kakvo crno napredovanje???Napisao sam vec tu negde da mi je drug bio i to 2x7 meseci i vise ni u ludilu.Oni kojima i nije bila tolika frka za lovu,napustili su vec brod drugog i treceg meseca plovidbe.Ne mozes ti internetom da saznas istinu,jer ko zna sa kime ti u stvari pricas i zasto bi ti taj rekao da je prosao kao bos kroz trnje???!!!

Kao prvo, to sto tvoj drug , jadan nije uspeo tamo da se snadje i da ostane duze , to je vec nesto drugo. Kao drugo, ne mozes da pricas da sam se informisala samo preko interenta jer ti to ne znas, dakle , ako nesto ne znas ne lupaj i cuti. Sledece, nas kucni prijatelj je proveo godine i godine na brodu tako da znam neke stvari o tome, cak vise, od njega sam cula pozitivne komentare. Kao i od mnogih ljudi. Ne kazem, opet, da su tamo laki poslovi i da se svi dobro placaju, ali ne mozes ti, tj nemas pravo da pricas i sudis na osnovu iskustva jedne osobe tj tvog druga. Tako da razmisli malo o tome .
 
Ti bolje zapni da ovde,gde si rodjena,napravis nesto,a ne da tamo radis poslove koje ovde ne bi ni u snu radila.

Slatko sam se nasmejala. ali elem, ti nemas prava da mi pricas sta bih trebala da radim a sta ne. To je nesto sto ja kao zrela osoba mogu sama da odlucujem. A to da li cu ja da nesto ostvarim ovde gde sam rodjena ili ne,to ne moze ni moj rodjeni otac da mi kaze a ne ti, neki umisljeni lik sa foruma koji nema veze sa mojim zivotom. Tako da,zamolila bih te da gledas svoja posla.
 
@antoanko: Ne znam odakle ti druze tolika losa iskustva u inostranstvu. Izgleda mi da si bio pogresna osoba u pogresno vreme. Ili si jednostavno po karakteru jedan od jugo nostalgicara. Ja naime imam sasvim suprotna iskustva od tebe. Evo vec duze vreme zivim i radim u austriji, tacnije u jednoj od najrazvijenijih pokrajina austrije.

Možda sam bio u pogrešno vreme pogrešna osoba kako ti kažeš ali....
Ti i još milion zemljaka ste se valjda uklopili u to društvo i odgovara vam takav način života...
Meni se događalo npr. da tražeći posao dobijem odgovor:''Nur deutsche leute...''..šta tad??
Upoznao sam tamo i komunicirao sa mnogo hrvata...svaki od njih je bio proustaški raspoložen i antisrpski,neki su to samo prikrivali,neki nisu....
A kako završiti boravišnu dozvolu??Oženiti se ''rent a žena za papire'' i dati neku lovu za to??Moj drugar tako oženio švabicu,ona ga posle ucenjivala,razveli se po nemačkom zakonu,i dan danas on joj plaća neko izdržavanje...???
Živeti u bezkarakternom i amoralnom svetu gde se sve kupuje i prodaje ,gde slabo ko zna šta je obraz,čast i poštenje očigledno nije za mene....ja se i ovde družim i sarađujem isključivo sa poštenim svetom...naravno da nam je ''standard'' lošiji nego tamo ali i o tome se može što šta reći...
Pa tako recimo jedan zemljak ovde dolazi u vreme kad se kuva pekmez od šljiva i ponese odavde pedeset tegli...pune torbe domaće slanine (grebe se od rodbine na selu)...
A zašto ako je tamo klopa jeftinija a znamo da jeste...??Da uštedi još koji cent i na tome da bi dozidao još koji kvadrat na četvorospratnici koja je 11 meseci prazna...
Da vidi selo kako je on uspeo da sazida toliku kuću!!Odmor mu prođe u popravkama po toj kući..popuca vodovodna instalacija preko zime,pojavi se po zidovima plesan i buđ...tri dana provetrava...
Jel' to smisao života??Kad sam dobro razmislio o svemu....više volim svako jutro da pijem kafu na svojoj terasi sa pogledom na Drinu i bosanska brda nego da živim u belom svetu i sanjam to što volim....a sve što volim je ovde....ne može to ništa da nadomesti...
 
Slatko sam se nasmejala. ali elem, ti nemas prava da mi pricas sta bih trebala da radim a sta ne. To je nesto sto ja kao zrela osoba mogu sama da odlucujem. A to da li cu ja da nesto ostvarim ovde gde sam rodjena ili ne,to ne moze ni moj rodjeni otac da mi kaze a ne ti, neki umisljeni lik sa foruma koji nema veze sa mojim zivotom. Tako da,zamolila bih te da gledas svoja posla.
Samo napred,jedva cekaju takve kao sto si ti.Pisao sam ti iz najbolje namere i to ne na konto iskustva jednog coveka,nego vise njih.
Znas,mislim da je za tebe i najbolja kombinacija da odes.Neki ljudi se mogu nauciti pameti tek kad ostanu gladni i na ulici,bez kinte u dzepu,a nekima je dovoljno da samo gledaju u druge ,pa da se necem nauce.Kad se ti ne mozes ovde snaci,medju svojima,tu gde si rodjena,sta ces tek tamo napraviti.Znas li ti da postoje igraci koji su u stanju da rmbaju od 0-24 i da pitaju,,Treba li jos"?Idi,pa ces se uveriti.Ponesi ,,Pisma iz tudjine"od B.Pekica.da te podsete na ovaj nas dijalog.
 

Back
Top