Odlazak u inostranstvo

Ок је ако неко има тамо пријатеља, родбине, па да има на неког да се ослони, али овако...превели је ризик.

Kakav prevelik rizik ? Kad ti dosadi, sedneš na voz pa se lepo vratiš kući.
Ja tako već 10 godina.... izdržim 7-8 meseci pa se vratim, pa mi dosadi ovde... pa opet....
 
Mlad si i imas taj svoj kapital. Problem naseg coveka sa Balkana je da zamislja da je na zapadu i kapitalizmu sve lakse, jednostavnije. Niko nije nista stvorio u kratkom periodu (osim kriminalaca). Standard se izgradjuje, kosta puno truda i zrtvovanja. Sve to tamo daleko lepo izgleda. Veruj mi, pricam ti iz iskustva. Prevare su sa osmehom, ljubazne, ne smes da se naljutis, da bahato reagujes, iako si prevaren, moras biti "kulturan".
Poznajem puno nasih koji su radili ovde (u Nemackoj) i kazu: da sam tako radio kuci, imao bih vise ali bih imao i zivot bez stresa i unistavanja zdravlja".
Ali, kao sto rekoh, dodji i probaj, niko ne veruje drugom; vlastito iskustvo je najtacnije.

Kapitalizam je nesto surovo, grubo, bez osecaja i pardona.:ok::ok:


To je 100% tacno.:neutral::think:

Na Balkanu mislu, da mi na zapadu, kad se dignemo , idemo u bastu i beremo pare.:evil::(:evil::(
 
Kako ovi zapadnjaci misle da je isto doci i trositi pare u srbiji i zaradjivati ih ....

Misle verovatno da je rad , rad bez obzira gde je....pa mere samo kroz rad....
Kogod je radio i tamo i ovde u skorije vreme zna razliku i bezi odavde u sekundi...
Naravno najbolja varijanta je rad za strance koji hoce da plate posteno ali u srbiji...
offshore development i knowledge outsorceing...
 
U Srbiji je tesko preziveti sa prosecnom platom, da ne pricamo o drugim stvarima tipa nove patike, letovanje, zimovanje.. Jos ako si iz manjeg mesta pa placas stan, troskove za isti, hranu.. Bila sam u toj situaciji prilicno dugo godina i znam kako je. A sve i da hoces da radis za 150e mesecno - posla nema. Moja majka je pre 10 godina ostala bez posla posle 20 i nesto godina radnog staza u istoj firmi i za sve to vreme nije uspela nista da pronadje a ne znam sta sve nije probala. Za penziju je mlada, za posao je, kazu, stara :confused:
Realno nije da napolju tece med i mleko, narocito je tesko u pocetku, ali vec kroz par meseci mozes nesto da ustedis. Posla uglavnom ima za sve one koji zele da rade, nije da se radi od jutra do sutra niti te motkom teraju. A sto nema zabusavanja kao na vecini radnih mesta u Srbiji ne pada ti narocito tesko jer znas za sta radis. U kaficu radeci mozes da zaradis za stan, hranu, cigarete (ovo spominjem jer su straaano skupe :neutral:) a baksis je bar upola toliki, da i ne govorim o drugim poslovima. Ako imas visoko obrazovanje tim su i pare vece i lakse ti je da se negde ubacis.

@fidomeme brate jel govoris francuski? :cistinaocare:

Na Balkanu mislu, da mi na zapadu, kad se dignemo , idemo u bastu i beremo pare.

Ti si na zapadu? Gde ako nije tajna? A ako ti je vec toliko lose sto se lepo ne vratis onda u Srbiju i sedis bez posla, na grbaci roditeljima koji i sami jedva sastavljaju kraj s krajem, ili u boljem slucaju, radis za 150-200e?
 
Poslednja izmena:
I ja sam iz Loznice, potvrdjujem sve sto ovaj decko prica...Vec godinama pokusavam da se zaposlim Teksttilni sam inzenjer, imam i zavrsen kurs italijanskog pa nisam imala sanse da se zaposlim ni u carapari koju drze Italijani, i gde je zaposleno oko 1000 ljudi, jer nisam imala nikakvu vezu...Ne pomaze ni skola, ni zelja da radis, ni dodatno obrazovanje...U ovom gradu je propast!
 
U Srbiji je tesko preziveti sa prosecnom platom, da ne pricamo o drugim stvarima tipa nove patike, letovanje, zimovanje.. Jos ako si iz manjeg mesta pa placas stan, troskove za isti, hranu.. Bila sam u toj situaciji prilicno dugo godina i znam kako je. A sve i da hoces da radis za 150e mesecno - posla nema. Moja majka je pre 10 godina ostala bez posla posle 20 i nesto godina radnog staza u istoj firmi i za sve to vreme nije uspela nista da pronadje a ne znam sta sve nije probala. Za penziju je mlada, za posao je, kazu, stara :confused:
Realno nije da napolju tece med i mleko, narocito je tesko u pocetku, ali vec kroz par meseci mozes nesto da ustedis. Posla uglavnom ima za sve one koji zele da rade, nije da se radi od jutra do sutra niti te motkom teraju. A sto nema zabusavanja kao na vecini radnih mesta u Srbiji ne pada ti narocito tesko jer znas za sta radis. U kaficu radeci mozes da zaradis za stan, hranu, cigarete (ovo spominjem jer su straaano skupe :neutral:) a baksis je bar upola toliki, da i ne govorim o drugim poslovima. Ako imas visoko obrazovanje tim su i pare vece i lakse ti je da se negde ubacis.

@fidomeme brate jel govoris francuski? :cistinaocare:



Ti si na zapadu? Gde ako nije tajna? A ako ti je vec toliko lose sto se lepo ne vratis onda u Srbiju i sedis bez posla, na grbaci roditeljima koji i sami jedva sastavljaju kraj s krajem, ili u boljem slucaju, radis za 150-200e?

Ne,ne govorim francuski ali engleski poznajem. Mada sta mi vredi....
Moj drugar je prekjuce (ponedeljak) isao na razgovor za posao u jedan restoran poznat u Lo kao brod-ribica, poslali ga sa biroa. 90-o je godiste i poslasticar je, vredan decko. Kada je pricao sa gazdom, ovaj mu rekao sledece: A jel ti mislis stvarno da radis? Mislim da si jos mlad za posao. E sad ja vas pitam, dokle bre?, neko je ima previse godina za posao a neko premalo, pa sta oce ovi vise....
 
Poslednja izmena:
Druze, ko ti kaze da u zap. evropi nema posla, da su sve fizicke poslove preuzeli poljaci, bugari, rumuni, turci.... veruj mi taj te laze. Posla ima za svakog ko ima volje i zelje da radi, i naravno da ne bira poslove. Znaci sta ti se prvo da, prihvataj to, a kasnije gledaj kad se malo snadjes koja ti je boja varijanta. E sad, problem su ti j.... papiri, ali opet je i to olaksano sto ti bar sad ne treba viza, pa mozes otici, kao, ono, satro turista... Najbolja varijanta je ako vec imas nekoga da te primi (rodbinu, drugara itd...), bar da imas smestaj i hranu obezbedjene, jel to ti je ustvari i najvaznije. Za posao vec teze ide ako nemas vizu, ali moze i tu nesto da se sredi, pa ako nista i na neki dogovor (procenat) itd... I opet ce ti ostati da mozes i da ustedis, sto je u Srbiji nemoguce.Ne mozes se nadati nekom iole boljem poslu ako ne znas jezik zemlje u kojoj si... Znaci to ti je jedna od najvaznijih stavki.
E sad, ima i druga varijanta, ako nisi ozenjen, da si nadjes neku devojcicu tamo negde, pa da se ozenis :per: Hehe, koliko god zvucalo smesno, ali je 100% legalno, i mozes slobodno da zivis, ne moze ti niko nista. Dobijas zdravstveno osiguranje, salju te na jezicki kurs itd itd.... Ako nista bar uradi brak iz dogovora, opet ces dati neke pare, ali Boze moj, bar ces dobiti ono sto si hteo. Eto, nadam se da sam ti bar malo pomogao.
 
Potpuno se slazem sa tobom! Ali hajde ti meni reci, kako bi bilo da ti nemas ni prebijene pare, a hoces u grad, a tvoji roditelji nemaju novca da ti to priuste, a danasnje vreme je skupo. Ja sam radio za 4000din, pa za 10, pa za 16. I sada je moj bivsi sef crkodaBogda, prosirio radnju i trebao mu trgovac,a pocela praksa u skoli, uzeo dva ucenika, jednog trgovca i jednog buduceg mehanicara. A meni noga, koji sam 2god bio njegova desna ruka, isao je na more, ma nema mesta koje nije obisao, a ja sam radio od 8 do 20h 6 dana u nedelji. I sve je bilo ok, a nikad se nije setio da kaze, ej ros evo ti slobodan sat, idi nesto pojedi. Pa u Nemackoj naprimer bih umirao od rada i za manje para samo da odem odavde|

kontam te brate potpuno i ja isto gledam da bezim samo nekako mi slabo ide ...
evo imam frenda otisao u australiju pre 1 godinu ,znaci kad je stigao oni tamo starosedeoci koji tamo zive su mu pomogli da namesti kucu sredi malo zivot dali mu sve znaci sav namestaj hrane za prvu pomoc dok se ne obezbedis preko socijale , tamo je socijala oko 800$ za jednog clana pa ti vidi a hrana jos jeftinija nego kod nas , znaci oni jos ni zlato nisu poceli da koriste mislim zalihe niti naftu , kod njih benzin oko 50 dinara plin 35 tako nekako pa ti vidi , samo je malo zeznuto otici ako imas familiju prijatelje ili da se ovde ozenis pa da ides lakse je tako :rtfm::think:
 
ako nemas brdo rodbine, nekih veza sa glavesinama nekih firmi ili na drzavnim pozicijama onda si puk`o! jedino nam preostaje totalni strajk i da sav narod u Srbijici makar 1 dan ne kupi nista u prodavnici, ne ode na posao pa ces da vidis kao ce biti bolje. Ili druga solucija otimanje i davanje kome treba, dalje nema..jeli se neko slaze za strajk?
 
Poslednja izmena:
Ljudi, vidim da u nasoj srbijici postaje gusto. Pa sam razmisljao da negde smugnem da bih poceo da radim i pomalo se snalazim..ali ne znam gde tacno, pa bih vas molio da mi date neke predloge, i malo mi pomognete. A ako to nije pametno, onda sta ovde da radim kada nema posla, tj ima ali ne bih radio dzaba nikome. Hvala

u USA traze anesteziologe i neurohirurge, pa probaj tamo.
:whistling:
 
Prodajte sve u Srbiji dok su cene napumpane i bezite, isplati se. Ja sam napravio neke pare u Srbiji dok je gruvalo, ali sledecih minimum 10 godina bice pustos u Srbiji. Postali smo robovlasnicko drustvo. Ko je vredan nema sta da trazi u Srbiji, a na zapadu ce radom zaraditi. Sto neko rece, samo ce da ga muzu drzava/politicari i tajkuni. Osim toga, nije sve u novcu. Ko pobegne van Srbije osetice i neuporedivo bolji kvalitet zivota, red, mir, kulturu ...
 
Kakav prevelik rizik ? Kad ti dosadi, sedneš na voz pa se lepo vratiš kući.
Ja tako već 10 godina.... izdržim 7-8 meseci pa se vratim, pa mi dosadi ovde... pa opet....

Brale ti si car. Uostalom dodjite turisticki kao ja u USA pa vidite. Iznenadicete se koliko ovde ima Srba/prijatelja. A ko se uzeli rodbine nek sedne u prvi avion i eto ga. Povratnu kartu zaradis za 3 dana! Ili dovedite rodbinu ovamo, da vam kuva sarmu i kiso kupus, jea!
 
U Srbiji je gusto odavno, za vecinu ljudi.
Sad imas izbor da odes negde vani i rintas od jutra do mraka. Tesko da ces tamo imati neki bolji zivot. Godine su potrebne da tamo napravis nesto, osim ukoliko nisi neki genije.
Onda mozes da ustedis tu jednu platu i kada dodjes ovamo pravis se kralj.
A koja je cena toga?
A mozes i da ostanes ovde, rintas za nikakvu platu, pa opet ne vodis extra-lux zivot, ali imas porodicu uz sebe, i svoj si na svome.
Uh, :confused:, otkud znam.
Vidi sta ti je vazno u zivotu. I puno srece za sta god da se odlucis. :bye:
Jedno veliko BRAVO za post!!!
 

Back
Top