Osvećena nova crkva u Kololeču na Kosovu

Monoteizam

Aktivan član
Poruka
1.159
Osvećena nova crkva u Kololeču na Kosovu

21. mart 2010. | 13:00 | Izvor: Beta
Čitaj mi!

U saradnji sa FTN i firmom AlfaNum
PRIŠTINA -

Administrator Raško-prizrenske eparhije vladika Atanasije i episkop lipljanski Teodosije osveštali su danas novoizgrađenu crkvu svetog Pantelejmona u selu Kololeč, kod Kosovske Kamenice.

Episkop Atanasije je posle osvećenja vernicima rekao da je danas, "uz Božju pomoć, osvećen još jedan novi hram na Kosovu i Metohiji".

Vladika je pozvao Srbe iz Kololeča i okolnih sela da dolaze u novi hram na liturgije, venčanja i krštenja.

Episkop Atanasije je kazao da je čovek, kao biće, pre svega, satkan od pažnje.

"Današnji svet karakteriše nepažnja. Zato su oni brutalni grubijani bombardovali jedan nevin narod. Bombardovali su crkve, manastire, ubijali su sve živo, zato što su nepažljivi", rekao je vladika aludirajući na NATO bombardovanje Srbije 1999. godine.

Episkop je dodao da je Bog stvorio svet za suživot i da ljudi treba da se privikavaju da žive zajedno.

"Mi smo", dodao je, "narod dostojanstva, takvog nas je Bog stvorio".

Vladika Atanasije je rekao da decu u današnjim školama uče takozvani novi vaspitači.

"A znate čemu ih nauče? Da sutra budu saglasni da se bombarduje ne znam koja zemlja isto kao što su i nas bombardovali, da se zatiru ljudi. Gde god su dolazili, na nesreću, krv su donosili. Gde su doneli mir, ta moćna gospoda? Samo eksploatacija i korist, a ostala raja neka strada. Vidi Bog, ne pretim, nego znam kakva je bila istorija", rekao je episkop Atanasije.

Posle osvećenja crkve i liturgije, vladika je na osnovu odluke Sinoda SPC uručio Orden svetog Save meštaninu Čedomiru Arsiću za zasluge pri podizanju crkve u Kololeču.

Arsić je rekao za agenciju Beta da je izgradnja crkve trajala 950 dana.

"Do sada smo za gradnju crkve uložili 57.000 evra. Milion dinara dalo je Ministarstvo za Kosovo i Metohiju, a ostali novac prikupio sam od Srba darodavaca po celom Kosovu i Metohiji", rekao je Arsić.

Na osvećenju nove crkve okupilo se oko 300 Srba iz Kololeča i drugih sela iz Kosovskog pomoravlja.

Od predratnih 400 stanovnika i 120 kuća u Kololeču, danas u 80 domova živi oko 220 meštana. U selu ima 18 osnovaca i 20 dece predškolskog uzrasta.

Meštanin Miomir Stojković rekao je da oko polovine radno sposobnog stanovništva radi u institucijama Srbije, dok se ostali bave poljoprivredom.

http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/osvecena-nova-crkva-u-kololecu-na-kosovu_179744.html
 

Back
Top