Шездесет одсто укупне површине Космета је катастарски у поседу Срба

Eric Draven

Veoma poznat
Poruka
13.290
Предузећа из Србије имају више од 1.300 објеката на Косову и Метохији, али их Косовска поверилачка агенција продаје без сагласности власника. Различите су процене о томе колика су потраживањима Србије према Косову.

Према подацима Привредне коморе Београда, српска предузећа имају 1.358 објеката на Косову и Метохији, ПТТ има 130, Железница 55, ЕПС 18, Србијашуме 45 објеката. Имовину тих предузећа, која се процењује на најмање милијарду и по долара, Косовска поверилачка агенција распродаје без сагласности и знања њених власника.

Још у време бивше СФРЈ, Косово и Метохија било је најнеразвијенији део земље. У то подручје, деценијама се улагало преко разних фондова, само је Фонд за развој неразвијених уложио више од 17 милијарди долара, од чега је, Србија, издвојила чак трећину.

На основу тога, стручњаци процењују да потраживања Србије износе најмање 5,5 милијарди долара, не рачунајући објекте и земљиште прогнаних, чија се вредност процењује на најмање четири милијарде долара.

Професор др Љубодраг Савић са Економског факултета у Београду каже да је Србија преузела косовски спољни дуг у износу од 1,1 милијарде долара и да је на његово сервисирање потрошила више од 350 милиона долара.

Према његовом мишљењу, потраживања Србије према Косову износе најмање 12,5 милијарди долара.

Један од већих привредних гиганта "Фероникл" у Глоговцу, до 1999. године упошљавао је 2.800 радника српске и албанске националности.

"Процењено је да је вредност опреме у 'Ферониклу' и репроматеријала и готових производа била 70 милиона долара. Од приватизације ниједан Србин није остварио право на акције у износу од 20 одсто, која им је по основу приватизације припадала", каже Оливер Ивановић, некадашњи руководилац "Фероникла".

Испод границе сиромаштва живи 35 одсто становништва

Подручје Космета и данас је једно од економски најсиромашнијих подручја у Европи. Испод границе сиромаштва живи 35 одсто становништва, а 10 одсто екстремно сиромашно.

Дуготрајна друштвено-политичка нестабилност оставила је за собом оронула предузећа, висок степен незапослености и неадекватно образовање.

"По подацима из 1998. године, имали смо 509 друштвених предузећа у којима је радило 77.735 радника. Данас, када је привреда уништена, имамо тешку ситуацију, идемо на развој малих и средњих предузећа", рекао је начелник Одељења за привреду Министарства за КиМ Веселин Кочановић.

Игноришући напоре Србије да се оживи привреда у Покрајини, међународни цивилни представник Питер Фејт недавно је изјавио да Србија неће још дуго моћи да финансира Србе на Космету.

"Влада Србије активно ће подржавати преостале Србе на Косову, а самим тим и финансирати све институције које функционишу на Косову, за то не треба да брине господин Фејт", истакао је помоћник министра за Косово и Метохију Драган Петковић.

Подсетимо, од 1,1 милион хектара косметске земље, у катастарском власништву Срба и даље је 641 хиљада хектара, то јест 59 одсто укупног земљишта.
http://in4s.net/x/index.php?option=...010-03-21-20-08-35&catid=82:srbija&Itemid=197

Cisto da se podestimo kakvom smo plemenu pruzili ruku,nakon cega je to pleme odgrizlo istu!
 
report.gif


:bye::bye:

U redu Ademe, ali zasto lazes?

Sta ti to znaci - u posedu Turske???
 
mislim da sam skoro cuo da turska poseduje oko 80 % kosova u svom katastarsko zavodu.
da li ce traziti da se kosovo pripoji turskoj ne znam, ali sve je moguce

Mozda poseduje 80% shiptarskog stanovnistva a sto se tice teritorije moze samo da plati odshtetu,dok nam shiptari ne duguju odshtetu vec krv.
 
Pa kako drzava Turska?
Država Turska nema ništa osim ambasade ni u jednoj BiH pošto sve od katastarskih evidencija što je iz prošlih veremena tamo iole urednije ažurirano, zapravo datira od perioda vladavine Austrougarske!!!
Tursku je bolio q.ac.do za katastarsku evidenciju teritorije pokorenih naroda pošto su ionako otimali koliko, šta i koga im volja!!!
 
Država Turska nema ništa osim ambasade ni u jednoj BiH pošto sve od katastarskih evidencija što je iz prošlih veremena tamo iole urednije ažurirano, zapravo datira od perioda vladavine Austrougarske!!!
Tursku je bolio q.ac.do za katastarsku evidenciju teritorije pokorenih naroda pošto su ionako otimali koliko, šta i koga im volja!!!

picololeone, katastar turska nije nikada ni vidjela- takva evidencija nije postojala

Pa naravno...:cool:
 
picololeone, katastar turska nije nikada ni vidjela- takva evidencija nije postojala

sve znalci do znalca na forumu.
u mitrovici ti mogu pronaci nekoliko osoba ciju su preci posedovali okolna sela, ili veci deo manjih mesta u okolini mitrovice. jedan moj komsija ima crno na belo da je banjska njeopgva, mesto par kilomentra udaljena od zvecana naseljeno iskljucivo srbima, mislim sada iako je pre pedesetak godina bilo mesovito naselje.
 
sve znalci do znalca na forumu.
u mitrovici ti mogu pronaci nekoliko osoba ciju su preci posedovali okolna sela, ili veci deo manjih mesta u okolini mitrovice. jedan moj komsija ima crno na belo da je banjska njeopgva, mesto par kilomentra udaljena od zvecana naseljeno iskljucivo srbima, mislim sada iako je pre pedesetak godina bilo mesovito naselje.

Sve i da je tako, to je onda privatno vlasnistvo, a ne vlasnistvo drzave Turske.:cool:
 
sve znalci do znalca na forumu.
u mitrovici ti mogu pronaci nekoliko osoba ciju su preci posedovali okolna sela, ili veci deo manjih mesta u okolini mitrovice. jedan moj komsija ima crno na belo da je banjska njeopgva, mesto par kilomentra udaljena od zvecana naseljeno iskljucivo srbima, mislim sada iako je pre pedesetak godina bilo mesovito naselje.

ma to sto ti pricas nema veze sa turskom i sa onim sto si pokusao ovom neistinom- provokacija zbog kaznjavanja.:) a o katastru, zakonu o katastru, austrougarskom gruntu ili zaostalim turskim tapijama mozes doci kod mene na predavanje;)

eh da, znalac si :lol:
 
Ne, pa ovo su stvarno gluposti...odakle drzava Turska, gde je taj katastar i kako bismo mogli da imamo tu zemlju vekovima, d ecenijama, ako je to tursko?

vidis picolo, ovo je dobro pitanje. i na to ti nece niko odgovriti. a to sto neki tvrde da turska nije vodila katastarske knjige, to je izmisljotina. kad su oni vodili te knjige, popise ljudi, stoke i sl. neki nisu imali pojma sta to rade i zasto to rade.
 

Back
Top