Hrvatska pravoslavna crkva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Uopste ne shvatam U CEMU JE PROBLEM ako se u Hrvatskoj osniva pravoslavna crkva?

Pa zar u drugim zemljama nema pravoslavnih crkava?

To cak vidim kao dobru stvar, a nikako kao nesto lose.

Molim da mi se pametno objasni, bez uobicajenih omalovazavanja i vredjanja.
 
Uopste ne shvatam U CEMU JE PROBLEM ako se u Hrvatskoj osniva pravoslavna crkva?

Pa zar u drugim zemljama nema pravoslavnih crkava?

To cak vidim kao dobru stvar, a nikako kao nesto lose.

Molim da mi se pametno objasni, bez uobicajenih omalovazavanja i vredjanja.

Postoji poseban postupak osnivanja pravoslavnih crkava, ne moze se crkva osnivati kako to rade u Hrvatskoj, Makedoniji i CG.

Nije to hor ili udruzenje ljubitelja cveca,grrupa gradjana pa da se osniva proglasom po svacijem cefu
 
Postoji poseban postupak osnivanja pravoslavnih crkava, ne moze se crkva osnivati kako to rade u Hrvatskoj, Makedoniji i CG.

Nije to hor ili udruzenje ljubitelja cveca,grrupa gradjana pa da se osniva proglasom po svacijem cefu

Razumem i slazem se sa tim.

Ali, i dalje ne razumem zasto su ljudi protiv (cak i ako se ide po "posebnom postupku") ??

Nekako mi se cini logicno da "sto nas je vise, bolje je"

Ili te potencijalne pravoslavce u Hrvatskoj treba PREPUSTITI KATOLICKOJ CRKVI?

Da li je to bolje resenje?
 
Nekako mi se cini logicno da "sto nas je vise, bolje je"
Pravoslavaca u Hrvatskoj ima kolko ima. Ne mogu zamisliti ni jedan način da od jednog pravoslavca namestiš dva, a da ostanem human. :eek:
Ili te potencijalne pravoslavce u Hrvatskoj treba PREPUSTITI KATOLICKOJ CRKVI?
Da li je to bolje resenje?
Nema potencijalnih prvoslavaca. Pravoslavci u Hrvatskoj već imaju svoju crkvu.
 
Nema potencijalnih prvoslavaca. Pravoslavci u Hrvatskoj već imaju svoju crkvu.

Pa i u Rusiji imaju svoju crkvu, i u Makedoniji i u Grckoj i u Americi i u Etiopiji i u Egiptu...

Zasto je onda ne bi imali i u Hrvatskoj?

Zasto bi pripadali hrvatski pravoslavci - srpskoj crkvi???

Zasto makedonski ili grcki ili americki pravosavci ne pripadaju srpskoj crkvi?

Ima li to neke veze sa autokefalnoscu, stvarno ne razumem?
 
Pa i u Rusiji imaju svoju crkvu, i u Makedoniji i u Grckoj i u Americi i u Etiopiji i u Egiptu...

Zasto je onda ne bi imali i u Hrvatskoj?

Zasto bi pripadali hrvatski pravoslavci - srpskoj crkvi???

Zasto makedonski ili grcki ili americki pravosavci ne pripadaju srpskoj crkvi?

Ima li to neke veze sa autokefalnoscu, stvarno ne razumem?

Zato što pravoslavna crkva u Hrvatskoj nije srpska crkva nego pravoslavna crkva? :lol:
 
:dontunderstand:

Zasto onda ima Grcka, Ruska, Srpska pravoslavna crkva?

Cija je ona u Hrvatskoj? :eek:

Božja? :lol:

Jednostavna je činjenica da pravoslavna crkva u Hrvatskoj okuplja Srbe. Ne zato što je srpska, nego zato što su Srbi pravoslavci.
Zaista ne vidim zašto bi Hrvati uređivali crkvu u kojoj će se moliti Srbi.

Inače, Hrvati pravoslavci su nešto kao Jeti. Čulo se da postoje, ali niko nikada nije video ni jednog. :D
 
Božja? :lol:

Jednostavna je činjenica da pravoslavna crkva u Hrvatskoj okuplja Srbe. Ne zato što je srpska, nego zato što su Srbi pravoslavci.
Zaista ne vidim zašto bi Hrvati uređivali crkvu u kojoj će se moliti Srbi.

Inače, Hrvati pravoslavci su nešto kao Jeti. Čulo se da postoje, ali niko nikada nije video ni jednog. :D

Mozda bi neki Hrvati i presli u pravoslavlje nakon ovoga sto se upravo dogadja sa katolickim klerom?

Zasto im zatvarati vrata pred nosom?

Mozda u Hrvatskoj ima Crnogoraca, Grka, Rusa, Makedonaca i ostalih pravoslavaca, verovatno nisu bas svi Srbi?

Meni to sve mirisi na verski hegemonizam.....
 
:zper:
Pravoslavaca u Hrvatskoj ima kolko ima. Ne mogu zamisliti ni jedan način da od jednog pravoslavca namestiš dva, a da ostanem human. :eek:

Nema potencijalnih prvoslavaca. Pravoslavci u Hrvatskoj već imaju svoju crkvu.

Srpski pravoslavci u Republici Srbiji imaju svoju crkvu - SPC. Oni pravoslavci koji sebe ne identifikuju sa srpskim narodom i nacijom, vec sebe smatraju Hrvatima jer im je poslednji Srbin u familiji bio neki cukundeda imaju mogucnost ili da ne pripadaju nijednoj crkvi ili da se priklone katolickoj ili da predju u neki drugu veru.
U Svetom pismu crkve su se nazivale prema mestu gde su se nalazile a ne nacijama.
Slican je problem postoji i u Srbiji. Par puta sam cuo zalbe mladih beogradskih katolika kako ih jako nervira sto se na razlicitim manifestacijama gde idu kao katolici iz Srbije vijori hrvatska sahovnica a njihova zemlja je Srbija, nemaju puno zajednickog sa Hrvatskom i Hrvatima... Zapravo to su potomci katolika ciji su preci dosli u Beogradpre ko zna koliko generacija. Ostali su katolici ali su izgubili Hrvatski identitet i sebe smatraju Srbima. Da se razumemo to ne znaci da je puno takvih katolika - ali ih ima, kao sto postoje i pravoslavci u Hrvatskoj koje ne vezuje nista za Srbiju.
 
Mozda bi neki Hrvati i presli u pravoslavlje nakon ovoga sto se upravo dogadja sa katolickim klerom?

Zasto im zatvarati vrata pred nosom?

Mozda u Hrvatskoj ima Crnogoraca, Grka, Rusa, Makedonaca i ostalih pravoslavaca, verovatno nisu bas svi Srbi?

Meni to sve mirisi na verski hegemonizam.....

Koliko znam tzv. Makedonska pravoslavna crkva ima svoju crkvu u Zagrebu.
 
Mozda bi neki Hrvati i presli u pravoslavlje nakon ovoga sto se upravo dogadja sa katolickim klerom?

Zasto im zatvarati vrata pred nosom?

Mozda u Hrvatskoj ima Crnogoraca, Grka, Rusa, Makedonaca i ostalih pravoslavaca, verovatno nisu bas svi Srbi?

Meni to sve mirisi na verski hegemonizam.....

Gle ovako... Ako bi Crnogorci, Grci, Rusi, Makedonci hteli da budu pravoslavni, sasvim im je svejedno da li će pristupiti srpskoj pravoslavnoj crkvi ili hrvatskoj pravoslavnoj crkvi. (kad već nemaju "svoju")

Ne vidim zašto bi postojanje hrvatske pravoslavne crkve značilo otvaranje, a postojanje srpske pravoslavne crkve zatvaranje vrata pred nosom ovih koji nisu ni Srbi ni Hrvati. :lol:
 
Pa i u Rusiji imaju svoju crkvu, i u Makedoniji i u Grckoj i u Americi i u Etiopiji i u Egiptu...

Zasto je onda ne bi imali i u Hrvatskoj?

Zasto bi pripadali hrvatski pravoslavci - srpskoj crkvi???

Zasto makedonski ili grcki ili americki pravosavci ne pripadaju srpskoj crkvi?

Ima li to neke veze sa autokefalnoscu, stvarno ne razumem?

zna se ko je zadužen za pravsolavlje na ovim prostorima - to je spc. dakle, ako neko ko se osećam pripadnikom hrvatskog naroda ne želi da ide u srpsku pravoslavnu crkvu, onda neka ide u neku svoju....samo što u toj i takvoj crkvi nema blagodati Duha Svetoga i ''bogosluženje'' od strane nerukopoloženih ''svštenika'' je...ne znam ni ja šta.
šta ti misliš, što se sv.sava toliko voli kod srba?
baš zato, što nam je doneo autokefalnost...a ostavio nam slave, kao da nam namiri želju za paganštinom.
 
pravoslavci_235851S1.jpg


Evo i Tesla se uclanio :mrgreen:
 
Uopste ne shvatam U CEMU JE PROBLEM ako se u Hrvatskoj osniva pravoslavna crkva?

Pa zar u drugim zemljama nema pravoslavnih crkava?

To cak vidim kao dobru stvar, a nikako kao nesto lose.

Molim da mi se pametno objasni, bez uobicajenih omalovazavanja i vredjanja.

Da li mislis da je i ovo bila dobra stvar ?

Указом Анте Павелића од 3. априла 1942. године по наређењу немачких власти, основана је Хрватска православна црква као настојање НДХ да се покаже да нема прогона Срба у Хрватској те да се потпуно онемогући утицај из Београда путем Српске православне цркве.
Анте Павелић је изабрао Геромегена (Григориј Иванович Максимович), руског калуђера, емигранта, као погодну личност за патријарха Хрватске православне цркве, а покренут је и часопис "Хрватска Православна Црква" чији је главни уредник био Савић Марковић Штедимлија. Павелић је имао потпуну контролу над њеним радом, чиме је обезбедио да та црква, нарочито када се ради о пропагирању усташког покрета, постане права и прворазредна агентура тог покрета.

Cak se i predsednik hrvatske protivi osnivanju tzv. hrvatske pravoslavne crkve !!!
 
Josipović osudio izjave o hrvatskoj pravoslavnoj crkvi
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović osudio je u pismu poglavaru Srpske pravoslavne crkve u Dalmaciji, episkopu Eparhije dalmatinske Fotiju, izjave inicijatora osnivanja hrvatske pravoslavne crkve
U uzvratnom pismu episkopu Fotiju, Josipović je upozorio da takve izjave mogu da budu shvaćene kao poziv na nesnošljivost i netoleranciju prema pripadnicima drugih crkava, objavljeno je na internet stranicama Eparhije dalmatinske.
Hrvatski predsednik je naveo da se pokretač inicijative za obnovu hrvatske pravoslavne crkve Ivo Matanović "u nameri da osnuje i registruje hrvatsku pravoslavnu crkvu kao versku zajednicu poziva na kontinuitet s hrvatskom katoličkom crkvom utemeljenom 1942. godine na inicijativu Ante Pavelića i u vreme Nezavisne Države Hrvatske".
"Zbog pozivanja na ustaški režim i negativne konotacije koje hrvatska pravoslavna crkva nosi iz toga razdoblja, provokativne i neodmerene izjave predsednika hrvatske pravoslavne zajednice mogu da budu shvaćene kao poziv na netoleranciju i nesnošljivost prema drugim pravoslavnim verskim zajednicama u Hrvatskoj, pa i u širem društvenom okruženju", upozorio je Josipović.
Naveo je i da prema Zakonu o pravnom položaju verskih zajednica, "verske zajednice u promociji vere i drugom svom delovanju ne smeju da šire netrpeljivost i predrasude prema drugim verskim zajednicama i njihovim vernicima ili drugim građanima", što se, navodi Josipović, može iščitati iz izjave predsednika hrvatske pravoslavne crkve, u kojoj on pretenduje na preuzimanje vernika ostalih pravoslavnih zajednica u Hrvatskoj.
Josipović zaključuje da je to "neprimeren govor u zemlji u kojoj, uprkos ratnim stradanjima, ekumenski duh nije sasvim zaboravljen".
Hrvatski predsednik na kraju pisma ističe da će se uvek zalagati za poštovanje ljudskih prava i zakona koji važe u Hrvatskoj, pa tako i u ovom slučaju.
Nakon nedavne najave članova Inicijativnog odbora udruženja hrvatske pravoslavne zajednice u Zadru da će obnoviti hrvatsku pravoslavnu crkvu u roku od godinu dana, episkop dalmatinski Fotije tražio je u pismu od predsedniku Hrvatske da svojim autoritetom zaustavi njenu registraciju.
 
Sociolog religije Mirko Đorđević izjavio je danas da je formiranje Hrvatske pravoslavne crkve mnogo više političko nego versko pitanje i dodao da se radi o nastavku loše tradicije koja potiče iz vremena Nezavisne države Hrvatske (NDH) u Drugom svetskom ratu.

U izjavi agenciji Beta, Đorđević je podsetio da je inicijativu za formirane te crkve prvobitno dao vođa NDH Ante Pavelić, koji je i lično prisustvovao svim svečanostima te zajednice, čiji je prvi patrijarh bio Germogen.
Đorđević je rekao da Germogen nije bio pripadnik Srpske pravoslavne crkve, već Ruske zagranične crkve, i da su ga krajem rata streljali partizani u Hrvatskoj.
"Sam Germogen nije uspeo da okupi mnogo Hrvata, a još manje je uspeo
da okupi Srbe u tu crkvu. Crkva se nije ustalila i kao što se za NDH može reći da je bila kvislinška tvorevina, tako se za tu crkvu može reći da je bila kvislinška crkva. Pozivanje danas na njenu tradiciju ne znači mnogo", rekao je Đorđević.

Govoreći o "patrijarhu" Hrvatske pravoslavne crkve Jeliseju Lalatoviću, Đorđević je rekao da o njemu ne zna mnogo, ali da se pominjalo da je on raščinjen u Srpskoj pravoslavnoj crkvi zbog finansijskih malverzacija.
Đorđević je rekao da mu se čini da je osnivanje Hrvatske pravoslavne crkve politička a ne inicijativa vernika, koja dolazi iz desničarskih krugova, ali da će biti veoma zanimljivo kako će se po tom pitanju odrediti vlast u Hrvatskoj.
On je dodao da jedna crkva može postati kanonski priznata samo ako dobije saglasnost kanonski priznate "majke crkve" od koje se odvaja, što je u ovom slučaju Srpska pravoslavna crkva koja nesmetano funkcionoše u Hrvatskoj kroz zagrebačko-ljubljansku mitropoliju i koja okuplja vernike u toj zemlji.
"Nemam utisak da će se ta crkva ustaliti", ocenio je Đorđević.
Zajednica koja okuplja nešto više od 400 vernika i koja se naziva Hrvatska pravoslavna crkva predstavljana je u petak u Zadru. Prema rečima njenih predstavnika, cilj je oživljanje rada Hrvatske pravoslavne crkve iz vremena Drugog svetskog rata i okupljanje pravoslavnih vernika koji ne žele da se poistovećuju sa Srbima.
Blic 13. 03. 2010.
 
Verovatno se dežurni dušebrižnici neće složiti sa mnom ali ja podržavam osnivanje HPC.
Gora od SPC teško da može da bude. Gledajući skandale u SPC počev od Pahomija, preko Hrizostoma i Amfilohija do Artemija itd...skandal za skandalom i pljačka do pljačke. Ja NIKOM nikad ne bih poželio takve "duhovnike i pastire". Ono malo pravoslavaca koji su ostali u Hrvatskoj su učinili pravi potez.
Pravoslavna braćo Sretan vam rad vaše HPC i bežite što dalje od SPC-DB-M (srpske pravoslavne crkveno de beovske mafije) :klap::klap::klap::klap::klap::klap:
 
Ma kako bi Tesla bio Hrvat...da nemaju svoju...Pravoslavnu Crkvu.

Moguce je da ima istine u ovome, jer su oni opasno navalili da je Tesla poreklom iz Hrvatske.

Problem je sto Hrvati kao Hrvati ne postoje, to su pokatoliceni Srbi,Madjari i ostali koji su obivali na toj zemlji. I koji su nazvani Hrvatima. Hrvatska cak i nema svoju istoriju vec je izmislja. Hrvatspa Pravoslavna crkva nema imala smisla nikakvog, cak i ne vidim cilj osnivanja? Ne moze se tek tako osnovati crkva, svetom savi je mnogo vremena trebalo da osnuje Spc, a ja cisto sumnjam da je Jospovic priblizan Svetom Savi!

Tako da meni to sve izgleda jako smesno. Milim od toga nece biti nista ali opet nije naivno, jer oni imaju cilj da kroz to pridju nama i da nas ruse na drugi nacin. Samo ne znam posto oni lizu dube evropi, kako li ce oni reagovoti po tom pitanju. Stim da su tamo svi karolici i protestanti.
 
Verovatno se dežurni dušebrižnici neće složiti sa mnom ali ja podržavam osnivanje HPC.
Gora od SPC teško da može da bude. Gledajući skandale u SPC počev od Pahomija, preko Hrizostoma i Amfilohija do Artemija itd...skandal za skandalom i pljačka do pljačke. Ja NIKOM nikad ne bih poželio takve "duhovnike i pastire". Ono malo pravoslavaca koji su ostali u Hrvatskoj su učinili pravi potez.
Pravoslavna braćo Sretan vam rad vaše HPC i bežite što dalje od SPC-DB-M (srpske pravoslavne crkveno de beovske mafije) :klap::klap::klap::klap::klap::klap:

Hrvatska pravoslavna zajednica u osnivanju u svom programu zastupa iste ideje kao i Ante Pavelić i ustaška NDH, koja je fizički likvidirala veliki deo srpskog življa, a preostali deo htjela da uništi stvarajući "Hrvatsku pravoslavnu crkvu".

Jedan od osnivača HPZ-e je Ivo Matanović, koji je istakao da je cilj da ovo udruženje preraste u "Hrvatsku pravoslavnu crkvu".


Da li si ti svestan koga podrzavas ???
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top