Novotarije po eparhijama i mitropolijama SPC

hajducica

Obećava
Poruka
84
Postovani,
molim dobro upucene da nam tacno navedu eparhije i mitropolije SPC u kojima se služei po novotarijama umirovljenog episkopa Atanasija, da znamo mi koji ne zelimo da ucestvujemo u tim sluzbama da bi mogli da bar ponekad otputujemo tamo gdje se sluzi ispravno. Sigurno znam jedino da se ispravno služi u eparhiji banjaluckoj kod vladike Jefrema, citala sam njegovu ostru prepisku protiv novotarenja u SPC.

hvala
 
Postovani,
molim dobro upucene da nam tacno navedu eparhije i mitropolije SPC u kojima se služei po novotarijama umirovljenog episkopa Atanasija, da znamo mi koji ne zelimo da ucestvujemo u tim sluzbama da bi mogli da bar ponekad otputujemo tamo gdje se sluzi ispravno. Sigurno znam jedino da se ispravno služi u eparhiji banjaluckoj kod vladike Jefrema, citala sam njegovu ostru prepisku protiv novotarenja u SPC.

hvala

Gluplju temu ne videh...Sve to što kažes da su novotarije su obicne sitnice... i što je najbitnije, oni su svi u kanonskom jedinstvu...:D
 
Postovani,
molim dobro upucene da nam tacno navedu eparhije i mitropolije SPC u kojima se služei po novotarijama umirovljenog episkopa Atanasija, da znamo mi koji ne zelimo da ucestvujemo u tim sluzbama da bi mogli da bar ponekad otputujemo tamo gdje se sluzi ispravno. Sigurno znam jedino da se ispravno služi u eparhiji banjaluckoj kod vladike Jefrema, citala sam njegovu ostru prepisku protiv novotarenja u SPC.

hvala

И код Никанора је нормално.
:)
 
И код Никанора је нормално.
:)

Nikanor je bio normalan do smrti predhodnog vladike Žičkog Stefana. Niknor je tada bio zamenik episkopa. Međutim, patrijarh Pavle ga je prozreo i nije dozvolio da on postane episkop tako važne Žičke episkopije, već je iz Banata doveo episkopa Hrizostoma, a ovog šutnuo u Banat..Ovo što sada Nikanor radi, radi zbog povređene sujete..:confused:
 
ma analiticar otkaci, bila sam u trebinju iz sabornog hrama izbacili ikonostas postavili dva stubica, prava katolicka crkva, ja se skamenila, osjecas da tu ne pripadas, to su novotarije vladike atanasija jeftica.... molim odgovor ako neko zna, a znam da zna

A vidiš ja se ODLIČNO osećam u sabornom hramu u Trebinju....Video sam mnogo takvih pravoslavnih hramova..:D
 
Postovani,
molim dobro upucene da nam tacno navedu eparhije i mitropolije SPC u kojima se služei po novotarijama umirovljenog episkopa Atanasija, da znamo mi koji ne zelimo da ucestvujemo u tim sluzbama da bi mogli da bar ponekad otputujemo tamo gdje se sluzi ispravno. Sigurno znam jedino da se ispravno služi u eparhiji banjaluckoj kod vladike Jefrema, citala sam njegovu ostru prepisku protiv novotarenja u SPC.

hvala

novotarije? šta može to da bude novo u crkvi koja traje 20 vekova?
uostalom, idi peške, jer su prevozna sredstva novotarije.
 
Novotarije služe:
“NOVOTARCI” -U SVETOM ARHIJEREJSKOM SABORU SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE

1.
Mitropolit crnogorsko-primorski AMFILOHIJE (Radović)
2.
Vikarni Episkop dioklijski JOVAN (Purić)
3.
Episkop budimljansko-nikšićki JOANIKIJE (Mićović)
4.
Vikarni Episkop lipljanski TEODOSIJE (Šibalić)
5.
Episkop braničevski IGNjATIJE (Midić)Episkop žički HRIZOSTOM (Stolić)
6.
Episkop bački IRINEJ (Bulović)
7.
Vikarni Episkop jegarski PORFIRIJE (Perić)
8.
Episkop bihaćko-petrovački HRIZOSTOM (Jević)
9.
Episkop žički HRISOSTOM (Stolić)
10.
Episkop šumadijski JOVAN (Mladenović)
11.
Episkop dalmatinski FOTIJE (Sladojević)
12.
Bivši episkop zahumsko-hercegovački Atanasije (Jevtić)
13.
Episkop zahumsko-hercegovački GRIGORIJE (Durić)
14.
Episkop zapadnoamerički MAKSIM (Vasiljević)
15.
Episkop australijsko-novozelandski IRINEJ (Dobrijević)

PRAVOSLAVNA OHRIDSKA ARHIEPISKOPIJA

43-arhiepiskop-ohridski-i-mitropolit-skopski-jovan.jpg16. Arhiepiskop ohridski i Mitropolit skopski JOVAN (Vraniševski)

1.
17. Episkop pološko-kumanovski JOAKIM (Jovčevski)
2.
18. Vikarni Episkop dremvicki i mjestobljustitelj bitoljski MARKO (Kimev)
3.
19. Episkop stobiski DAVID
 
ma analiticar otkaci, bila sam u trebinju iz sabornog hrama izbacili ikonostas postavili dva stubica, prava katolicka crkva, ja se skamenila, osjecas da tu ne pripadas, to su novotarije vladike atanasija jeftica.... molim odgovor ako neko zna, a znam da zna

tom logikom, da si kojim slucajem bila u Agia Sofii u 6.veku pomislila bi da si u par excellence rimokatolickoj crkvi (sic!) :lol:
 
Novotarije služe:
“NOVOTARCI” -U SVETOM ARHIJEREJSKOM SABORU SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE

1.
Mitropolit crnogorsko-primorski AMFILOHIJE (Radović)
2.
Vikarni Episkop dioklijski JOVAN (Purić)
3.
Episkop budimljansko-nikšićki JOANIKIJE (Mićović)
4.
Vikarni Episkop lipljanski TEODOSIJE (Šibalić)
5.
Episkop braničevski IGNjATIJE (Midić)Episkop žički HRIZOSTOM (Stolić)
6.
Episkop bački IRINEJ (Bulović)
7.
Vikarni Episkop jegarski PORFIRIJE (Perić)
8.
Episkop bihaćko-petrovački HRIZOSTOM (Jević)
9.
Episkop žički HRISOSTOM (Stolić)
10.
Episkop šumadijski JOVAN (Mladenović)
11.
Episkop dalmatinski FOTIJE (Sladojević)
12.
Bivši episkop zahumsko-hercegovački Atanasije (Jevtić)
13.
Episkop zahumsko-hercegovački GRIGORIJE (Durić)
14.
Episkop zapadnoamerički MAKSIM (Vasiljević)
15.
Episkop australijsko-novozelandski IRINEJ (Dobrijević)

PRAVOSLAVNA OHRIDSKA ARHIEPISKOPIJA

43-arhiepiskop-ohridski-i-mitropolit-skopski-jovan.jpg16. Arhiepiskop ohridski i Mitropolit skopski JOVAN (Vraniševski)

1.
17. Episkop pološko-kumanovski JOAKIM (Jovčevski)
2.
18. Vikarni Episkop dremvicki i mjestobljustitelj bitoljski MARKO (Kimev)
3.
19. Episkop stobiski DAVID

Da ti nisi nečija reinkarnacija? :think:
 
Polako, evo odgovor:


Др Миодраг Петровић


ЗАЧЕЦИ ПОРЕМЕЋАЈА БОГОСЛУЖБЕНОГ И ЦРКВЕНОГ ПОРЕТКА

У ЖИЧКОЈ ЕПАРХИЈИ

(Беседа изговорена на Вазнесење Господње 2009. године у манастиру Вазнесењу у Овчару)


Свима нека је на радост данашњи празник и нека нас прожима блаженство које су осећали Апостоли гледајући Спаситеља како се вазноси на небо. Захвалимо домаћинима, мати игуманији Јелени са сестрама, а и једном домаћину који је требало да данас буде са нaма овде, па није. То је епископ жички, господин Хризостом. Можда ће дати Бог па ће једног дана и бити са нама. Чули сте – у молитвама су помињали и Његово Преосвештенство, епископа жичког, господина Хризостома. Верујући народ се, такође молиo за њега. Надајмо се да се и он моли за нас. А шта и како мисли о нама, то Бог зна.
Ми се данас налазимо у једном стању у Српској православној цркви, које је заиста забрињавајуће. Подела има много, али две су најизразитије: На једној страни су они који предања која су им од Отаца предата хоће да одрже, да наставе и потомцима их предају. Други су они који хоће да пресеку та предања и да умују на свој начин; хоће да своју неку нову науку наметну верном српском православном народу. Дакле, приближио сам се правим зачецима одакле и како настају те поделе. Јеванђелист Лука изричито каже Теофилу: ,,Да познаш темељ оних ријечи којима си научен“ ( Лк 1,4 ), нагласивши претходно да преноси „као што нам предадоше“ (Лк 1, 2 ). Апостол Павле такође наглашава неколико пута у посланицама коринћанима да оно што је примио, то предаје ученицима својим. На Васељенским и Помесним саборима Оци увек наглашавају да држе оно што им је предато. Не прекидају и не преиначавају оно што им је предато; не уносе новотарије и забуне у верујући народ. Од свих њих: од јеванђелиста, апостола, црквених отаца и учитеља наследио је и Свети Сава оно што нам је предао као највећу светињу, а од њега су наставили, јер им је то била обавеза и света дужност, потомци до наших, тако рећи, дана да нам исто предају.

Ови који нам уносе новотарије, до јуче су поштовали као закон oно што је од ранијих предато и преношено на следеће генерације. Умују, дакле, на свој начин и уносе нову науку, а та нека њихова нова умовања само раздор сеју. И ко од нас није размишљао зашто толике поделе у српском народу, а у последње време посебно када се ради о пoретку у приношењу Свете Литургије?

....................
..............
Морам ово да кажем: бивши епископ Атанасије Јевтић у Загребу, негде 1987. године (ако се не варам, то је објављено у часопису римокатоличке цркве „Кршћанска садашњост“), изјавио је: „Нека извини Свети Сава…“ Тај исти, који је био у жичкој епархији 2002/03. год. као „помоћник“ епископа жичког Стефана и посејао велико зло, преводи Псалтир тако што каже: „Потрпех Те, Господе…“ У његовом преводу Псалтира, видећемо то на многим местима (нпр. Пс 24, 5 и 21; 39, 2; 29, 5 ),човек потрпео Господа! Уздигао се изнад Господа! – Није разумео језик. Није реч о трпљењу и не треба тако да се преведе, него: „Чезнем, Господе…“, „Очекујем те, Господе…“ Али тај преводилац је сам дао себи ту слободу и зато не мирује, већ иде, критикује и даље сеје раздор у СПЦ. То морам да кажем јер је био у овој светој епархији где је трон Светога Саве и где је Студеница била узор за све друге манастире. Данас се новорукоположени шаљу у Студеницу на преваспитавање, да по новом неком начину служе Службу Божију. И онај исти епископ који, преводећи псалме, каже „потрпех Те, Господе“, преводи из Законоправила Светога Саве једно поглавље које гласи: ,,Тачно знање о томе како треба да буде божаствено приношење на светој служби. О хлебу и о чаши приношења; и о просфори и о вину“. Такву проскомидију коју нам преноси Свети Сава, бивши Епископ Атанасије Јефтић назива ,,простом“ и ,,почетном“, домишљајући се и сматрајући да је њу Свети Сава саставио, или нашао и унео готову“ ( Божанствена ( читај: Божаствена ) литургија, 3, Београд – Трбиње 2008, стр. 373 ). Свети Сава није импровизовао; није одступао од праксе и предања што је примио. Њему није била својствена дрскост бившег епископа Атанасија Јевтића. Свети Сава је строго водио рачуна да нама пренесе оно што је примио од претходних отаца и учитеља Цркве. Постоји, дакле, грчки изворник вршења Проскомидије, који је користио Свети Сава. Он нам је тај образац савршено превео на српскословенски језик, а данас га имамо у преводу на савремени српски језик. Постоји и тај превод који је урадио бивши епископ Атанасије Јевтић, али постоји и други превод. Дакле, Атанасије омаловажава нешто што нам је предао Свети Сава, и нарушава дух и праксу коју нам је оставио. Можда ће и за то да каже: ,,Нека извини Свети Сава“!

..................
...................
 
хајдучице, исправи ме ако грешим, али ја мислим да сам поставио веома јасно питање, а на које нисам нашао одговор у тексту беседе једног лаика у манастиру (хм....)...

питање ћу ти поставити још непосредније и очекујем јасан одговор:
Да ли би се причестила на Литургији коју служи владика Атанасије Јефтић?

п.с. молим те, без "борбазаверу.инфо" памфлета. читам их с времена на време и свестан сам њиховог (не)квалитета.
п.с. видео сам да је на "борбазаверу.инфо" и Милорад Вучелић постао почасни еклисиолог
102394973.gif
 
Poslednja izmena:
kod vladike Jefrema da naravno, imas odgovor.....
a dr. pise vrlo inteligentno i dokazivo , a atanasije ne zna ni da prevodi, gordost ima taj covek ali nazalost svi je imamo...
Nakon 2013 vidjecete koliko ce se nasa crkva nazalost podijeliti. Papa vec drhtim....

Ja nista necu samo hocu liturgiju gdje je prisutan duh sveti......................tacka.
 

Back
Top