Turisti nezadovoljni...

DeDa

Ističe se
Poruka
2.566
Zanimljiv tekst grupe turista iz Evrope i Rusije, o poseti Beogradu i Zagrebu:

Nekoliko dana proveli smo u Beogradu i Zagrebu, dva najveca grada bivse Jugoslavije.
Beograd je prljav grad i vrlo nespreman za masovniji turizam sa vrlo malo zanimljivih atrakcija. Zagreb je vrlo moderan grad i spreman je da se uhvati u kostac sa ostalim Evropskim metropolama - cesto podseca na Severnu Italiju ( samo se govori slovenskim jezikom ).

Od samog pocetka smo bili nezadovoljni Beogradom. Zeleznicka stanica je neuredjena i smestena u losem delu grada, pored svega par servisa koje pruza cak nema ni turisticki info pult, okruzena je gomilom starih gradjevina koje izgledaju kao da o njima nije vodjeno racuna jos od pre Drugog Svetskog rata.

Pored svega pronasli smo par zanimljivih mesta za posetu, poput boemske cetvrti sa lepim restoranima, a glavna pesacka zona ima zanimljive prodavnice, restorane i kafice. Takodje, stara tvrdjava je jedna od najlepsih utvrdjenja tog tipa u Evropi.
Ali ni ti lepi krajevi ne odaju cinjenicu da se nalazimo u glavnom gradu, kojem su zaista potrebne godine ulaganja da bi Beograd postao samo standardna turisticka destinacija.

Lep utisak o Zagrebu stekli smo odmah po ziasku iz voza. Zeleznicka stanica je lepo uredjena i odlicno organizovana. Nude se besplatne mape grada, a postoji i info pult koji pruza uslugu na Engleskom jeziku. Po izlasku sa stanice bili smo prijatno iznenadjeni uredjenim trgom, javni prevoz je brz i efikasan tako da smo brzo stigli do hostela u kojem smo odseli. U gradu fasade su obnovljene, crkve i muzeji su " top " klase, a i hrana je odlicna. Zanimljivo je posetiti podzemne hodnike i katakombe, nekadasnje Nemacko i Jevrejsko groblje koje datira iz vremena Austro-Ugarske monarhije. Zagreb je malo skuplji od Beograda, ali ipak jeftiniji za razliku od Zapadno Evropskih gradova.

Zagreb izgleda kao Zapadno Evropski grad, ponekad podseca na Nemacku a ponekad na Italiju. Veci deo Beograda podseca na naj losije delove Moskve.
 
Tacno .Nazalost ! Ja sam beogradjanka i sve sto je napisano za Beograd je apsolutno tacno i totalno je nebitan komentar za Zagreb ( moze samo biti porazavajuci) jer bi bilo bolje da se okrenemo sredjivanju svoga grada i svoje kuce bar zbog nas samih a i utiska koji saljemo u svet .
 
I ja mislim da je nazalost ovo tacno. Ja ne zivim trenutno u Srbiji i svaki put kad dolazim, cim izadjem iz aviona tuga me uhvati koliko je sve u raspadu, i onaj obnovljeni aerodrom, pa kad krenes s njega razvaljenim ``auto putem``, pa onda sve zgrade sive i ceo grad prljav, stravicno prljav. Bar bi svako mogao svoje djubre da skloni za sobom i da tako ucini nesto za svoj grad.
 
Ne vidim zašto se i oko ovakve nebitne stvari zamajavate

Svako ima pravo da piše i od njega zavisi kako će i što da vidi..
Vidio je ono što vi vidite ali ste se naučili i smatrate normalnim silom prilika
ali nije vidio ono što živi u vama i kako živite sa gradom
Nisam dugo bio u Beogradu pa ne znam kakav je sada ali kada sam bio nisam ga zaboravio
to je već dovoljno .Sjećam se noći provedenih u skadarliji prekoputa tri šešira splavi uz reku
vrućih dana na ušću i puta na avalu..dobrih ljudi i mojih prijatelja koji su mi uvek bili pri ruci ako mi je nešto trebalo sećam se i crnog fantoma i orača tuluma i kafana ..samo to se ne može vidjet za dan ili dva.
Za Zagreb što reći ni je ko drugi gradovi ..moj je grad.. sa strašnom gužvom ujutro sa lijepim centrom i gornjim gradomi i gimnazijom iz koje se pruža pogled na grad ..kavkaza i faksa preko puta gde smo trebali slušati predavanja ..sljemena i s kojeg se pruža pogled daleko a tisuće svijetala trepere u dolini dok se šečeš sa curom i razmišljaš dal će pasti kiša:rumenko:
To je moj grad i ne mislim da ima boljeg i ljepšeg ali to bi trebali mislit vi za svoj ako je uistinu vaš::heart:
 
Da i ja sam primetio da je akcenat na ruznoj z stanici..totalno nebitno ima ruznijih u regionu i to i nije mesto za zadrzavanje..ima ruina po gradu koje se ne sredjuju poput general staba i propratnih objekata koje ce turisti nazalost smatrati atraktivim ostacima bombardovanja
 
u zagrebu nisam bila godinama, nemam neku preteranu zelju da odem tamo, tako da ne mogu ni da komentarisem.
sto se beograda tice, jeste, sve oko zeleznicke stanice jeste za obnovu. sto se tice spomenika kulture, nisu bas morali ti imbecili sto dolaze da smetnu sa uma, da su nam na primer srusili avalski toranj...
videli su knez, kalis, zatim skadarliju. kako to da se nisu setili za panoramsko razgledanje grada iz broda? kako to da nisu obisli zemun, gardos, kej? kako to da nisu bili na kosutnjaku? kako to da nisu bili kod hrama svetog save, ne spomenuse ni crkvu ruzicu na kalisu, nije se valjda stoka spustala dole... pa dvorovi, konaci, parkovi...nit su osetili cari nocnog provoda u bg, iako je zvanicno beograd osvojio prvo mesto u svetu po nocnom provodu... bas me zanima odakle li su ti turisti....
 
pa meni po prichi lichi da su dolazili u svojoj reziji, znachi ne preko neke agencije i organizovanog aranzmana:think:
pa stoga neobaveshtenost i nemogucnost snalazenja...
a iz toga sledi da na zeleznichkoj i autobuskoj mora postojati info pult TO Beograda...
meni se chini da na zeleznichkoj mozda i postoji, ali ochigledno nije dovoljno upadljiv:neutral:
a ako vec na zeleznichkoj nema, pa trebala bi biit makar u centru grada:rtfm:
pa da se tamo mogu dobiti sva potrebna obaveshtenja i informacije, pochev od toga gde se smestiti, kako do tamo stici i shta obavezno videti...
a TO Beograda bi trebala da u ponudi ima sva ta razgledanja, a ako vec nema, onda bar da ima vodiche koji ce strancima pokazati grad...
kuckala bih ja sad josh, ali kod nas josh ne postoji dovoljno oformljena turistichka svest i kultura:neutral:
 
Iskreno govoreci, i meni je Novi Sad Evropa u odnosu na Beograd.
Svaki put se iznenadim cinjenicom da je BG glavni grad.
Zaista je vreme da se nesto uradi u tom smislu.

I ja se slazem da glavni grad Srbije bude NS.



Nego gde je link za temu??? Izvor tih famoznih informacija o nezadovoljnim turistima Beogradom???? Radi li ona Vanda nesto :D;)

Fali link za ovu laznu info.
 
Novi Sad je po meni katastrofa,to nije grad nego ruina
Истина.
---------------
Још једна истина да је, не само Београд прљав, већ и сва остала места у Србији. Лош закон и менталитет људи. Када видим смеће поред пута увек кажем: Србија је далеко од ЕУ 1000 година. Стока баца папире и пластичне флаше из аута, на улици... Аууу, ала бих ја то кажњавао папрено. Баци папирић, 1000 динара па се чеши. грррр
 
Poslednja izmena:

Back
Top