sta bi bilo kad meseca ne bi bilo

Imalo bi posledice i to veoma drasticne.

Mesec pored toga sto igra bitnu ulogu u stvaranju plime i oseke, ima ulogu da "stabilizuje" nasu planetu. Tj usled meseca rotacije Zemlje je onakva kakva jeste i iznosi nekih 23stepena ( ako se dobro secam astronomije za IV srednje ). Takodje utice na to da je ona stalna a ne da se Zemlja okrece proizvoljno ( to razlicitim osama ). A takodje utice na ljude...
 
Pitanje jel bi i bilo gore navedenog
majmuna.
mislis na coveka, pa da kako bi prakticno uticalo na njega, ja cuo neke price kao da meseca pre nije bilo(e sad kolko je to pre nzm.) i da su ljudi ziveli 600 godina
Cela planeta bi' bila plava... Voda.
sto samo ne bi bilo plime i oseke - a sta je to nego samo povlacenje vode napred i nazad
Tj usled meseca rotacije Zemlje je onakva kakva jeste i iznosi nekih 23stepena
pa sta ako bi se okretala slicno tome
Takodje utice na to da je ona stalna a ne da se Zemlja okrece proizvoljno
utice da se okrece kako se okrece, a da ga nema okretala bi se drugacije, a sto to ne bi bilo stalno?
 
pa sta ako bi se okretala slicno tome

Mesec i zemlja svojom gravitacijom uticu jedni na druge, zemlja se okrece pod uglom ( zamisli one oglobuse koju su pod uglom i zamisli da nisu fiksirani vec da mogu da se okrecu oko svoje ose ) tako se zemlja okrece... samim tim da bude slican ugao male su sanse.


QUOTE=moperbefago;13246238]
utice da se okrece kako se okrece, a da ga nema okretala bi se drugacije, a sto to ne bi bilo stalno?[/QUOTE]

Zamisli ovako, pre 400miliona godina dan je trajao 20 sati ( sto zbog brzeg okretanja zemlje ) a razlika izmadju plime i oseke je bila veca od 20m. Naucnicu su izracunali da ako ne bi bilo Meseca, Zemlja ne bi imala "kontra-teg" vec bi se okretala nasumicno ( zamisli to kaao kuglicu papira koji si stavio na usta i pokusavas da balansiras u vazduhu tako sto duvas u nju )
 
kada bi ga uklonili to bi izazvalo posledice da bi se zemlja okretala po neto drugacijos osi i ta rotacija ne bi bila stalna ali taj proces izmene bi trajao vemoma sporo i ne bi se nista bitnije promenulo i destabilizovalo zemljino kretanje, takodje i plima i oseka ne bi bitnije uticale na prirodu, ja mislim da mesec ima neke skrivene uticaje i da ga nema ljudima bi bilo bolje, ziveli bi npr. 600god.
 
kada bi ga uklonili to bi izazvalo posledice da bi se zemlja okretala po neto drugacijos osi i ta rotacija ne bi bila stalna ali taj proces izmene bi trajao vemoma sporo i ne bi se nista bitnije promenulo i destabilizovalo zemljino kretanje, takodje i plima i oseka ne bi bitnije uticale na prirodu, ja mislim da mesec ima neke skrivene uticaje i da ga nema ljudima bi bilo bolje, ziveli bi npr. 600god.

koliko ja znam ziveli bi oko 550 godina.. odakle ti sad 600?
 

Back
Top