Hrvati rasisti - sprovode rasizam u školama ...

Lacibg

Buduća legenda
Poruka
26.498
Hrvatska kažnjena zbog diskriminacije romskih učenika

17. mart 2010. | 07:47

Izvor: Beta

Grad: Strazbur, Zagreb




Evropski sud za ljudska prava u Strazburu osudio Hrvatsku zbog diskriminacije i kršenja prava na školovanje 15 romske dece, odvojene u posebne razrede u osnovnim školama u Međimurju.

Kako je objavio Sud, Hrvatska zbog toga svakom od njih mora da isplatiti 4.500 evra i ukupno 10.000 evra za sudske troškove.

Iako je priznao vlastima u Zagrebu određene napore u osiguranju školovanja romskih đaka, Sud je zaključio da njihovo smeštanje u posebne razrede tokom osnovnog školovanja nije bilo opravdano, prenose hrvatski mediji.

Sud je zaključio i da su prekršena njihova prava na pošteno suđenje budući da je Ustavni sud Hrvatske šest godina odlučivao o njihovoj tužbi.

Učenici romske manjine iz Orehovice, Podturena i Trnovca u Međimurju tužili su 2002. svoje osnovne škole za rasnu diskriminaciju i kršenje prava na školovanje. Oni su bili smešteni u posebne i mešovite razrede, a u
tužbi su tvrdili da su se diskriminisani zato što su Romi.

Njihovu tužbu 2002. je odbacio sud u Čakovcu, a Ustavni sud je pet godina kasnije utvrdio da su romska deca bila smeštena u posebne razrede zbog nedovoljnog poznavanja hrvatskog jezika.

Tužba Evropskom sudu za ljudska prava podneta je 2003.

Zastupnici Hrvatske u sporu su tvrdili da je to učinjeno da bi se Romima omogućilo da stignu vršnjake u gradivu.

Šta reći ... :per:
 
Лаци...А чему се чудиш, кад у овој декади Рома и у нашој
држави имаш нешто слично.
Сигурно си слушао о вртићима за ромску децу, о насељавању Рома по унапред утврђеном плану, као у гето.
:D
 
Sad ste svi pametni i veliki čuvari ljudskih prava!

Zašto se ne reče prava istina?

Romi su po cijeloj Evropi problem za kojega su sami krivi, jer se neće uklopiti u sredinu u kojoj žive.

1. Njihova djeca se ne kupaju i cio razred smrdi, da unutra nemožeš biti,
2. Kao đaci su nikakvi i većina nemože da završi ni osnovnu školu.
3. Kradu druge đake ito masovno.
4. Vrlo su nedisciplinovani.
5. Loše govore jezik matične države.
6. Neće ništa da rade i samo traže pomoć ili prose.

Zato su sami krivi i ko ih je*be.
 

Slučaj nije baš tako jednostavan i nije hrvatska izgubila spor radi odvojenog razreda već radi otezanja ..

Mislim da takvi slučajevi nisu samo pojave u hrvatskoj već i u drugimzemljamau okruženju i evropi

ne težeći za nacionalnim odvajanjem vjerojatno radi raznih poteškoća što vi god tumačili
ali postoje takve ..vjerojatno radi jezika.kulture ophođenja i ponašanja a i pritisaka roditelja druge djece škola je bila prinuđenja na takve korake .
Da li u francuskoj djeca francuzi .. samo ima ih dosta koji ne govore idu u iste razrede ... vjerojatno kasnije da ali treba vremena da se savlada jezik i kultura ponašanja u zajednici

i u hrvatskoj nema razreda u višim školama i fakultetima

slučaj i nemaju nacionalističku već životnu pozadinu
 
Slučaj nije baš tako jednostavan i nije hrvatska izgubila spor radi odvojenog razreda već radi otezanja ..

Mislim da takvi slučajevi nisu samo pojave u hrvatskoj već i u drugimzemljamau okruženju i evropi

ne težeći za nacionalnim odvajanjem vjerojatno radi raznih poteškoća što vi god tumačili
ali postoje takve ..vjerojatno radi jezika.kulture ophođenja i ponašanja a i pritisaka roditelja druge djece škola je bila prinuđenja na takve korake .
Da li u francuskoj djeca francuzi .. samo ima ih dosta koji ne govore idu u iste razrede ... vjerojatno kasnije da ali treba vremena da se savlada jezik i kultura ponašanja u zajednici

i u hrvatskoj nema razreda u višim školama i fakultetima

slučaj i nemaju nacionalističku već životnu pozadinu

Misliš, ali ne znaš zasigurno! Kod nas Cigana/Roma koliko hoćeš, ali ne idu u odvojene razrede, bar ne po diktatu odozgo, ako takve pojave i ima u slučaju neke manjine, ona je rezultat želje učenika i njihovih roditelja
 
Rade organizacije za ljudska prava, ako ako, samo neka rade...što više ke.njaju o ugroženosti nekih etničkih ili "različitih" grupa, to će se bela Evropa ekstremnije organizovati.
Ej bote, tužiti državu zato što Romčići sede u drugoj učionici, a onomad koliko ono hiljada srpske dece proterano iz svojih domova pa nikom ništa?:evil:

U pravu si, ali tu smo malo i sami krivi što se ne trudimo da pred tim sudom u Strzburu iskamčimo pravdu za nedela počinjena nama, kad se već neko drugi nije setio, ili pre nije hteo da se seti da to uradi
 
U pravu si, ali tu smo malo i sami krivi što se ne trudimo da pred tim sudom u Strzburu iskamčimo pravdu za nedela počinjena nama, kad se već neko drugi nije setio, ili pre nije hteo da se seti da to uradi

Slažem se.Međutim taj sud je toliko prebukiran predmetima koji se vode pred njim da je za okončanje procesa potrebna skoro decenija.
Druga stvar je ta što podnšenje tužbe tom sudu iziskuje velike novčane troškove koji će naravno po pozitivnom okončanju spora biti nadoknađeni ali retko ko želi da se upusti u tako dugoročnu finansijsku avanturu čiji je ishod neizvestan.
Bez obzira na gore navedene činjenice treba zadovoljenje pravde potražiti na tom sudu ako se ima određen stepen sigurnosti u pozitivno okončanje procesa.
 
Misliš, ali ne znaš zasigurno! Kod nas Cigana/Roma koliko hoćeš, ali ne idu u odvojene razrede, bar ne po diktatu odozgo, ako takve pojave i ima u slučaju neke manjine, ona je rezultat želje učenika i njihovih roditelja

Je li ti misliš da u hrvatskoj ima samo 16 učenika romske nacionalnosti pa je ODOZGO došlo naređenje .; to je realnos a očito je bilo mogučnosti.
osim toga to je bila želja roditelja vjerojatno ne romske djece već druge djece
ne znam da li znaš kada je više djece roma na jednom mjestu dolazi do raznih devijacija
u suživotu u školi

Mogu navesti primjere ako bude potrebno no mislim da je svakom jasno da hrvatska vlada ne provodi politiku diskriminacije grupa ili manjina ...mislim da se to može raditi na puno perfidniji način.. ako gledamo realno škola je omogučila lakše školovanje bare u početku ..Hrvatska bi da želi lakše i bezbolnije riješila neku vrstu diskriminacije vezano uz rome i školovanje ...dovoljnoda ukine ili dozvolida djeca ne moraju imati obavezno osnovno obrazovanje a sada ustavom trebalo bi se povečati i na više.. to jest još 3 razreda srednje škole ..strukovne:rtfm:
 
Je li ti misliš da u hrvatskoj ima samo 16 učenika romske nacionalnosti pa je ODOZGO došlo naređenje .; to je realnos a očito je bilo mogučnosti.
osim toga to je bila želja roditelja vjerojatno ne romske djece već druge djece
ne znam da li znaš kada je više djece roma na jednom mjestu dolazi do raznih devijacija
u suživotu u školi

Mogu navesti primjere ako bude potrebno no mislim da je svakom jasno da hrvatska vlada ne provodi politiku diskriminacije grupa ili manjina ...mislim da se to može raditi na puno perfidniji način.. ako gledamo realno škola je omogučila lakše školovanje bare u početku ..Hrvatska bi da želi lakše i bezbolnije riješila neku vrstu diskriminacije vezano uz rome i školovanje ...dovoljnoda ukine ili dozvolida djeca ne moraju imati obavezno osnovno obrazovanje a sada ustavom trebalo bi se povečati i na više.. to jest još 3 razreda srednje škole ..strukovne:rtfm:

Nisam mislio na državu ili ministarstvo kad sam rekao "odozgo", već na to da je neki pojedinac ili institucija, na bilo kom nivou, došao na takvu ideju. Tačno je da pripadnici dotične manjine uglavnom stvaraju probleme i predstavljaju nekoristan društveni sloj i kategoriju, ali, šta god ja lično mislio o njima, to nije razlog za bilo kakav oblik diskriminacije i segregacije u zemlji koja pretenduje na skoro članstvo u EU
 
Nisam mislio na državu ili ministarstvo kad sam rekao "odozgo", već na to da je neki pojedinac ili institucija, na bilo kom nivou, došao na takvu ideju. Tačno je da pripadnici dotične manjine uglavnom stvaraju probleme i predstavljaju nekoristan društveni sloj i kategoriju, ali, šta god ja lično mislio o njima, to nije razlog za bilo kakav oblik diskriminacije i segregacije u zemlji koja pretenduje na skoro članstvo u EU

Mislim da hrvatska provodi neki oblik diskriminacije i segregacije nego neke zemlje iz EU

mislim da je u ovom slučaju probala zadovoljiti formu ..zakon..i volju roditelja ..moraš imati na umu da i neko pravo imaju i drugi roditelji ..nisam za bilo kakav oblik diskriminacije ako nema ozbiljnog razloga za to ...osim toga na taj način omogučeno im je bolji uvjeti za start u obrazovanje i život ...nije demagogija:think:
 
Čemu takve teške optužbe.i koji su argumenti za to na temelju ove teme ..ako se pročita tekst jasno se vidi na što se odnosi presuda

ili je to standardno mišljenje kao ono ..pa zna se ..to su hrvati ..hrvatski poslovi:eek:

То се тиче не само Рома. Хрвати отворено дискриминишу Срба.

Human Rights Watch

Instances of Croatian Serbs continuing to experience difficulties to repossess occupied homes persist, even with court judgments in their favor. Currently, 25 cases remain pending before Croatian courts. Some of these cases have been delayed in lengthy court proceedings.

At this writing, only 55% of 17,586 requests for reconstruction had been processed, and only 52% of cases processed were resolved positively, a situation which continues to compromise the financial security of returnees and other elderly Serbs. Problems also remain with administrative bodies in charge of processing the requests refusing to accept legally admissible evidence.

Croatian Serbs also continue to experience discrimination in access to employment and face obstacles to return having lost their rights to socially-owned apartments.

...property law has in practice favored ethnic Croats over ethnic Serbs, by giving precedence to the right of temporary occupants, who are mainly ethnic Croats, over original owners, who are predominantly ethnic Serbs since repossession orders cannot be implemented before an alternative housing is made available to occupants.
http://www.hrw.org/en/news/2009/10/05/human-rights-watch-concerns-and-recommendations-croatia
 
ЗАГРЕБ - Амерички Стејт дипартмент, у дијелу годишњег извјештаја о стању људских права у свијету који се односи на Хрватску, указује како је ултранационалистички пјевач Марко Перковић Томпсон у Биограду навео своју публику да извикује профашистичке слогане.

Подсјећа се да је Томпсон оптужио и бившег предсједника Стјепана Месића да је издајица, као и на то да је полиција радила на случају, али да оптужница никада није била подигнута.

За Стејт дипартмент споран је и спор повратак имовине свих вјерских заједница, осим Католичке цркве и Исламске заједнице.

Сматрају како су превелики заостаци у правосуђу и да се неефикасно процесуирају ратни злочини почињени у Хрватској.

У извјештају се указује како се српски повратници још суочавају са проблемима.

Критике су стигле и због дискриминације према Србима и Ромима, као и због насиља над женама и хомосексуалцима.


Стејт дипартменту није јасно како то да осуђени ратни злочинац Бранимир Главаш још живи слободно у БиХ и да је званично остао саборски заступник, прима државну плату и има бројне повластице.

Као позитивне ствари истиче се посјета Јасеновцу кардинала Јосипа Бозанића и постављање камена темељца за ријечку џамију.

Похвале је добила и Влада Хрватске због ангажмана у сузбијању корупције.
http://www.frontal.rs/cyrl/?page=2&vijest=39360

Woooow!!!! Шта се дешава?!!! Чак амери су почели бранити Срба од Хрвата ....
 
Rade organizacije za ljudska prava, ako ako, samo neka rade...što više ke.njaju o ugroženosti nekih etničkih ili "različitih" grupa, to će se bela Evropa ekstremnije organizovati.
Ej bote, tužiti državu zato što Romčići sede u drugoj učionici, a onomad koliko ono hiljada srpske dece proterano iz svojih domova pa nikom ništa?:evil:

e, Dano - sto se ne vrate, pozvani su :mrgreen:

inace, u Srbiji idu normalno u razrede sa ostalom decom... znam pouzdano- bila sa njima i gledam komsijsku decu
 

Back
Top