Najlepša bajka!

Лулница

Iskusan
Poruka
5.305
Koju bajku ste najviše voleli kao dete? Ili koju bajku vaše dete najviše voli? :zaljubljena:

zabac_princ_1.jpg
 
Poslednja izmena:
Koju bajku ste najviše voleli kao dete?

Mislim da se zove "Živa voda". Bila je u nekoj velikoj knjizi bajki koju me je mama terala da čitam naglas kada dođu gosti da vide kako predškolsko dete lepo čita. (e te varijante bajki su bile 16+ po današnjem sistemu bodovanja, horori a ne bajke; ova je još bila koliko toliko normalna)
 
PS
Obozavala sam Hans Christian Andersen-a...

On je u mojoj knjizi bajki bio predstavljen pričom Kresivo, o vojniku koji je imao upaljač? koji kada škljocne jednom pojavi se se ogromni pas sa očima kao šolje za kafu, ako škljocne dvaput, pojavi se još veći pas koji ima oči velike kao vodenični točak (to inače nisam znao koliko je), a ako škljocne triput pojavi se najveći pas, kome su oči velike kao OKRUGLA KULA U KOPENHAGENU
:eek::hahaha:
450px-Copenhagen_Rundet%C3%A5rn_street_left.jpg
 
Poslednja izmena:
Bajke su glupe.
Jos se nisam srela ni sa jednom iz koje bi dete bilo sta moglo nauciti. Cak ne razvijaju ni mastu jer su uglavnom na isti kalup. Jedina prednost mog odrastanja uz bajke je ta sto mi je razvijena ljubav prema knjigama, a mozda ni to nije zbog bajki, mozda bih volela pisanu rec i da sam rasla uz crtane filmove.

Decu uce (posebno devojcice) da se mora cutati, mirno podnositi svaka nepravda bez razlike od kog dolazila, zatim, da se nikad ne razgovara otvoreno sa ljudima, sa ocem pogotovo, da se mora dozvoliti svakom negativcu da nas gazi sve dok se sudbina sama ne okrene u nasu korist a kad se okrene obavezno nam posalje princa ni manje ni vise. I taj princ ima samo dve osobine ali jedine i bitne, lep je i tata mu ima novac i moc...
Postoje lepe price koje se mogu pricati deci i koje ce deca razumeti, voleti i iz njih uciti. Bajke su zaista stetne osim mozda neke tipa Alisa u zemlji cuda ili sl.
Uvek sam mastala da cu napisati neko delo koje ce na isti nacin kao sto je Don Kihot unistio viteski roman, unistiti i sve one Zlatokose, Snezane i pepeljuge. Precenila sam se. :)
 
Bajke su glupe.
Jos se nisam srela ni sa jednom iz koje bi dete bilo sta moglo nauciti. Cak ne razvijaju ni mastu jer su uglavnom na isti kalup. Jedina prednost mog odrastanja uz bajke je ta sto mi je razvijena ljubav prema knjigama, a mozda ni to nije zbog bajki, mozda bih volela pisanu rec i da sam rasla uz crtane filmove.

Decu uce (posebno devojcice) da se mora cutati, mirno podnositi svaka nepravda bez razlike od kog dolazila, zatim, da se nikad ne razgovara otvoreno sa ljudima, sa ocem pogotovo, da se mora dozvoliti svakom negativcu da nas gazi sve dok se sudbina sama ne okrene u nasu korist a kad se okrene obavezno nam posalje princa ni manje ni vise. I taj princ ima samo dve osobine ali jedine i bitne, lep je i tata mu ima novac i moc...
Postoje lepe price koje se mogu pricati deci i koje ce deca razumeti, voleti i iz njih uciti. Bajke su zaista stetne osim mozda neke tipa Alisa u zemlji cuda ili sl.
Uvek sam mastala da cu napisati neko delo koje ce na isti nacin kao sto je Don Kihot unistio viteski roman, unistiti i sve one Zlatokose, Snezane i pepeljuge. Precenila sam se. :)

Apsolutno se slazem!

Inace kao dete sam najvise volela ukrajinske i ruske bajke.

Ali prica (ne mogu je nazvati bajkom) koja ce mi ostati omiljena do kraja zivota je Jezeva Kucica.
 
''Бајка о Ивану царевићу, жар-птици и сивоме вуку'':)

и

она о глупом Јемељи што је лежао на пећи и говорио ''по штукиној вољи - а по мојој жељи....'' :mrgreen:
 
Decu uce (posebno devojcice) da se mora cutati, mirno podnositi svaka nepravda bez razlike od kog dolazila, zatim, da se nikad ne razgovara otvoreno sa ljudima, sa ocem pogotovo, da se mora dozvoliti svakom negativcu da nas gazi sve dok se sudbina sama ne okrene u nasu korist a kad se okrene obavezno nam posalje princa ni manje ni vise. I taj princ ima samo dve osobine ali jedine i bitne, lep je i tata mu ima novac i moc...
Zavisi kako koja bajka, mislim da je Vasilisa Prekrasna recimo dobar role-model za devojčice jer je ona stvarno bila mudra

Sa druge strane klasične bajke imaju svoj istorijski aspekt; u patrijarhalnom ljudskom društvu (i čoporu lavova) stvarno nije mudro otvoreno se suprotstavljati ocu porodice a pogotovo kralju/caru jer može glava da ti leti ili da završiš u tamnici ili egzilu na pustom ostrvu ili da ideš po ulici bez dinara i da prosiš i pevaš tužnim glasom "E moj dobri Avgustine, svako dobro prođe, mine" (Andersen: Priča o princezi i svinjaru).

Tako da jednostavno treba napisati nove bajke primerene 21. veku koje će biti uzori novoj generaciji, a stare bajke mogu da se obrađuju na časovima književnosti i istorije od 8. razreda nadalje (jer nema klasične bajke koja danas ne bi dobila crveni kružić sa brojem 14).
 
bajke sam obozavala.pepeljuga mi je omiljena.devojcica sa sibicama takodje,ali mi je pretuzna
i moj sin je obozavao bajke...i dan danas rado pogledamo neki dugometrazni crtani,iako smo `veliki`
 
bajke su nesto najlepse sto moze da se ponudi svakom detetu. pre svega bajke podsticu dete na citanje, jer su prilagodjene njihovom uzrastu, pomazu u razvijanju maste, ma svega. vidim da se i ovde javlja generalizovanje, tipicno za forum. nisu sve bajke iste i ne nose sve bajke istu pouku. nisu bajke samo "pepeljuga" i "trnova ruzica", postoji ih na milione u raznim svetskim kulturama.
licno, najvise sam volela "alisu u zemlji cuda", zatim "malu princezu" i jednu rusku bajku, ne mogu nikako da se setim imena, ali znam da sam je citala nekoliko puta kao klinka.
moja cerka najvise voli neke novije pisane bajke, malisa obozava "petra pana"... a ja i dan danas sam luda za bajkama :)
 

Back
Top