Kako do Kanadske iseljeničke vize?

Eh ljudi, pa ovo je totalni "Catch 22",ako je neko citao ili gledao film.Dakle uzmem da obratim paznju ponovo na federal skill worker,i naravno tamo ima 29 od ranijih 38 zanimanja koje imaju prodju.E sad (pazi kad su Informacione Tehnologije izbacili-ma vazi,to kao nije trazeno),dakle Traze se vodoinstalateri,elektricari banderasi,kopaci zemlje i tucaci kamena da bi uopste usao u aplikaciju (cast izuzecima sto su ipka ostavili arhitekte i jos nesto malo ozbiljnije),sad mi samo nije jasno kad tamo kazes da si Kopac i svirac,onda ti se otvara polje gde navodno trreba da uzmes sto vise poena na education levelu....Pa mozda sam ja glup i ljakse,ali neka mi CIC objasni koji to keve ti vodoinstalater i kopac njive ima fuckin` University..??? Meni ovo lici na foru "jao sto smo dobri ,evo hocemo mi sve ali aj da napravimo foru da niko ne moze vise da prodje."?

vidjeces da edukacije vezane za zanate nose isto poena koliko i fakultetska diploma ili diploma vise skole... tako su je rangirali
 
Hvala na savetima. Trenutno cekamo uverenja o nekaznjavanju, sto traje malo duze jer suprug i ja imamo dva mesta boravka. Razmisljamo u koji grad cemo za pocetak da idemo tj. troumimo se izmedju Toronta, Vankuvera ili Vinipega. Aktivirali smo sve koje znamo po tim mestima, pa cemo jos da vidimo.
Mene je tek sad uhvatila neka nervoza, dok je moj muz opusteniji i u mislima je vec tamo. Ja se brinem kako ce sve to da izgleda sa malim detetom tamo daleko, posebno u pocetku. Imamo mnogo stvari jos da odradimo ovde: da odjavimo stan, prodamo stvari itd. Ja cu probati da uzmem neplaceno na poslu, ali ne znam da li cu uspeti.
Vremena je zaista malo i svi mi kazu da udjemo u Canadu do pocetka decembra, jer su cene avio-karti pred praznike mnogo vece. Ne dopada mi se sto cemo da dodjemo kad je najveca zima, ali sta je tu je.
Inace redovno pratim tvoj blog i zelim da vam pozelim puno srece i uspeha. Nadam se da cemo se upoznati u Ca.

Pa ako budete svracali u Toronto upoznacemo se, planiramo da se uskoro preselimo tamo :))
 
Da li je neko od vas pokusao da proveri svoj status na Citizenship and Immigration Canada preko "Client Application Status" na

https://services3.cic.gc.ca/ecas/?app=ecas&lang=en

Mi smo dobili od Beca pismo sa brojem fajla pre mesec dana, ali jos uvek nema nikakvih podataka o nama kada unesem taj broj. Naravno, u pismu pise da se ne raspitujemo o statusu preko telefona dok ne prodje 6 meseci od slanja dokumenata...
Ali mozda bi bilo logicno da taj sistem ispise bar nesto u smislu da su nas evidentirali, ako su nam vec poslali broj fajla. :think:

Zna li neko posle koliko vremena otprilike bi trebalo da se pojavi da smo barem "In process", ako je neko imao iskustva sa ovim?

Nas status je bio in process oko 3 i po godine a onda su ispisali reseno, ali ni primljen ni odbijen samo reseno :D
cudan neki smisao za humor :think:
 
Da li umjesto ugovora o radu i reference lettera, mogu poslati ovjerenu i prevedenu kopiju radne knjižice i potvrdu sa zavoda za penzije, zajedno sa objašnjenjem zašto sam to uradio?

Mozes probati naravno, ali sigurno ce ti traziti dopunu, sto naravno oduzuje proces. Moja savet (kako sam ja uradio) skupi sve ugovore i reference, overi i prevedi i izvadi listing radnog staza iz socijalnog (iako to ne traze).
Drzite se tacno onoga sto se trazi, uz eventualne dodatke, kao sto je taj listing.
Radnu knjizicu nisam slao a nisu mi ni trazili. Jedini pravi dokaz o radnom stazu je listing iz socijalnog, radna knjizica se lako falsifikuje.
 
Da li pisma preporuke, odnosno "Reference letter" mogu slati na Engleskom, ili ona moraju biti napisana na našem jeziku, pa onda prevedena na Engleski? Pitam to zbog toga što nam Engleski nije native language, pa da se ne bi postavilo pitanje u Sydneyu oko toga.

I jedno i drugo, moja su bila odmah pisana na engleskom, acina smo slali sa prevodom, kako ti ko da....samo da ima zvanican pecat i potpis ali ovde ti ionako nece trebati....
 
Poslednja izmena:
Ali, bar ste imali na tom site-u status "In process" odmah posle dobijanja AOR, ili je proslo neko vreme do tada? Jer mi smo file number dobili pismeno, ali na tom sistemu izgleda jos nismo zavedeni... :confused:

Mislim da smo za sve te godine proverili svega 2 puta jer smo se dopisivali s njima preko maila i pisalo je in process...



http://zivotukanadi.blogspot.com/2010/08/canachieve-lazi-prevare-i-advokati-za.html

http://zivotukanadi.blogspot.com/2010/08/dobre-vesti.html
 
Poslednja izmena:
Da li umjesto ugovora o radu i reference lettera, mogu poslati ovjerenu i prevedenu kopiju radne knjižice i potvrdu sa zavoda za penzije, zajedno sa objašnjenjem zašto sam to uradio?

mi smo za mog supruga spakovali ono sto smo imali... tu ima bezbroj poslova i svaki je radjen na tri mjeseca, pa produzetak ugovora i sve tako. naravno da je on pola pogubio. ja sam im poslala sve sto imam i uvjerenja iz pia gdje se tacno vidi kod koga je radio i kada i sta. pored toga sam napisla objasnjenje u pismu, to tamo u guide/u i pise dati pismeno objasnjenje ukoliko niste mogli nabaviti. tu su i reference letters od nekih komapnija u kojima se niko ne javlja na telefon vec godinama, ko zna sta rade i gdje su... i takvih zackoljica milion. u sustini ja mislim da je listing zaposlenja iz pia odlican i naravno sve drugo sto imas...
neka smo pisma dobili na engleskom, a neka na srpskom. drzavne organizacije nece da izdaju dokumenta na engleskom, ali zato privatne sve hoce.
doduse, suprug nije principal applicant, ja sam, a moja je situacija skroz pokrivena.
ja sam im to sve lijepo napisla, pa cemo vidjeti. danas saljemo papirice sarene...
 
Mislim da smo za sve te godine proverili svega 2 puta jer smo se dopisivali s njima preko maila i pisalo je in process...

Konacno sam nas pronasao...
Naime, u koverti smo dobili 2 papira,
-odstampan A4 "Acknowledgement of receipt" (tzv AOR)
-bleda stampana traka - isecak (priznanica o uplacenim taxama)

Na prvom (onom AOR letter) nam je File No izgleda pogresno otkucan (ili paste-ovan), jer sad kad pogledam traku vidim da i tamo ima odstampan File No, koji isto pocinje sa B i ima 9 cifara, ali poslednje 3 se razlikuju... Za razliku od onog sa AOR letter-a, ovaj broj odstampan na traci radi, s njim na e-CAS dobijem "In Process" :ok:

Ma, nema veze, samo da smo "u sistemu" :ceka:
 
Poslednja izmena:
Konacno sam nas pronasao...
Naime, u koverti smo dobili 2 papira,
-odstampan A4 "Acknowledgement of receipt" (tzv AOR)
-bleda stampana traka - isecak (priznanica o uplacenim taxama)

Na prvom (onom AOR letter) nam je File No izgleda pogresno otkucan (ili paste-ovan), jer sad kad pogledam traku vidim da i tamo ima odstampan File No, koji isto pocinje sa B i ima 9 cifara, ali poslednje 3 se razlikuju... Za razliku od onog sa AOR letter-a, ovaj broj odstampan na traci radi, s njim na e-CAS dobijem "In Process" :ok:

Ma, nema veze, samo da smo "u sistemu" :ceka:

Mislim da ces vrlo brzo dobiti neku postu sa onim specificnim formularima za vojsku, politicko i angazovanje u organima vlasti i formulare za lekarski (trebace ti jos po dve slike po osobi). Spremi se za kopiju vojne knjizice (overenu) i pokusaj da se setis komandnog kadra iz vojske. (ako si bio tamo narravno).

Pozdrav :bye:
 
Ja kao "main aplicant" trebam imati reference letter i ugovore o radu, no nažalost ne mogu dobiti preporuke od bivšeg šefa, a od sadašnjeg pogotovo. Znači imam samo ugovor o radu i ispise iz banke o uplati plaće, a još mogu podići i ispis iz zavoda. Uz sve to napisat ću pismo objašnjenja i to je to. Jel to dovoljno?
 
Ja kao "main aplicant" trebam imati reference letter i ugovore o radu, no nažalost ne mogu dobiti preporuke od bivšeg šefa, a od sadašnjeg pogotovo. Znači imam samo ugovor o radu i ispise iz banke o uplati plaće, a još mogu podići i ispis iz zavoda. Uz sve to napisat ću pismo objašnjenja i to je to. Jel to dovoljno?

Verovatno jeste oko 75%. Ne znam tacno a verovatno ti i niko drugi nece smeti kategoricki tvrditi ni jedno ni drugo. Ja bih ti predlozio da uz gore pomenute dokumente probas da dobijes preporuku od nekog od kolega.

Pozdrav
 
poz drustvo!
Ovo je strasno sa rodjacima u Kanadi, ne mogu da shvatim da su ljudi tako bezobzirni.
Razumem da neko nesto nece ili ne moze ili sta vec, ali da nece da se javi na poruku zato sto trazis pomoc to je stvarno sr....
Izgleda da cemo morati sve sami, pa zato imam pitanje : Da li je pametno da suprug ode u CA da si pokusa naci posao i da se vrati, zato sto bi mi isli preko skiller workera, a niko od pomenutih nece nista da poduzme.
On ima HR pasos i mislim da nam je to jedina opcija.
Srecno svima...
 
mi smo za mog supruga spakovali ono sto smo imali... tu ima bezbroj poslova i svaki je radjen na tri mjeseca, pa produzetak ugovora i sve tako. naravno da je on pola pogubio. ja sam im poslala sve sto imam i uvjerenja iz pia gdje se tacno vidi kod koga je radio i kada i sta. pored toga sam napisla objasnjenje u pismu, to tamo u guide/u i pise dati pismeno objasnjenje ukoliko niste mogli nabaviti. tu su i reference letters od nekih komapnija u kojima se niko ne javlja na telefon vec godinama, ko zna sta rade i gdje su... i takvih zackoljica milion. u sustini ja mislim da je listing zaposlenja iz pia odlican i naravno sve drugo sto imas...
neka smo pisma dobili na engleskom, a neka na srpskom. drzavne organizacije nece da izdaju dokumenta na engleskom, ali zato privatne sve hoce.
doduse, suprug nije principal applicant, ja sam, a moja je situacija skroz pokrivena.
ja sam im to sve lijepo napisla, pa cemo vidjeti. danas saljemo papirice sarene...

srecno redapple! fingers crossed!!!:):):)
 
Zdravo svima. Hteo sam da vas pitam par pitanja posto mi deluje kao da biste mogli da znate odgovore.

Dakle, situacija je sledeca: Imam 19 godina i trenutno zavrsavam prvu godinu racunarskih nauka(Computer science kako oni to tamo zovu). Engleski znam uglavnom sa filmova i interneta tako da mi gramatika predstavlja problem ali nju cu usavrsiti posto idem na casove. Planiram da krenem i na francuski ali njega nisam nikad ucio. Zeleo bih da u naredne 4 godine zavrsim bachelor i master studije i usavrsim engleski i naucim francuski, a onda odem u Montreal(Quebec) i tamo ostanem. Znam da mi treba permanent residentship i da posle 3 godine mogu da trazim i drzavljanstvo i to mi je i cilj, samo sto ne mogu da nadjem vasa iskustva sa time ovde. Uglavnom svi idete sa porodicom(a ja sam) i ne idete u Quebec(koji ima poseban sistem za imigrante Quebec-selected skilled workers). Osim toga svi imate radnog iskustva a ja bih hteo da pokusam sa ovim odmah nakon faksa tako da bih mozda imao samo neka staziranja tokom faksa ali svega par meseci. Video sam da se na forumu spominju neki periodi od 3 godine(i vise) za dobijanje papira a ovde pise da se 80% slucajeva resi za 10 meseci(u Becu koji je odgovoran za nas iz Srbije) pa mi nije jasno o cemu se radi.

Zanima me vase misljenje o svemu tome, da li mislite da cu moci da dobijem permanent residentship bez iskustva s obzirom da koliko vidim za Quebec ne treba tih 67 poena i koliko ocekujete da ce proces trajati. Pitam vas ovo, jer cu fax zavrsiti sa oko 24 ako sve bude islo po planu, pa ako mi treba jo jedno 3 godine iskustva i 3 godine dadobijem pr tamo cu stici sa 30, a ta ideja mi se bas i ne svidja.

Inace, pre nego sto se odlucim da trazim pr planiram da odem na jedno mesec dana u Montreal(isko kad zavrsim fax) da izvidim malo situaciju.
 
Poslednja izmena:

Back
Top