Odnos Srbije prema manjinama "za primer"

Halix

Elita
Poruka
16.206
Odnos Srbije prema manjinama "za primer"

Vest objavljena:

12.03.2010 | 19:01


Izvor:

Tanjug

Predsednik Madjarske Laslo Šoljom, ocenio je danas u Horgošu da je odnos Srbije prema manjinama "za primer", ističući posebno kulturnu autonomiju koju uživaju.
"Raduje nas činjenica da u Srbiji manjine uživaju kulturnu autonomiju i da ovde, za razliku od nekih drugih država gde žive madjarske nacionalne manjine, nije pravnim aktima zabranjena upotreba maternjeg jezika i školovanje dece na maternjem jeziku", rekao je predsednik Šoljom, koji je doputovao u trodnevnu posetu Srbiji, na poziv Saveza vojvodjanskih Madjara.

"Briga matične zemlje za nacionalne manjine predstavlja jedinstvo madjarskog naroda. Zahvaljući tom jedinstvu Madjari u dijaspori uspevaju da odole svim izazovima," rekao je Šoljom.

On je u Horgošu prisustvovao i prigodnoj svečanosti koja je organizovana povodom 12. marta - Dana tog pograničnog mesta i tom prilikom otkrio spomenik osnivaču madjarske države kralju Ištvanu I.

Predsednik Madjarske će tokom trodnevnog boravka u našoj zemlji, obići nekoliko mesta u Vojvodini, a u nedelju će se sastati sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem u Novom Sadu.

Šoljom je započeo trodnevnu privatnu posetu Srbiji na poziv Saveza vojvodjanskih Madjara (SVM), a povodom 15. marta, najvećeg madjarskog nacionalnog praznika posvećenog revoluciji iz 1848-49. godine.

Prema programu SVM, predsednik Madjarske će posle Horgoša posetiti Kupusinu, a večeras u Novosadskom pozoroštu (Ujvideki sinhaz) razmeniti mišljenja sa intelektualcima madjarske nacionalnosti.

U subotu, madjarski predsednik će se sastati s predsednikom Skupštine Vojvodine Šandorom Egerešijem i posetiti Zrenjanin i još neka naselja u Banatu, dok će u nedelju uveče u Subotici prisustvovati centralnoj proslavi vojvodjanskih Madjara u čast ustanka Lajoša Košuta i Šandora Petefija.

http://www.smedia.rs/vesti/detalji.php?id=26590

:super::super::super:
 
Лепо је све то...

Али.

Треба скренути пажњу на то ШТА суседна Мађарска слави као национални празник. Дан избијања Револуције 1848, нејкрвавијег догађаја у Аустрији у 19. веку у којем су се Срби и Мађари беспоштедно клали и у којем су мађарски лидери прогласили ОВУ ТЕРИТОРИЈУ:

17a4v8.jpg


за мађарску националну територију на којој НЕМА МЕСТА за друге народе!

Пре избијања Револуције Мађара против Аустрије, Срби су се нашли између чекића и наковња. Тај исти Лајош Кошут, Србима је за приступање Мађарима нудио једино да се одрекну српства и постану и сами Мађари, а у случају неприступања или неутралности, ПРОТЕРИВАЊЕ са "мађарске земље". Под "мађарском земљом" је осим целе Словачке, Хрватске и делова других земаља, подразумевао и територију данашње Војводине на којој Срби у континуитету живе још од Сеобе Словена, 400 година пре доласка угро-финских племена из Азије.

Ток рата је био крвав и Револуција 1848. је означила један велики увод у тешко српско-мађарско непријатељство (ако изузмемо сличан Ракоцијев устанак с почетка 18. века). До тада, Србе и Мађаре је везивала успомена на пријатељство средњовековне Србије у Угарске и рођачки однос српских деспота и угарских краљева.

Револуција 1848. није била борба мађарског народа за мађарску етничку територију. Она је била борба мађарских лидера за апсолутну власт и националну негацију свих народа осим мађарског, борба за територију настањену Србима, Хрватима, Румунима, Словацима, Немцима, Украјинцима и негацију било каквих националних права тим поробљеним народима.

Ја сам на овим темама до сад увек афирмативно говорио и о мађарској нацији и мађарској држави. Лепо је што мађарски председник овако оцењује положај мађарске националне заједнице у Србији и лепо је што све иде у добросуседском и пријатељском тону. Није лепо што се то дешава у спомен једног неуспелог покушаја "Олује" на тлу данашње Србије.

Градић Србобран у Бачкој, а некадашњи Св. Тома, тако је назван након Револуције 1848. јер је месецима одолевао мађарској опсади, пре него што га је мађарска војска коначно освојила и спалила до темеља, остављајући само рушевине и гареж. Оваквих примера је било на стотине, много је људи побијено на обе стране и нико никоме није остајао дужан.

Славити овакав датум у Мађарској као национални празник је провокација уперена против свих суседа Мађарске, а славити га као национални празник мађарске заједнице у Србији врло, врло опасно.
 
Poslednja izmena:
Лепо је све то...

Али.

Треба скренути пажњу на то ШТА суседна Мађарска слави као национални празник. Дан избијања Револуције 1848, нејкрвавијег догађаја у Аустрији у 19. веку у којем су се Срби и Мађари беспоштедно клали и у којем су мађарски лидери прогласили ОВУ ТЕРИТОРИЈУ:

17a4v8.jpg


за мађарску националну територију на којој НЕМА МЕСТА за друге народе!

Пре избијања Револуције Мађара против Аустрије, Срби су се нашли између чекића и наковња. Тај исти Лајош Кошут, Србима је за приступање Мађарима нудио једино да се одрекну српства и постану и сами Мађари, а у случају неприступања или неутралности, ПРОТЕРИВАЊЕ са "мађарске земље". Под "мађарском земљом" је осим целе Словачке, Хрватске и делова других земаља, подразумевао и територију данашње Војводине на којој Срби у континуитету живе још од Сеобе Словена, 400 година пре доласка угро-финских племена из Азије.

Ток рата је био крвав и Револуција 1848. је означила један велики увод у тешко српско-мађарско непријатељство (ако изузмемо сличан Ракоцијев устанак с почетка 18. века). До тада, Србе и Мађаре је везивала успомена на пријатељство средњовековне Србије у Угарске и рођачки однос српских деспота и угарских краљева.

Револуција 1848. није била борба мађарског народа за мађарску етничку територију. Она је била борба мађарских лидера за апсолутну власт и националну негацију свих народа осим мађарског, борба за територију настањену Србима, Хрватима, Румунима, Словацима, Немцима, Украјинцима и негацију било каквих националних права тим поробљеним народима.

Ја сам на овим темама до сад увек афирмативно говорио и о мађарској нацији и мађарској држави. Лепо је што мађарски председник овако оцењује положај мађарске националне заједнице у Србији и лепо је што све иде у добросуседском и пријатељском тону. Није лепо што се то дешава у спомен једног неуспелог покушаја "Олује" на тлу данашње Србије.

Градић Србобран у Бачкој, а некадашњи Св. Тома, тако је назван након Револуције 1848. јер је месецима одолевао мађарској опсади, пре него што га је мађарска војска коначно освојила и спалила до темеља, остављајући само рушевине и гареж. Оваквих примера је било на стотине, много је људи побијено на обе стране и нико никоме није остајао дужан.

Славити овакав датум у Мађарској као национални празник је провокација уперена против свих суседа Мађарске, а славити га као национални празник мађарске заједнице у Србији врло, врло опасно.

Bravo! Vrlo afirmativan tekst.
 
Одмах да кажем још нешто како не би било недоумица. Као неко ко живи и ради у средини која у малом делу и мађарска, нико не негира мађарској заједници СВА национална и културна права, нити се о томе ради овде.

Замислите да су Срби имали неког свог Лајоша Кошута, који је у својој мапи зацртао Србију до Сентандреје, а затим тамо упадао са војском да коље Мађаре и тера их са "српске земље". А овде по Војводини на силу мењао Мађарима имена у српска и забранио им да се служе мађарским језиком и приватно. Овде се ради о томе да се замисли таква хипотетичка ситуација да Срби такав догађај славе као национални празник.

Револуција 1848. и њене годишњице нису никакви празници, јер су то јубилеји једног крвавог пира након којег је посејано семе међунационалне мржње и непријатељства који су опстајали генерацијама. Није овде реч о неком догађају где су искључиво Срби страдали и испали жртве, да ме неко не схвати погрешно. Срби су ту изашли као победници и као победници прокламовали Српску Војводину. О, још како су војвођански Срби били спремни да се бране и да се свете! Поента је да се гинуло страшно и много и на српској и на мађарској страни и да је много невиних жртава страдало и на српској и на мађарској страни. Тај датум би требало да буде дан међусобног стида, извињења и пружања руке помирења, а не нечије славе и жалбе што та револуција није успела.
 
Одмах да кажем још нешто како не би било недоумица. Као неко ко живи и ради у средини која у малом делу и мађарска, нико не негира мађарској заједници СВА национална и културна права, нити се о томе ради овде.

Замислите да су Срби имали неког свог Лајоша Кошута, који је у својој мапи зацртао Србију до Сентандреје, а затим тамо упадао са војском да коље Мађаре и тера их са "српске земље". А овде по Војводини на силу мењао Мађарима имена у српска и забранио им да се служе мађарским језиком и приватно. Овде се ради о томе да се замисли таква хипотетичка ситуација да Срби такав догађај славе као национални празник.

Револуција 1848. и њене годишњице нису никакви празници, јер су то јубилеји једног крвавог пира након којег је посејано семе међунационалне мржње и непријатељства који су опстајали генерацијама. Није овде реч о неком догађају где су искључиво Срби страдали и испали жртве, да ме неко не схвати погрешно. Срби су ту изашли као победници и као победници прокламовали Српску Војводину. О, још како су војвођански Срби били спремни да се бране и да се свете! Поента је да се гинуло страшно и много и на српској и на мађарској страни и да је много невиних жртава страдало и на српској и на мађарској страни. Тај датум би требало да буде дан међусобног стида, извињења и пружања руке помирења, а не нечије славе и жалбе што та револуција није успела.

CINJENICE koje si izneo nek tumaci ko kako hoce. Slazem se s tobom.
 
Лепо је све то...

Али.

Треба скренути пажњу на то ШТА суседна Мађарска слави као национални празник. Дан избијања Револуције 1848, нејкрвавијег догађаја у Аустрији у 19. веку у којем су се Срби и Мађари беспоштедно клали и у којем су мађарски лидери прогласили ОВУ ТЕРИТОРИЈУ:

17a4v8.jpg


за мађарску националну територију на којој НЕМА МЕСТА за друге народе!

Пре избијања Револуције Мађара против Аустрије, Срби су се нашли између чекића и наковња. Тај исти Лајош Кошут, Србима је за приступање Мађарима нудио једино да се одрекну српства и постану и сами Мађари, а у случају неприступања или неутралности, ПРОТЕРИВАЊЕ са "мађарске земље". Под "мађарском земљом" је осим целе Словачке, Хрватске и делова других земаља, подразумевао и територију данашње Војводине на којој Срби у континуитету живе још од Сеобе Словена, 400 година пре доласка угро-финских племена из Азије.

Ток рата је био крвав и Револуција 1848. је означила један велики увод у тешко српско-мађарско непријатељство (ако изузмемо сличан Ракоцијев устанак с почетка 18. века). До тада, Србе и Мађаре је везивала успомена на пријатељство средњовековне Србије у Угарске и рођачки однос српских деспота и угарских краљева.

Револуција 1848. није била борба мађарског народа за мађарску етничку територију. Она је била борба мађарских лидера за апсолутну власт и националну негацију свих народа осим мађарског, борба за територију настањену Србима, Хрватима, Румунима, Словацима, Немцима, Украјинцима и негацију било каквих националних права тим поробљеним народима.

Ја сам на овим темама до сад увек афирмативно говорио и о мађарској нацији и мађарској држави. Лепо је што мађарски председник овако оцењује положај мађарске националне заједнице у Србији и лепо је што све иде у добросуседском и пријатељском тону. Није лепо што се то дешава у спомен једног неуспелог покушаја "Олује" на тлу данашње Србије.

Градић Србобран у Бачкој, а некадашњи Св. Тома, тако је назван након Револуције 1848. јер је месецима одолевао мађарској опсади, пре него што га је мађарска војска коначно освојила и спалила до темеља, остављајући само рушевине и гареж. Оваквих примера је било на стотине, много је људи побијено на обе стране и нико никоме није остајао дужан.

Славити овакав датум у Мађарској као национални празник је провокација уперена против свих суседа Мађарске, а славити га као национални празник мађарске заједнице у Србији врло, врло опасно.

Slaviti u Srbiji 17 februar je veoma opasno.
 
Problem je što retko ko to dozvoljava manjinama na svojoj teritoriji u tolikoj meri kao mi

I vidiš da se to priznaje.

Ni manje ni više nego šef mađarske države hvali Srbiju. Sutra kad neka budala željna pažnje kaže da Srbija guši slobode manjinama mi možemo fino reći da se adekvatni autoriteti ne slažu sa njim.

Uostalom, zar moramo mi da se ugledamo na to kako neko drugi nešto radi. Misliš da Rumunija nema problema sa Mađarima zbog svojih strožijih mera?
 
I vidiš da se to priznaje.

Ni manje ni više nego šef mađarske države hvali Srbiju. Sutra kad neka budala željna pažnje kaže da Srbija guši slobode manjinama mi možemo fino reći da se adekvatni autoriteti ne slažu sa njim.

Uostalom, zar moramo mi da se ugledamo na to kako neko drugi nešto radi. Misliš da Rumunija nema problema sa Mađarima zbog svojih strožijih mera?

Ne toliko da se ugledamo na druge, već da malo pogledamo kako se prema našim sunarodnicima odnose tam,o gde su manjina, kolika i kakva prava im daju, reciprocitet
 
Odnos Srbije prema manjinama "za primer"

Vest objavljena:

12.03.2010 | 19:01


Izvor:

Tanjug

Predsednik Madjarske Laslo Šoljom, ocenio je danas u Horgošu da je odnos Srbije prema manjinama "za primer", ističući posebno kulturnu autonomiju koju uživaju.
"Raduje nas činjenica da u Srbiji manjine uživaju kulturnu autonomiju i da ovde, za razliku od nekih drugih država gde žive madjarske nacionalne manjine, nije pravnim aktima zabranjena upotreba maternjeg jezika i školovanje dece na maternjem jeziku", rekao je predsednik Šoljom, koji je doputovao u trodnevnu posetu Srbiji, na poziv Saveza vojvodjanskih Madjara.

"Briga matične zemlje za nacionalne manjine predstavlja jedinstvo madjarskog naroda. Zahvaljući tom jedinstvu Madjari u dijaspori uspevaju da odole svim izazovima," rekao je Šoljom.

On je u Horgošu prisustvovao i prigodnoj svečanosti koja je organizovana povodom 12. marta - Dana tog pograničnog mesta i tom prilikom otkrio spomenik osnivaču madjarske države kralju Ištvanu I.

Predsednik Madjarske će tokom trodnevnog boravka u našoj zemlji, obići nekoliko mesta u Vojvodini, a u nedelju će se sastati sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem u Novom Sadu.

Šoljom je započeo trodnevnu privatnu posetu Srbiji na poziv Saveza vojvodjanskih Madjara (SVM), a povodom 15. marta, najvećeg madjarskog nacionalnog praznika posvećenog revoluciji iz 1848-49. godine.

Prema programu SVM, predsednik Madjarske će posle Horgoša posetiti Kupusinu, a večeras u Novosadskom pozoroštu (Ujvideki sinhaz) razmeniti mišljenja sa intelektualcima madjarske nacionalnosti.

U subotu, madjarski predsednik će se sastati s predsednikom Skupštine Vojvodine Šandorom Egerešijem i posetiti Zrenjanin i još neka naselja u Banatu, dok će u nedelju uveče u Subotici prisustvovati centralnoj proslavi vojvodjanskih Madjara u čast ustanka Lajoša Košuta i Šandora Petefija.

http://www.smedia.rs/vesti/detalji.php?id=26590

:super::super::super:

Laslo Šoljom... što me to vuče na Toma Šolja?? :rotf:
 
Овако је говорио Кошут:

(Срби су из почетка имали симпатије према мађарској револуцији и били спремни да јој помогну. Све што су тражили била су српска национална права у тој Великој Угарској и српска национална територија на њеном југу - исто оно што су Срби имали у Угарској у време Деспотовине).

Кошут није могао да прихвати захтеве српских депутата из Новог Сада, који су се поклапали са поменутим будимским. Бојао се да и друге нације у Мађарској могле да траже посебна права. Инсистирао је да у демократској Мађарској посебна права неће бити никоме потребна и да у њој постоји само један „политички народ“ - Мађари. Србима овакав став није уливао поверење. Млади, амбициозни и плаховити Ђорђе Стратимировић довикнуо је да Срби своја права могу тражити и од других, што је Кошут окарактерисао као велеиздају, и запретио да ће измећу Срба и Мађара „одлучивати мач“.

Након слома Револуције, Кошут је једва живу главу извукао и побегао у Турску. Његову супругу је спасао лично Илија Гарашанин и Кошут му овако пише:

„За мене је драгоцена вера да је за спасење моје жене Вашом помоћи зрака божанског предсказања за оно братимљење Вашег и мојег народа које су несрећни неспоразуми (да, да, ... неспоразуми, но не са српске стране) у прошлости тако горко помутили. То збратимљење лежи у интересу слободе наших народа...

Дакле, није само "српска пропаганда" да је Кошутова Револуција 1848. била један опасан и трагичан подухват. То је касније признао и сам Кошут и одрекао да су у томе Срби били криви.

Једна велика трагедија у којој су Мађари били поражени, а Срби добили "Пирову победу" која није вредила ни пишљивог боба, а у суштини су губитници били и једни и други. И томе је кривац сулуди авантуризам тадашњих мађарских лидера и неспремност на најобичнији људски договр.

Мени је жалосно да неко датум те револуције данас слави као празник. Поготово у контексту поштовања националних права Мађара у Србији, а ради се о догађају у којем су мађарски лидери негирали национална права Срба не само у Мађарској, него и у Србији (Војводина).

О овом БРАТИМЉЕЊУ о којем је касније говорио Кошут, говорили су и многи други мађарски лидери који су повучени разним утицајима започињали на антисрпским позицијама, па касније мењали став. Братимљење наша два народа и наше две државе би требало да буде приоритетан циљ у међудржавним и међунационалним односима, а не чачкање по старим ранама и досипање соли.
 
Poslednja izmena:
Ne toliko da se ugledamo na druge, već da malo pogledamo kako se prema našim sunarodnicima odnose tam,o gde su manjina, kolika i kakva prava im daju, reciprocitet

Pa ima i toga, ali stabilnost Srbije je priotritet. Ne može Srbija stavljati interes srpske nacionalne manjine u ostalim zemljama iznad sopstvene sigurnosti. Uostalom, Srbi u Slovačkoj, ukoliko su nedavne informacije tačne, su dobili status nacionalne manjine.
 
Alo bre,vi se mesate u stvar jedne Drzave Madjarske.
Kako ne reagujete tako burno sto se slavi DAN ZASTAVE I DAN NEZAVISNOSTI U SRBIJI.PRESEVO,BUJANOVAC I MEDVEDJA SU JOS UVEK POD NASOM ZASTAVOM.

Моје комшије и пријатељи нису Албанци, него Мађари, а моји преци су живели под аустријском и мађарском влашћу, а не под албанском, и ратовали у тој Револуцији 1848, тако да ме много више занима оно што ми се дешава пред носем.

За Албанце и Прешево нека пре прича неко из Врања или Бујановца, мада је и оно тамо срамота.

Ја само кажем да су врло незгодан датум одабрали за национални празник.

Срећа је што Београд и Ужа Србија (званичници, а не народ) имају пилеће памћење и што их заболе она ствар за српску државност и српску историју ван Уже Србије. За њих је историја Србије у Војводини почела 1918. и не занима их ништа пре тога. А та историја траје много дуже.
 
Ja mislim da je ova izjava mađarskog predsednika izuzetno dobra.
Prvo, što doprinosi jačanju poverenja između Srba i Mađara.
Drugo, što jača ugled Srbije u svetu- ovu izjavu upravo i treba dati na sva zvona. I lično mi je drago, jer potvrđuje ono što sam mnogo puta pisao, da su naklapanja onih babuskara iz NVO o ugroženim manjinama u Srbiji, najobičnija zlonamerna lupetanja.
Naravno da treba držati na oku 64 županije, Mađarsku gardu , ili bilo kakav drugi fašistički pokret, i u korenu ga seći, ali ne treba izjednačavati čitav narod sa grupicom ekstremista.
Mnogi Mađari su bili u vojsci ove države, devedesetih, na Kosovu. Rame uz rame sa Srbima.
Ja sam 15 godina u NS, upoznao sam dosta Mađara, imao sam devojku Mađaricu, i nikad nisu nabacivali bilo šta nacionalno niti sam osetio neku netrpeljivost. Lošije su se prema meni ponašali rođaci iz NS, Srbi.
Ovakve izjave samo mogu doprineti dobru, nikako zlu.
 
Smeta ti to što se Mađarima omogućava da se u Srbiji osećaju kao u svojoj otadžbini?
Смета.....мени и сваком нормалмом Србину....А ево и зашто...
waving.gif

I vidiš da se to priznaje.

Ni manje ni više nego šef mađarske države hvali Srbiju. Sutra kad neka budala željna pažnje kaže da Srbija guši slobode manjinama mi možemo fino reći da se adekvatni autoriteti ne slažu sa njim.

Uostalom, zar moramo mi da se ugledamo na to kako neko drugi nešto radi. Misliš da Rumunija nema problema sa Mađarima zbog svojih strožijih mera?
waving.gif

Немој много паметовати...што се мањина тиче...

http://www.politika.rs/vesti/najnovije-vesti/index.1.sr.html#v127405

МАЂАРИ ТРАЖЕ ТЕРИТОРИЈАЛНУ АУТОНОМИЈУ У РУМУНИЈИ

Мађарска грађанска партија затражила је данас територијалну аутономију у три трансилванске жупаније где су Мађари у већини, да у тим жупанијама званични језик буде и мађарски и да 15. март буде празник у тој области.
О томе је данас одлучивано на скупу локалних власти „Области Секуја”, како се називају према историјској традицији територије три жупаније где су Мађари у већини.
Председник Мађарске грађанске партије Сас Јено је предложио данас да би решење за „територијалну аутономију Области Секуја било да сви румунски историјски региони добију статус територијалне аутономије”.
Нагласио је да су до сада све предложене форме децентрализације Румуније биле неуспешне, а „како би ствари ишле добро у овој земљи, решење би било територијална аутономија за све историјске регионе”.
Историјски региони Румуније су Мунтенија, Олтенија, Молдова, Банат, Трансилванија, Добруџа.
Скуп локалних власти три трансилванске жупаније је одлучио да мађарски језик има исти статус званичног језика као и румунски, а додатно ће се саставити листа јавних функција за које је обавезно познавање оба језика.
Решено је и да се упути захтев о статусу аутономије „Области Секуја” румунском парламенту и Парламентарној скупштини Савета Европе.
Мађарима и свим мањинам у Србији дати иста права...али и обавезе
које имају....МАЊИНЕ у Француској...или Америци...
:per: :per: :per:
 
Моје комшије и пријатељи нису Албанци, него Мађари, а моји преци су живели под аустријском и мађарском влашћу, а не под албанском, и ратовали у тој Револуцији 1848, тако да ме много више занима оно што ми се дешава пред носем.

За Албанце и Прешево нека пре прича неко из Врања или Бујановца, мада је и оно тамо срамота.

Ја само кажем да су врло незгодан датум одабрали за национални празник.

Срећа је што Београд и Ужа Србија (званичници, а не народ) имају пилеће памћење и што их заболе она ствар за српску државност и српску историју ван Уже Србије. За њих је историја Србије у Војводини почела 1918. и не занима их ништа пре тога. А та историја траје много дуже.

Jel tebe Madjari diraju?
Mene ne,zivim u Banatu.
Jos ni jedan Madjar me nije opsovao ili uvredio.
Imam toliko prijatelja koji su Madjari,a nisam znala.
Zasto?
Zato sto ne govore Madjarski jer su isli u Srpske skole i zaboravili su.
Nemaju cak ni Madjarski akcenat.
Ako si Srbin nemoj da se osecas Srbinom samo u Vovodini,nego budi Srbin u celoj Drzavi.
 
Jel tebe Madjari diraju?
Mene ne,zivim u Banatu.
Jos ni jedan Madjar me nije opsovao ili uvredio.
Imam toliko prijatelja koji su Madjari,a nisam znala.
Zasto?
Zato sto ne govore Madjarski jer su isli u Srpske skole i zaboravili su.
Nemaju cak ni Madjarski akcenat.
Ako si Srbin nemoj da se osecas Srbinom samo u Vovodini,nego budi Srbin u celoj Drzavi.

Ali isto tako ima dosta primera pripadnika nacionalnih manjina koji otvoreno iskazuju neprijateljstvo prema državi Srbiji i Srbima, neće da uče srpski jezik, omalovažavaju i skrnave simbole Srbije, izdvajaju se i ne druže sa pripadnicima srpskog naroda...
 
Pa imas Albanaca koji su Muslimanske veroispovesti i Katolicke,dobro i jedanj mali deo Pravoslavne,da ne duzimo.
Ali u Vojvodini imas mogucnost da Madjari biraju gde ce u skolu dali Srpsku ili Madjarsku.
To znaju Vojvodjani.

Nisam mislio na muslimane kao pripadnike islamske vere, već na Muslimane kao narod koji naseljava Rašku oblast. Što se Mađara tiče čuo sam svakakve priče, 6 godina sam imao barem 1 cimera iz Vojvodine, pa su mi pričali da među Mađarima ima i onih koji normalno žive i druže se sa Srbima, ali da ima i onih koji se izdvajaju, nemaju kontakt sa Srbima, ne govore srpski...
 

Back
Top