Nestali u II svetskom ratu

odnemiladonedraga

Zainteresovan član
Poruka
136
Da li neko zna kako se zove jedno udruzenje ,mislim da im je sediste u Kotoru,a bavi se prikupljanjem podataka o licima koja su nestala pri povlacenju iz Srbije,Crne Gore,Hrvatske,BiH,nakon II svetskog rata i uglavnom im se trag gubi negde u Sloveniji?Ujak moje majke je tako izgubljen,nikada nadjen,a i ujak njenog oca,takodje.Jedino sto znam o ovom prvom je da je bio u Nedicevoj vojsci,dakle,tada na pogresnoj strani.
 
O tim streljanjima na kraju rata ćeš najviše naći od slovenačke istoričarke Spomenke Hribar, mada je to vrlo teško sve odkriti.
Predpostavlja se, da je na kraju rata, u roku 3 mjeseca, ubijeno oko 500.000 ljudi po Sloveniji. Dosada je odkriveno možda samo pola a kad rade autoceste, odkrivaju se novi masovni grobovi.
Prošle nedelje su odkrili još jednu masovnu grobnicu tz, Huda jama" u kojoj se predpostavlja da je bačeno oko 15.000 ustaša, četnika, belogardejaca, domobrana...

Jedno je sigurno, da je to organizovala najviša vlast sa Titom i Kardeljem na čelu.
Evo njegovog telegrama poslatom jednom slovenačkom političaru i komandantu UDBE (OZNE), koji je bio glavni u izvršenju tih zločina.
Ovdje ga požuruje, da to moraju brzo raditi jer će se kroz 3 sedmice donijeti novi zakon po kome će im se suditi. Zato požurite i to radite bez suđenja.
Kardelj u depeši kaže: nemate razloga, da ste tako spori.

Kardelj-depesa.jpg
 

Back
Top