Mladi i posao

Salle Buddha

Ističe se
Poruka
2.184
Vratio sam se nedavno iz Irske... gde klinci od 16-17 godina vec imaju part-time poslove... tipa... javljaju se na telefon u agencijama, rade na recepcijama hotela, pumpama, raznose hranu... i sl... sto je super, jer im pomaze da jako rano steknu nezavisnost, a i imaju odlican izvor prihoda pa sebi mogu da priuste mnogo toga...

E, zanima me... kakva je situacija sto se toga tice kod nas? Jel' moguce sa 17-18-19 godina, pored skole/studija, naci (vremena za) posao, i gde? Koliko je to placeno? Jeste li vec radili negde?
 
Pa prvo je problem sto su ovde deca dzabalebarosa koji daju los primer blejuci po kaficima ceo dan i izlazeci svakodnevno..da nije tako ne bi kafici bili nonstop puni..sad kad krene lepo vreme na adi ili negde se moze konobarisati par sati za 100tinak € i baksis ne mora smena od 8h
 
Moguce je tokom studija, toga i ima dosta na brdovitom Balkanu, a tokom srednje ne, mada kad vec uci i kad je dobar djak, ne bi trebao da radi, a ako je problematican i los djak, onda ga treba zaposliti cisto da vidi da pare ne beremo na drvecu.
 
Pa prvo je problem sto su ovde deca dzabalebarosa koji daju los primer blejuci po kaficima ceo dan i izlazeci svakodnevno..da nije tako ne bi kafici bili nonstop puni..sad kad krene lepo vreme na adi ili negde se moze konobarisati par sati za 100tinak € i baksis ne mora smena od 8h

Svi kukaju, nema se, ne moze se, a svi kafici puni, kao i kladionice :confused:
 
Radio sam ko mali dobrovoljno da shvercujem cigare , bilo je interesantno , ali je kratko trajalo ( samo oko 3 godine ) , chak su i moji nastavnici bili na grani i shvercovali .
Onako sam ishao leti u lokalni vishnjak i brao kad je bila sezona , ali to je sitna kinta ( 5 dinara za kilo je bilo kad sam zadnji put brao ) , a vec dve godine ne idem .
 
ima kod nas....samo neki i nebi da traze ili ih mrzi....ja sam radio i trenutno radim.....delim letke, to mi uglavnom stric organizuje i uvek ima poslica uvek ima negde da se sljaka....pre 2 godine sam(letnji raspust) radio u delti(magacin) za 17 dana sam uzeo 12.000....a prosli letnji raspust sam isto delio letke i za oko mesec dana(znaci nije okvirna procena, nisam radio konstantno svaki dan i nemam radno vreme kao sto sam u delti imao) i uzeo sam sve ukupno oko 70-ak evra....sad bih bas da zapnem zelim sebi da priustim bubnjeve, malo ce i roditelji da pomognu....uglavnom, trudicu se :D:D
 
ima i preko zadruge, ali oni su lopovi, uzimaju procenat, tako da je najbolje raditi privatno, znaci naci nekog i lepo se dogovoriti, inace ja trenutno ne radim nigde, a pola letnjeg raspusta sam radio, znaki oko mesec dana konstantnog rada i uzeo sam nekih 200-220e
meni za dzeparac bilo dosta a i provuklo se za neke druge stvari


edit: tema vec postoji, i nije tako matora
 
ima i preko zadruge, ali oni su lopovi, uzimaju procenat, tako da je najbolje raditi privatno, znaci naci nekog i lepo se dogovoriti, inace ja trenutno ne radim nigde, a pola letnjeg raspusta sam radio, znaki oko mesec dana konstantnog rada i uzeo sam nekih 200-220e
meni za dzeparac bilo dosta a i provuklo se za neke druge stvari


edit: tema vec postoji, i nije tako matora

pa i ne.....ja kad sam radio i kad mi je bilo isplaceno preko omladinske, sutra dan sam odmah otisao i do delte tj tamo gde sam radio da proverim sve....znaci sve je bilo u redu procenat nisu uzeli....tacno se slozilo koliko dana puta dnevnica....mozda si ti drugacijih iskustava imao....
 
Jaooooo o cemu mi pricamo?!?!?! Pa u Srbiji ljudi sa fakultetom ne mogu da nadju posao, a kamoli mi da radimo negde...

to ce biti vecito opravdanje onih koje ili mrzi ili ne zele da se trgnu bar malo....jos ako uzmemo u obzir neke druge ozbiljnije faktore....i da ce upravo takva postavka imati bitnu ulogu u nastojanju da se od ljudi nacine roboti....a to ce biti brzo....
 
Poslednja izmena:
Jaooooo o cemu mi pricamo?!?!?! Pa u Srbiji ljudi sa fakultetom ne mogu da nadju posao, a kamoli mi da radimo negde...

pa dobro to realno stoji,ja recimo nikada ne bi radio za neku ponizavajucu kintu tipa sto je naveo Bulletdodger da bere visnje 5 din za kilo :eek:

ima jedan lik na ovom forumu sto je student i za dzeparac ima mesecno oko 200 eura od raznosenja paketica vutre po kraju :D
 
to ce biti vecito opravdanje onih koje ili mrzi ili ne zele da se trgnu bar malo....jos ako uzmemo u obzir neke druge ozbiljnije faktore....

ne lupaj decko je upravu :roll: ima toliko visoko obrazovnih ljudi koji su ucili ceo zivot pa sada rade u kisoku i tako neke slabo placene poslove.Znas ti da je u Srbiji milion ljudi gladno i da nema izvire prihoda sto mu dodje 1/6-1/7 ukupne populacije stanovnistva ne ZATO sto NE ZELE DA RADE vec NEMAJU GDE DA RADE.
 
to ce biti vecito opravdanje onih koje ili mrzi ili ne zele da se trgnu bar malo....jos ako uzmemo u obzir neke druge ozbiljnije faktore....

Sta da radim, izviiiniiii?!?!?! Jel znas koliko ti momci u Irskoj zaradjuju?!

pa dobro to realno stoji,ja recimo nikada ne bi radio za neku ponizavajucu kintu tipa sto je naveo Bulletdodger da bere visnje 5 din za kilo :eek:

ima jedan lik na ovom forumu sto je student i za dzeparac ima mesecno oko 200 eura od raznosenja paketica vutre po kraju :D

Da, jedan moj drug prodaje ketove po skoli i super mu ide... :) Biznis cveta... :)

hahahaha kada su dosli iz murije zato sto se nije odazvao za regrutaciju i kazu "jel znas sto smo dosli" "pa znam... (on vec pomislio)" "Ej nije to nista strasno sto se nisi odazvao, samo te vodimo tamo i to popunis" hahahahaha zamalo sam da se izda... hahhaaha :mrgreen:
 
Sta da radim, izviiiniiii?!?!?! Jel znas koliko ti momci u Irskoj zaradjuju?!



Da, jedan moj drug prodaje ketove po skoli i super mu ide... :) Biznis cveta... :)

hahahaha kada su dosli iz murije zato sto se nije odazvao za regrutaciju i kazu "jel znas sto smo dosli" "pa znam... (on vec pomislio)" "Ej nije to nista strasno sto se nisi odazvao, samo te vodimo tamo i to popunis" hahahahaha zamalo sam da se izda... hahhaaha :mrgreen:

pricao sam ja o nekim ribama ovde na forumu sto ih znam a raznose paketice ako se secas? :p

ma ono po meni je to "ok" ako ne planiras da postanes neki zaeban igrac i ako radis samo zeleno :) da imas za dzeparac :D

svako se snalazi u zivotu kako zna i ume...
 
Poslednja izmena:
Pa to... I ako te ne na'vataju... :mrgreen:

E ali imam i kuma '94 koji je zaglibio jer je poceo da radi sve zivo... :///// Sto je najgore bas se pali na to, a misli da moze da izadje iz cele price kad hoce, sto apsolutno nije tacno... ://///
 
ne znam iz neposrednih primera kako je i da je baš tako na trulom zapadu, ali mislim da je to stvar kulture kod njih i neki sistem koji funkcioniše od starta... kod nas za vreme srednje realno možeš da radiš ili na nekom lokalnom nivou ako poznaješ nekog, eventulno možda neka školska zadruga šta li je, većina će te gledati kao ludaka, kao šta sad ovaj mali oće... za vreme faksa već može mada to zavisi i od faksa i isključivo od tvog grcanja i anmere i truda...
 
ne lupaj decko je upravu :roll: ima toliko visoko obrazovnih ljudi koji su ucili ceo zivot pa sada rade u kisoku i tako neke slabo placene poslove.Znas ti da je u Srbiji milion ljudi gladno i da nema izvire prihoda sto mu dodje 1/6-1/7 ukupne populacije stanovnistva ne ZATO sto NE ZELE DA RADE vec NEMAJU GDE DA RADE.

to je sve i ovo sto sam ti rekao i to onog loseg sto ti sam ovaj sistem donosi....o tem ti ja zborim, ne bi ja da iam neke veze sa zutacima....zato begaj u planine :D
 
Tamo ako nisi imao radnog iskustva pre 18-e onda si luzer.

A kod nas ako radiš neki poslić pre 18-te, gledaju te vršnjaci kao luzera i podsmevaju ti se. :roll: Pogotovo ako je to neki poslić sa malom zaradom. Eto na primer to branje višanja koje je neko pomenuo. Sećam se druga iz ulice koji j pre 7-8 godina bio jedan vikend da bere i za ceo dan zaradio nekih 25 dinara, što je tada bilo kao recimo sada nekih 200. Podjebavali su ga klinci nedelju dana....On je bio za njih glavna budala... :dontunderstand:
 

Back
Top