Deset obelezja Hrishcanskog fundamentaliste

Хришћанство по својој природи није и не може бити фундаменталистичко.

većina ideja ima tendencuju da metastazira u (često masovni) doživljaj 'nepriskosnovene istine'... manifestacija toga može da bude fundamentalizam. znači nije hrišćanstvo imuno, niti bilo koja druga religijska ili politička ideja.

Хришћанство осуђује грех, али не осуђује грешника.

pogrešno, greh sam po sebi ne postoji... čini ga taj grešnik.

Наша Црква јесте светска, саборна, католичанска, а то није због фундаментализма, већ због чињенице да је Хришћански Бог тај универзални Створитељ, и да је вера у њега једина права јер је он једини истинити стварни Живи Бог.

upravo si dao definiciju fundamentalizma.

Зато што човек мора сам својом слободном вољом да направи избор, мора сам својим искуством да научи шта је добро а шта је лоше.

ako pričaš o hrišćanstvu, i religijama uopšte... ovako nešto nije moguće. izbor mu je nametnut, uteran strahom.
oni koji se usude da ga naprave van okvira vere bivaju odbačeni i osuđeni.
toliko o percepciji dobrog i lošeg...
 
Рећи да је неко Хришћанин само зато што се назива Хришћанином је једноставно - глупо.
Može da bude, al' ne mora da znači...


Хришћанство по својој природи није и не може бити фундаменталистичко.
Ah, još jedan hrišćanin koji nije pročitao Sveto pismo.
Luka [12:51-53]
Mislite li da sam ja došao da dam mir na zemlju? Ne, kažem vam, nego razdor.

Jer će, odsele, pet u jednoj kući biti razdeljeni, ustaće tri na dva, i dva na tri.

Ustaće otac na sina i sin na oca; mati na kćer i kći na mater; svekrva na snahu svoju i snaha na svekrvu svoju.
:think:
Dalje, fundamentalizam u hrišćanstvo je upravo pojava koja je dovela do nastanka šitavog spleta mitova o hrišćanskim mučenicima, da ne pominjem krstaške ratove.


Зато што је једна од основа Хришћанског учења да је Бог човеку дао слободну вољу, те да човек сам сноси последице својих избора, добрих или лоших. Хришћанство осуђује грех, али не осуђује грешника. У Хришћанству онај ко је највећи господар треба да је највећи слуга својим потчињенима. Може се рећи и да је онај ко је највећи слуга - највећи господар, јер је најбогатији онај који највише даје, а не који највише прима.
I na koji tačno način ovo poriče postojanje hrišćanskog fundametnalizma? :dontunderstand:


Наша Црква јесте светска, саборна, католичанска, а то није због фундаментализма, већ због чињенице да је Хришћански Бог тај универзални Створитељ, и да је вера у њега једина права јер је он једини истинити стварни Живи Бог. Овај свет је ипак до другог Христовог доласка препуштен дуалности доброг и лошег, па тако шта год добро да постоји, постоји и његова негација. Тако поред праве Хришћанске Православне Цркве постоје и Римокатоличка и Протестантске секте као негација. Зато што човек мора сам својом слободном вољом да направи избор, мора сам својим искуством да научи шта је добро а шта је лоше.
"Smejala se kuka krivom drvetu."
narodna poslovica

Drugim rečima, meni je urnebesno smešno kada jedan sektaš naziva druge sektaše sektašima i pri tome je u uverenju da im je naneo grdnu uvredu. :hahaha:
Uzgred budi rečeno, stav koji si izneo jeste vrlo ilustrativan primer hrišćanskog fundamentalizma. :ok:
 
4 - Verujesh da je cela populacija planete Zemlje, sa izuzetkom onih koji dele tvoje mishljenje(bez vernika rivalskih denominacija) - provesti vechnost u paklu. Ali ipak smatrash svoju religiju najtolerantnijom i religijom ljubavi.

Ovu osobinu sam primetio ne samo medju riscanima fanaticima vec medju svim riscanima da dominira.
U ubedjenju su da je to tako iako im se jasno predocava da je njihov bog ubio nekoliko milijardi ljudi, medju kojima i malu decu.
 
Ovu osobinu sam primetio ne samo medju riscanima fanaticima vec medju svim riscanima da dominira.
U ubedjenju su da je to tako iako im se jasno predocava da je njihov bog ubio nekoliko milijardi ljudi, medju kojima i malu decu.

Svako sam bira na koju ce stranu - u raj ili u pakao. Ljudi zavrsavaju tamo gde su sami izbrali da idu. Takodje, ljudi sami biraju zivot ili smrt. Birajuci greh, covek je izabrao smrt. Zato svako mora telesno da umre pre ili kasnije. Bog Tvorac daje zivot i uzima ga, to je njegovo pravo. Inace, nismo zasluzili da nam da bilo kakav zivot, jer smo zli.
 

Back
Top