PRIPITOMITI DIVLJEG MACORA

MarinaKrkovic

Početnik
Poruka
41
Situacija je sledeca:iz najbolje namere sam svojoj baki donela malo mace(sada ima vec dve godine)medjutim mace koje dolazi iz zdravog legla iz kog su bile i sve moje prethodne mace je jadno pod pritiskom moje bake postalo totalni divljak.Baka ga je u zelji da napravi od njega "maznog" macora,te ga je na silu mazila i gnjavila,napravila totalno asocijalnog macka,kome niko ne sme da pridje,koji ne dozvoljava da ga iko pomazi i vrlo je neprijateljski nastrojen prema svima,cak u nekim momentima deluje veoma istraumirano.Ja bih volela i zbog bake ali ponajvise zbog njega da ga malo "otopim" i da pokusam ja da ga pripitomim,jer su do sada sve moje zivotinje bile izuzetno pitome,medjutim nisam sigurna kakav ce to imati efekat na njega?Da li ce privremeno odvajanje od "njegove kuce" za njega biti prevelika trauma i da li ce mozda imati kontra efekat?Molim vas za savet i vase misljenje....
 
PA ISKRENO NI SAMA NISAM SIGURNA.....BAS SAM DOSTA RAZMISLJALA NA TU TEMU ALI I PRATILA NJEGOVO PONASANJE I VISE BIH REKLA DA JE PREPLASEN.ZASIGURNO ZNAM DA GA BAKA NIKADA NIJE UDARILA,CAK STA VISE PODREDILA JE SVOJ ZIVOT NJEMU,JER JE DUGO BILA SAMA I ON JOJ JE SADA JEDINO DRUSTVO,ALI JE POSTALA VRLO POSESIVNA I OPSEDNUTA NJIME.ALI U ZELJI DA NJEN MACOR BUDE KAO MOJ ONA GA JE NA SILU MAZILA,CAK I KAD ON NIJE HTEO,ZAPIRALA GA POSLE NUZDE IAKO ON TO MOZE SAM DA RADI I SLICNO.I ON SE SADA TRZA KADA NEKO KRENE DA GA POMAZI.NA PRIMER KADA LEZI I KULIRA KADA NEKO KRENE POLAKO RUKOM KA NJEMU ON GA ODMAH UDARA SAPOM SA SVE PUSTENIM KANDZAMA....
 
da ali me zanima kolike su sanse da se sada ispravi nesto sto je vec ucinjeno...cak sam pokusala da svoju maltezerku zdruzim sa macorom,s obzirom da moj macor nije imao problema sto je posle cetiri godine u njegov dom usao pas...medjutim iako je Megi bila raspolozena za druzenje sa macorom koji je bukvalno tri puta veci od nje...macor se najstrasnije nakostresio da sam se i ja plasila da mu pridjem...imala sam utisak da ce svakoga trenutka da mi skoci na glavu...
 
da ali me zanima kolike su sanse da se sada ispravi nesto sto je vec ucinjeno...cak sam pokusala da svoju maltezerku zdruzim sa macorom,s obzirom da moj macor nije imao problema sto je posle cetiri godine u njegov dom usao pas...medjutim iako je Megi bila raspolozena za druzenje sa macorom koji je bukvalno tri puta veci od nje...macor se najstrasnije nakostresio da sam se i ja plasila da mu pridjem...imala sam utisak da ce svakoga trenutka da mi skoci na glavu...

Mislim da nije baš pametno da kod tako istraumiranog mačora dovodiš psa. Uzurpira mu teritoriju na kojoj ni on jadan nije spokojan. Ne znam šta da ti kažem i šta može da se popravi posle 2 godine. Možda bi i baki trebala da objsniš da mačor nije igračka i da ne sme da mu zapira guzu jer zaboga većina mačaka ne voli vodu. Nemam predstavu kako bi taj mačak mogao da se socijalizuje posle tolikog vremenskog perioda... :confused:
 
Mislim da nije baš pametno da kod tako istraumiranog mačora dovodiš psa. Uzurpira mu teritoriju na kojoj ni on jadan nije spokojan. Ne znam šta da ti kažem i šta može da se popravi posle 2 godine. Možda bi i baki trebala da objsniš da mačor nije igračka i da ne sme da mu zapira guzu jer zaboga većina mačaka ne voli vodu. Nemam predstavu kako bi taj mačak mogao da se socijalizuje posle tolikog vremenskog perioda... :confused:

apsolutno se slazem sa gore izrecenim...ali je zena nemoguca....ja kapiram da ona to nista nije radila iz zle namere...cak sta vise...ja sam mom macoru sekla kandze da ne bi cepao namestaj,a ona je njenog pustila da joj iscepa sve zivo po kuci samo da ga ne bi maltretirala da mu sece kandze i sl...medjutim ne kapira da on nije dete i da mora da bude samostalan i da kad on nece da se mazi-nece i to je to..
 
joj, jadničak, razumem da je baka radila sve iz najbolje namere, ali ko zna šta je njoj još padalo na pamet da mu radi, ako joj je palo na pamet da mu zapira guzu
ne znam, vrlo je teško uticati namčku kojoj je karakter već forimran, samo me brine što je toliko uplašen, to već nije karakter : (
i nemoj mu dovoditi psa, niti neke druge životinje, slažem se sa pusi, to mu samo može pogorštai stanje
nadam se da će se javiti neko ko ima bolju ideju i da će mačkić biti dobro...
 
joj, jadničak, razumem da je baka radila sve iz najbolje namere, ali ko zna šta je njoj još padalo na pamet da mu radi, ako joj je palo na pamet da mu zapira guzu
ne znam, vrlo je teško uticati namčku kojoj je karakter već forimran, samo me brine što je toliko uplašen, to već nije karakter : (
i nemoj mu dovoditi psa, niti neke druge životinje, slažem se sa pusi, to mu samo može pogorštai stanje
nadam se da će se javiti neko ko ima bolju ideju i da će mačkić biti dobro...

Znacim slazem se sa svim sto ste rekli,ne znam kako da ga promene,cak mi se cini da je i nemoguce,ali ja nemam iskustva sa tim toliko pa da tvrdim,i moj je bio bas "pitom" i sve nas grebao,al nimalo nije slicna situacija ,ne znam sta da kazem osim da drzim palceve da sredite to:bye:
 
Sto se tice dovodjenja drugih zivotinja to svakako vise nece biti slucaj,jer ne zelim ni ja moje mezimce da traumiram...jer je on zaista totalno neprijateljski bio raspolozen....ali mi uopste ne ide u glavu zasto je macor takav...mislim sta ga je to ucinilo u toj meri plasljivim i agresivnim u istoj meri,a ono sto sigurno znam je da nije dobijao batine...
 
apsolutno se slazem sa gore izrecenim...ali je zena nemoguca....ja kapiram da ona to nista nije radila iz zle namere...cak sta vise...ja sam mom macoru sekla kandze da ne bi cepao namestaj,a ona je njenog pustila da joj iscepa sve zivo po kuci samo da ga ne bi maltretirala da mu sece kandze i sl...medjutim ne kapira da on nije dete i da mora da bude samostalan i da kad on nece da se mazi-nece i to je to..

Vidi ovako... i moja baka je imala mačora, ali je on bio razmažen do bola. Sve mu je bilo dozvoljeno, nikad ništa na silu, pa je opet napravljen monstrum od njega! Uvali se u krilo i moraš da ga maziš, kad mu dosadi krvnički te ujede i neće da ustane iz krila. Potpuno mu je baka robovala :( Tako izgleda razmažena mačka. Ali problem je što je vaš mačak preplašen, a ne znam zašto. Izgleda da se on boji tvoje bake i zato je istraumiran :confused:
Ne znam stvarno kako bi problem mogli da rešite sem da ih razdvojite, ali ne znam koliko bi mačak mogao da se promeni....
 
Ma nije macak istraumiran samo je razmazen. I moj macak se slicno ponasa. Niko njega ne juri da ga mazi on dodje meni u krevet da se mazi a onda me izujeda i grebe. On mene vuce ujutro za kosu da bi se mazili a onda me krvnicki ujede. Jednostavno je razmazen. I ja sam u pocetku htela maznu macku i pomislila da mu previse paznje poklanjam. Onda sam resila da mu ne prilazim dok on ne izrazi zelju. Reakcija na mazenje je uvek ista, Moj macak se nicega ne plasi jednostavno voli da nas ujeda i veba po kuci. Mozda nam tako iskazuje ljubav. On ne zna da ja nemam krzno kao on kad me ujeda. Posmatrala sam ga (kad je bio mali) dok se igrao sa macicima, na isti nacin se igrao.
Citala sam da su macici koji su mnogo rano odvojeni od majke asocijalni zato sto majka nije stigla da ih nauci lepom ponasanju. Ja sam mog macka veoma rano odvojila od majke pa je mozda to uzrok. :bye:
 
Gde ti pade napamet da mački sečeš kandže...to joj je sredstvo za bežanje i pentranje...i da se zadži da nepadne negde. Nemoj to da radiš već uzmi neku mekanu dasku da mačka oštri nokte.
Što se divljeg mačka tiče...problem je u tvojoj baki što ga nervira.

Nemoj nigde da ga nosiš več kaži baki da narednih mesec dana se ne obraća mački i ne gleda u nju....već samo da mu daje hranu i vodu, to će mačoru doneti duševni mir i blagostanje.
 
A jeste li mačka vodili kod veterinara? Ne mislim zbog ponašanja, već čisto na zdravstveni pregled?
Za 30 godina bavljenja mačkama nikada nisam videla da mačka bezrazložno izbegava maženje, ali sam videla dosta slučajeva kada mačku nešto boli pa postane razdražljiva. Moguće je da i vaš mačak ima neki zdravstveni problem pa mu je dodirivanje pravo mučenje. Zapiranje i takve sadizme da i ne spominjem!
Zamislite da nas nešto boli (naprslo rebro, kamen u bubregu, stomak) a neko zapeo da nas stiska - pa i mi bi poludeli.
 
Ja koliko znam mackama koje na izlaze napolje se seku nokti. To rade i veterinari. Moja macka ima grebalicu, ali posto ne izlazi i ne penje se po drvecu kandze joj brzo izrastu i postanu vrlo ostre, ja joj redovno secem nokte i ona se ne buni.
 
Gde ti pade napamet da mački sečeš kandže...to joj je sredstvo za bežanje i pentranje...i da se zadži da nepadne negde. Nemoj to da radiš već uzmi neku mekanu dasku da mačka oštri nokte.

Mačkama, koje ne izlaze napolje, se moraju seći kandže, jer ih ma kakvu grebalicu nabavio neće trošiti toliko brzo kao mačke koje izlaze.
Da bi se izbegli incidenti u kojima se kandža zakači za nešto, pa usplahirena mačka mačka svojim pokušajima da se oslobodi dovede do samopovređivanja, kandže se krate.


Što se divljeg mačka tiče...problem je u tvojoj baki što ga nervira.

Upravo tako.
 
slazem se apsolutno za skracivanje kandzi....oba macora su kucne macke u smislu da uopste ne izlaze napolje(odnosno samo bakin-s obzirom da moj Glisa nije vise medju nama),ali i on je bio vezan samo za sobu,odnosno kucu te nije imao gde da ostri kandze a za daske i grebalice uopste nije bio zainteresovan,ali nikad nije pravio problem.cak sta vise izvrne se na ledja i pusti da mu ja isecem bez problema....
 
Maca moje devojke se slicno ponasa. Sve joj je dozvoljeno, cak i da ostri kandze po ormarima, krevetima, zidovima, da cepa tapete i slicno, ali ja imam utisak da je ona jako isprepadana od svega. Zivi u istom stanu 4 godine, a kao da se svega boji. Ko god proba da uspostavi kontakt, maca frkce, i bezi ili napada (uvek sa kandzama i zubima), kao da se oseca ugrozeno. Imate li neki savet? Kako je pripitomiti?
 
Maca moje devojke se slicno ponasa. Sve joj je dozvoljeno, cak i da ostri kandze po ormarima, krevetima, zidovima, da cepa tapete i slicno, ali ja imam utisak da je ona jako isprepadana od svega. Zivi u istom stanu 4 godine, a kao da se svega boji. Ko god proba da uspostavi kontakt, maca frkce, i bezi ili napada (uvek sa kandzama i zubima), kao da se oseca ugrozeno. Imate li neki savet? Kako je pripitomiti?

Situacija je sledeca:iz najbolje namere sam svojoj baki donela malo mace(sada ima vec dve godine)medjutim mace koje dolazi iz zdravog legla iz kog su bile i sve moje prethodne mace je jadno pod pritiskom moje bake postalo totalni divljak.Baka ga je u zelji da napravi od njega "maznog" macora,te ga je na silu mazila i gnjavila,napravila totalno asocijalnog macka,kome niko ne sme da pridje,koji ne dozvoljava da ga iko pomazi i vrlo je neprijateljski nastrojen prema svima,cak u nekim momentima deluje veoma istraumirano.Ja bih volela i zbog bake ali ponajvise zbog njega da ga malo "otopim" i da pokusam ja da ga pripitomim,jer su do sada sve moje zivotinje bile izuzetno pitome,medjutim nisam sigurna kakav ce to imati efekat na njega?Da li ce privremeno odvajanje od "njegove kuce" za njega biti prevelika trauma i da li ce mozda imati kontra efekat?Molim vas za savet i vase misljenje....

Hajde ovako, većina ljudi na planeti je da kažemo manje-više socijalna, vole da se druže, da imaju prijatelje, da se zaljube, upare, osnuju porodicu. Ali jedan deo čovečanstva iz nekih razloga voli da se osami, ne voli gužvu, larmu, ne želi ljude oko sebe, ne želi da deli životni prostor ni sa kim. I šta onda? Da li po svaku cenu treba takve osobe "pripitomiti" i učiniti "maznim"? Ne.
Eto ja lično ne volim da me ljube, grle, miluju po kosi, gnjave, dave, dosađuju mi, slično kao i vaše mačke. I očekujem da okolina to poštuje. Tako je i sa mačkama. Moja Jolanda nije umiljata mačka, nikada to nije ni bila niti će biti. Mazi se samo kad ona to želi (vrlo retko), ume krvnički da ogrebe ili ujede svakog ko joj se približi kada nije raspoložena. I ja ne pokušavam da je promenim. Prihvatam da je takva kakva jeste. Šta bih dobila ako bih je po svaku cenu mazila? Samo bi se još više unervozila. Moraš objasniti baki da životinja nije igračka već živo biće sa nekim svojim vrlinama i manama i da može ili da je prihvati takvu kakva je ili da nađe drugu mačku.....
 
Pa ne pokazuje se ljubav i pažnja grljenjem, gnjavljenjem i kojekakvim "davljenjem".
Ponekad prođem pored Mede, on tiho mjaukne - ja mu se javim i on već prede.
Ili dok mace leškare nežno ih pomilujem i kažem koju reč, i one su zadovoljne.
Znaju da ih volim i pazim i bez mučenja.
 
Hajde ovako, većina ljudi na planeti je da kažemo manje-više socijalna, vole da se druže, da imaju prijatelje, da se zaljube, upare, osnuju porodicu. Ali jedan deo čovečanstva iz nekih razloga voli da se osami, ne voli gužvu, larmu, ne želi ljude oko sebe, ne želi da deli životni prostor ni sa kim. I šta onda? Da li po svaku cenu treba takve osobe "pripitomiti" i učiniti "maznim"? Ne.
Eto ja lično ne volim da me ljube, grle, miluju po kosi, gnjave, dave, dosađuju mi, slično kao i vaše mačke. I očekujem da okolina to poštuje. Tako je i sa mačkama. Moja Jolanda nije umiljata mačka, nikada to nije ni bila niti će biti. Mazi se samo kad ona to želi (vrlo retko), ume krvnički da ogrebe ili ujede svakog ko joj se približi kada nije raspoložena. I ja ne pokušavam da je promenim. Prihvatam da je takva kakva jeste. Šta bih dobila ako bih je po svaku cenu mazila? Samo bi se još više unervozila. Moraš objasniti baki da životinja nije igračka već živo biće sa nekim svojim vrlinama i manama i da može ili da je prihvati takvu kakva je ili da nađe drugu mačku.....

Tacno tako, slazem se! Ali si me ovde podsetila na verovanje (uvrezeno u narodu) da kucni ljubimci lice na svoje gazde, pa kazu da kakva je macka- takva joj je i porodica u kojoj zivi. Eto, ti kazes da i sama ne volis da te maze i gnjave i dave, alli i da ti je i Jolanda takva.
 

Back
Top