Koji oblik nejednakosti bi ste najradije podrzali?

Postojalo je nekoliko vrsta drzavnih organizacija koje su garantovale nejednakost svojim gradjanima, a opet mozda bi bio moguc i neki novi oblik drustvene organizacije nejednakosti koji bi se zasnivao na novim vrijednostima?

Kad bi sad nastala anarhija na cijeloj planeti, kako bi ste se vi anti-egalitaristi organizovali?

odma u šumu...pa onda organizacija.........naravno iz zasede..:mrgreen:
 
Власт интелектуалној и другој елити је мера коју би подржао, засигурно пре него овај демократски систем.
Што се тиче економије- никако вештачка једнакост, већ једнаке шансе.

Апсолитно се слажем. Владавина најбољих припадника народа. Никаква врста демократије (тј. анархије) не долази у обзир.
 
Anarhija?

Mda.

Sve opet vratiti na hordu, pa početi... ispočetka.


I saseći glave koje mnogo pričaju, a ruke im, besposlene, na leđima.

Da ne kažem: dupetu.


Primum vivere, deinde philosophari.


A zasto neki stalno imaju potrebu za pocetkom? Mozda zato sto na startu svake trke "svi ljudi su jednaki"? Zar nije bolje priznati rezultate trke i samo sprovesti anti-doping test?
 
Par pitanja za iznete teze:

- ko bi određivao elitu i kako bi se ona regrutovala?
- inteligencija nije jedini kvalitet kod čoveka, štaviše, intleigentni ljudi su skloni zanemarivanju emotivnih kvaliteta kao što su moral, osećaj za pravednost, saosećanje itd. Malo ko će tvrditi da sadašnja vladajuća elita kuburi sa inteligencijom, a eto, mnogi se suprotstavljaju njihovoj vladavini. Zbog čega inteligencija?

Ono što želim da kažem je da je inteligencija precenjen kvalitet, kojem se ne sme pridavati prevelika važnost.
 
Postojalo je nekoliko vrsta drzavnih organizacija koje su garantovale nejednakost svojim gradjanima, a opet mozda bi bio moguc i neki novi oblik drustvene organizacije nejednakosti koji bi se zasnivao na novim vrijednostima?

Kad bi sad nastala anarhija na cijeloj planeti, kako bi ste se vi anti-egalitaristi organizovali?

Ovo bi trebalo pojasniti i elaborirati pa izvoli.
 
Zar se taj IQ ne odredjuje prema nekim obrazovnim normama?
Ja mislim da je obrazovanje previse korumpirano da bi imalo ikakvog smisla.

Pa to nije istina, obrazovanje ne može da bude korumpirano jer je
korupcija svojtvena ljudima.
Obrazovanje nema misaonu jedinicu niti je živ stvor ono onakvo je kakvim ga
mi ljudi učinimo, a možemo ga opisati ocenama od lošeg do odličnoga.
 
Код нас владају глупи, слаби и немоћни тако да бих подржао било какву другу комбинацију. Нпр глуп и и јаки, паметни и слаби... Опет је све то боље од ове Институција-Млађа Крађа комбинације.
 
Постоји неједнакост у степену интелигенције. То бих подржао... Владавину паметних. 150+ Вероватно би нас то одвело у неки смислен систем.

Visoki IQ je stvorio baš "mnogo smislen sistem" u Nemačkoj 30-ih i Evropi 41-45. :cool:

Visoki IQ i visoko razvijena svest nije isto.
 
Власт интелектуалној и другој елити је мера коју би подржао, засигурно пре него овај демократски систем.
Што се тиче економије- никако вештачка једнакост, већ једнаке шансе.

Апсолитно се слажем. Владавина најбољих припадника народа. Никаква врста демократије (тј. анархије) не долази у обзир.

Sve bi to bilo lepo, i i ja bih se složio sa vama, kada ne bi postojala u tim, kao i u svim drugim slojevima ljudi, želja za gramzivosti, moći, a samim tim i rizik od zloupotrebe vlasti, na štetu onog "nižeg", većinskog sloja stanovništva.
 
Par pitanja za iznete teze:

- ko bi određivao elitu i kako bi se ona regrutovala?
- inteligencija nije jedini kvalitet kod čoveka, štaviše, intleigentni ljudi su skloni zanemarivanju emotivnih kvaliteta kao što su moral, osećaj za pravednost, saosećanje itd. Malo ko će tvrditi da sadašnja vladajuća elita kuburi sa inteligencijom, a eto, mnogi se suprotstavljaju njihovoj vladavini. Zbog čega inteligencija?

Ono što želim da kažem je da je inteligencija precenjen kvalitet, kojem se ne sme pridavati prevelika važnost.

Slažem se sa Šmajserom.

Evo, ja, kao nadprosečno inteligentan (član sam MENSA), trebalo bi da se zalažem za neprikosnovenu vladavinu inteligentnih, jer bih tako pripadao tom povlaštenom sloju društva, ali ja sam kategorično protiv toga, zato što znam da bih bio jako nezadovoljan načinom vladavine te "moje" kaste.
Sama inteligencija ne garantuje boljitak za sve ako kod tih koji vladaju nije izgrađen visok nivo svesti, savesti i morala. Ja smatram da su te odlike kod mene na visokom nivou, i smetalo bi mi da gledam kako mase pate pod diktaturom te tzv. elite, bez obzira što ja kao pojedinac ne bih bio izložen toj diktaturi.

I, ovim bih stavio tačku na moju diskusiju o bilo kakvoj kasti predodređenoj da vlada. Dakle, što se vlasti tiče, tu sam za potpuno jednake šanse za sve, odnosno da se vlast zaslužuje i održava delima, a ne pripadnošću određenoj socijalnoj grupi.

A, tema nije samo o pitanju vršenja vlasti, nego o nejednakosti uopšte. Postoje neki vidovi nejednakosti koje bih ja podržao, ali ne želim sada da ih nabrajam, jer je to potrebno vrlo precizno definisati i obrazložiti.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa Šmajserom.

Evo, ja, kao nadprosečno inteligentan (član sam MENSA), trebalo bi da se zalažem za neprikosnovenu vladavinu inteligentnih, jer bih tako pripadao tom povlaštenom sloju društva, ali ja sam kategorično protiv toga, zato što znam da bih bio jako nezadovoljan načinom vladavine te "moje" kaste.
Sama inteligencija ne garantuje boljitak za sve ako kod tih koji vladaju nije izgrađen visok nivo svesti, savesti i morala. Ja smatram da su te odlike kod mene na visokom nivou, i smetalo bi mi da gledam kako mase pate pod diktaturom te tzv. elite, bez obzira što ja kao pojedinac ne bih bio izložen toj diktaturi.

I, ovim bih stavio tačku na moju diskusiju o bilo kakvoj kasti predodređenoj da vlada. Dakle, što se vlasti tiče, tu sam za potpuno jednake šanse za sve, odnosno da se vlast zaslužuje i održava delima, a ne pripadnošću određenoj socijalnoj grupi.

A, tema nije samo o pitanju vršenja vlasti, nego o nejednakosti uopšte. Postoje neki vidovi nejednakosti koje bih ja podržao, ali ne želim sada da ih nabrajam, jer je to potrebno vrlo precizno definisati i obrazložiti.

Koliki ti je IQ ako nije tajna?

Inace sto se tice intelektualaca na vlasti to je jako naivno resenje jer moze da se desi da nemaju neke bitne karakterne crte bitne da bi predvodili drzavu.Covek na vlasti treba da bude jednom recju uravnotezen tj da ne strci puno.Ja jos uvek govorim o demokratskim sistemima ne bezim u autokratiju..
 
A zasto neki stalno imaju potrebu za pocetkom? Mozda zato sto na startu svake trke "svi ljudi su jednaki"? Zar nije bolje priznati rezultate trke i samo sprovesti anti-doping test?


Zato što ne verujem da bi, u slučaju da bogovi svale svet u prašinu; na čelo Novog I Boljeg trebalo staviti apstraktne mislioce. Ili, ako baš hoćeš, filozofe.

Neprestano se pozivam na početak, zato što verujem da je čovek u startu napravio omašku. Sva kasnija pregnuća i dosezi, sledstveno tome, nisu valjali; jer sama osnova nije valjala. Ne mislim da postoje argumenti koji bi me opovrgnuli po pitanju ovoga: "nisu valjali"; s obzirom da u suprotnom ti ne bi postavljao ovu, ni slične teme; niti bi one imale odgovora. Kako stvari stoje, i iz priloženog, jelte, reklo bi se da gro ljudi veruje/misli/priznaje kako ne valja.

Oko toga se, slutim, slažemo.

Sve mudre tekovine društvene svesti čoveka, kao i njegova rešenja po pitanju iste; do sad se nisu pokazala naročito uspešna. Ne podržavam tezu da su svi ljudi jednaki. Ako mi se kaže, zašto su, onda, propadala čak i kastinska društva, reći ću da problem nije u kasti.

Ako nekog zanima šta mislim da problem jeste, pisala sam i o tome.

Pročitavši jedan segment, ti si me nazvao vešticom. :mrgreen:
 
"Apstraktni mislioci" - za onog ko je previse plitak sve je apstrakcija. Nego, kad ja govorim o apstrakciji, onda ja govorim o bogu, jer otkad je on odgovoran za moral, od tada sve propada.
Dakle, za mene su jedini apstraktni mislioci oni koji ne nose odgovornost licno, nego je guraju u pravcu nezamislivog, tj. boga.

Moral je inace bio sporazum medju ljudima, sve dok neki ljudi, Arijevci, nisu poceli da propadaju i gube sposobnost za moralnu odgovornost.
Danas na tom prostoru imamo neke crnce koji glume Arijevce.

Propast, bog i neodgovornost su trio fantastiko koji se medjusobno vode ispod ruku ili za ruke.
 

Back
Top