Putovanje kroz vreme

dobrica_91

Zainteresovan član
Poruka
135
Daleka buducnost

FIZIKA PUTOVANJA KROZ VREME

Crne rupe - most u vremenu

Fizicari su ulozili mnogo truda na osmisljavnje teoretski prihvatljive masine, koja bi omogucila putovanje kroz vreme. U svim tim istrazivanjima pocetnu tacku predstavljaju - crne rupe. Ta, jos nedovoljno istrazena nebeska (nazovi) tela, poznata su po tome: sto u sebe uvlace sve sto se nalazi u njihovoj okolini, ukljucujuci i svetlost, a ono sto jednom u njih udje nema mogucnost da ikada vise izadje. One, medjutim, poseduju i neke druge osobine, kao sto je na primer: nacin na koji zakrivljuju prostor-vreme oko sebe.

Crna rupa je beskrajno gusta, sto prevedeno znaci: da privlaci strukturu prostor-vreme do kidanja formirajuci dubok trag dopunjen sa tankim procepom na dnu. Ta njena osobina, ujedno je vecito ostavljala pitanje: sta se nalazi sa druge strane tog procepa?

U trazenju odgovora, Einstein i Nathan Rosen su 1935. godine razvili teoriju, po kojoj je mali procep jedne crne rupe povezan sa procepom druge crne rupe, povezujuci dva razlicita dela prostora-vremena kroz uzan kanal. Ta ideja nazvana je ?Einstein-Rosenov most? , i predstavlja crnu rupu koja je povezana sa svojom slikom u ogledalu. Takav most omogucuje da se iz unutrasnjosti jedne crne rupe predje u unutrasnjost druge, i predstavlja precicu nasem zamisljenom putniku kroz prostor-vreme.

Naravno, kao sto je to uvek slucaj kod nedovoljno istrazenih naucnih postavki, i ovde se potkrala jedna mana. Problem je u tome, sto je kanal formiran izmedju dve crne rupe minijaturan, manji od centra jednog atoma i ostaje otvoren samo delic sekunde. Cak i svetlost, kao najbrzi entitet u univerzumu, ne bi imala dovoljno vremena da prodje.
Zvuci surovo, ali bez obzira na jacinu letelice naseg putnika on ce neizbezno biti iskidan od neizmerne gravitacione sile crne rupe. Zbog ovog, ali i drugih problema ?Einstein-Rosenov most? , je sve do 1980. smatran nemogucim.



[putovanje]



Ako su Einstein i Rosen arhitekte ove pretpostavljene precice kroz vreme-prostor, onda je Kip Torn (Thorne) njen strukturni inzenjer. Poceo je od grube skice koju su za sobom ostavili Einstein i Rosen, da bi na kraju razvio algoritam koji matematickim terminima striktno opisuje fiziku rada masine za putovanje kroz vreme.
Iako smo u smislu tehnoloskog razvoja od konstrukcije te masine udaljeni mnogo vekova ovaj rad dokazuje da je putovanje kroz vreme moguce, bar u teorijijskom smislu.

Torn , je morao da pronadje nacin da zadrzi kanal otvorenim dovoljno dugo, da se kroz njega moze proci. Potrebna mu je bila supstanca, koja bi mogla da se odupre ili neutralise dejstvo crne rupe - antigravitacija. Umesto da deluje privlacno antigravitacija ili negativna energija, deluje odbojno. Prema teoriji, antigravitacija bi bila smestena u kanal otvarajuci ga dovoljno da kroz njega moze da prodje astronaut, pa cak i letelica. Dakle tajna je u antigravitaciji, ali problem je pronaci je.

Trenutno najbolji kandidat za stvaranje koncentrisane antigravitacije predstavlja ?Casimir-ov efektat? , koji se stvara izmedju dve ravne metalne ploce. Ukoliko im je rastojanje na nivou debljine jedne vlasi kose, pod odredjenim i strogo kontrolisanim uslovima, stvara se mala kolicina negativne energije koja bi, ako se nekim posebnim uredjajima visestruko poveca, mogla da prestavlja resenje. Ta negativna energija, bi mogla da drzi kanal otvirenim i ublazi dejstvo gravitacije, cime bi bilo spreceno da putnik bude iskidan.

Pre desetak godina, tacnije 1991. godine, pojavila se jos jedna zanimljiva ideja za putovanje kroz vreme.
Astrofizicar Dzej Ricard Got Treci (J. Richard Gott III) , smatra da bi hipoteticki objekti nazvani ?kosmicki prestenovi? , mogli da omoguce astronautima putovanje unazad kroz vreme.




[putovanje]



?Kosmicki prstenovi? , su beskonacno dugi, sirine jednog atoma i takve gustine da bi par milja jednog prstena imali vecu tezinu od mase cele Zemlje. Da bi omogucili putovanje kroz vreme dva kosmicka prstena moraju biti savrseno paralelna, da putuju priblizno brzinom svetlosti, ne bi li projurili jedan pored drugog kao dva automobila koja se krecu autoputom u suprotnim smerovima. Pri prolasku ovih prstenova jedan pored drugog, vreme-prostor postaju potpuno poremeceni - sto bi trebalo da omoguci nasem putniku da se vrati unazad kroz vreme.



Autor priloga:
Katarina Plestina




Eto da malo podijelim sa vama zanimljive informacije koje sam nasao u kompu danas.... Eto uzivajte i kometarisite (ja sam stavio da informisem siroke mase o tome sta misle pojedini naucnici)
 
pa oces doziviti skoru neku buducnost a sta je sa onom za 200 godina sta sa odlaskom u jerusalim npr i upoznavanjem isusa pa da vidis dal je sve to prevara (sto jeste vjerovatno) ili ne znam ima jos koliko oces stvari otici u buducnost i viditi dal smo imalo manje primitivni nego sada npr u 2222 godini dokle je nauka dosla i medicina i tome sl.
Ako ti se ne ide vremenom napravi ti time machine ja cu se vozati nis se ti ne brini
 
I ja cu s tobom, odmah da rezervišem jedno mesto!
A šta kažeš za putovanje u prošlost s ciljem manipulacije prošlosti?
Šta kažeš na postojanje paralelnih univerzuma (mislim na sadašnjost) sa hiljadama mogućnosti? Npr. da sam se onda odlučila ovako, danas bi bilo tako, a da sam se onda odlučila drugačije danas bi bilo drugačije, a s obzirom da sa se odlučila nešto treće, danas je nešto sasvim drugo - i svi ti univerzumi egzistiraju! (plus prošlost i budućnost!)
Koliko onda puta JA postojim i koja JA sam "prava" JA?
 
timeloop.jpg
 
I ja cu s tobom, odmah da rezervišem jedno mesto!
A šta kažeš za putovanje u prošlost s ciljem manipulacije prošlosti?
Šta kažeš na postojanje paralelnih univerzuma (mislim na sadašnjost) sa hiljadama mogućnosti? Npr. da sam se onda odlučila ovako, danas bi bilo tako, a da sam se onda odlučila drugačije danas bi bilo drugačije, a s obzirom da sa se odlučila nešto treće, danas je nešto sasvim drugo - i svi ti univerzumi egzistiraju! (plus prošlost i budućnost!)
Koliko onda puta JA postojim i koja JA sam "prava" JA?

Hehehehe.... Ovo me je bas nasmejalo vezano za paralelne univerzume. Ne mislim da to postoji jer bi znacilo da za svaku osobu posebno postoji paralelni univerzum, zar ne? :think: To mi je jako tesko da zamislim jer kad se uzme u obzir koliko je danas ljudi, pa do danas..... To je bre mnogo univerzuma! :cool:
 
Hehehehe.... Ovo me je bas nasmejalo vezano za paralelne univerzume. Ne mislim da to postoji jer bi znacilo da za svaku osobu posebno postoji paralelni univerzum, zar ne? :think: To mi je jako tesko da zamislim jer kad se uzme u obzir koliko je danas ljudi, pa do danas..... To je bre mnogo univerzuma! :cool:
Sta nikad nisi cuo za makro i mikrokosmos?
 
I ja cu s tobom, odmah da rezervišem jedno mesto!
A šta kažeš za putovanje u prošlost s ciljem manipulacije prošlosti?
Šta kažeš na postojanje paralelnih univerzuma (mislim na sadašnjost) sa hiljadama mogućnosti? Npr. da sam se onda odlučila ovako, danas bi bilo tako, a da sam se onda odlučila drugačije danas bi bilo drugačije, a s obzirom da sa se odlučila nešto treće, danas je nešto sasvim drugo - i svi ti univerzumi egzistiraju! (plus prošlost i budućnost!)
Koliko onda puta JA postojim i koja JA sam "prava" JA?

Gledao sam film na temu paralelni univerzumi sa Dzet Lijem pa sad nije mi se bas topala ideja ja bih radije samo po ovome mom blejao isao naprijed nazad i onda bi volio da se nesto sjebe sa mojim genima pa da onda mogu vjecno ziviti tj da mi celije u tijelu ne stare nego da se regenerisu dosta brzo..... Mada nista od toga ako ne nabavim kakav time machine...
 
Nešto sam razmišljala o putovanju kroz vreme, i spazila da već postoji tema, pa da ne otvaram novu...
Već se o tome priča, pa sad šta će konkretno biti, pitanje je ...
Primer:
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/189495/Putovanje-kroz-vreme-moguce

Pitanje za vas je, koje varijacije ovih teorija ste sve čuli i šta mislite o njima?
I jedno pomalo filozofsko pitanje - da li ima smisla menjati prošlost, i da li bi to imalo odražaja na "sadašnjost" i budućnost kojoj i mi pripadamo?
 
pa eto proslost da uzmem jednog od agresora npr nato aj sad posto su mi oni ovako najspiritivniji,sadasnjost zamisli kreccu avioni srbije na bombardovanje jedne super sile i tako ostane u buducnost dok ne kazu predajemo se ali ne onom forom bele zastave i to..filozofija naci se u proslosti promeniti sadasnjost a znamo sta je sutra vec cetvrtak nikako sreda nemoguce je ,a sto se pojava tice,mislim na buducnost a zasto ne i sada treba sici prava sila da bi se nastavilo normalno u buducnost neka to bude bog,,,
 
pa ako se vratiš u prošlost i nešto promeniš, to sigurno neće imati uticaja na sadašnjost jer se ona već dogodila, a samim tim ni na budućnost. :think:

Neće, jedino što će učinjena promena u toj prošlosti u koju si se vratio, promeniti tok događaja, pa nećeš imati gde da se vratiš.
Ustvari samo putovanje u prošlost, a da se ništa ne učini nije reverzibilno, tj takvo da se posle možeš vratiti kući po svojim tragovima.
Jane Roberts u svojim Seth materijalima, daje jedno relativno razumljivo objašnjenje fenomena putovanja kroz vreme, tj vremena od strane jednog nadrealnog entiteta koji se dobrano pomučio da nam predstavi problem.
 
postavljac se i nije bas potrudio

davno sam citao da je postignuto kretanje kroz vreme, u laboratoriji, doduse samo se nekoliko cedtica kratkotrajno vratilo u vrlo blisku proslost. ali....to je to. princip je princip
 
Sve su to spekulacije. Efekat leptira u prošlosti ne mora zasigurno da znači prestanak ovog univerzuma.
Pa ne baš da prestane univerzum ako se neko vratio u prošlost i uhvatio jednog leptira, ako sam te dobro razumeo. Pre će biti da je to neizvodljivo jer to što mi kapiramo kao protok vremena uopšte nije tako, pa otuda nešto što nam se čini logično jednostavno ne može tako.
Recimo da je pre trista godina neki moreplovac dobio silno zlato ako ode do ruba zemljine ploče i vrati se. Ne bi mogao da ga zaradi, nema sile, a svi su tada bili sigurni da je zemlja ravna ploča.
 
Neće, jedino što će učinjena promena u toj prošlosti u koju si se vratio, promeniti tok događaja, pa nećeš imati gde da se vratiš.
Ustvari samo putovanje u prošlost, a da se ništa ne učini nije reverzibilno, tj takvo da se posle možeš vratiti kući po svojim tragovima.
Jane Roberts u svojim Seth materijalima, daje jedno relativno razumljivo objašnjenje fenomena putovanja kroz vreme, tj vremena od strane jednog nadrealnog entiteta koji se dobrano pomučio da nam predstavi problem.


ne verujem u to.

ne verujem da ako odem u prošlost da mogu promeniti sadašnjost iz koje sam krenuo jer se sve to već dogodilo, i ta prošlost kao i moja sadašnjost. sve što se može učiniti, prema nekom mom kontu, je da tom promenom napraviš jedno grananje vremenske linije paralelne postojećoj ali sa realizovanom izmenom. ne postoji drugo objašnjenje niti mogućnost. msm kakav bi to momenat promene bio, otišao sam i ubio hitlerovog dedu i odjednom se knjige istorije menjaju same od sebe, mastilo se briše i ponovo ispisuje na papir? ne. hitler je već bio i to je prošlost i to se ne može promeniti. sve što mogu je da se iz te prošlosti i momenta kad ubijam hitlerovog dedu vratim u alternativnu sadašnjost bez hitlera u istoriji a to neće biti ta sadašnjost iz koje sam krenuo, znači neću biti kod kuće, plus naći ću sebe koji neće otići u prošlost da ubije hitlerovog dedu jer hitlerov deda nije ni postojao. znači, ili putovanje u prošlost je neizvodljivo ili postoji više paralelnih stvarnosti, i kad jednom napustiš svoju, više se u nju ne možeš vratiti.
 
Knjige istorije se ne menjaju same od sebe , njih ce pisati isti covek samo drugacije ;) Ako ti ubijes hitlera i vratis se nazad , cela istorija od tvog ubistva hitlera pa do tvog povratka se promenila . Nema grananja vremena .
Najjace su price o prolasku kroz crne rupe , njihova gravitacija je toliko velika da cepa prostor/vreme , sta mislis sta bi ostalo od tebe i tvog broda ?
 
Knjige istorije se ne menjaju same od sebe , njih ce pisati isti covek samo drugacije ;) Ako ti ubijes hitlera i vratis se nazad , cela istorija od tvog ubistva hitlera pa do tvog povratka se promenila . Nema grananja vremena .
Najjace su price o prolasku kroz crne rupe , njihova gravitacija je toliko velika da cepa prostor/vreme , sta mislis sta bi ostalo od tebe i tvog broda ?


da, vratim se u alternativnu sadašnjost a ne u onu iz koje sam krenuo na početku. jer ne možeš menjati nešto što se već dogodilo, znači ne može se u jednom momentu sve promeniti magijom. recimo da je hitler imao potomke, a ja ga ubijem pre no što ih je dobio, oni ne mogu prosto nestati u sadašnjosti iz koje sam krenuo nego neće postojati u sadašnjosti u koju se vraćam a koja nije ona iz koje sam krenuo.
 
ne verujem u to.

ne verujem da ako odem u prošlost da mogu promeniti sadašnjost iz koje sam krenuo jer se sve to već dogodilo, i ta prošlost kao i moja sadašnjost. sve što se može učiniti, prema nekom mom kontu, je da tom promenom napraviš jedno grananje vremenske linije paralelne postojećoj ali sa realizovanom izmenom. ne postoji drugo objašnjenje niti mogućnost. msm kakav bi to momenat promene bio, otišao sam i ubio hitlerovog dedu i odjednom se knjige istorije menjaju same od sebe, mastilo se briše i ponovo ispisuje na papir? ne. hitler je već bio i to je prošlost i to se ne može promeniti. sve što mogu je da se iz te prošlosti i momenta kad ubijam hitlerovog dedu vratim u alternativnu sadašnjost bez hitlera u istoriji a to neće biti ta sadašnjost iz koje sam krenuo, znači neću biti kod kuće, plus naći ću sebe koji neće otići u prošlost da ubije hitlerovog dedu jer hitlerov deda nije ni postojao. znači, ili putovanje u prošlost je neizvodljivo ili postoji više paralelnih stvarnosti, i kad jednom napustiš svoju, više se u nju ne možeš vratiti.

To care.
Upravo to boldovano je ta nereverzibilnost.
Mislim, da ne bi napravio jedno grananje, tim jednim učinjenim delom, nego veoma mnogo grananja, čitavu džunglu i ne da ne bi znao kuda da se vratiš, nego to vraćanje više ne bi imalo nikakvog smisla, jer si jednom već iskočio sa svoje grane. Te promene, mastilo se briše pa ponovo piše, to je fantazija, pitam se odakle bi došla energija za tako šta.
Mislim da postoji jako mnogo paralelnih stvarnostii da zato putovanje u prošlost nema smisao kakav mi obično mislimo da ima. U kvantnoj fizici postoji nagoveštaj jedne takve činjenice, a zove se: Fajnemanov zbir po istorijama. Pomoću ove metode je vreme, koje je u klasičnoj fizici uvek poznato kao jedna jednodimenziona veličina, znači nešto što ide od neke vrednosti ka drugoj, uvek istim putem: 1, 2,3,... , prikazano kao dvodimenzionalni prostor, kompleksna ravan stručnije rečeno. Tu ima mesta za jako mnogo puteva. Pa, sad ako uzmemo, da je tok vremena ustvari prelazak sa jedne na bilo koju drugu tačku i da tako živi ova naša kompletna realnost, onda se od pomisli na broj mogućih prelazaka tj promena realnosti, malo manta pod nogama. Oseljivima čak malo i previše. Zato je nam je svima lepše da se držimo one stare: sekunda za sekundom, minuti, sati, godine, životi. Lepo redom, jedan za drugim, moliću. Ko nas je i ter'o da virimo Majci pod suknju?
Lučonoša ko drugi?
Ali tu je šta je, sami smo to tražili. Fajnemanova teorija i sve što iz nje sledi je legitimna, nema fantazije. Dato nam je samo ono, što smo sami tražili, valja nam dalje.
On ni ne pali tamo gde neće goreti.
"kad jednom napustiš svoju, više se u nju ne možeš vratiti"
Jednostavno?
 
Poslednja izmena:
Neće, jedino što će učinjena promena u toj prošlosti u koju si se vratio, promeniti tok događaja, pa nećeš imati gde da se vratiš.
Ustvari samo putovanje u prošlost, a da se ništa ne učini nije reverzibilno, tj takvo da se posle možeš vratiti kući po svojim tragovima.
Jane Roberts u svojim Seth materijalima, daje jedno relativno razumljivo objašnjenje fenomena putovanja kroz vreme, tj vremena od strane jednog nadrealnog entiteta koji se dobrano pomučio da nam predstavi problem.

Колико се разумем у материју, постоје три могућа разрешења
1. Промена прошлости је парадокс, она је практично неизбежна кад се путује у прошлост, па је тај пут немогућ, као парадоксалан
2. Могућ је пут у прошлост, али тако да је не мења, посебно не до тачке од које се на пут кренуло. Све евентуалне промене се потиру, овај концепт је објашњаван помоћу билијарске кугле.
3. Свака промена прошлости гради паралелни универзум (могуће је да паралелни свемир, или рачвање стварности, настаје при свакој одлуци, чак при сваком прелама таласне функције, у квантној механици). Путник ако се врати, враћа се у паралелни свемир, а онај "оригинални" је оставио иза себе...
 
Колико се разумем у материју, постоје три могућа разрешења
1. Промена прошлости је парадокс, она је практично неизбежна кад се путује у прошлост, па је тај пут немогућ, као парадоксалан
2. Могућ је пут у прошлост, али тако да је не мења, посебно не до тачке од које се на пут кренуло. Све евентуалне промене се потиру, овај концепт је објашњаван помоћу билијарске кугле.
3. Свака промена прошлости гради паралелни универзум (могуће је да паралелни свемир, или рачвање стварности, настаје при свакој одлуци, чак при сваком прелама таласне функције, у квантној механици). Путник ако се врати, враћа се у паралелни свемир, а онај "оригинални" је оставио иза себе...

1. Za sad je nemoguć, jer nije poznat fizikalni metod koji bi nekako unutar nekog sistema okrenuo tok vremena. Poznat je samo u teoriji, efekat dilatacije, usporavanja vremena unutar sistema koji se kreće brzinom bliskom brzini svetlosti. Usporavanje još nije okretanje unazad
2. Zanimljiva ideja, nije mi poznata priča o bilijarskoj kugli, ali me živo zanima otkud bi došla energija za to potiranje, to bi rešilo energetsko pitanje za svagda, čini mi se
3. Ako je tačno da: " да паралелни свемир, или рачвање стварности, настаје при свакој одлуци, чак при сваком прелама таласне функције" pitanje je u koji paralelni svemir (realitet) treba da se vrati, kad ih i inače ima neopevano mnogo?
 

Back
Top