Maticna Ploca najverovatnije ?

sasa6

Aktivan član
Poruka
1.707
Imam problem, komp nece da se upali uopste, znaci ni pod razno...
Napajanje radi 100% provereno, donoseno i drugo koje radi za svaki slucaj, kabal ispravan (nov, skoro uzet), i donet jos jedan koji radi, znaci nije do napajanja i kabla...
Znaci struje ima, ali kao da nedolazi do ploce ???
Sta da radim jeli se kome desavalo nesto slicno ?
Sinoc se komp upalio na 5 sec i ugasio se, a danas nikako nece...
 
s obzirom da se vidi da se ne razumeš u računare , moj ti je savet da ga odneseš u servis.

Neznam kako si to zakljucio al ajde.
S obzirom da sam sam zamenio kuler 2 puta na procesoru, sastavio kuler koji je bio na procesoru (iskombinovao od dva koja nisu radila...), i montirao ga na graficku, znaci moze da oladi ceo komp a ne graficku...., i sta sam sve radio nije bitno, bio sam svoj majstor 5-6 godina imam iskustva vise nego sto treba...

No, ovo mi se nikada nije desavalo i zanima me samo jeli se jos kome desilo, da znam jeli ploca riknula, nema sta da se nezna, znaci struje ima i napajanje radi, al ploca se nepali, nereaguje....

p.s. A u servis sam nosio samo kada su mi stavljali DVD rezac (pre mnogo godina), jer je bilo kuciste pod garancijom i nisam smeo da ga otvorim.
 
Poslednja izmena:
Neznam kako si to zakljucio al ajde.
S obzirom da sam sam zamenio kuler 2 puta na procesoru, sastavio kuler koji je bio na procesoru (iskombinovao od dva koja nisu radila...), i montirao ga na graficku, znaci moze da oladi ceo komp a ne graficku...., i sta sam sve radio nije bitno, bio sam svoj majstor 5-6 godina imam iskustva vise nego sto treba...

No, ovo mi se nikada nije desavalo i zanima me samo jeli se jos kome desilo, da znam jeli ploca riknula, nema sta da se nezna, znaci struje ima i napajanje radi, al ploca se nepali, nereaguje....

p.s. A u servis sam nosio samo kada su mi stavljali DVD rezac (pre mnogo godina), jer je bilo kuciste pod garancijom i nisam smeo da ga otvorim.

stvarno ne znam na osnovu cega je to zakljucio al ajd..
vrovatno je maticna ali ko sto svima kazem kad je u pitanju ovakav problem, proveri dugme za paljenje..nekad se zaglavi i pravi pizdarije..
 
Neznam kako si to zakljucio al ajde.
.
1. Glupo si sastavio post , bez važnih podataka o računaru, o procesoru , memoriji količini grafičkoj i svemu ostalom što bi trebalo da sadrži jedan takav post.
2. Opis kvara nije napisan , napisao si samo da sumnjaš u matičnu ploču.
Ako misliš da će neko iole ozbiljno pokušati da ti odgovori na onako pitanje ...

Moj savet:
- Otkači sve kablove unutar računara , resetuj BIOS - uradi to vađenjem baterije i njenim vraćanjem posle minut , na matičnu ploču priključiti samo izvorno napanje (24 pina) i napajanje procesora (4 pina) kao i cooler od procesora preko matične ploče , i probaj tada da ga upališ.:
- Ako se samo zavrte kuleri na napajanju i procesoru bez biptanja ili bez ikakvoga drugoga zvuka , crklo ti je napanje!
- Ako ti se komp zvučno oglašava na neki način opiši taj način
- Ako Bip- ne jednom i krene da podiže sistem onda si na dobrom puta ugasi ga i kreni da mu dodaješ deo po deo redovno ga proveravajući dok ne sastaviš ceo komp.
 
Ovako, da ispricam celu pricu, dosta je cudna zato........

Prvo je sve pocelo tako sto se komp restartovao, i nista to je tako bilo 2 dana, dok na jednom se izgasio i nije hteo da se upali. I sada sta drugo nego odma sam pomislio da je otislo napajanje, i nece on pa nece... A ja mentol umesto da uzmem neko drugo napajanje da probam, ja odem i kupim napajanje (znaci novo uzeto), dodjem, stavim i sve OK. Radio tako komp do uvece, i opet isto...., ja vec popizdeo i sta je sada, ja reko da nije kablić, donesem drugi kabal i stavim komp se upali ! I sta onda konstatujem da je nesto do kabla (opet sam ispao brzoplet), odem ja kupim kabal....Dodjem stavim, sve u fulu radi nema nikakvih smetnji oko 20-25 dana, i sinoc opet izgasi se i nece da se upali !!! Evo danas ja krenem malo da eksperimentisem, donesem napajanje koje sam konstatovao da neradi u drugi racunar, kad ono radi :hahaha:, kablić, radi :hahaha:, i sta drugo da kazem sebi nego bravo dilejo :klap:, postupio sam brzopleto i bacio u vodu 1800 din, al sta da se radi na greskama se uci.


stvarno ne znam na osnovu cega je to zakljucio al ajd..
vrovatno je maticna ali ko sto svima kazem kad je u pitanju ovakav problem, proveri dugme za paljenje..nekad se zaglavi i pravi pizdarije..

Videcu odmah.

1. Glupo si sastavio post , bez važnih podataka o računaru, o procesoru , memoriji količini grafičkoj i svemu ostalom što bi trebalo da sadrži jedan takav post.
2. Opis kvara nije napisan , napisao si samo da sumnjaš u matičnu ploču.
Ako misliš da će neko iole ozbiljno pokušati da ti odgovori na onako pitanje ...

Moj savet:
- Otkači sve kablove unutar računara , resetuj BIOS - uradi to vađenjem baterije i njenim vraćanjem posle minut , na matičnu ploču priključiti samo izvorno napanje (24 pina) i napajanje procesora (4 pina) kao i cooler od procesora preko matične ploče , i probaj tada da ga upališ.:
- Ako se samo zavrte kuleri na napajanju i procesoru bez biptanja ili bez ikakvoga drugoga zvuka , crklo ti je napanje!
- Ako ti se komp zvučno oglašava na neki način opiši taj način
- Ako Bip- ne jednom i krene da podiže sistem onda si na dobrom puta ugasi ga i kreni da mu dodaješ deo po deo redovno ga proveravajući dok ne sastaviš ceo komp.

Brate nemoj da se uvredis, al pod :
1. Racunar je kupljen 2005 godine i sluzi za internet, filmove i muziku !
I sada kada bih ja tebi naveo delove ti bi poceo da se smejes, neznam da li bi znao da li su uopste postojali, radio je 5 godina besprekorno i nevidim da cu pomoci ako navedem delove, ako misli da hoce, navescu ih rado.

2. Evo gore kompletna prica...

Sto se tice saveta, hvala na njemu.
A napajanje nije kao sto sam naveo imam 2 da isprobavam, ispravna probana na drugom racunaru.
Vedjenje baterije mi je palo na pamet, al kada sam malo bolje razmislio, nisam nasao neku svrhu u tome i kako ce to da mi pomogne, al sada kada si mi i ti rekao to cu i da uradim i javicu sta je bilo.
Dakle ako malo podrobnije procitate pricu videcete da je smesna ili je tolika slucajnost se desila da radi kada sam stavljao nove stvari.
 
Moj savet:
- Otkači sve kablove unutar računara , resetuj BIOS - uradi to vađenjem baterije i njenim vraćanjem posle minut , na matičnu ploču priključiti samo izvorno napanje (24 pina) i napajanje procesora (4 pina) kao i cooler od procesora preko matične ploče , i probaj tada da ga upališ.:
- Ako se samo zavrte kuleri na napajanju i procesoru bez biptanja ili bez ikakvoga drugoga zvuka , crklo ti je napanje!
- Ako ti se komp zvučno oglašava na neki način opiši taj način
- Ako Bip- ne jednom i krene da podiže sistem onda si na dobrom puta ugasi ga i kreni da mu dodaješ deo po deo redovno ga proveravajući dok ne sastaviš ceo komp.

Ma jok, nereaguje uopste, kao da nista nisam ni uradio. :(
Probacu da skinem procesor i da ga vratim, malo paste da stavim, i na njega sumnjam sada...

a da ti proveris tu uticnicu gde kopcas napajanje,kucnu instalaciju

Ma jok, nece ni u jednu, a na toj mi je i monitor, zvucnici...., to je OK.
 
Ako si uradio ono podvučeno i ništa se ne dešava tada ti je crklo napajanje 100%
(naravno pod uslovom da nisi isčupao i kablove koje vode do matične ploče sa front panel-a)



PS: Apropo ja se računarima bavim malo poduži period samo na krstarici sam pomagao ljudima još 2005-e godine , tako da što se tiče hardvera video sam i mnogo starije stvari , a ako neznaš zašto i čemu služi reset BIOS-a onda nemoj to da komentarišeš.
 
Poslednja izmena:
Ako si uradio ono podvučeno i ništa se ne dešava tada ti je crklo napajanje 100%
(naravno pod uslovom da nisi isčupao i kablove koje vode do matične ploče sa front panel-a)



PS: Apropo ja se računarima bavim malo poduži period samo na krstarici sam pomagao ljudima još 2005-e godine , tako da što se tiče hardvera video sam i mnogo starije stvari , a ako neznaš zašto i čemu služi reset BIOS-a onda nemoj to da komentarišeš.

Ok, sve je ok, samo sada ti meni objasni sta si ti hteo da kazes, evo ovo napajanje radi na ovoj drugoj kanti..., daklem, svaka cast kome si sve pomogao i sta si uradio, za pohvalu (mada nemas nista od toga), ajde sada kako vec kazes da ja ko zna sta ovamo radim, reci mi ako te nemrzi prostije, jer ja uradih sta si rekao...
 
Da li tebi radi dugme za paljene racunara na kucistu,tj da nisi s..bao kontakte i kablove koji spajaju dugme na kucistu sa kontaktima na maticnoj?!
Pre svega kada ubodes napajanje u maticnu da li svetli lapica na maticnoj ili ne??
 
Poslednja izmena:
ma baci tu plocu.
ps nebi da se mesam ali snejks je u pravu kao 1 nisi dao kompletnu konf. i koja je ploca u pitanju(mozda je neko imao sl.prob.sa takvom plocom).A niste od juce na forumu,a to sto si ceprko po kompu 6-7g nista neznaci jer to je dobar pocetak ali neznaci mnogo.nemoj da se ljutis a primedbe snejkove su na mestu i jos jednom kazem baci to njesra.
 
skoro sam imao slican slucaj. bila je u pitanju maticna.
mada proveri prvo sve kako su ti ostali savetovali da ne bacas pare za drugu maticnu ( u slucaju da nije MB). mogao bih i da napises koje komponente sve imas u tom kucistu i koje je napajanje.
pozdrav i srecno
 
kada ubodes napajanje u maticnu da li svetli lampica na maticnoj ili ne??
Moze biti kratak spoj tako da ne mora da znaci da nije do dugmeta!

Jok, neznam na koju lampicu mislis :think: (help), al nesvetli nista.

ma baci tu plocu.
ps nebi da se mesam ali snejks je u pravu kao 1 nisi dao kompletnu konf. i koja je ploca u pitanju(mozda je neko imao sl.prob.sa takvom plocom).A niste od juce na forumu,a to sto si ceprko po kompu 6-7g nista neznaci jer to je dobar pocetak ali neznaci mnogo.nemoj da se ljutis a primedbe snejkove su na mestu i jos jednom kazem baci to njesra.

Ma neljutim se ja, bole me uvo, samo pokusavam da objasnim o cemu se radi, a to baci, nemogu to je najlakse, ja da sam hteo da bacim nebi ovde dolazio...
 
To znaci da ti maticna ne dobija struju a kazes da ti je napajanje ispravno,zakljucak je da je maticna crkla!

Pa i ja sam tako nesto predpostavio...al sada nisam siguran posto me ovako nesto prvi put zeza, pa reko da nije nesto drugo prosto, a ja da kupujem maticnu, kao sto sam se izglupirao za napajanje i kabal...

A vidim da svi hocete delove :
Procesor AMD Sempron 1.6 ghz
Graficka Ge Force 9200
Ploca stvarno neznam, znaci bilo je davnoooo, i nesecam se a nemam pojma gde mi je racun sa podatcima, ako je jos ,,ziv uopste''
Trenutno raspolazem sa 3 napajanja 2 su NEO od po 300 w koja su dosla uz racunare i ovo novo sto imam je neko hebem li ga nemam pojma, mozda no-name...
 
Poslednja izmena:
Dovoljno je maticna,taman sam hteo da te pitam da li je MSI Neo serija ali sam izbrisao post,ta serija je zivo sr..e i dobro da je i ovoliko izdrzala!Pogotovo imaju probleme sa samim prikljucima sto napojnim sto slotovima i sto na kraju zbog toga dovodi do crkavanja!
 
Dovoljno je maticna,taman sam hteo da te pitam da li je MSI Neo serija ali sam izbrisao post,ta serija je zivo sr..e i dobro da je i ovoliko izdrzala!Pogotovo imaju probleme sa samim prikljucima sto napojnim sto slotovima i sto na kraju zbog toga dovodi do crkavanja!

Izgleda da je tako, sve bi ja to izmenjao i proverio sta je, al nemogu, ovamo na drugom mi je Intel procesor, drugi socket...
Jedino da se skanim da odnesem u servis, da oni to pretamburaju i izmenjaju, da vide sta je crklo, jer meni ovo cudo obavlja veliki posao, znaci internet i ostalo, za to mi sluzi...
 
Ovako napajanje radi lepo na jednom kompu a na drugom računaru isto to napajanje neće čak ni da mu se kuler zavrti na samom napajanju kada stisne dugme za paljenje na kućištu kompjutera , meni lično to govori da on jednostavno nije ubo kablove gde treba i kako treba - do KRAJA , ili na mogućnost da je prekid na vezama tj. na kablovima ili na glavnom tasteru za paljenje računara. Jer u slučaju da je napajanje ispravno vrtili bi mu se svi kuleri unutar kućišta BEZ OBZIRA da li mu je matična ploča crkla ili ne.
A zašto insistiram na podatcima to je nešto sasvim drugo , mašina te starosti danas imaš na gomilama unutar kancelarija po celoj državi , verovatno ima i dosta starijih od njega koji funkonišu i koji će funcionisati još godinama bez problema , ali je osnovno kada se za nešto pita da se daju i osnovni podatci o mašini kao i o simptomima problema..
A zašto preporučujujem da se resetuje BIOS još ti uvek neću reći :)
 
Ovako napajanje radi lepo na jednom kompu a na drugom računaru isto to napajanje neće čak ni da mu se kuler zavrti na samom napajanju kada stisne dugme za paljenje na kućištu kompjutera , meni lično to govori da on jednostavno nije ubo kablove gde treba i kako treba - do KRAJA , ili na mogućnost da je prekid na vezama tj. na kablovima ili na glavnom tasteru za paljenje računara. Jer u slučaju da je napajanje ispravno vrtili bi mu se svi kuleri unutar kućišta BEZ OBZIRA da li mu je matična ploča crkla ili ne.
A zašto insistiram na podatcima to je nešto sasvim drugo , mašina te starosti danas imaš na gomilama unutar kancelarija po celoj državi , verovatno ima i dosta starijih od njega koji funkonišu i koji će funcionisati još godinama bez problema , ali je osnovno kada se za nešto pita da se daju i osnovni podatci o mašini kao i o simptomima problema..
A zašto preporučujujem da se resetuje BIOS još ti uvek neću reći :)

Znaci sva TRI napajanja rade na jednom racunaru a na drugom nijedno.

Onda bolje reci da sam retardiran da mi bude lakse.

E pa ajde reci mi kako da to proverim, samo da vidim da li je do obicnog dugmeta, neki prekid je moguc, jer sam rekao da se sinoc upalio na bas kratko i odmah se izgasio, ali danas nece ni da bekne.

P.S. Iznervirah se oko gluposti odoh da spavam, ako imas neki predlog konkretno ono dugmeta napisi mi da probam sutra zorom...
 

Back
Top