Како одстранити мржњу коју осећамо према некоме?

Fiamma

Iskusan
Poruka
6.964
Чула сам да мржња нагриза онога ко мрзи, и мислим да је то тачно, да мржња дође као неки отров који нас трује, и шкоди нам.

Како опростити неком ко нас је повредио, и уместо са мржњом прећи на жаљење те особе?
 
To je veliki problem. Mislim da je problem zašto ne možemo da oprostimo i zašto mrzimo zapravo mržnja prema sebi zato što smo dozvolili da nas ta osoba povredi ili što smo dozvolili da nam to učinjeno zlo bude toliko prisutno u mislima. Kada čovek sebi oprosti što je dopustio da razmišlja o tome i utroši vreme i nerve na tu osobu ili nedelo te osobe, onda, valjda, postane ravnodušan.
 
Poslednja izmena:
Чула сам да мржња нагриза онога ко мрзи, и мислим да је то тачно, да мржња дође као неки отров који нас трује, и шкоди нам.

Како опростити неком ко нас је повредио, и уместо са мржњом прећи на жаљење те особе?

Nikada nisam nikoga mrzela.Ne zelim sebi da dopustim to ruzno osecanje.Nikoga ni ne zalim.Prihvatim postupke drugih ljudi najbolje sto mogu.Ako mogu ,oprostim.
 
Zašto bi?

Ne želim da moja mržnja spram mučitelja životinje pređe u - sažaljenje, žaljenje, ravnodušnost; ili čak i prezir.

Okrutnost spram životinje za mene je vrhunac gnusobe.

Ne želim ništa onome ko je u stanju tako nešto da počini, osim da nestane s lica zemlje, zauvek.
Goreći u agoniji.

Ne dozvoljavam da se moja mržnja po ovom pitanju blaži bolećivošću.
 
Чула сам да мржња нагриза онога ко мрзи, и мислим да је то тачно, да мржња дође као неки отров који нас трује, и шкоди нам.

Како опростити неком ко нас је повредио, и уместо са мржњом прећи на жаљење те особе?

Staviti se u njegov polozaj i razumeti njegove razloge.
nije lako, ali vredi.
 
Чула сам да мржња нагриза онога ко мрзи, и мислим да је то тачно, да мржња дође као неки отров који нас трује, и шкоди нам.

Како опростити неком ко нас је повредио, и уместо са мржњом прећи на жаљење те особе?

Zaboraviti - zaborav je najveca osveta...procitah davno negde.
 
Zašto bi?

Ne želim da moja mržnja spram mučitelja životinje pređe u - sažaljenje, žaljenje, ravnodušnost; ili čak i prezir.

Okrutnost spram životinje za mene je vrhunac gnusobe.

Ne želim ništa onome ko je u stanju tako nešto da počini, osim da nestane s lica zemlje, zauvek.
Goreći u agoniji.

Ne dozvoljavam da se moja mržnja po ovom pitanju blaži bolećivošću.
мислим да то није пример за ову тему.
Мисли се како одстранити мржњу према некоме ко те је лично повредио, не према некоме ко је уопште зао, лош...
Јер, таква мржња је најјача...
 
Uf...

Prvo moras da razumes sebe zasto mrzis. Covek mrzi jedino iz jedne stvari, a to je sebicluk. Mrznja je nistva vise nego frustracija nasih zelja i potreba, gde je izvor neka osoba.

Ako osoba ometa nase zelje i potrebe onda nastaje ta mrzna prema toj osobi.

Ukratko, nauci da ne budes sebicna i da volis sebe vise i resices mrznju.

Zasto traje mrznja? Zato sto mislimo da ce se neko drugi promeniti jer se ne mozemo osloboditi te zelje i potrebe za sebicnim nekim zadovoljstvom/ciljem.
 
Uf...

Prvo moras da razumes sebe zasto mrzis. Covek mrzi jedino iz jedne stvari, a to je sebicluk. Mrznja je nistva vise nego frustracija nasih zelja i potreba, gde je izvor neka osoba.

Ako osoba ometa nase zelje i potrebe onda nastaje ta mrzna prema toj osobi.

Ukratko, nauci da ne budes sebicna i da volis sebe vise i resices mrznju.

Zasto traje mrznja? Zato sto mislimo da ce se neko drugi promeniti jer se ne mozemo osloboditi te zelje i potrebe za sebicnim nekim zadovoljstvom/ciljem.
a ako se ne radi o ometanju želja, tj. ne mrziš osobu jer ti ne odgovara već zato što te je povredila i to te boli?
 
a ako se ne radi o ometanju želja, tj. ne mrziš osobu jer ti ne odgovara već zato što te je povredila i to te boli?

Razmisli zasto si povredjena?

Ok uzecu ti primer. Volis neku osobu i stalo ti je do nje, i naravno s druge strane ocekujes to isto od nje. Pricamo o zaljubljenosti, mladalackoj ljubavi.

Ovde boli ono sto ta osoba nije mogla tebi da uzvrati. Boli te sebicna zelja za paznjom.
 
Jao, pa ne radi se o tome. zasto bi neko nekoga mrzeo zbog neuzvracene ljubavi? :eek:
Gluposti! To je detinjasto!

Mislila sam ako te bas povredi... ne znam je li uopšte jasna tema...

Pa zasto ga mrzis :). Ajde pitacu tebe. Zasto mrzis tu osobu. Jer je povredila jel tako? Zasto se osecas povredjenom? Jel zbog neuzvracene paznje? Zbog toga sto nije bila u stanju da te voli? Zasto te je ona povredila? Zasto mislis da je ta osoba morala da voli tebe?

Mozda su moje reci grube i pitanja teska. Izvini na tome. Ali trudim se da ti ukazem na to kako da resis, posto si pitala. Suptilne metode traju dugo i nisu za forum.
 
Da, naravno...

Hahhaha! nista od toga! :)
Vec sam rekla da je klinacki ocekivati da ti neko uzvrati ljubav.
uopste se ne radi o tome, vec da sam imala tretman koji ne zasluzujem...

Znaci osecas neuravotezenost izmedju datog i dobijenog :). Osecash nepravdu, to jest ne mozes da shatis kako neko moze biti takav? :)

Jeste klinacki. Ali da li to samo imash u glavi ili ga i primenjujes ?
 
ja mislim da ne bi trebalo ni da zalis ni da mrzis nikog. Kad nekog mrzis, nesvesno stavljas sebe u podredjeni polozaj spram onog koga mrzis. Kad nekog zalis, svesno stavljas sebe u nadrzedjeni polozaj u odnosu na njega. A objektivno, u medjuljudskim odnosima, ljudi bi trebalo da budu ravnopravni.

Ja sam imala tu srecu da nikad nikoga nisam mrzela. Pretpostavljam da je to zbog toga sto, kad osetim da mi neko ne odgovara, ne cackam dalje po tom, nego ga jednostavno izbegavam. Izbegavanje je najbolji put za ravnodusnost. A po mom misljenju, izlecen si od mrznje tek kad prema toj osobi ne osecas nista, kad si ravnodusan.

Mada, opet kazem, ne pricam to iz iskustva...
 

Back
Top