Да ли је духовни бол теже подношљив од физичког?

Duhovni bol..bol duše je nemjerljivo teži,za njega nema antibiotika,analgetika,hiruške intervencije..svu intervenciju bez pomoći hemije ,moramo uraditi sami.
I najgore od svega,što taj bol duše (kad istinski zamire i zaboli ta duša naša) poprima i fizičke osobine bola.I opet ga ne možemo liječiti apotekama.
Rekli bismo da je svaki fizički bol radije viđen gost.ali ipak..koga je oplemenila,označila,podučila bol koju je mogao hemijom umanjiti.(bolio me zub,pa sam ga izvadio,oh kako li sam oplemenenjen-nema smisla,zar ne?).a duhovni bol nam daje snagu da izrastemo,da se uzdignemo,da ga uvijek nosimo sa sobom jer samo s njim prepoznaćemo i živjeti sreću,nebol.
 
Netacno.

Tezi je fizicki bol. I to vam niko ne moze reci osim onog koji je bio pod fizickim bolom duze vremena. Intenzitet dusevnog bola u trenutku je jaci, slazem se, ali je dusevni bol s jedne strane lako resiv, mislima. Ne postoji dusevni bol koji nije neresiv ljubavlju.

Fizicki bol koji nema tako jednostavno resenje i koji je bukvalno neresiv je mnogo tezi, jer ipak je neresiv.

Ne kaze se za dzabe, u zdravom telu zdrav duh. Fizicki bol moze ujedno biti i dusevni bol. Neposobnost je tezak dusevni bol koji je uslovljen fizickim bolom.
 
Poslednja izmena:
Да ли се то уопште може упоређивати?

Ја мислим да је гори духовни. :(

To sve zavisi od osobe ... neko je jako osjetljiv na svaki fizički osjećaj, svaku senzaciju tumači katastrofalno..brine o svom fizičkom zdravlju do krajnosti ...a neko ni ne primjećuje..porezao se..ma zarast će ... udario se ..ma kada je to bilo ...
...s druge strane neko ima niži prag reagovanja na stresnu situaciju ... nešto što; obično ovaj prvi tip, koji više primjećuje fizičke promjene; neko ni ne primjeti, drugi shvati kao provokaciju, stresno stanje ...toj osobi je svakako psihički bol teži ...
...a obično i kada smo fokusirani na jedno ... drugo manje primjećujemo ....al mislim da je to sekundarno, nakon ove primarne individualne osobine....
 
Да ли се то уопште може упоређивати?

Ја мислим да је гори духовни. :(

Kako se uopste moze odvojiti duhovni od fizickog? Meni je to jedan isti dozivljaj... bola. Ni uz najvecu koncentraciju ne mogu zamisliti da ih podelim.

Pricate o fizickom bolu kao necem materijalnom, ko da moze da se meri i eksperimentise sa njim u laboratoriji.

Mozda sam ja poseban slucaj, ali verujem da ne... samo sam vise svesna svojih unutrasnjih aktivnosti. Evo primer... pre par sati sam gledala neku knjigu o zivotu kroz fotografiju. Tj. gledala sam fotografije iz proslog veka i bilo je nekih ratnih koje su me znacajno uznemirile i cak sam razmisljala da zalepim neke bele papire na mestima gde su bile te "teske" slike da se ne bih mucila ponovo. Pogotovo me je pogodila slika nekog mrtvog nemackog vojnika iz 1945.g. u Holandiji. Ne zelim da ulazim u opis svih emocija koje sam osetila da kao neki duhovi beskucnici lutaju iz te slike, ali osetila sam strasnu uznemirenost i vrlo brzo mi je postalo muka i osecala sam se kao da imam grip, celo telo mi je postalo "zatrovano". A to je samo uticaj tudjeg bola na mene... kako utice moj licni dusevni bol... bolje da ne pricam.
 
Svaka bol je teska. I uvek je najteza ona koju u tom momentu imamo.

Ali teze se prevazilazi fizicka bol. Fizicku bol prati i strah, sto pojacava bolest. Uglavnom fizicka bol dovodi i do"najgoreg".

Negativne posledice dusevne boli, ne postoje, bar ne cesto. One se "odboluju". Negde duboko ostane trag, ili se potpuno prevazilaze, ali zivot se moze i treba nastaviti.

Fizicka bol se takodje prevazilazi uz pomoc lekara, naravno, i uz pomoc svoje duboke i iskrene vere u ozdravljenje. Mislim da veoma mnogo, u oba slucaja, mozemo da pomognemo sebi naourazavsi se ljubavlju i verom.
 
Да ли се то уопште може упоређивати?

Ја мислим да је гори духовни. :(

Niche kaze "sta te ne ubije cini te jacim!". :D

Sad sta je trenutno teze izdrzati? Stanovista sam da to ipak zavisi od mehanizma saniranja bola, te da autosugestija, hipnoza i ostale metode za olaksavanje duhovnog bola su trenutno slabije razvijene od opste medicine..... neka vrsta dokaza toga je mnogo veci procenat samoubistava osoba koje psihicki pate naspram onih koje trpe fizicki bol.
 

Back
Top