Muzikoterapija

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Korištenje muzike u lečenju duševnih bolesnika je jedna od najstarijih terapeutskih procedura. Po legendi Apolon je bog medicine i muzike. Orfej je muzikom krotio divlje zvijeri, a stekao je i naklonost bogova. Veliki filozofi su je svesrdno preporučivali u procesima vaspitanja i lečenja. Platon govori da je muzika veliki vaspitač i faktor koji reguliše karakter.Aristotel preporučuje muziku u svim vrstama emocionalnih poremećaja. Konfučije kaže da vizija društvenog poretka potvrđuje kakav je nivo muzičke kulture u nekoj zemlji.
Muzika je univerzalnog karaktera; njene poruke ne poznaju granice. Ona govori kroz svoj specifičan način govora, kroz ritam, melodiju i harmoniju. Kombinacija muzike i teksta obogaćuje njen izraz.
Muzika leči bolesnika, a ne bolest. Muzika stimuliše duh, aktivira tijelo, zadovoljava čovjekovu potrebu za lepim i zadovoljava potrebu za prijatnim doživljavanjem. Muzika u širem smislu može da ima povoljan efekat na duševnog bolesnika:
-slušanjem
-učešćem
-stvaranjem zvuka

A.Efekat slušanjem:
1.Poboljšava pažnju
2.Održava interesovanje
3.Utiče na raspoloženje
4.Proizvodi smirenje i prazni emocionalne naboje.
5. Oslobađa višak energije (kontrakcija mišića koji prate određenu muziku, lupanje nogu i sl.)

B.Efekat učešćem (grupno pjevanje, orkestri):
1. Razvija smisao za zajedništvo (zajednička saradnja),
2. Probuđuje interesovanje
3. Oslobađa energiju i prazni emocionalne naboje.

C. Efekat stvaranjem zvuka(sviranjem):
1. Formira samopoštovanje i osećanje za uspjeh,
2. Uvećava ličnu sreću sposobnošću da se zadovolje drugi,
3. Oslobađa suvišnu energiju i prazni emocionalne naboje

U toku muzikoterapije cilj je da se osoba relaksira, da se privede stvarnosti, da se stimuliše i aktivira, da se oslobodi unutrašnjih emocionalnih naboja, da joj se da podrška u izražavanju emocija i da se iste pravilno usmjeravaju, da regulišu funkciju vegetativnog nervnog sistema i da se osoba socijalizuje i rehabilituje.

S obzirom na muzičko interesovanje osobe/pacijenta dozvoljena je individualna kombinacija muzike.

Evo nekoliko praktičnih primjera kombinacije tri dela kojima se postiže odgovarajući terapeutski rezultat:

Za pacijente depresivnog tipa:
1. Poljska kavaljerija -uvod (Mascagni)

Za pacijente shizofrenog tipa:
1.Tachnauser - Uvertira - (Wagner)
2.Kavaljerija-Intermezzo - (Mascagni)
3. Lepotica uspavane šume - Prolog - (Tschaikowski)

Za pacijente alkoholičare:
1. Ples ognjene ptice - Balet ognjena ptica - (Stravinski)
2. Ples sa sabljama - Balet Gajane - (Hačaturijan)
3. 4.stav IX simfonije - Oda radosti - (Betoven)

U novije vrijeme muzikoterapeuti postižu dobre rezultate primjenom novokomponovane - folk - narodne muzike,naravno kod pacijenata koji se oduševljavaju takvom vrstom muzike.

- Ideja je bila da naravno pored komentara na ovu vrstu terapije..predložite svoj izbor s obzirom na vrstu muzike koju volite i koju slušate kao potencijalnu muzikoterapiju, koju bi onda osobe kojima je potrebna, a koje slušaju istu vrstu muzike mogle upotrebiti....

- lli da date svoj predlog muzike koja vam poboljšava raspoloženje, emocionalno stanje, trenutno vam odgovara, a nakon odabrane kompozicije se osjećate bolje, energičnije....
 
Ne volim tisinu, apsolutne se na neki nacin i bojim i nadomescujem je makar najnizim stepenom zvuka i titranjem slike na tv-u ili sa radija. Medjutim, postoje trenuci, tkzv. momenti "dna" kada ne postoji nista, cak ni toliko obozavana muzika, sto bi moglo da potpomogne da se taj trenutni minus na vestacki nacin stimulise u pozitivu, jednostavno oni treba da sami prodju.

Postoji muzika koja moze da opije...

I naravno, nije klasicna muzika ona jedina koja moze da izazove neke emocije..zvuk je kao i boja...uranja i rastapa. Moze da iziritira, utisa, rastereti, omeksa.
 
U novije vrijeme muzikoterapeuti postižu dobre rezultate primjenom novokomponovane - folk - narodne muzike,naravno kod pacijenata koji se oduševljavaju takvom vrstom muzike.

- Ideja je bila da naravno pored komentara na ovu vrstu terapije..predložite svoj izbor s obzirom na vrstu muzike koju volite i koju slušate kao potencijalnu muzikoterapiju, koju bi onda osobe kojima je potrebna, a koje slušaju istu vrstu muzike mogle upotrebiti....

- lli da date svoj predlog muzike koja vam poboljšava raspoloženje, emocionalno stanje, trenutno vam odgovara, a nakon odabrane kompozicije se osjećate bolje, energičnije....

Slazem se sa tekstom u stavu da muzika mjenja raspolozenje, ali nisam siguran da je to i obavezno na bolje.
Sto se tice zanra koji bi bio najpogodniji, bas sam nedavno slusao kako su radjena u japanu istrazivanja, gde je se iza jedne cjevi sa vodom postavljao zvucnik koji je pustao odredjene zanrove i nakon toga je se posmatralo kretanje molekula. Dosli su do zakljucka da svi zanrovi pocev od panka, roka, popa, elektro muzike pa nadalje potpuno izmene savrsen sastav molekula vode, izuzev jednog zanra...... a to je klasicna muzika! :D

Meni je omiljeni predstavnik tog zanra, frederik shopen, a verovatno omiljena kompozicija "Prelude in D flat Major Op.28", divim se i takodje i enju marikoneu.:worth:

Takodje bih preporucio i jazz kao muziku za popravljanje raspolozenja!
 
Malo je bzvz ostavljati linkove poput Beslica i sl.
Muzikoterapija podrazumeva klasicnu i eventualno ambijentalnu muziku
i dokazano je da kompozicije pojedinih kompozitora pozitivno uticu na raspolozenje.

:zcepanje:

U novije vrijeme muzikoterapeuti postižu dobre rezultate primjenom novokomponovane - folk - narodne muzike,naravno kod pacijenata koji se oduševljavaju takvom vrstom muzike.

A djindji rindji moze? :lol:
 
Poslednja izmena:

...omiljena scena iz omiljenog filma, sva negativna energija prosto iscezne kad se razderem zajedno sa njom...odgledala sam je 1000X...dobro je da ni jednom nije bilo u bioskopu posto svi zapuse usi ili pobegnu iz kuce ...ne znam dal zbog mene il zbog nje :think:
 
Poslednja izmena:
AMBIJENT za seansu muzikoterapije treba da je adekvatno pripremljen. To je obično prijatna prostorija i fotelja u kojoj može da se menja položaj tijela (neka muzika se sluša u poluležećem položaju, a neka u sjedećem položaju). Seansa muzikoterapije može da bude grupna ili pojedinačna.Obično se daju 3 muzička djela po 5-10 minuta: prvo muzičko djelo koje se daje korespondira aktuelnom afektivnom stanju pacijenta. Drugo muzičko djelo relaksira pacijenta i neutrališe raniji efekat i emocionalno stanje u kome se pacijent našao posle slušanja prvog muzičkog djela, a treće muzičko djelo treba da mu donese određene terapeutske promjene (ono treba da, zavisno od cilja, konačno relaksira ili stimuliše pacijenta).
Pacijent se priprema da asocira prilikom slušanja određenih muzičkih djela, npr. pri slušanju prvog djela zahtjeva se da misli na svoje probleme, psihičke i fizičke teškoće, misteriju života, sveta i univerzuma, itd. Pri slušanju drugog djela treba misliti na lijepe stvari koje su stvorene od prirode: cvijeće, šume, mora, okeani, potok, sklad boja, itd., a pri slušanju trećeg djela misliti o tome da treba živjeti uprkos teškoćama.

Ima li iko ideju za kombinacije?
 
A nismo li svi mi pomalo samomuzikoterapeuti...ja jesam, jer muzikom određujem onaj pedalj do pustinje srca,onaj krešendo emocija,onog Bethovena kojim razlijevam tugu..
..i uvijek biram(time se branim,pomažem sebi,čuvam nagriženi bolesni dio tkiva od daljnjeg razaranja)..biram šta će to da mi pomogne,koja će vrsta nota i splet akorda da mi olakša dušu..
Šta će to da mi umjesto trudne i debele kiše,donese zaplavljeno nebo i stidljiv sunčev zrak..
Zaista znam da muzikoterapija može da pomogne...
 
A nismo li svi mi pomalo samomuzikoterapeuti...ja jesam, jer muzikom određujem onaj pedalj do pustinje srca,onaj krešendo emocija,onog Bethovena kojim razlijevam tugu..
..i uvijek biram(time se branim,pomažem sebi,čuvam nagriženi bolesni dio tkiva od daljnjeg razaranja)..biram šta će to da mi pomogne,koja će vrsta nota i splet akorda da mi olakša dušu..
Šta će to da mi umjesto trudne i debele kiše,donese zaplavljeno nebo i stidljiv sunčev zrak..
Zaista znam da muzikoterapija može da pomogne...

Otprilike to i želim da postignem na ovoj temi
Da sebi, bez obzira na raspoloženje iskombinujemo tri kompozicije koje će ''pozitivistički'' djelovati na nas, oraspoložiti nas kad treba ili suprotno ''prizemljiti'' nas kad je to neophodno ili tri kompozicije koje bi baš sad htjeli da čujemo (možemo i izvršiti samoanalizu - samo za svoju dušu - usput - samo ćemo mi znati zašto)
 
Otprilike to i želim da postignem na ovoj temi
Da sebi, bez obzira na raspoloženje iskombinujemo tri kompozicije koje će ''pozitivistički'' djelovati na nas, oraspoložiti nas kad treba ili suprotno ''prizemljiti'' nas kad je to neophodno ili tri kompozicije koje bi baš sad htjeli da čujemo (možemo i izvršiti samoanalizu - samo za svoju dušu - usput - samo ćemo mi znati zašto)

Drago mi je jer sam dokučila poentu iz uvodnog posta,pa razmišljam da li da napišemo koja je to vrsta muzike za recimo tri naša stanja..(sve je naravno individualno) ili da pokušamo da jedni drugima "preporučimo"?
 

Back
Top