SPORTSKO PENJANJE

Зна ли неко нешто више о овоме?
Како су организовани тренинзи и да ли је потребна одређена физичка спремност пре почетка или свако може да се пријави?
 
@bakonji:

Neki klipovi koje si postavio su tipičan primer kako ne treba peti. Za malu decu je posebno loš primer da se penju na visine veće od jedan ipo metar bez osiguranja, a to što njihovi roditelji postavljaju ovakve klipove na jutjub su dokaz da je na internetu sve dozvoljeno jer ni jedan ozbiljan penjač ne bi svom detetu dao da radi ovakve stvari. Pod dva postavio si klipove na kojima izvesni penjači izvode takozvano "soliranje" odnosno penjanje bez sigurnosne opreme (Den Osman i njegov brzinski rekord i još neki klipovi meni nepoznati). Soliranje je dobro ako želiš da pogineš, i budi siguran da te ni jedan klub kod nas neće primiti ako izvodiš takve "akrobacije"
 
Da .
Znam za neke od ovih iznetih stvari , ali sam cisto hteo da , a na zahtev nekog od ucesnika na ovoj temi , postujem par stvari koje bi mogle da budu i zanimljive za nas obicne , dok se ne ukljuce oni koji znaju vise o ovome i posebno iz licnog iskustva .
 
Pa vidiš, ja ti mogu napisati par stvari koje ja mislim da su značajne, mada svaki penjač ima neku svoju verziju priče. Po meni je pre nego što neko počne da se bavi sportskim penjanjem važno biti svestan toga da su lakše povrede uobičajene skoro na svakom treningu, a da ponekad dolazi do težih, a u najgorem slučaju može doći - i pored veoma male verovatnoće do letalnog ishoda. Shodno tome smatram da je najvažnije za sportskog penjača pripravnika da zna pružanje prve pomoći i da to znanje stalno obnavlja. Drugo, trebao/la bi završiti neki kurs prvo teorijski pre nego što se zaputi "put visina". Dalje, smatram da maloletnim penjačima roditelji moraju potpisati pristanak - u nekom od klubova koji su ovo pitanje pravno regulisali, baš zbog svih stvari koje sam upravo izneo. Nekad je bar bilo tako, ne znam kakva je sada situacija.... pitaj šta te interesuje, ja ti mogu napisati ono što ja mislim i znam....
 

Back
Top