Providno kuciste :)

Ordinary Player

Iskusan
Poruka
6.040
Ove male zelene kockice(reputation) je baš teško zaraditi ,pa da počnem…. :hahaha:


Imate kućište koje ni ne pogledate ispod stola ,skuplja prašinu I ko zna šta sve :eek: . Šta kažete na to da ga za “male” pare doterate I možda tako ulepšate to malo parče metala u kome se odvija sva ta čarolija koju gledate na monitoru.

MATERIJAL:

1.staklo isečeno po meri_____________250din
2.silikon (prozirni za lepljenje)________250din
3.izolir traka_______________________50din
4.led fan __________________________300din
5.ritam neonka za pc_________________650din

Sve izađe oko 1500din,ako imate nešto od navedenog tim bolje,manje para ode.

:rtfm: *** NAPOMENA: Treba imati u vidu da radite sa staklom kome nisu obrađene ivice već je samo sečeno,kako ne bi došlo do posekotina treba raditi pažljivo **** :rtfm:

INFO:

1.Staklo koje sam ja koristio je debljine 4mm(može I od 3mm bez problema),sečeno po dimenzijama za moje kućište kod staklorezca.
2.Silikon je u tubi možete ga naći u farbari,uzmite prozirni (univerzalni) on je za sve,bitno je da uzmete onaj koji lepi,jer silikon koji služi za zaptivanje nema baš svojstva lepljenja.
3.Izolir traka služi kako bi prekrila deo koji je lepljen silikonom,jednim delom služi iz estetskih razloga,drugim zbog toga što će ona držati deo stakla koji će moći da se skida(kako bi prišli unutrašnjosti kompa,makar jednog dana da izduvate prašinu). Traka bi trebala da bude u boji kućišta al sve je to stvar ličnog izbora.
4.Led fan (ventilator sa led diodama),ja sam koristio prozirni fan velicine 8cm sa plavim diodama.
5.Ritam neonka za PC manje greje od običnih neonki,uzmite boju po želji(crvenu,plavu.zelenu...),obično idu 2 u kompletu,takodje osim što reaguju na niske tonove tj. bas/vufer I trepere u ritmu muzike imaćete mogućnost podešavanja modova: off,always on,ritam i potenciometar kojim ćete regulisati na kojoj jacini zvuka da se pale neonke.

POSTUPAK:


Skinite levu stranu vašeg kućišta,izmerite od ivice do ivice širinu I visinu onog dela kućišta gde će doći staklo

33ot8q8.jpg


-Broj 1 predstavlja deo stakla koji ćete moći da skidate,bitno je da on zauzima oko 60-65% visine kućišta kako bi imali lakši pristup komponentama računara.
Broj 2,3,4 će biti zalepljeni tako da će biti otežan pristup komponentama ispod njihove visine,pa je bitno da oni budu što niži.

23vnhg4.jpg


Samu računicu oko dimenzija ćete sami morati da izvedete,al bitno je to da gornji deo bude najveći,da rupa bude veličine ventilatora(8cm),samim tim visina dela 2 I 3 će biti ista kao I visina ventilatora,zatim da otvor za ventilator ne dođe previše visoko ili nisko,odredite mu visinu tako da on bude usmeren ka grafičkoj karti I da je hladi,a pritom ubacuje I nov vazduh u kućište.

--Što se mene tiče otvor za ventilator može da se nalazi I na sredini donjeg dela kućišta(ukoliko vaša grafička ima ventilator) ali zbog lepšeg izgleda a I funkcionalnosti ja sam otvor napravio više u levo kako bi vazduh išao na grafičku--

- Kad ste sve to lepo bacili na papir I odredili šta će gde da stoji,uzmite mere svakog parčeta stakla zasebno (kako bi staklorezac znao šta da vam iseče) + dodajte još jedno parče koje će biti za 2cm veće od dimenzija ventilatora(ako je fan 8x8cm,onda parče stakla treba da bude 10x10cm).



Kućište postavite u ležeći položaj tako da leva strana dođe gore,prilikom lepljenja staklo će ovako bolje uhvatiti za silikon pošto će vršiti pritisak na njega,a I lakše je za rad.

281tuuc.jpg


***ako nemate nameru da brišete za sobom svaki masni otisak prstiju,koji mogu da pokvare opšti utisak vašeg rada,koristite rukavice***

2d8nxpl.jpg


Zalepite prvo parče br. 4,tako što ćete naneti silikon (ovo zeleno) sa leve,desne I donje strane kućišta. Zatim zalepite parče br. 3 al pošto se ono lepi samo sa desne strane onda ćete morati da se poslužite jednim trikom kako bi staklo stajalo na mestu dok čekate da se osuši. Jednostavno sa spoljne strane zalepite spoj izmedju dela 4 I 3 selotejpom (crveno) i tako će komad stajati na mestu dok se suši. Za to vreme zalepite deo br.2 ,tako što ćete naneti silikon samo sa leve strane I opet uz pomoć privremenog selotejpa fiksirati deo.

28bd1mb.jpg


Sad lepo sa tri srane ventilatora(bez gornje) nanesite tanak sloj silikona I postavite u otvor ali tako da ventilator ne ”štrči” napolje već da bude u ravni sa staklom.

29hbf5.jpg


Ispod ventilatora nemestite nešto kako bi ga držalo da ne upadne u kućište dok se silikon ne osuši.Bitno je da deo 2 i 3 sa ventilatorom budu montirani i da se suše zajedno kako bi se ponasali kao jedan deo,i mogli da ostanu u komadu.

Kad se sve to lepo osuši (ne treba mu više od 3 sata ) skinite privremeni selotejp koji je držao deo 2 I 3 ,zatim možete da stavite deo br.1 u svoje ležište I izolir trakom zalepiti.Prvo gornju I donju stranu koja će prekrivati samo staklo kako se ne bi video silikon,dole,tj. ležište ploče gore(samo radi estetike)
A zatim zalepite levu I desnu stranu ali tako što će izolir traka da uhvati I gornji deo kućišta(gornju metalnu ploču),to će biti jednim delom I oslonac staklu br. 1 da ne ispadne.

ev6urc.jpg


Na kraju ostaje parče od 10x10cm,ono služi kako zbog izgleda tako I da nešto ne dođe u kontakt sa ventilatorom.Uzmite bilo koje 4 podloške(ja sam uzeo gumice za ventile na česmi),ali vi mozete bilo šta (matice,dugmiće…) što će moći da se zalepi na staklo I da odigne za nekoliko milimetara(5-8mm) staklenu pločicu od ventilatora.Namažite podloške silikonom zalepite ih po ivicama otvora oko delova 2 I 3, zatim na njihovu gornju stranu nanesite silikon I postavite staklo(br.5)

t66yvp.jpg


Koliko god zvučalo komplikovano ,jednostavno je da jednostavnije ne može biti,samo sam ja bio malo detaljan kako vi ne bi razbijali glavu oko sitnica koje mogu da otežaju stvari.

Možete dati vašoj mašti na volju,ubacite neki deo,kao npr. ovu resetku sa natpisom

28a7s5y.jpg


ili ograničite deo stakla nekim šablonom tako da se vidi samo središnji deo

14az915.jpg


Sve u svemu,više neonki,led dioda,fluorescentnih stvarčica doprineće boljem izgledu, ko ima tečno hladjenje to je pravi pogodak u providnom kućištu.
 
Ovo su sad moje slike:

Zanemarite gornji levi ugao stakla koji je polomljen ( transport ovakvog kućišta u gepeku automobila po našim putevima nije pametno).

5my6o8.jpg


wlac6.jpg


jiyskz.jpg


2mesj1s.jpg


Na žalost meni su 2 led doiode na ventilatoru crkle(toliko o kineskom CoolerMaster-u)

xoqt5u.jpg





To bi bilo to,pišite,komentarišite,pravite,I ako vam se svideo moj tutorial kliknite na vagicu.
 
Poslednja izmena:
Zanimljiva DIY ideja,mada mislim da bi bilo bolje koristiti pleksiglas umesto stakla,ako kojim slucajem se nesto desi - nije krto kao staklo pa se nece ni polomiti.

Znao sam da ce neko napisati tako nesto :hahaha: ,toliko parce pleksiglasa bi izaslo oko 2500-3000din,pitao sam,a za te pare imas dosta dobra kucista ,zar ne. Veruj mi staklo debljine 3-4mm (u prozorima je tanje) je VEOMA jako,ovo sto sam ga ja polupao je moja glupa greska.
 
kao sto si predopostavio ideja je dosta matora..i jedini problem svega toga jeste..staklo..
jer je staklo, a plexi je preskup..
inace ja ni ne znam gde mi je ta leva stranica tak da ono :lol:
al dobices rep za trud..;)

Mozda ti i poverujem da neznas gde je leva stranica :hahaha: ,da ideja jeste matora,kada sam pre 2 god trazio da kupim kuciste sa providnom stranom rekli su mi da je to izaslo iz "mode" i stvarno u celom gradu nisam mogao da nadjem takvo kuciste :eek: ,pa resih da napravim. Staklo nije nikakav problem(jeftino sigurno jeste) ako ne sutirate kuciste :rotf: .


Ventilator uduvava vazduh u kuciste a onaj na napajanju izbacuje,tako da je unutra promaja,ona temperatura na kucistu od 24 stepena :zima2: je temp. procesora na grafickoj

Hvala za reputaciju,napokon 2 kockice z:shock:
 
kad je već providna stranica odradi bolje cable menagement (ne vidim ni da si ga radio).
A evo i repić:bye:

Prihvatam kritiku,da imam kvalitetnije napajanje sa onom mrezicom preko kablova i sata kablove za dvd i cd rom to i ne bih morao da krijem. One kablice od neonke,usb-a,kucista jesam ususkao da se ne vide. Ali ove od napajanja,dvd-a,floppy-ja i ne mogu,kratki su i ruzni. Mislim mogao bi al koliko para :sad2: toliko muzike :roll: ,uvek moze bolje.

Iskreno sve bi mnogo lepse izgledalo na kucistu koje je unutra ofarbano u crno,zatim da maticna i graf. budu u nekoj drugoj boji,ova je nekako bezveze,sa plavom neonkom,par led dioda da osvetle tamne uglove,ljubicastim ventilatorom,napajanjem sa tom mrezicom e to bi bio melem za oci;)
 
Evo odradio sam malo cable menagement vise bih ga nazvao cable styling . S obzirom da je budzet bio 0din. uz pomoc stapa i kanapa tj. zip traka,markera,izolir trake sad izgleda malo pristojnije(barem sam se resio onih duginih boja),i staklo je zamenjeno.

dh97ir.jpg



I jos nesto sam zaboravio,kad sam pravio ovo napravio sam i staklenu policu tj.stalak za cd-ove,naravno ivice sam obradio vodenom smirglom tako da je bezbedno za koriscenje :)

34955z4.jpg


33f9dvm.jpg


2d26b2a.jpg
 
Јако лепо изгледа. Само бих те посаветовао (свакако добронамерно) да следећи пут урадиш са плексигласом.
 
Вери најс.... само ја ипак не бих препоручивао било какво увртање SATA кабла (за остало није проблем).

Taj trik sam nasao na youtubu mnogi ga rade,da je ATA to sigurno ne bih uradio,SATA je dosta savitljiv i fleksibilan,drugi su savijanje odradili na "hladno" sto bi se reklo,dok sam ga ja predhodono malo zagrejao fenom. Imam rezervni kabal ako bude problema ali kao sto vidis pisem ....tako da radi :)
 
Hvala,samo pazljivo i prati uputstva. Staklorezac moze da ti obradi ivice(ili ih ti osmirglaj vodenom smirglom) ali to kosta dodatno po metru duznom. Imaces mali razmak u spojevima stakla ali nista strasno. Neka ti ne bude tesko (ja se nisam setio:dash:) da ofarbas unutrasnjost u crno ili UV bojom/sprejom,mnogo lepse izgleda. Tom bojom mogu da se farbaju kablovi i druge komponente.
2nkjrf6.jpg

2wfn8dd.jpg

4l5lc.jpg


Ako napravis postavi slike da vidimo kako je ispalo:)
 
ovako milsim da je to lepo ali ima jedno ali
zar ne štiti taj lim od radiofrekfentnih smetnji poznatijih kao Electromagnetic interference
koje stvara rad elektronike na visokim frekvencama :think:

dok kada se stavi obično staklo ono nije elektro-provodno i propušta ih
(postoje ja mislim ona metalizovana stakla sa tankim elekrto provodnim slojem ,mislim da nema toga kod nas)

prvi llink koji je iskočio.... :)
http://www.pcguide.com/care/care/gen/envEMI-c.html
The only catch to this is that you have to keep the cover on the PC. This is one reason why the cover is always made from metal. (Keeping the cover on is also an important part of ensuring proper ventilation).
 

Back
Top