DA LI JE LUDO RODITI SA 40 ?

tačno
ali
treba da odrastu da bi to shvatili
a dotle znaju da budu nezadovoljni, bintovni, ogorčeni

ne kažem da su svi takvi, ali imam primere u okruženju pa zato tako i pišem...
i ne jednom sam čulama šta mi je sve ovo trebalo..

To sto se kaze u revoltu ili pod pritiskom umora i straha nije nikakav dokaz.

Deca znaju biti buntovna ogorcena i nezadovoljna svacim, cak i ako neciji tata vozi bolji automobil od njegovog. Sve zavisi kako se vaspitavaju i na kakve vrednosti se upucuju. Ako su nauceni da je vazno imati skup telefon, da se ne moze uciti bez instruktora, da se letuje u najskupljem hotelu naravno da ce mu smetati nesto sto umanjuje njegove mogucnosti pa makar to nesto bilo i rodjeni brat.
Ako se vaspitava da je vazno imati iskrenog prijatelja, nekog ko te voli i koga volis, nekog zbog koga je i mama srecna i tata onda se to dozivi na drugi nacin.
Sad odrasla i sa svojom decom ne bih menjala brata ni za kakvu korist ovog sveta. Ako nista svojim rodjenjem naucio me da nisam centar sveta, da se ljubav ne trosi kad se deli i da ono sto izgleda strasno sa 5 vrlo lako postane dragocenost sa 14 ili 22.
 
Bilo kakve generalizacije su izlišne.
Svako je vitalan, situiran, zdrav, emtuzijastičan i odgovoran u određenoj meri..ili ne.
U skladu sa tim se i treba donositi odluka i to zajedno..ko što negde gore Ljilja reče.

A opet, imam puno lepih primera iz okoline sa ne tako mladim majkama ....i puno ne tako lepih primera sa mlađim mamama .. sve je to od porodice do porodice.
 
pitanje je upućeno upravo zbog iskustva koje donosi brak, radjanje, odgajanje jednog deteta u nestabilnim uslovima kako kaže postavljačica teme i merenja za i protiv radjanja drugog deteta u istim takvim uslovima i uz muško deta staro 15 godina.
izvinjavam se,
zaboravila sam da biti dio tog procesa kao posmatrac van dometa uticaja hormona na rasudjivanje
negira prisustvo bilo kakvog iskustva te osobu ujedno i diskvalifikuje kao objektivnog sagovornika
 
izvinjavam se,
zaboravila sam da biti dio tog procesa kao posmatrac van dometa uticaja hormona na rasudjivanje
negira prisustvo bilo kakvog iskustva te osobu ujedno i diskvalifikuje kao objektivnog sagovornika

Ne.....ali ta osoba koja nema iskustvo, treba da prihvati i tudja mišljenja sa istim otvorenim umom sa kojim očekuje da se i njeno mišljenje prihvati.
Pri tome, svakako treba imati u vidu, da se mišljenja i želje tokom godina i života menjaju.....ono što želimo u mladosti ne znači da ćemo želeti i kasnije i obrnuto naravno.
 
U zemlji Srbiji se danas ne živi duže nego pre 50 god. Pogledajte statistike i videćete da danas umiru ljudi u najboljim godinama od bolesti koje su pre 50 god bile prava retkost za tu starosnu grupu.

Pa, mislim da preterujes. Moj deda je ziveo od tridesete sa secerom i umro u osamdesetoj. Moja prababa sa 87. Da, znam par ljudi kojima su roditelji umrli u pedesetim, ali mnogo vise njih ima i babu i dedu od 70 i nesto. Dvoje iz moje osnovne imaju po tvojim merilima matore roditelje (imali su 40 kad su ih dobili), i nisu uskraceni ni za sta.
Mene i sestru su dobili u dvadesetima, ali iskreno, volela bih da su dobili jos jedno dete oko cetrdesete. Da sad imam malog brata ili sestru - mislim da bih bila bolja sestra jer sam zrelija osoba i umem bolje da se kontrolisem, i procenim kako treba da reagujem. :D Da su me pitali, svakako bih bila za. Ali nisu uopste imali tu zelju, verovatno njima odgovara ovako, i ja to postujem. Jer roditelji su ti koji ce odgajati dete i prvenstveno je njihova odluka da li ce imati jos dece.
Moja drugarica je dobila drugu sestru dok je bila u srednjoj skoli, i tu bebu su svi u porodici obozavali. :D
 
pa nije pošteno......i još to starije dete staviti pred svršen čin.....šta mu pokazuje roditelj......

Pa i mene su stavili pred svrsen cin kad sam dobila sestru... Bilo je ranije, ali svodi se na isto. Zasto bi zelje jednog petnaestogodisnjaka bile vaznije od zelje, recimo, osmogodisnjaka?
I ako ne opterete petnaestogodisnjaka obavezama oko deteta, zasto je to drugacije?
 
Poslednja izmena:
To sto se kaze u revoltu ili pod pritiskom umora i straha nije nikakav dokaz.

Deca znaju biti buntovna ogorcena i nezadovoljna svacim, cak i ako neciji tata vozi bolji automobil od njegovog. Sve zavisi kako se vaspitavaju i na kakve vrednosti se upucuju. Ako su nauceni da je vazno imati skup telefon, da se ne moze uciti bez instruktora, da se letuje u najskupljem hotelu naravno da ce mu smetati nesto sto umanjuje njegove mogucnosti pa makar to nesto bilo i rodjeni brat.
Ako se vaspitava da je vazno imati iskrenog prijatelja, nekog ko te voli i koga volis, nekog zbog koga je i mama srecna i tata onda se to dozivi na drugi nacin.
Sad odrasla i sa svojom decom ne bih menjala brata ni za kakvu korist ovog sveta. Ako nista svojim rodjenjem naucio me da nisam centar sveta, da se ljubav ne trosi kad se deli i da ono sto izgleda strasno sa 5 vrlo lako postane dragocenost sa 14 ili 22.

Bravo, katarina. :) Ja sam sto puta pomislila za sestru - sta mi je ovo trebalo. :roll: Iako je razlika izmedju nas manje od 5 godina. I ne moze se tako nesto uzeti za ozbiljno.
 
jel?
hoces da joj jednu mladju mamu kao tijanu satjeravam u cosak samo da bi se pokazalo koliko to nije istina kod teen trudnoce?
koliko su babe u svari majke, dok bioloske majke igraju na kartu "nadoknadjivanja kasnije"

uostalom, traume dolaska drugog djeteta vaze za slucajeve kada su mladja djeca u uzrastu od 3-9 i ne umiju da razmisljaju van svojih potreba da budu na tronu porodice,
ne adolescenti

Ne znam da li se ovo odnosi na mene, ali pretpostavljam. Mislim da nije u redu sto me pominjes na svakoj temi o mladim mamama.
 
Dece nikad dosta:)(ni para)
Olarevici sa Zvezdare ih imaju 10(izvinjavam se sto ih spominjem,nece se ljutiti)
Njihova mama nikad nije zazalila ni zbog jednog deteta.
Svi su lepo vaspitani,zavrsili skole i i maju svoje porodice:)
I uvek sam im zavidela jer sam htela tuce dece u mom zivotu,
ali nisam mogla da ih rodim sem 3 cere na zalost prvu mi je Bog uzeo.
Ko vam daje za pravo da limitirate koliko ce ko i kad imati decu.
Samo napred tvoja porodica,tvoje telo i tvoja zelja..MOZES TI TO:)
Neka priznaju roditalji cija su deca starija koliko se vole njihova deca:)
Moje cere uzivaju jedna u drugoj i po meni je sebicno lisiti nekoga brata ili sestre.
Moja sestra ima 2 sina sa 10 god razlike.Baba je vec 2 god.a mladji je tek napunio18.
Toliko su privrzeni jedan drugom kao da ne postoji ta razlika.
I nije bilo nikakvih problema kad je mladji brat trebao da se rodi.
Stvar je samo stava roditelja prema deci.
Jer svi mi radjamo decu za nas a ne sta ce ko da misli ili kaze.
Ja sam postala baba sa44 a moja komsinica rodila sa41.
NIJE mogla da ostane trudna kad je digla ruke i pomirila se sa sudbinom eto bebe:).:)
Po nekima ovde je trebala da ocisti (ne daj boze)to dete.
Niko nije srecniji od njih dve.Podmladila se i uziva u svom materinstvu:)
A mala je kao andjeo i nista joj ne fali:)
Izvinite ako sam nekog uvredila ili povredila.To je moje misljenje....
 
jeste ako je ta luda stvar izaći bos na kišu...isfolirati bolest i ne otići na posao, upisati kurs ikebane...

dete je nešto mooog ozbiljnije
treba mu majka, zapravo trebaju mu roditelji,
ne neko za koga će ga kroz koju godinu deca u obdaništu pitati a zašto te dovode baka i deka a ne mama i tata,
neko ko će biti tu da mu olakšava život, a ne da mu (prirodan tok svtari i starenja) stvara probleme u smislu bolesnih roditelja...

meni je to neodgovorno prema detetu

otprilike kao rađanje deteta da bi se zakrpile pukotine u braku...

ne rađaju se deca zarad nas, već mi treba da smo tu radi njih

Ne slažem se sa tobom... Koliko ima primera da su decu rodili na vreme i nikad brinuli o njima...
Nije kasno ako vi to želite...
 
To sto se kaze u revoltu ili pod pritiskom umora i straha nije nikakav dokaz.

Deca znaju biti buntovna ogorcena i nezadovoljna svacim, cak i ako neciji tata vozi bolji automobil od njegovog. Sve zavisi kako se vaspitavaju i na kakve vrednosti se upucuju. Ako su nauceni da je vazno imati skup telefon, da se ne moze uciti bez instruktora, da se letuje u najskupljem hotelu naravno da ce mu smetati nesto sto umanjuje njegove mogucnosti pa makar to nesto bilo i rodjeni brat.
Ako se vaspitava da je vazno imati iskrenog prijatelja, nekog ko te voli i koga volis, nekog zbog koga je i mama srecna i tata onda se to dozivi na drugi nacin.
Sad odrasla i sa svojom decom ne bih menjala brata ni za kakvu korist ovog sveta. Ako nista svojim rodjenjem naucio me da nisam centar sveta, da se ljubav ne trosi kad se deli i da ono sto izgleda strasno sa 5 vrlo lako postane dragocenost sa 14 ili 22.

Nemam sta da dodam, ovo je divno receno :klap:
 
Ako je želja obostrana, a zdravi ste, samo napred:ok: Znam primere gde he razlika među decom godinu dana, a slažu se kao pas i mačka čak i sada u zrelim godinama. Razlika od 15 godina između dece deluje u početku ogromno, ali razlika između 45-ogodišnjaka i 30-ogodišnjaka uopšte neće delovati tako katastrofalno. Verovatno će čak imati slične brige - karijera, deca...
 
Moja dilema se više odnosi na neželjeni tok trudnoće koji je, nažalost, češći kod kasnijih trudnoća. Odnos koji će imati deca sa velikom razlikom u godinama je nešto što će se prevazići i uopšte ne sumnjam da će biti više radosti nego neslaganja. Ali kakva je genetika u tim godinamane ne možemo da znamo. Da li onda treba to da ignorišemo i verujemo samo da će sve biti u redu? I sama razmišljam o drugom detetu, bolje rečeno borim se sa željom da ga imam i strahom da se u to upustim.
 
i dalje ne vidim u cemu je problem
kad moje bude u pubertetu ja cu imati skoro toliko, par godina manje
a mozda rodim i drugo za godinu dve
nije to nikakav bauk
moja drugaica je prvo rodila sa 42 i odlicno im ide ....
Draga,Mirabel to uopste nije nikakav bauk i ne daj se isprovocirati kojekakvim komentarima. Ja npr. nezacepim usi pred nekim cinjenicama( kako rece dona mileva),nego na jedno uvo udje a na drugo izadje).Ima ovdje i te kako fino napisanih komentara(Florena, pasivna gradnja i td.) i bas im hvala Niko ovdje nema pravo odlucivati kad ce se ko roditi, osim nas samih! I,svako,bas svako dijete je BOZIJI DAR kad god da je rodjeno.I,u cemu je razlika izmedju prvog, drugog ili treceg dijetete rodjenog u kasnim tridesetima.Pa ja sam vam(ne daj Boze)trebala ocistiti mog andjela,zbog ljudi koji razmisljaju drugacije..:dontunderstand:I ako je zena postavila pitanje,treba da joj odgovorimo a ne da prebacujemo jedni drugima kao kakva djeca.Neko je spomenuo da je skrenuto sa teme jer sam dobila prvo dete u kasnijim godinama ali koliko razumijem srpski,pitanje je ILI podpitanje(da li je ludo roditi s40).Nama u svakom slucaju odlicno ide a tako ce ostati!!!!
 
Donamileva,ono sa udajom,faksom i djecom sto si napisala je isto u redu. Sve sam ja otprilike tako bila zamislila i sve je islo svojim tokom a kod djece stalo pa stalo,ne mojom voljom... I,da je bilo kako sam pplanirala,dobila bih djecu u dvadesetima.Ali, nas zivot nekad neprijatno iznenadi.A,ti ako si tako postigla kao sto si napisala,svaka cast.Ali lako je pricati u ime drugih a tesko kad covjek neku nevolju osjeti na svojoj kozi(kao sto sam i sama)a sami Bog zna kolilo sam zeljela dijete i hvala mu sto me nije zaboravio!!! I bilo bi ljepse da jedna drugu posavjetujemo i pomognemo ako mozemo a ne da jedna drugoj prebacujemo.Ako sam koga uvrijedila ja se izvinjavam,nije mi bila namjera. pozdrav svima!!!!!!!!!
 
Imam punih 39 godina, ove godine punim cetrdeset i sina od 15 godina.Za drugo dete se ranije nisam odlucila iz razloga sto nikada nisam imala stabilan posao i tako su prosle godine....Grozno je sto ni sada nemam stabilan posao i sve je od danas do sutra, i sve je neizvesno.Sada mi je jako zao sto se nisam usudila roditi prethodnih godina ali nisam imala hrabrosti.Suprug mi je ovih dana nametnuo temu o drugom detetu, ja iskreno mislim da je sada besmisleno tako nesto uraditi i da je kasno za takav potez, mada ima slucajeva.Sta vi mislite o tome ? Ima li neko slicno iskustvo?
Није лудо.
Ево, моја тетка је родила у 42-ој.;)
 

Back
Top