Misterija nad misterijama

nemcoi

Aktivan član
Poruka
1.406
Citao sam svasta, istrazivao , zakucao na mnoga vrata i nista. Odakle ja, ko sam i gde sam to ja? Tema moze da ide u million pravaca ali mora da dodirne nesto o postanku. Pozeljni su odgovori svakakve vrste, od religijskog do misticnog a naravno i vanzemaljci, kao i naucne teorije postaka. Da pocnemo od teorije postanka od starih slovena a onda idemo dalje. Bilo bi dobro da ucesnici u temi takodje kopiraju neke tekstove koje budu pronasli na netu.

O starim Slovenima

Na sledecim stranicama ćemo se baviti Starim Slovenima, njihovom religijom i verovanjima. Pod pojmom Stari Sloveni smatraju se narodi i plemena Slovena pre primanja hrišćanstva ili u početku pokrštavanja. Sloveni pripadaju grupi indoevropskih naroda, koje neki nazivaju i arijevskim narodima. Ova grupacija naroda dobila je ime indoevropski jer je njihovo prvobitno stanište bila teritorija današnje Indije, oblast Arije (odatle naziv arijevski narodi).
Postoji dosta teorija o seobama Slovena, od onih neverovatnih, koje kažu da su Sloveni zapravo Hiperborejci, čija je prapostojbina bila na Severnom polu, odakle su se preselili u Indiju, pa nakon toga u Evropu i od kojih su Grci preuzeli znanja o bogovima i astronomiji, do onih verovatnih, koje kazuju da su se Sloveni jednostavno preselili iz Indije, preko Persije, u Evropu.
http://www.starisloveni.com/index.html


Slovensko shvatanje Univerzuma


Prema slovenskom vedizmu, Univerzum se sastoji od tri sveta koji se međusobno prožimaju. Ta tri sveta jesu Jav, Nav i Prav, odnosno pojavni svet, duhovni svet i kosmički zakon. Ovde se zapravo radi o raznim nivoima realnosti, pa tako Jav predstavlja materijalnu ravan, Nav - svet duhovnih entiteta (mrtvih predaka i bogova) kao i samu nematreijalnu realnost, odnosno, astralnu sferu. Prav je idealni plan Univerzuma oličen u rasporedu planeta i sazvežđa, ali on je takođe i nacrt jednog životnog puta koji svaki čovek treba da prati (Staza Prava). Kako se zapravo odnose ova tri sveta? Kretanja planeta i sazvežđa u Pravu odslikavaju se u Navu kao događaji iz mitologije dok se ti događaju u materijalnom svetu , tj. Javu. manifestuju kao istorijski događaji. Ovi istorijski događaji odigravaju se po precizno definisanim ciklusima koji su pod direktnim uticajem kosmičkih ciklusa (Prav), dok se ti kosmički ciklusi pokazuju kao ratovi, savezi, i ostali događaju u svetu Bogova (Nav). Da bismo olakšali shvatanje slovensko-vedskog sistema i njegova tri sveta, predstavićemo ukratko slovesnku astrologiju čiji je osnivač ruski istoričar Aleksandar Asov.

Smernice za filozofski aspekt kulture Starih Slovena

Nepobitna je cinjenica da priroda dominantnog medija komunikacije odredjuje, determinise i poimanje neke zajednice sveta i odnosa u prirodi i drustvu. Prioroda medija preslikava se, dakle, i na filozofske ideje i sisteme. Na primer, empirizam i racionalizam, nastali posle pojave Gutenbergove stamparije, oslikavaju prirodu stamparske prese, tiska, jer donose ideje da se iskustvo, na neki nacin, “stampa” ili utiskuje preko cula na duh koji je “tabula rasa” (empirizam), ili da su u duhu ideje vec utisnute, rekli bi odstampane, dakle urodjene (racionalizam). Nesumnjivo je da medij svoje najsnaznije dejstvo ostvaruje neposredno posle njegove pojave na sve drustvene, prirodne, ljudske i kulturne karakteristike, u trenutku stupanja na scenu istorije on se najjace utiskuje u ljudski duh i um, u ljudski gen, u covekovo drustvo i kulturu. Tako se i njegova priroda najbolje spoznaje upravo u tim trenucima kada je medij nov, svez. Otuda u empirizmu i racionalizmu i najjasnije mozemo i da vidimo neposredno dejstvo tadasnjeg novog medija stampe, dakle dejstvo u nastanku filozofskih ideja, ali i u nastanku pravog znanja o medijima. Primer je i Marsal Makluan, koji je covecanstvu darovao spoznaju prirode elektronskog ili elektricnog medija (televizije, radija), upravo u doba pojave i ekspanzije tog medija, kada je jos bio novost.

http://www.starisloveni.com/Herder.html
http://www.starisloveni.com/Smernice.html
 
Poslednja izmena:
Hoces da kazes da znas i poljski, ruski, ceski... Svaka cast onda si poliglota, ali stvar je u tome da mnogo clanova foruma ne zna. Engleski je postao svetski jezik (kao najpitkiji, najmelodicniji i najjednostavniji) prema tome to je sasvim razumna solucija ukoliko neko nema tekst na srpskom.

No to nije tema, a mene tema zaista zanima, pa bih voleo da cujem nesto vise... :bye:
 
Naravno da razumem ruski a znas i ti. Dosta reci je isto ili slicno, samo treba znati da ruski ima ja,je,jo,ju i citaj najnormalnije. Rusi slabo mogu da razumeju srpski ali zato za nas uopste nije problem citati ruski pa i poljski i ceski donekle.

Sto se teme tice i mene zanima. Ubacicu tekstove koje budem nasao ali polako. Ova tema je i zamisljena da tece usporenim ritmom a mogao bi i ti Demisteru da nadjes koji tekst o slovenima i njihovom shvatanju postanka ili neku drugu verziju iz drugih izvora, nije ni bitno.
 
Engleski je postao svetski jezik (kao najpitkiji, najmelodicniji i najjednostavniji) prema tome to je sasvim razumna solucija ukoliko neko nema tekst na srpskom.

:bye:
Ovo nije tacno.

Engleski nije najmelodicniji, Italijanski je najmelodicniji jezik na svetu. Najpitkiji opet nije Engleski, a najjednostavniji opet nije Engleski, jeste samo delimicno za osnove a kasnije je sve komplikovaniji zbog brojnih fraza itd, tako da je najjednostvaniji Nemacki.
 
Hahahaha Vuce, ne ti Indijci... Verovatno misli na indijske drevne Vede, kao sto je Olga Lukovic Pjanovic navela... Znam o cemu covek prica... ;)

Pa koji jos indijci postoje!? :confused::eek:

da ne misli na indijance!? o.O
to je vec amerika,i nije mi jasno kako su azijska plemena u tadasnje vreme doputovala do istocne evrope i nastanila se tu.... :confused:

obajsnite teoriju,gospodine Demister,jer ja ovde nista ich nerazbiram! :confused::confused::confused:
 
Ne, ne, ne!!! Pre danasnjih Indijaca tu su bile Vede. Dakle drugi narod! Kao sto su pre nas bili Iliri, mada po nekim teorijama su Iliri mozda bili bas mi... :) Cudno ti je to...

U pocetku sam mislio da ljudi koji pisu o ovome preteruju, a onda kada sam video kako se nemilosrdno brise istorija Kosova, shvatio sam da je jako moguce da su i ranije tako nemilosrdno brisali nasu istoriju...
 
Ne, ne, ne!!! Pre danasnjih Indijaca tu su bile Vede. Dakle drugi narod! Kao sto su pre nas bili Iliri, mada po nekim teorijama su Iliri mozda bili bas mi... :) Cudno ti je to...

U pocetku sam mislio da ljudi koji pisu o ovome preteruju, a onda kada sam video kako se nemilosrdno brise istorija Kosova, shvatio sam da je jako moguce da su i ranije tako nemilosrdno brisali nasu istoriju...

Hah,ovde se u potpunosti slazem sa tobom,i delim tvoje misljenje,da je moguce da je neko ranije brisao i pravio svoju pricu istorije!

Imam dokaz za to......
Nastavnica istorije iz osnovne....
Ona ja iz Pristine...
Jednog casa smo ucili kosovski boj i pricala nam je kako je jedno vreme predavala u jednoj skoli u Pristini....
Posto su tad u to vreme jacali shiptari na kosovu,dosli cak do obrazovnih institucija....i bio neki tamo "skolovani" siptar,izbacio knjigu,udzbenik istorije za neki razred nznm koji,u kome pise da su shiptari jos od davnina kosovski narod i da su za vreme kosovskog boja oni branili kosovo od turaka a ne srbi.....

:eek:
 
U pocetku sam mislio da ljudi koji pisu o ovome preteruju, a onda kada sam video kako se nemilosrdno brise istorija Kosova, shvatio sam da je jako moguce da su i ranije tako nemilosrdno brisali nasu istoriju...
E glupi ljudski stvore sto ucis samo iz iskustva. Trazi posledicu u umu na osnovu uzroka, zamislis i ispitas mogucnosti a pre toga ubacis onovne zakone. Izvinjavam se ali po prirodi mozete mnogo a toliko vas je lako obmanuti da za 3 sekunde svi da popadate u saht.
 

Back
Top